Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 445/1638/17
Провадження № 2-а/445/1/22
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 грудня 2022 року Золочівський районний суд Львівської області в складі:
головуючого судді Бакаїм М. В.
секретаря судового засідання Підгорняка В.А.
з участю:
позивача ОСОБА_1
представник відповідача Кравченко Я.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в залі суду в м. Золочеві Львівської області адміністративний позов за позовом ОСОБА_1 до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, Державної інспекції архітектури та містобудування України про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області, Державної інспекції архітектури та містобудування України, про визнання неправомірною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення у сфері містобудівної діяльності №16/184-ф/пз від 27.09.2017 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що на підставі направлення для проведення позапланового заходу від 06.09.2017 №987/17-пз, інспекторами з будівельного нагляду Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області було проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності на об`єкті будівництва Навчального центру національної гвардії України солдатськоі їдальні, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Під час проведеної перевірки було виявлено порушення, що ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді начальника Навчального центру Національної гвардії України ( НОМЕР_1 ) проводить впродовж 2016-2017 років роботи по заміні покрівлі будівлі прально-лазневого комбінату (назва будівлі згідно технічного паспорта від 24.11.2015, виданого Золочівськимміжрайонним бюро технічної інвентаризації) на території навчального центру Національної Гвардії України (в/ч НОМЕР_2 ) на АДРЕСА_1 , а саме: капітальний ремонт покрівлі з суцільною заміною несучих конструкцій даху (мауерлати, крокви, балки, розкоси) та покриття (шифер замінено на покриття з профнастилу). Роботи розпочато та проводяться без права на виконання будівельних робітзареєстрованої декларації про початок виконання будівельних робіт та в подальшому після набуття 10.06.2017 року чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення містобудівної діяльності, яким внесено зміни до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» - без подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу держаного архітектурно-будівельного контролющодо об`єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1) (об`єкт відноситься до класу наслідків СС1, категорії складності ІІ). Станом на час перевірки проведено капітальний ремонт покрівлі на переважній площі будівлі та розпочато капітальний ремонт покрівлі над приміщеннями № 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 будівлі (згідно нумерації приміщень
технічного паспорта від 24.11.2015, виданого Золочівським міжрайонним бюро технічної інвентаризації).
Згідно п. 3.7 розділу 3 «Терміни та визначення понять» ДБН А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво», капітальний ремонт - сукупність робіт на об`єкті будівництва, введеному в експлуатацію в установленому порядку, без зміни його геометричних розмірів та функціонального призначення, що передбачають втручання в несучі та огороджувальні системи при заміні або відновленні конструкцій чи інженерних систем та обладнання у зв`язку з їх фізичною зношеністю та руйнуванням, поліпшенняексплуатаційних показників, а також благоустрій території.
Згідно Примірного переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинковихтериторій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд, затвердженогоНаказомДержжитлокомунгоспу України від 10.08.2004 №150, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 серпня 2004р. за № 1046/9645, до робіт з капітального ремонту зокрема відноситься:
2.6.1. Заміна кроквяних ніг, мауерлатів, кроквяних ферм або елементів ферм та лат під покрівлею.
2.6.8. Ремонт м`якої, шиферної, металевої та інших покрівель з використанням нових матеріалів або суцільна заміна їх іншими матеріалами.
Згідно абз. 2 п, 2 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого
постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №466, будівельні роботироботи з нового будівництва, реконструкції, технічного переоснащення, реставрації, капітального ремонту.
Чим порушив п. 1 ч. 1ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», абз. 2 п. 5, п. 13 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Мінстрів України від 13.04.2011 № 466».
Головнм інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівської області Якимець Г. В, як керувалася вимогами п. 5 до «Порядку накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України No 244 від 06.04.1995 у редакції постанови Кабінету Міністрів України No. 735 від 02.10.2013 - накладення на суб?єкта містобудування штрафу за правопорушення y сфері містобудівної діяльності не звільняє від відповідальності, передбаченої Кодексом України про адміністративні правопорушення, посадових осіб такого суб?єкта, до службових обов?язків яких належить забезпечення дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.Але ця правова норма, ніяк не стосується військовослужбовців (осіб рядового і начальницького складу). Дана норма у разі порушення під час перевірки може застосовується до директорів, керівників, начальників цивільних підприємств, установ чи організацій.
