Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 724/1304/22Провадження № 2-о/724/1/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15лютого 2023рокуХотинський районний суд Чернівецької області в складі:
головуючого судді: Скрипника С.М.
за участі секретаря судового засідання: Писанюк Я.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження в залі суду в місті Хотин Чернівецької області цивільну справу за заявою Дністровської окружної прокуратури Чернівецької області в інтересах держави в особі Територіальної громади м. Хотин Хотинської міської ради Дністровського району Чернівецької області заінтересована особа Комунальне підприємство «Хотинське бюро технічної інвентаризації» Хотинської міської ради про визнання спадщини відумерлою, -
В С Т А Н О В И В:
До Хотинського районного суду Чернівецької області надійшла заява Дністровської окружної прокуратури Чернівецької області в інтересах держави в особі Територіальної громади м. Хотин Хотинської міської ради Дністровського району Чернівецької області заінтересована особа Комунальне підприємство «Хотинське бюро технічної інвентаризації» Хотинської міської ради про визнання спадщини відумерлою.
В обґрунтування заяви заявник зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_1 . До смерті ОСОБА_1 постійно проживала в АДРЕСА_1 . У день смерті ОСОБА_1 за місцем її проживання відкрилася спадщина, яка складається з житлового будинку, що розташований в АДРЕСА_1 . У відповідності до інформації КП Хотинське бюро технічної інвентаризації від 21.06.2022 № 73 технічна інвентаризація вищезазначеного житлового будинку не здійснювалась, у зв`язку із чим технічна документація не виготовлялась. Документи на спадкове майно не виготовлялись.
05.03.2021року в районній газеті «Хотинські вісті» № 10 Хотинською міською радою Дністровського району Чернівецької області надано оголошення про перехід до комунальної власності нерухомого майна покійної ОСОБА_1 , що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 . Спадкоємці за законом і за заповітом після смерті ОСОБА_1 відсутні.
Крім того, після опублікування вищезазначеного оголошення в районній газеті «Хотинські вісті» до міської ради особи про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_1 не звертались.
Враховуючи, що після смерті ОСОБА_1 минуло більше одного року, спадщину після неї ніхто не прийняв, Хотинською міською радою не вжито достатніх заходів щодо визнання спадщини відумерлою, а тому вбачаються підстави для представництва керівником окружної прокуратури інтересів держави в особі територіальної громади - Хотинської міської ради Хотинського району.
Підставою для звернення прокурора до суду з даною заявою є фактична бездіяльність органу уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Хотинської міської ради, яка з 23.04.2017 року не вжила дієвих заходів, спрямованих на визнання спадщини відумерлою.
Враховуючи вище викладене, заявник просить суд розглянути заяву та визнати відумерлою спадщину, що відкрилася після смерті ОСОБА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка складається з житлового будинку, що розташований в АДРЕСА_1 та передати його у власність територіальній громаді м. Хотин в особі Хотинської міської ради Дністровського району Чернівецької області.
Ухвалою Хотинського районного суду Чернівецької області від 26 липня 2022 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи у порядку окремого провадження.
Ухвалою Хотинського районного суду Чернівецької області від 08 вересня 2022 року у справі витребувано докази.
Ухвалою Хотинського районного суду Чернівецької області від 19 січня 2023 року прийнято до розгляду справу № 724/1304/22 (головуючий суддя Скрипник С.М.). Розгляд справи продовжити в порядку окремого провадження.
Представник заявника ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву в якій просить суд слухати справу в його відсутності заявлені вимоги підтримує та просить їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи КП «Хотинське БТІ» ХМР в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву в якій просить розгляд справи здійснювати без участі їхнього представника, вимоги заяви визнають.
Представник Хотинської міської ради Чернівецької області Гіждівський В.В. в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву, в якій вимоги заяви підтримав, просив їх задовольнити в повному обсязі.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.
Так, судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 .
Відповідно до довідки виданої Хотинською міською радою від 24.02.2021 року № 114 ОСОБА_1 дійсно постійно проживала і була прописана в АДРЕСА_1 по день смерть ІНФОРМАЦІЯ_1 . На день смерті ОСОБА_1 в її господарстві прописаних та проживаючих осіб немає.
