Постанова № 10897429, 10.08.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.08.2010
Номер справи
2а-15902/10/0570
Номер документу
10897429
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 серпня 2010 р. справа № 2а-15902/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 10:00 год.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді <Довідник >

при секретаріМогілевському А.А.

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Савченко С.В.,

при секретарі судового засідання Могілевському А.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державного підприємства «Добропіллявугілля»

до Управління Пенсійного фонду України в місті Добропіллі Донецької області

про визнання недійсним рішення №99/19 від 02.06.2010 року про застосування фінансових санкцій в розмірі 460503,85 грн.,-

за участю представників сторін:

від позивача: Литвинець І.М. діє за дов. від 31.12.2009 р. № 1\2282

від відповідач: не з»явився

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство «Добропіллявугілля» (надалі позивач) звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Добропіллі Донецької області (далі Управління, відповідач) про визнання недійсним рішення №99/19 від 02.06.2010 року про застосування фінансових санкцій в розмірі 460503,85 грн.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідачем на підставі акту № 25 від 28 травня 2010 року планової перевірки відокремленого підрозділу «Управління комунальних котелень» Державного підприємства «Добропіллявугілля» з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, інших платежів та надання достовірних відомостей до органів Пенсійного фонду за період з 1 травня 2009 року до 30 квітня 2010 року прийнято рішення №99/19 від 02 червня 2010 року про застосування фінансових санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків.

Вважає, що вищевказане рішення прийнято з порушенням норм чинного законодавства з питань пенсійного страхування з наступних підстав. У пункті 1.6 акту перевірки № 25 від 28 травня 2010 року вказано про порушення щодо пропорційної сплати авансових платежів при виплаті заробітної плати за липень, серпень, вересень 2009 року та за лютий 2010 року.

Однак, у вказані місяці відповідного року заробітна плата виплачувалась не за звітний місяць, а за попередній: у липні 2009 р. за червень 2009 р.; у серпні 2009 р. за липень2009 р.; у вересні 2009 р. за серпень 2009 р.; у лютому 2010 року за січень 2010 р. Відповідно до положень Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України №21-1 від 19 грудня 2009 року, авансові платежі у вигляді сум страхових внесків сплачуються одночасно тільки у разі виплат за базовий звітний період.

Зазначений акт перевірки позивач підписав з запереченням 28 травня 2010 року.

На підставі викладеного просив визнати неправомірним рішення від № 99/19 від 02.06.2010 року про застосування фінансових санкцій в розмірі 460503,85 грн.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив його задовольнити у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні тим, що викладені у позовній заяві.

Представник відповідача в у судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Суд, заслухавши пояснення представників позивача, перевіривши матеріали справи, встановив наступне.

Державне підприємство «Добропіллявугілля», код ЄДРПОУ 32186934, є юридичною особою, зареєстроване виконавчим комітетом Добропільської міської ради 11 березня 2003 року.

Управління комунальних котелень є відокремленим підрозділом державного підприємства «Добропіллявугілля» без права юридичної особи, зареєстроване виконавчим комітетом Добропільської міської ради 30.10.2006 року, включено до ЄДРПОУ за номером 34093124, знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в місті Добропіллі як платник страхових внесків.

Відповідач, Управління Пенсійного фонду України в місті Добропіллі Донецької області, є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього статтею 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.

Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09 липня 2003 року (надалі Закон № 1058) відповідно до його преамбули визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування відповідно до Конституції України та Основ законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування. Статтею 5 цього Закону визначено, що виключно цим Законом регулюються відносини, які виникають між субєктами системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування, визначаються, зокрема платники страхових внесків, їх права та обовязки, порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками. Частиною першою наведеної статті зазначено, що дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

У відповідності до статті 12 Прикінцевих положень Закону № 1058, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.

Згідно зі статтею 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України. Згідно із статтею 15 Положення, пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

Управління Пенсійного фонду України проведено перевірку відокремленого підрозділу «Управління комунальних котелень» Державного підприємства «Добропіллявугілля», за результатами якої складено акт від 28.05.2010 року № 25 про результати планової перевірки з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення і сплати внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, інших платежів та надання достовірних відомостей до органів Пенсійного фонду за період з 01 .05. 2009 року до 30.04.2010 року, відповідно до якого виявлено, зокрема, порушення вимог підпункту 3 частини 6 статті 20 Закону №1058 в частині пропорційної сплати страхових внесків при отриманні коштів на виплату заробітної плати в шести випадках . Акт перевірки підписано начальником та головним бухгалтером відокремленого підрозділу «Управління комунальних котелень» Державного підприємства «Добропіллявугілля» із запереченнями.