За фактом встановлених порушень, 07.09. 2017 року відносно ОСОБА_2 , як керівника Навчального центру Національної гвардії України (військова частина НОМЕР_2 ) складено протокол про адміністративне правопорушення № 954/17/1 за ч. 5 ст. 96 КУпАП
Позивач зазначає, що проводились відновлювальні роботи без втручання в несучі системи та не змінили геометричних розмірів об`єкту, а тому не можуть відноситися до капітального ремонту споруди. Просив задовільнити позовні вимоги, крім цього, доповнив, що дана справа була зупинена до вирішення справа №813/3578/17 Львівського окружного адміністративного суду .
В судовому засіданні позивач зазначив, що постанова про порушення містобудівних норм винесена не лише щодо нього, але й щодо Навчального центру Національної гвардії України, як юридичної особи, за аналогічні порушення. Вказана постанова оскаржувалась до Львівського окружного адміністративного суду, рішенням від 21 липня 2021 рокусправа
№813/3578/17, яким скасовану дану оскаржувану постанову та дане рішення набрало законної сили.
Представники відповідача Державно інспекції архітектури та містобудування України в судових засіданнях проти позову заперечили, давши аналогічні пояснення зазначені поданому запереченні.
Предствник Державної архітектурно-будівельної інспекції України в судове засідання не з`явився, причини неявки не повідомив.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного висновку.
З матеріалів справи судом встановлено, що згідно направлення від 06.09. 2017 інспекторами з будівельного нагляду Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області було проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності на об`єкті Навчального центру національної гвардії України солдатській їдальні, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
За результатами перевірки складено протокол та доданий до нього акт №954/17 від 07.09.2017 року, з якого вбачається, що перевіркою встановлено ряд порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.
07.09.2017 інспекторами з будівельного нагляду Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області винесено припис про зупинення будівельних робіт, що відносяться до капітального ремонту покрівлі будівлі прально-лазневого комбінату на території НОМЕР_1 , яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
За фатом встановлених порушень, 07.09.2017 року відносно ОСОБА_2 , як керівника Навчального центру Національної гвардії України (військова частина НОМЕР_2 ), складено протокол про адміністративне правопорушення № 954/17/1 за ч. 5 ст. 96 КУпАП
27 вересня 2017 року Головним інспектором будівельного нагляду Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області Якимець Г.В. винесено постанову №16/184-ф/пз, якою позивача визнано винним у вчинені адміністративного правопорушення передбаченого ч.5 ст. 96КУпАП та накладено на нього стягнення у виді штрафу у розмірі 9350 грн.
Згідно рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21 липня 2021 рокусправа №813/3578/17 було скасовану дану оскаржувану постанову та дане рішення набрало законної сили.
Відповідно до ст.78 ч. 4 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Суд в даному рішенні посилається на висновок експерта за № 261 від 17.06.2021 року, в якому в розділі «Дослідження» зазначено:
« 1, 2. Встановленню підлягає який вид будівництва (поточний чи капітальний ремонт) фактично виконаний на об`єкті - будівлі № НОМЕР_3 (лазне-пральному комбінаті Навчального центру), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та до якого виду робіт (поточного чи капітального ремонту) відносяться роботи, виконані на об`єкті будівлі № 41 (лазне-пральний комбінат Навчального центру), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та зафіксовані в Акті перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил № 954/17 від 07.09.2017 року.
Об`єктом дослідження є будівля лазне-прального комбінату № 41 Навчального центру Національної гвардії України, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
24.11.2015 року Золочівським міжрайонним бюро технічної інвентаризації видано технічний паспорт на будівлю прально-лазневого комбінату (а.с. 45), що розташований на АДРЕСА_1 . Відповідно даних технічного паспорту технічна характеристика будівлі наступна: будівля одноповерхова з цегляними стінами, площа забудови 786,8 кв.м, загальна площа внутрішніх приміщень 636,7 кв.м, об`єм будівлі 3541 м3.
