ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 серпня 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-3485/10/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Єресько Л.О.,
при секретарі Коробовій А.В.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства "Райз-Максимко"до Управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі Сумської областіпро визнання нечинними та скасування вимоги про сплату боргу, рішення про застосування фінансових санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
20 липня 2010 року Приватне акціонерне товариство "Райз-Максимко" (надалі - позивач)звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі Сумської області (надалі - відповідач)про визнання нечинною та скасування вимоги від 25.03.2010 року № Ю12/1 про сплату боргу зі страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 463 375 грн. 56 коп., а також рішення № 47 від 23.03.2010 року, яким до Шевченківської філії ЗАТ "Райз-Максимко" застосовано фінансові санкції в розмірі 332 552 грн. 37 коп.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що ПАТ «Райз-Максимко»є юридичною особою і платником фіксованого сільськогосподарського податку, тому всі його філії на законних підставах правильно використовували встановлену для платників фіксованого сільськогосподарського податку ставку страхових внесків до Пенсійного фонду України, у зв'язку з чим вимога відповідача про сплату різниці в розмірі страхових внесків, а також рішення про застосування до Шевченківської філії ЗАТ "Райз-Максимко" фінансових санкцій за донарахування страхових внесків порушує права позивача як платника фіксованого сільськогосподарського податку. Зазначав, що виходячи зі змісту Закону України "Про фіксований сільськогосподарський податок" та роз'яснень ДПА України, платниками фіксованого сільськогосподарського податку можуть бути виключно юридичні особи, тому його філії як структурні підрозділи товариства не могли мати самостійного статусу платників фіксованого сільськогосподарського податку, а перебували на тій же системі оподаткування, що й юридична особа.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, хоча у справі наявні докази про те, що він належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи. Про причини неявки суд не повідомив, заперечень проти позову не надав.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що позивач Приватне акціонерне товариство «Райз-Максимко»(код ЄДРПОУ 30382533) зареєстроване як юридична особа 26.05.1999 року Голосіївською районною у м. Києві державною адміністрацією.
Попереднє найменування товариства - Закрите акціонерне товариство «Райз-Максимко»було змінено на Приватне акціонерне товариство «Райз-Максимко»на вимогу Закону України «Про акціонерні товариства»та згідно рішення зборів акціонерів (протокол № 10 від 12.07.2010 року). Зміни до Статуту у зв'язку із зміною найменування було зареєстровано Лохвицькою районною державною адміністрацією 02.08.2010 року, видано свідоцтво про державну реєстрацію серії А01 №698026.
Найменування Закрите акціонерне товариство «Райз-Максимко»виникло внаслідок зміни найменування Закритого акціонерного товариства «Науково-виробниче підприємство «Райз-Агро», що було здійснено на підставі рішення загальних зборів акціонерів (протокол № 8 від 16.11.2009 року), відповідні зміни до статуту зареєстровано Лохвицькою районною державною адміністрацією 20.11.2009 року.
Вказані обставини підтверджуються наявними у матеріалах справи копіями свідоцтв про державну реєстрацію позивача, витягами із Статуту позивача у відповідних редакціях, копією довідки з ЄДРПОУ АБ № 271156.
Відокремленим підрозділом позивача є Шевченківська філія без права юридичної особи, що підтверджується довідкою з ЄДРПОУ № 271080. Шевченківська філія діє на підставі Положення, затвердженого рішенням загальних зборів акціонерів позивача (протокол № 6 від 27.02.2009 року).
Згідно п. 4.8. Положення Шевченківська філія не є самостійним платником податків, зборів та інших обов'язкових платежів, які платяться у складі та від імені товариства (юридичної особи).
Як вбачається із довідок Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва від 13.02.2008 року № 2313/10/15-332, від 12.02.2009 року № 2716/10/15-311, позивач протягом 2008 2009 років мав статус платника фіксованого сільськогосподарського податку, тому Шевченківська філія позивача відповідно сплачувала податок у складі консолідованого податку юридичної особи фіксованого сільськогосподарського податку.
Судом встановлено, що Шевченківська філія Закритого акціонерного товариства «Райз-Максимко»з 19.02.2008 року знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі Сумської області як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за реєстраційним № НОМЕР_1, що підтверджується повідомленням про взяття на облік юридичної особи/відокремленого підрозділу, копія якого наявна у справі.
У період з 16.02.2010 року по 05.03.2010 року Управлінням Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі Сумської області згідно з планом перевірок на І квартал 2010 року, наказу від 01.02.2010 року № 10 було проведено планову перевірку Шевченківської філії ЗАТ «Райз-Максимко»з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів та надання достовірних відомостей до органів Пенсійного фонду за період з 01.05.2008 року по 01.02.2010 року.
За результатами перевірки складено акт від 05.03.2010 року, в якому зафіксовано порушення Шевченківською філією п. 6 ч. 2 ст. 17, п. 2 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п. 5.1.1. п. 5.1. розділу 5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої 19.12.2003 року № 21-1.