На підставі акту прийнято рішення від 02 червня 2010 року №99/19, яким за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків накладено штраф у розмірі 50% сум несплачених або несвоєчасно сплачених авансових платежів у сумі 460503,85 грн.

Відповідно до частини 1 статті 64 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право, зокрема, не частіше одного разу на календарний рік проводити планові, а також у випадках, передбачених законодавством, - позапланові перевірки на будь-яких підприємствах, в установах і організаціях та у фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (у тому числі письмові) з питань, що виникають під час таких перевірок.

Відповідно до пункту 1.3 Порядку оформлення результатів перевірок платників з питань дотримання чинного законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 01 грудня 2008 року №21-1, органи Пенсійного фонду України здійснюють планові та позапланові заходи державного контролю шляхом проведення перевірок (далі - планові та позапланові перевірки).

Згідно з пунктом 1.5 вказаного Порядку плановою перевіркою вважається перевірка дотримання платником вимог законодавства щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним страхових внесків до Пенсійного фонду, а також щодо формування та надання відомостей про застрахованих осіб, яка передбачена у квартальному плані роботи, що затверджується відповідним органом Пенсійного фонду України, до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.

За результатами перевірки в разі виявлення порушень вимог законодавства складається акт. За результатами планової перевірки складається акт за уніфікованою формою згідно з додатком 3 до цього Порядку.

Відповідно до пункту 9.5 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої постановою правління Пенсійного Фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за N 64/8663 (надалі Інструкція) рішення про застосування штрафу за наслідками розгляду акта та інших матеріалів про порушення приймає начальник управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті або його заступник. Рішення приймаються за встановленою формою у двох примірниках.

Відповідно до частини 2 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

За приписами пункту 6 статті 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», підпункту 5.1.4 пункту 5 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж за 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду.

Базовим звітним періодом для позивача є календарний місяць. При цьому в разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати (дохід).

Відповідно до пункту 7 частини 9 статті 106 Закону виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків, передбачених цим Законом, - штраф у розмірі 50 відсотків сум несплачених або своєчасно не сплачених авансових платежів.

Позивачем 31 липня 2009 року сплачено заробітну плату працівникам за червень 2009 року у розмірі 630675,35 грн., 21 серпня 2009 року сплачено заробітну плату працівникам за липень 2009 року у розмірі 506263,83 грн., 29 вересня 2009 року сплачено заробітну плату працівникам за серпень 2009 р. у розмірі 450352,63 грн., 26 лютого 2010 року. сплачено заробітну плату працівникам за січень 2010 р. у розмірі 811143,82 грн., що підтверджується платіжними дорученнями та не оспорюються сторонами.

На підставі наведених вище положень законодавства суд дійшов висновку, що зазначені виплати не є авансовими платежами, оскільки сплачуються не за базовий звітний період, а є розрахунком по заробітній платі за червень, липень, серпень 2009 року та за січень 2010 року і підлягають сплаті позивачем як страхові внески.

Відповідно до ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідач в судове засідання не з»являвся, доказів правомірності свого рішення суду не надав, таким чином суд вирішує справу на основі наявних доказів.

З огляду на викладене, спірне рішення про застосування фінансових санкцій є незаконним.

Відповідачем невірно визначено базу для нарахування штрафу, тому суд приходить до висновку, що спірне рішення має бути визнано недійсним.

Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 121-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 181, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Державного підприємства «Добропіллявугілля» до Управління Пенсійного фонду України в місті Добропіллі Донецької області про визнання недійсним рішення №99/19 від 02.06.2010 року про застосування фінансових санкцій в розмірі 460503,85 грн., задовольнити.

Визнати недійсним рішення Управління Пенсійного фонду України в місті Добропіллі Донецької області №99/19 від 02.06.2010 року про застосування до «Управління комунальних котелень» Державного підприємства «Добропіллявугілля» фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 460503,85 грн.

Присудити з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Добропіллявугілля» (85000, Донецька область, місто Добропілля, пр. Шевченко, 2, ЄДРПОУ 32186934) витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп.

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 10 серпня 2010 року. Постанова у повному обсязі буде виготовлена 16 серпня 2010 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення з надсиланням її копії одночасно до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Савченко С. В.