07.09.2017 року Державною архітектурно-будівельною інспекцією України складено Акт за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт по об`єкту «Будівельні роботи по заміні покрівлі будівлі солдатської лазні на території в/ч НОМЕР_2 на АДРЕСА_1 » (а.с. 17), згідно якого на об`єкті виявлено наступні порушення:«Навчальним центром Національної Гвардії України (військова частина НОМЕР_2 ) впродовж 2016-2017 проводяться будівельні роботи по заміні покрівлі будівлі правльно-лазневого комбінату (назва будівлі згідно технічного паспорту від 24.11.2015, виданого Золочівським міжрайонним бюро технічної інвентаризації), а саме: капітальний ремонт покрівлі з суцільною заміною несучих конструкцій даху (мауерлати, крокви, балки, розкоси) та покриття (шифер замінено на покриття з профнастилу). Роботи розпочато та проводяться без права на виконання будівельних робіт (об`єкт відноситься до класу наслідків СС1).
Станом на час перевірки проведено капітальний ремонт покрівлі на переважній площі будівлі та розпочато капітальний ремонт покрівлі над приміщеннями №25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 будівлі (згідно нумерації приміщень технічного паспорта від 24.11.2015, виданого Золочівським міжрайонним бюро технічної інвентаризації). На час перевірки будівельні роботи не здійснювались».
06.09.2017 року філією ДП «Укрдержбудекспертиза» у Львівській області надано лист №296 (а.с. 50-51), в якому зазначено наступне: згідно проведеної перевірки 31.08.2017 року на предмет законності проведення будівельних робіт по заміні покрівлі будівлі лазне-пральний комбінат Навчального центру (в/ч № НОМЕР_2 ) на АДРЕСА_1 , встановлено факт виконання робіт по заміні покриття даху та аварійних дерев`яних крокв та мауерлатів на дерев`яні вироби з такими ж геометричними параметрами та технічними характеристиками. Крім того, на думку Філії, враховуючи аварійність покриття даху, можливість віднесення більшості робіт до поточного ремонту, використання будівельних виробів (дерев`яних конструкцій) з аналогічними технічними характеристиками та геометричними параметрами, що свідчить про фактичну відсутність втручання в несучі конструкції даху, Філія не заперечуватиме про віднесення цих робіт в цілому до поточного ремонту.
В 2017 році, на підставі кваліфікаційного сертифіката, складено Звіт про проведення будівельно-технічної експертизи з технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об`єкта: «Прально-лазневий комбінат (будівля №41) по вул. Січових Стрільців, 2 у м. Золочеві, Золочівського району Львівської області» (а.с. 30-44), в якому зазначено наступне: виконавець не заперечує про віднесення робіт по покрівлі, відновлювальний ремонт, якої проводився в 2016 році, враховуючи аварійність покриття даху та віднесення більшості робіт до поточного ремонту, використання будівельних виробів (дерев`яних конструкцій) з аналогічними технічними характеристиками та геометричними параметрами і фактичну відсутність втручання в несучі конструкції даху, до поточного ремонту.
Згідно фактично проведеного огляду експертом об`єкту дослідження на місці його розташування, встановлено, що на будівлі лазне-прального комбінату № 41 Навчального центру Національної гвардії України, що знаходиться за адресою: Львівська область, м. Золочів, вул. Січових Стрільців, 2 влаштовано нову покрівлю даху із профнастилу по дерев`яних конструкціях даху (мауерлати, крокви, балки, розкоси), ознаки фізичного зносу
яких свідчать про відносно нещодавній період їх влаштування (див. ілюстративну таблицю в додатку №1).