Згідно виписки з по господарської книги від 24.02.2021 року № 113 ОСОБА_1 дійсно була головою домогосподарства за адресою: АДРЕСА_1 .
З акту обстеження приміщення будинку та квартири від 25.05.2021 року вбачається, що житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 перебуває у занедбаному стані. Наявні підстави для здійснення всіх необхідних дій для визнання спадщини, яка складається з житлового будинку та земельної ділянки. Зазначене також підтверджується фото таблицями у матеріалах справи.
Відповідно до довідки виданої КП «Хотинське бюро технічної інвентаризації Хотинської міської ради» від 21.06.2022 року № 73 технічна інвентаризація житлового будинку по АДРЕСА_1 не проводилась.
З копії газети «Хотинські вісті» редакція від 05 березня 2021 року № 10 (7972) на 5 сторінці газети вказується повідомлення в якому міська рада повідомляє, що до суду готуються документи про визнання спадщини відумерлою на житловий будинок та земельну ділянку, що належали ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 та яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . У випадку наявності спадкоємців необхідно повідомити Хотинську міську раду.
Згідно довідки виданої Хотинською міською радою від 21.06.2022 року № 02-13-16-815 в якій вказується, що відповідно до запису з по господарської книги № 3 с. Анадоли, особовий рахунок № НОМЕР_2 покійній ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , належали права володіння, користування та розпорядження житловим будинком за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до довідки виданої Хотинською міською радою від 21.06.2022 року № 02-13-16-816 після смерті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , постійно проживала за адресою: АДРЕСА_1 відсутні спадкоємці за законом та за заповітом. Після оголошення в газеті «Хотинські вісті» до міської ради ніхто про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_1 не звертався.
Згідно довідки виданої Хотинською міською радою від 15.07.2022 року № 02-13-16-963 в якій вказується, що державна реєстрація прав на нерухоме майно земельну ділянку з цільовим призначенням для обслуговування житлового будинку та державна реєстрація прав на житловий будинок, який розташований на цій земельній ділянці по АДРЕСА_1 , яке за життя належало померлій ОСОБА_1 , дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 не здійснювалося в тому числі й державна реєстрація земельної ділянки у Державному земельному кадастрі. Зазначене також підтверджується витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно від 21.07.2022 року.
20.09.2022 року до суду на ухвалу суду про витребування доказів надійшов лист від Хотинської державної нотаріальної контори від 20.09.2022 року № 653/01-16 в якому вказується, що після смерті ОСОБА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 до нотаріальної контори із заявами про прийняття спадщини ніхто із спадкоємців не звертався та спадкова справа не заводилася. Зазначене також підтверджується інформаційною довідкою з спадкового реєстру від 20.09.2022 року.
Відповідно до пункту 8 частини 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою.
Згідно з приписами ст. 338 ЦПК України суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.
Відповідно до частин 1 та 2 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).
Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу (стаття 1223 ЦК України).
Положеннями частини 1 ст. 1277 ЦК України передбачено, що у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно за його місцезнаходженням, зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.
Відповідно до приписів частини 2 ст. 1277 ЦК України заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини.
Згідно з частиною 3 ст. 1277 ЦК України спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно за його місцезнаходженням.
Аналогічна норма передбачена частиною 1 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування».
Положеннями статті 140 ЗК України передбачено вичерпний перелік підстав припинення права власності на земельну ділянку. Так, нормою пункту «б» частини 1 ст. 140 ЗК України передбачено, що такою підставою є смерть власника земельної ділянки за відсутності спадкоємця.
Застосовані судом вищенаведені норми права регулюють вищенаведені правовідносини та визначають обсяг суб`єктивних прав та юридичних обов`язків, якими наділені сторони в цих правовідносинах.
Крім цього, суд враховує норми Конституції України, Цивільного процесуального кодексу України та Закону України «Про прокуратуру», які передбачають підстави та порядок звернення прокурора в інтересах держави до суду з відповідною заявою.