Перевіркою констатовано, що Шевченківська філія не є платником фіксованого сільськогосподарського податку, тому нарахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування мало проводитися нею за ставкою 33,2 %, натомість обчислення страхових внесків у 2008-2009 рр. здійснювалося філією за ставкою 19,92 % у 2008 році та 26,56 % у 2009 році, що призвело до необчислення страхових внесків за період з травня 2008 року по грудень 2009 року на загальну суму 463375,56 грн.
Відхилення у нарахуванні страхових внесків у 2008 році склало 273739,17 грн., у 2009 році 189636,39 грн., що зафіксовано у додатку № 2 до акту перевірки.
Таким чином, за висновками перевірки Шевченківській філії ЗАТ «Райз-Максимко»донараховано суму страхових внесків в розмірі 463375,56 грн. (273739,17 + 189636,39).
За таких обставин, Управлінням Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі Сумської області сформовано та виставлено Шевченківській філії ЗАТ «Райз-Максимко»вимогу № Ю 12/1 від 05.03.2010 року про сплату недоїмки зі страхових внесків в сумі 463375,56 грн.
Крім того, 23.03.2010 року винесено рішення № 47 про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків, яким до Шевченківської філії ЗАТ "Райз-Максимко" застосовано фінансові санкції в розмірі 332 552 грн. 37 коп.
Позивач не згоден із вказаними вимогою та рішенням про застосування фінансових санкцій, у зв'язку з чим оскаржив їх до суду.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Надаючи оцінку правомірності вимоги від 05.03.2010 року № Ю 12/1 та рішення про застосування фінансових санкцій від 23.03.2010 року № 47, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 95 Цивільного кодексу України філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Філії не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи і діють на підставі затвердженого нею положення. Відомості про філії включаються до єдиного державного реєстру.
Судом встановлено, що позивач є юридичною особою у формі акціонерного товариства, має ряд філій, в т.ч. і Шевченківську філію, стосовно якої відповідачем винесено спірні рішення.
Відповідно п. 4.8. Положення про Шевченківську філію ЗАТ «Райз-Максимко», довідки з ЄДРПОУ № 271080, Шевченківська філія є відокремленим підрозділом позивача без права юридичної особи, сплачує податки у складі товариства (юридичної особи).
Згідно довідок Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва від 13.02.2008 року № 2313/10/15-332, від 12.02.2009 року № 2716/10/15-311, позивач протягом 2008 2009 років мав статус платника фіксованого сільськогосподарського податку та подавав податкові розрахунки фіксованого сільськогосподарського податку, копії яких наявні у справі.
Частиною 1 статті 2 Закону України "Про фіксований сільськогосподарський податок" встановлено, що особи можуть бути зареєстровані як платники ФСП, якщо такі особи є сільськогосподарськими підприємствами різних організаційно-правових форм, передбачених законами України, селянські та інші господарства, які займаються виробництвом (вирощуванням), переробкою та збутом сільськогосподарської продукції, а також рибницькі, рибальські та риболовецькі господарства, які займаються розведенням, вирощуванням та виловом риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках та водосховищах), у яких сума, одержана від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки за попередній звітний (податковий) рік, перевищує 75 відсотків загальної суми валового доходу.
Відповідно до п. 5 Положення про порядок справляння та обліку фіксованого сільськогосподарського податку, затвердженого постановою КМУ від 23.04.1999 року №658, сільськогосподарські підприємства для набуття і підтвердження статусу платників податку самостійно обчислюють суму такого податку за формою, встановленою Державною податковою адміністрацією, та до 1 лютого поточного року подають:
загальний розрахунок фіксованого сільськогосподарського податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з якої справляється податок, до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням;
звітний розрахунок фіксованого сільськогосподарського податку окремо за кожною земельною ділянкою до органу державної податкової служби за місцем розташування такої земельної ділянки;
розрахунок питомої ваги доходу від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки в загальній сумі валового доходу підприємства за попередній звітний (податковий) рік до органів державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та за місцем розташування земельних ділянок за формою, встановленою Мінагрополітики разом з Державною податковою адміністрацією;
витяг з державного земельного кадастру про склад земель сільськогосподарських угідь та їх грошову оцінку до органів державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та за місцем розташування земельних ділянок.
Згідно п. 11 Положення про порядок справляння та обліку фіксованого сільського господарського податку, затвердженого постановою КМУ від 23.04.1999 року № 658 довідка про надання або підтвердження статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку видається протягом 10 робочих днів після дати подання податкового розрахунку органом державної податкової служби за місцезнаходженням платника податку.
Відповідно до вищевказаних вимог Положення Державною податковою інспекцією у Голосіївському районі м. Києва було підтверджено статус позивача у 2008-2009 рр. як платника фіксованого сільськогосподарського податку.
