ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 липня 2010 року <Текст > Справа № 2а-2810/10/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді О.В. Конишевої,
при секретарі судового засідання С.А. Даниловій,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Управління пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя до Державного підприємства Запорізького Конструкторсько-технологічного інституту сільськогосподарського машинобудування про: стягнення витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» і сумою пенсії обчисленої відповідно до інших законодавчих актів 893,47 грн.
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Управління пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя до Державного підприємства Запорізького Конструкторсько-технологічного інституту сільськогосподарського машинобудування про стягнення фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за віком, призначених на пільгових умовах у розмірі 893,47 грн.
Позовні вимоги обґрунтовує приписами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про науково-дослідну діяльність» та вказує, що відповідачем не відшкодовуються фактичні витрати на виплату та доставку різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» працівникам відповідача, у зв’язку із чим утворилася заборгованість у розмірі 893 грн. 47 коп.
Представник позивача у судове засідання не з’явився та направив на адресу суду клопотання про розгляд справи без участі представника позивача.
Відповідач був неодноразово належним чином повідомлений судом про дату, місце і час судового засідання судовими повістками про виклик до суду, проте в судові засідання жодного разу не з’явився, заперечень, пояснень по суті позовних вимог, про причини неявки суд не повідомив.
Згідно із приписами ст. 128 КАС України, неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи. Суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, яких достатньо для розгляду спору по суті, за відсутності в судовому засіданні представника відповідача.
Розглянувши матеріали та з’ясувавши обставини адміністративної справи, дослідивши інші наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Відповідно до виданих відповідачем довідок про призначення пенсії науковим працівникам, довідок про підтвердження наукового стажу роботи, розпоряджень на перерахунок пенсій, пенсіонери ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 перебувають на обліку в УПФУ Комунарському району та отримують наукову пенсію призначену на підставі ст. ст. 24 Закону України «Про науково-дослідну діяльність».
Згідно із розрахунком суми боргу відповідачем не відшкодуються УПФУ в Комунарському районі фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за віком, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно Закону України «Про науково-дослідну діяльність» і сумою пенсій, обчисленою відповідно до законодавства, у загальній сумі 893 грн. 47 коп.
Відповідачем отримані розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, але сума заборгованості у добровільному порядку ним сплачена не була.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 13.12.91 № 1977, різниця між сумою пенсії, призначеною за цим Законом, і сумою пенсії, нарахованою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право працівник, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації - за рахунок державного бюджету; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (при цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50% різниці пенсії, призначеної за цим Законом); для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Згідно з Порядком фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій і вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.04 № 372 (далі - Порядок), зокрема п. 2, за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50% різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних не бюджетних підприємств, установ, організацій і вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій і закладів.
Відповідно до п. 3 зазначеного Порядку фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах ІІІ-ІV рівнів акредитації незалежно від форми власності і фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації.
Розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладах ІІІ-ІV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсій відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за затвердженим зразком, що передбачено п. 5 Порядку фінансування різниці.
Згідно з цим же пунктом Порядку, підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
У відповідності до ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» пенсія науковому працівнику призначається при досягненні пенсійного віку: чоловікам - за наявності стажу роботи не менше 25 років, у т.ч. стажу наукової роботи не менше 20 років; жінкам - за наявності стажу роботи не менше 20 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 15 років.
Згідно з п. 8 Порядку фінансування різниці, у випадку порушення строків сплати коштів, спрямованих на фінансування різниці у розмірі пенсій, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми в порядку, передбаченому законодавством.
Відповідач доказів сплати заборгованості у повному обсязі станом на час розгляду справи суду не надав.
Враховуючи викладене, а також те, що відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи у наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості, що відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (...), що відповідач будучи належним чином повідомлений ухвалами суду та судовими повістками про виклик до суду в судові засідання у цій справі не з’явився, доводів щодо правомірності своїх дій (бездіяльності) стосовно правових підстав не здійснення витрат на фінансування різниці між сумами пенсій, що є предметом позову у цій справі суду не надав суд дійшов висновку, що позовні вимоги УПФУ в Комунарському районі м. Запоріжжя у даній справі є обґрунтованими, заснованими на законі, підтвердженими зібраними у справі доказами та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до приписів ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст.161-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов – задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Державного підприємства Запорізького Конструкторсько-технологічного інституту сільськогосподарського машинобудування витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» і сумою пенсії обчисленої відповідно до інших законодавчих актів у сумі 893 (вісімсот дев’яносто три) грн. 47 коп. код ЄДРПОУ 20508410, р/р 25603301301078, МФО 313957, ВАТ «Державний ощадний банк України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України – з дня складення її в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова в повному обсязі у відповідності до вимог ст. 160 КАС України оформлена і підписана 21.07.2010.
Суддя (підпис) О.В. Конишева