Так, відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Тобто імператив зазначеного конституційного положення встановлює обов`язок органів державної влади та їх посадових осіб дотримуватись принципу законності при здійсненні своїх повноважень, що забезпечує здійснення державної влади за принципом її поділу.
Статтею 131-1, пункт 3 частини першої Конституції України передбачається, що прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Відповідно до приписів частин 3 та 4 ст. 56 ЦПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 185 цього Кодексу.
Суд вважає законним та підставним звернення прокурора в інтересах держави до суду із заявою про визнання спадщини відумерлою, оскільки прокурором належним чином обґрунтовано у заяві підстави для представництва та наявність бездіяльності з боку компетентного органу Хотинської міської ради щодо звернення до суду із вищезазначеною заявою, оскільки жодних заходів щодо питання визнання відумерлою спадщини ОСОБА_1 протягом розумного строку цим органом не вжито. Відтак, прокурор, на переконання суду, виконав субсидіарну роль, замінивши в судовому провадженні відповідний компетентний орган, який усупереч вимогам закону не здійснив захисту інтересів держави та не звернувся з відповідною заявою до суду у порядку, визначеному законом.
Суд погоджується з аргументами заявника, вважає такі обґрунтованими та підтвердженими належними, допустимими та достовірними доказами, які, у своїй сукупності, є достатніми.
Судом безпосередньо на підставі досліджених та оцінених доказів, що за життя ОСОБА_1 належала земельна ділянка та житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 . Після її смерті відкрилася спадщина на житловий будинок та земельну ділянку, однак спадкова справа не заводилась, а наявні у матеріалах справи документи свідчать про відсутність спадкоємців як за заповітом, так і за законом.
Суд звертає увагу, що під час вирішення питання про визнання спадщини відумерлою не встановлено існування спору про право. Наявність осіб, які б перешкоджали в реалізації права про визнання спадщини відумерлою, не підтверджена жодними дослідженими судом доказами.
Згідно з вимогами статті 338 ЦПК України, суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.
Враховуючи вищевикладене у своїй сукупності та зважаючи на те, що після смерті ОСОБА_1 спадкова справа не заводилась, спадкоємці із заявами про прийняття спадщини не зверталися, так само як і не звертались будь-які особи до Хотинської міської ради за охороною спадкового майна, а також беручи до уваги те, що з часу відкриття спадщини після смерті ОСОБА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 пройшло більше одного року (5 років), тому суд вважає, що вимоги заяви про визнання спадщини відумерлою та передання її територіальній громаді слід задовольнити.
На підставі статей 1220, 1223, 1277 Цивільного кодексу України та керуючись статтями 10, 19, 81, 89, 259, 263-265, 268, 293, 294, 337, 338 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
У Х В А Л И В:
Заяву Дністровської окружної прокуратури Чернівецької області в інтересах держави в особі Територіальної громади м. Хотин Хотинської міської ради Дністровського району Чернівецької області, заінтересована особа Комунальне підприємство «Хотинське бюро технічної інвентаризації» Хотинської міської ради про визнання спадщини відумерлою - задовольнити.
Визнати відумерлою спадщину, що відкрилася після смерті ОСОБА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка складається з житлового будинку, що розташований в АДРЕСА_1 .
Передати житловий будинок, що розташований в АДРЕСА_1 у власність територіальної громади м. Хотин в особі Хотинської міської ради Дністровського району Чернівецької області.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Чернівецького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявник Дністровська окружна прокуратура Чернівецької області зареєстроване місце знаходження: вул. Сагайдачного 39 «Б» смт. Кельменці Дністровського району Чернівецької області код ЄДРПОУ 02910120, яка діє в інтересах Хотинської міської ради Дністровського району Чернівецької області (зареєстроване місце знаходження: вул. О.Кобилянської, 2А, м. Хотин, Дністровського району, Чернівецької області).
Заінтересована особа Комунальне підприємство «Хотинське бюро технічної інвентаризації» Хотинської міської ради зареєстроване місце знаходження: вул. Незалежності, 52, м. Хотин, Дністровського району, Чернівецької області.
Повний текст рішення складено 15.02.2023 року.
Суддя: Скрипник С.М.