Із аналізу чинного законодавства вбачається, що платниками фіксованого сільськогосподарського податку можуть бути виключно юридичні особи, про що зазначено також в Узагальнюючому роз'ясненні ДПА України щодо фіксованого сільськогосподарського податку від 25.03.2010 року № 187.
За таких обставин, Шевченківська філія як відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташована поза її місцезнаходженням та здійснює частину функцій позивача по сільськогосподарському виробництву на земельних ділянках в Тростянецькому районі Сумської області, не може мати самостійний статус платника фіксованого сільськогосподарського податку, тому статус позивача як платника фіксованого сільськогосподарського податку поширюється і на вказану філію, в тому числі і при обчисленні страхових внесків.
Можливість для філії застосовувати лише ту систему оподаткування, на якій знаходиться головне підприємство, неодноразово роз'яснювалася органами державної податкової служби позивачу на його запити, про що свідчать наявні у справі копії відповідей.
Згідно з ч.8 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»страхові внески сплачуються на умовах та в порядку, передбаченому цим Законом, та у розмірах передбачених Законом України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до абз. 7 п.1 ст. 4 Закону України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для платників фіксованого сільськогосподарського податку збір на обов'язкове пенсійне страхування визначається окремо за спеціальною ставкою від об'єкта оподаткування. Спеціальна ставка встановлюється у 2005 - 2006 роках у розмірі 20 відсотків від ставки, встановленої абзацом другим цього пункту (33,2 %), та підлягає щорічному збільшенню на 20 відсоткових пунктів у наступних бюджетних роках до досягнення загального розміру ставки збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
З урахуванням вищевказаної норми та згідно пункту 4.1 Інструкції про порядок обчислення та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Фонду від 19.12.2003 року № 21-1, розмір страхових внесків для платників фіксованого сільськогосподарського податку у 2008 році становив 19,92% суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у 2009 році 26,56 %.
Оскільки позивач є платником фіксованого сільськогосподарського податку, то його структурні підрозділи, в тому числі Шевченківська філія, мали право здійснювати нарахування та сплату страхових внесків у 2008 році - за ставкою 19,92%, у 2009 році 26,56 %.
Отже, висновок перевірки про те, що Шевченківська філія ЗАТ «Райз-Максимко» зобов'язана була нараховувати та сплачувати страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за ставкою 33,2 %, замість 19,92 % у 2008 році та 26,56 % у 2009 році, що призвело до необчислення страхових внесків на загальну суму 463375,56 грн., суперечить вимогам чинного законодавства, зроблений без урахування усіх обставин господарської діяльності ЗАТ «Райз-Максимко».
За таких обставин, вимога № Ю 12/1 від 05.03.2010 року, виставлена Шевченківській філії ЗАТ «Райз-Максимко»про сплату недоїмки зі страхових внесків в сумі 463375,56 грн., не ґрунтується на вимогах чинного законодавства, та є безпідставною.
Тому і рішення № 47 від 23.03.2010 року, яким до Шевченківської філії ЗАТ "Райз-Максимко" застосовано фінансові санкції в розмірі 332 552 грн. 37 коп. за донараховані органом Пенсійного фонду України суми страхових внесків в розмірі 463375,56 грн., також є безпідставним.
З огляду на викладене, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Зважаючи на те, що вимога про сплату боргу та рішення про застосування фінансових санкцій є правовими актами індивідуальної дії, та згідно ч. 2 ст. 162 КАС України, у разі неправомірності, визнаються судом протиправними і скасовуються, суд вважає за необхідне згідно ч. 2 ст. 11 КАС України вийти за межі позовних вимог про визнання нечинними та скасування вимоги про сплату боргу № Ю 12/1 від 05.03.2010 року та рішення про застосування фінансових санкцій № 47 від 23.03.2010 року, та визнати їх протиправними і скасувати.
На підставі викладеного, керуючись ст. 95 Цивільного кодексу України, ст. 2 Закону України "Про фіксований сільськогосподарський податок", абз. 7 п.1 ст. 4 Закону України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", п. 4.1 Інструкції про порядок обчислення та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Фонду від 19.12.2003 року № 21-1, статтями 2, 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства "Райз-Максимко" до Управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі Сумської області про визнання нечинними та скасування вимоги про сплату боргу, рішення про застосування фінансових санкцій задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати вимогу від 25.03.2010 року № Ю12/1 про сплату боргу зі страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 463 375 грн. 56 коп., виставлену Шевченківській філії ЗАТ "Райз-Максимко".
Визнати протиправним та скасувати рішення № 47 від 23.03.2010 року про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків, яким до Шевченківської філії ЗАТ "Райз-Максимко" застосовано фінансові санкцій в розмірі 332 552 грн. 37 коп.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного акціонерного товариства "Райз-Максимко" витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 21 серпня 2010 року.
СуддяЛ.О. Єресько