Постанова № 10899219, 12.08.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.08.2010
Номер справи
2а-18081/10/0570
Номер документу
10899219
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 серпня 2010 р. справа № 2а-18081/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: <година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Зеленова А. С.

при секретаріБеспалько Г.Г.

представника позивача Долі О.В.,

представника відповідача Малєєвої Т.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі судового засідання у м. Донецьку адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Шахтарськантрацит» до Державної податкової інспекції у місті Харцизьку Донецької області про визнання дій з нарахування пені неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

15.07.2010 ДП «Шахтарськантрацит» звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у місті Харцизьку Донецької області про визнання дій з нарахування пені неправомірними та зобовязання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Державне підприємство «Шахтарськантрацит» є платником податку з власників транспортних засобів.

ДПІ у м. Харцизьку надала електронною поштою акт від 16.03.2010 року про звірення розрахунків, з якого підприємством було встановлено, що станом на 28.02.2010 року податковою інспекцією проводилося нарахування пені в сумі 3669,52грн. у звязку з наданням уточнюючого розрахунку з відємним значенням з податку з власників транспортних засобів. Пеня нарахована згідно п.3.5 Інструкції про порядок нарахування і погашення пені по платежам, контрольованим органом державної податкової служби, затвердженої наказом ДПА України від 11.06.2003 року №290 (далі Інструкція №290), яка передбачає , що нарахування пені провадиться органами ДПІ не тільки в результаті сплати, але й у випадку подачі платником податків декларацій ( у тому числі уточнюючих) з відємним значенням суми податкових зобовязань.

Відповідно до пп.16.1.2 п.16.1 ст.16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами» нарахування пені починається від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного терміну сплати податкового зобовязання, а закінчується, згідно пп.16.3.1 і пп.16.3.2 п.16.3 ст.16, в день сплати шляхом надання платником платіжного доручення банку, а також у випадку стягнення чи відчуження інших активів платника. Тобто, норми Закону №2181 передбачають нарахування пені тільки при сплаті шляхом перерахування коштів або відчуження майна. Законом не передбачено нарахування пені при подачі уточнюючих декларацій.

У відповідності до ст.19 Конституції України органи державної влади, до яких відносяться й органи ДПІ, їх посадові особи, зобовязані діяти тільки на підставі, у межах повноважень і методами, що передбачені Конституції і законами України. Таким чином, органи ДПІ при здійсненні операцій по нарахуванню пені повинні керуватися Законом №2181, а не підзаконним актом, яким у даному випадку є Інструкція №290.

До ДПІ у м. Харцизьку було направлено лист від 26.04.2010 року №05-163, в якому були викладені наведені обставини, та ставилося питання про списання вказаної пені в досудовому порядку. Листом від 05.05.2010 року №11284/19-013 ДПІ відмовила в списанні пені.

Просив суд визнати неправомірними дії Державної податкової інспекції у м. Харцизьку з нарахування пені у сумі 3669,52грн.у звязку з поданням уточнюючого розрахунку з відємним значенням з податку з власників транспортних засобів, зобовязати Державну податкову інспекцію у м. Харцизьку внести зміни до облікової картки платника податків ДП «Шахтарськантрацит» виключивши суму пені в сумі 3669,52грн. нарахованої у звязку з поданням уточнюючого розрахунку з відємним значенням з податку з власників транспортних засобів /а.с. 4/.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, надала письмові заперечення проти позову, у яких зазначила, що за результатами подання підприємством уточнюючого розрахунку з відємним значенням по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів від 08.02.201 року №9000147555, фактично погашено податковий борг минулих років.

Відповідно до п.1.4 ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» , пені це плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у звязку з несвоєчасним погашенням податкового зобовязання.

Пеня нарахована згідно п.п.16.1.1 п.16.1 ст.16 Закону України №2181, який передбачає, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобовязання на суму податкового борг нараховується пеня.

Згідно п.16.4 ст.16 Закону України №2181 пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його погашення, залежно від того яка, з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Погашення податкового боргу передбачає як його сплату так і зменшення податкового боргу іншими механізмами.

Відповідно до пунктів 3.4, 3.5 Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, які контролюються органами державної податкової служби, затвердженої Наказом ДПА України від 11.06.03 №290 (зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.06.03 №522/7843) нарахування пені здійснюється на день фактичного погашення податкового боргу (частини податкового боргу) за кожний календарний день прострочення платежу, включаючи день такого погашення. У разі погашення суми податкового боргу іншим шляхом, ніж сплата за платіжним документом (зокрема, подання платником податків декларації (уточнюючої декларації) з відємним значенням суми податкових зобовязань), нарахування пені закінчується датою фактичного здійснення погашення.

З урахуванням викладеного, нарахування пені за період з 16.01.07 по 08.02.10 у сумі 3669,52грн. проведено відповідно до норм чинного законодавства України.

Просить суд відмовити у задоволенні позову /а.с. 23/.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.