ДБН А.2.2 -3-2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво»:
Реконструкція - перебудова введеного в експлуатацію в установленому порядку об`єкту будівництва, що передбачає зміну його геометричних розмірів та/або функціонального призначення, в наслідок чого відбувається зміна основних техніко- економічних показників (кількість продукції, потужність тощо), забезпечується удосконалення виробництва, підвищення його техніко-економічного рівня та якості продукції, що виготовляється, поліпшення умов експлуатації та якості послуг. Реконструкція передбачає повне або часткове збереження елементів несучих і огороджувальних конструкцій та призупинення на час виконання робіт експлуатації об`єкту в цілому або його частин (за умови їх автономності).
Капітальний ремонт - сукупність робіт на об`єкті будівництва, введеному в експлуатацію в установленому порядку, без зміни його геометричних розмірів та функціонального призначення, що передбачають втручання у несучі та огороджувальні системи, при заміні або відновленні конструкцій чи інженерних систем та обладнання, у зв`язку з їх фізичною зношеністю та руйнуванням, поліпшення експлуатаційних показників, а також благоустрій території.
Відповідно Листа від 30.04.2003 р. N 7/7-401 Державного комітету України з будівництва та архітектури «Щодо віднесення ремонтно-будівельних робіт до капітального та поточного ремонтів»:
Капітальний ремонт будівлі - це комплекс ремонтно-будівельних робіт, який передбачає заміну, відновлювання та модернізацію конструкцій і обладнання будівель в зв`язку з їх фізичною зношеністю та руйнуванням, поліпшення експлуатаційних показників, а також покращання планування будівлі і благоустрою території без зміни будівельних габаритів об`єкта. Капітальний ремонт передбачає призупинення на час виконання робіт експлуатації будівлі в цілому або її частин (за умови їх автономності).
Поточний ремонт - це комплекс ремонтно-будівельних робіт, який передбачає систематичне та своєчасне підтримання експлуатаційних якостей та попередження передчасного зносу конструкцій і інженерного обладнання.
Якщо будівля в цілому не підлягає капітальному ремонту, комплекс робіт поточного ремонту може враховувати окремі роботи, які класифікуються як такі, що відносяться до капітального ремонту (крім робіт, які передбачають заміну та модернізацію конструктивних елементів будівлі). Поточний ремонт повинен проводитись з періодичністю, що забезпечує ефективну експлуатацію будівлі або об`єкта з моменту завершення його будівництва (капітального ремонту) до моменту постановки на черговий капітальний ремонт (реконструкцію).
Згідно Примірного переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд затвердженогонаказом Державного комітету України з питань житлово- комунального господарства №150 від 10.08.2004 року(Перелік №150), в даному переліку чітко не визначено які роботи необхідно віднести до капітального ремонту та які до поточного ремонту, тобто обґрунтована відповідь в ньому відсутня. Тому в кожному конкретному випадку необхідно ретельно проаналізувати перелік запланованих та виконаних робіт.
05.09.2017 року складено Акт по обстеженню технічного стану будівлі солдатської лазні Навчального центру Національної гвардії України на вул. Січових Стрільців, 2 у м. Золочів Львівської області (а.с. 52). Акт складений комісією та затверджений головою райдержадміністраціїї у складі: першого заступника голови райдержадміністрацїї -
Нижник І.М., головного спеціаліста відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства райдержадміністрацїї начальника ТзОВ «Золочівагробуд» Барабаша Й.П., завідувача сектору з питань надзвичайних ситуацій райдержадміністрацій ОСОБА_3 , начальника квартирно-експлуатаційної служби Навчального центру Національної гвардії України Дмитрака Ю.З., головного інспектора Золочівського РВ ГУ ДСНС України у Львівській області Грабовського О.Б., в якому зазначено наступне: комісія здійснила обстеження технічного стану будівлі №41 солдатської лазні та встановила наступне:
- в будівлі №41 (лазне-пральний комбінат) рік побудови 1890 в результаті довготривалої експлуатації, а також під впливом факторів зовнішнього середовища (шквалистого вітру) знищено покрівлю, пошкоджено конструктивні елементи покрівлі, що може призвести до руйнування перекриття та будівлі в цілому, а найважливіше до травмування особового складу.
