Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 серпня 2010 р. справа № 2а-14483/09/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Кірієнка В.О.
при секретаріЛоминог А.М.
за участю:
прокуроране з'явився
представника позивачаСоколова В.П.
представника відповідачане з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом
Прокурора міста Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства
«Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу
«Держенергонагляд у Донбаському регіоні» в особі Державної інспекції з енергетичного
Нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Донецькій області до
Державного підприємства «Красноармійськвугілля» про стягнення суми штрафу,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор міста Донецька звернувся до Донецького окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» в особі Державної інспекції з енергетичного Нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Донецькій області до Державного підприємства «Красноармійськвугілля» про стягнення суми штрафу.
В обґрунтування позову зазначив, що 23.09.2008 у присутності представника відповідача на ВП «Шахта Центральна» ДП «Красноармійськвугілля», було проведено перевірку виконання припису інспекції від 15.02.2008 року ДЧ 98 № 97. Відповідальність була визначена ст. 27 ЗУ «Про електроенергетику» та Положенням про порядок накладання на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженим постановою КМУ від 21.07.1999 № 1312. Згідно п. 5 цього положення, старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарської діяльності штрафи з правопорушення, передбачені в абзаці третьому п. 2 цього Положення (а саме -ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції за режимами споживання електричної та теплової енергії) штрафи у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки та оформлюється постановою. Суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови, а у разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку, але штраф у розмірі 1700 грн. відповідачем не сплачено, тому позивач просив позов задовольнити, а саме стягнути зазначену суму.
Прокурор в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, заяв про відкладення розгляду справи до суду не надав.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, мотивуючи свою позицію аналогічно викладеному у позовній заяві, просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце
розгляду справи був повідомлений належним чином, своїх заперечень та заяв про
відкладення розгляду справи до суду не надав.
За таких підстав відповідно до ст.128 КАС України суд визнав можливим розглянути і справу за відсутності прокурора і представника відповідача та на підставі наявних у матеріалах справи доказів.
Так, судом встановлено, що відповідно до п. 2 ст. 121 Конституції України, ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» на органи прокуратури покладений обов'язок представляти інтереси держави у випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» підставою представництва органами прокуратури України в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або державою.
Згідно з Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 року, державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).
Оскільки Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області діє у складі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" та його структурних підрозділів, тому вимогу до відповідача заявляє саме Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго".
Відповідно до п. 3 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 року, метою енергетичного нагляду є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії (далі - енергія).
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України "Про електроенергетику" державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інсцекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.
Крім того, відповідно до ч. 5 ст. 9 цього Закону Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, в тому числі, давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи.
Чайкінським відділенням Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Донецькій області Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Донбаському регіоні за результатами обстеження відповідача було складено Акт №ДЧ98 №693-161 від 21.09.2008р., яким виявлені порушення відповідачем законодавства про електроенергетику (а.с.5).
На підставі вказаного акту позивачем видано припис №ДЧ98 №97 від 15.02.2008 року (а.с.6), яким відповідачу приписано усунути виявлені порушення діючого законодавства України про електроенергетику, строк виконання найбільш тривалого заходу встановлено -14.04.2008 року.
23.09.2008р. Державним інспектором з енергетичного нагляду було проведено обстеження відповідача, в результаті якого було встановлено, що підприємство не виконало у встановлені строки зазначений припис, у зв'язку із чим 24.11.2008 було складено постанову № Д - 250 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 1700 грн.
Відповідно до ст. 24 Закону України "Про електроенергетику" у разі порушення енергопостачальником, який здійснює постачання електричної енергії на закріпленій території, умов і правил здійснення ліцензованої діяльності з постачання електричної енергії та інших обов'язків, передбачених цим Законом, враховуючи зобов'язання щодо забезпечення захисту прав споживачів електричної енергії та проведення розрахунків за закуплену енергопостачальником електричну енергію, а також із суб'єктом підприємницької діяльності, який здійснює передачу належної енергопостачальнику електричної енергії, Національна комісія регулювання електроенергетики України застосовує до такого енергопостачальника такі санкції, зокрема, як штраф.
Відповідно до ч. З ст. 27 Закону України "Про електроенергетику"суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Крім того, порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарської діяльності незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику визначається Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року №1312.
Відповідно до п. 2 цього Положення штрафи за порушення законодавства про електроенергетику накладаються на суб'єктів господарської діяльності, в тому числі, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
Згідно п. 11 Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312, рішення про накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів може бути оскаржене в установленому законом порядку.
Під час розгляду даної справи, відповідачем було оскаржено вищезазначену постанову про накладання штрафу.
Отже, постановою Донецького окружного адміністративного суду від 20.01.2010р. було відмовлено у задоволенні позову ДП «Красноармійськвугілля» до Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» в особі Державної інспекції з енергетичного Нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Донецькій області про скасування постанови №Д-250 від 24.11.2008р. по справі №2а-18569/09/0570, законної чинності рішення набрало 16 липня 2010 року.
Статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства передбачені підстави для звільнення від доказування, а саме обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Крім того, згідно з п. 10 вищезазначеного Положення, суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Таким чином, оскільки відповідач не сплатив суму штрафу у встановлений законом строк, а також у зв'язку із тим, що правомірність застосування штрафу до порушника доказана іншим судовим рішенням, суд задовольняє позовні вимоги Прокурора м. Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» в особі Державної інспекції з енергетичного Нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Донецькій області до Державного підприємства «Красноармійськвугілля» про стягнення суми штрафу.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені і позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі ст.5, п. «є» ст. 11, чч. 1-2 ст. 26, п. «є» ст.27 ЗУ «Про енергозбереження», положення про Державну інспекцію з енергозбереження, затвердженого ПКМУ № 1039 від 29.06.2000 року, Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання, затвердженого Наказом Державного комітету України з енергозбереження № 64 від 04.08.2000 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2000 року за № 653/4874, керуючись ст.ст.П, 86, 94, 98, 112, 158, 159, 160, 161, І 62, 163 Кодексу Адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Прокурора міста Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» в особі Державної інспекції з енергетичного Нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Донецькій області до Державного підприємства «Красноармійськвугілля» про стягнення суми штрафу, задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Державного підприємства «Красноармійськвугілля» (85322, Донецька область, м. Димитрів, вул. Ватутіна, 1, рахунок 26007301600953 в Промінвестбанку м. Димитрова, ЄДРПОУ 32087941, МФО 334806) на користь Державного бюджету міста Димитрова (код бюджетної класифікації 21081100, поточний рахунок 31113106700034, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686500) штраф в сумі 1700,00 (одна тисяча сімсот)гривень.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошений її повний текст у судовому засіданні 18 серпня 2010 року
Постанова в повному обсязі складена 25 серпня2010 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Кірієнко В.О.