Позивач Державне підприємство «Шахтарськантрацит» зареєстроване в якості юридичної особи 30.04.2003 виконавчим комітетом Шахтарської міської ради Донецької області, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серії А00 № 670982 /а.с. 16/. Згідно з довідкою Управління статистики у місті Шахтарську АБ № 044589 , позивача включено до ЄДРПОУ за № 32299510 /а.с.15/. Позивач здійснює діяльність відповідно до Статуту.

26.02.2009 позивачем до Державної податкової інспекції у місті Харцизьку було подано податковий розрахунок з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за 2009 рік (вх. № 4028), якою позивач самостійно визначив суму податкового зобовязання з податку з власників транспортних засобів, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду (рядок 37 розрахунку) у розмірі 61943,00 грн. /а.с. 9-10/.

08.02.2010 року позивачем до Державної податкової інспекції у місті Харцизьку було подано уточнюючий розрахунок з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за 2009 рік , якою позивач самостійно визначив суму податкового зобовязання з податку з власників транспортних засобів, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду (рядок 43 розрахунку) у розмірі 52109грн. /а.с. 12-13/.

Відповідно до довідки про суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, які зменшують або збільшують податкові зобовязання в результаті виправлення самостійно виявленої помилки, допущеної в попередніх звітних періодах, позивачем зменшено суму податкового зобовязання з податку з власників транспортних засобів за 2009 року на суму 9834грн./а.с.14/.

ДПІ у м. Харцизьку складено акт від 16.03.2010 року про звірення розрахунків по ДП «Шахтарськантрацит» станом на 28.02.2010 року, відповідно до якого податковою інспекцією проводилося нарахування пені в сумі 3669,52грн. ( розрахунок пені а.с.24) у звязку з наданням уточнюючого розрахунку з відємним значенням з податку з власників транспортних засобів /а.с.6/.

26.04.2010 року за вих. №05-163 на імя начальника ДПІ у м. Харцизьку направлено листа із запереченням, щодо нарахування пені у звязку із поданням підприємством уточнюючого розрахунку з відємним значенням , у якому просив податковий орган списати пеню у розмірі 3669,52грн. /а.с.7/.

Листом від 05.05.2010 року №11284119-013 ДПІ у м. Харцизьку відмовило у списанні зазначеної вище суми пені.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд вважає, що відповідачем доведено правомірність нарахування пені у звязку із поданням уточнюючого розрахунку з відємним значенням, виходячи з наступного.

Відповідно до п.1.4 ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» , пені це плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у звязку з несвоєчасним погашенням податкового зобовязання.

Згідно до п.п 16.1.1. п.16.1 ст.16 Закону України №2181 після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Підпунктом 16.4.1. Закону України №2181 Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Відповідно до п.3.4. Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби затвердженої наказом ДПА України №290 від 11.06.2003 року , зареєстрованої в Міністерстві юстиції 27.06.2003 року №522/7843 нарахування пені здійснюється на день фактичного погашення податкового боргу (частини податкового боргу) за кожний календарний день прострочення платежу, включаючи день такого погашення.

Відповідно до п. 3.5. Інструкції №290 нарахування пені закінчується у день прийняття банком (органом державного казначейства), який обслуговує платника податків, платіжного документа про сплату суми податкового боргу. У разі часткової сплати суми податкового боргу нарахування пені зупиняється на таку сплачену частку. У разі погашення суми податкового боргу (його частини) іншим шляхом, ніж шляхом сплати за платіжним документом (шляхом проведення взаєморозрахунків непогашених зустрічних грошових зобов'язань, розстрочення (відстрочення) сум платежів, подання платником податків декларацій (у тому числі уточнюючих) з від'ємним значенням суми податкових зобов'язань тощо), нарахування пені закінчується датою фактичного здійснення такого погашення, зафіксованою у відповідних документах. У разі погашення суми податкового боргу шляхом стягнення коштів або відчуження інших активів боржника у порядку, передбаченому Законом, нарахування пені зупиняється у день такого стягнення або відчуження активів з права власності (повного господарського відання) такого боржника в рахунок такого погашення незалежно від строків оплати вартості таких активів їх покупцем. Облік дат погашення сум податкового боргу шляхом відчуження активів з права власності (повного господарського відання) такого боржника ведеться підрозділами стягнення податкового боргу відповідних податкових органів.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідачем доведено правомірність нарахування пені за період з 16.01.07 по 08.02.10 у сумі 3669,52грн., у звязку з чим відсутні підстави для задоволення адміністративного позову Державного підприємства «Шахтарськантрацит» до Державної податкової інспекції у місті Харцизьку Донецької області про визнання дій з нарахування пені неправомірними та зобовязання вчинити певні дії.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позову Державного підприємства «Шахтарськантрацит» до Державної податкової інспекції у місті Харцизьку Донецької області про визнання дій з нарахування пені неправомірними та зобовязання вчинити певні дії - відмовити.

Постанову ухвалено в нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 12 серпня 2010 року в присутності представників сторін.

Повний текст постанови виготовлено 17 серпня 2010 року.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду апеляційної інстанції через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, тобто проголошення лише вступної та резолютивної частини Постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Зеленов А. С.