Комісія рекомендує - Навчальному центру Національної гвардії України, відповідно до п. 13Постанови Кабінету Міністрів України від 7 червня 2017 року №406 «Про затвердження переліку будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об`єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію»здійснити відновлення конструкції (покрівлі) з метою ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій та відновлення функціонування об`єкту, призначеного для забезпечення життєдіяльності населення, без зміни геометричних розмірів.
Згідно вищенаведеного Акту від 05.09.2017 року, встановлено, що на будівлі № 41 (лазне-пральний комбінат Навчального центру), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 фактично виконувались роботи по відновленню конструкцій покрівлі, яка була знищена в результаті довготривалої експлуатації, а також під впливом факторів зовнішнього середовища (шквалистого вітру) та не виконувались роботи по заміні конструктивних елементів будівлі.
07 червня 2017 року Кабінетом Міністрів України видано Постанову №406 «Про затвердження переліку будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об`єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію», згідно якої до таких робіт відносяться: відновлення окремих конструкцій будівель та споруд з метою ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій (аварій) та відновлення функціонування об`єктів, призначених для забезпечення життєдіяльності населення, без зміни їх геометричних розмірів.
Відповідно вищенаведеного та з врахуванням Листа від 30.04.2003 р. № 7/7-401 Державного комітету України з будівництва та архітектури «Щодо віднесення ремонтно-будівельних робіт до капітального та поточного ремонтів» та того, що на будівлі № 41 (лазне-пральний комбінат Навчального центру), фактично виконувались роботи по відновленню конструкцій покрівлі, яка була знищена в результаті довготривалої експлуатації, а також під впливом факторів зовнішнього середовища (шквалистого вітру) та не виконувались роботи по заміні конструктивних елементів будівлі, встановлено, що фактично на об`єкті будівлі № 41 (лазне-пральний комбінат Навчального центру), що знаходиться за адресою: Львівська область, м. Золочів, вул. Січових Стрільців, 2 виконувався поточний ремонт.
Роботи, виконані на об`єкті будівлі № 41 (лазне-пральний комбінат Навчального центру), що знаходиться за адресою: Львівська область, м. Золочів, вул. Січових Стрільців, 2 та зафіксовані в Акті перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної відносяться до поточного ремонту.
ВИСНОВКИ:
1. Фактично на об`єкті будівлі № 41 (лазне-пральний комбінат Навчального центру), що знаходиться за адресою: Львівська область, м. Золочів, вул. Січових Стрільців, 2 виконувався поточний ремонт.
2. Роботи, виконані на об`єкті будівлі № 41 (лазне-пральний комбінат Навчального центру), що знаходиться за адресою: Львівська область, м. Золочів, вул. Січових Стрільців, 2 та зафіксовані в Акті перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил № 954/17 від 07.09.2017 року відносяться до поточного ремонту».
Згідно ізст. 108 КАС України,висновок експерта для суду не має заздалегідь встановленої сили і оцінюється судом разом із іншими доказами за правилами, встановленимистаттею 90цього Кодексу.
Таким чином, проведення робіт по заміні покрівлі не впливає на зміну конструктивних елементів споруди, а тому не може відносить до капітального ремонту споруди.
До адміністративної відповідальності може бути притягнута особа лише за наявності факту вини. А невиконання вимог приписів, які вчинені не на підставі та не у межах повноважень визначених нормативно-правовими актами України, виключає притягнення особи до відповідальності.
Частиною 2ст. 19 Конституції Українита ч. 3ст. 2 КАС Українипередбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Відповідно до вимогстатті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Перевіряючи дотримання відповідачем вимог ч. 3ст. 2 КАС України, суд вважає, що оскаржувана постанова прийнята відповідачем не обґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття такого рішення.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що дії посадових осіб відповідача щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності є протиправними та такими, які не відповідаютьвимогам чинного законодавства, що є підставою для скасування оскаржуваної постанови та задоволення вимог адміністративного позову.
Керуючись ст. ст.2,17-19,70, 71, 86, 160-163,167 КАС України, ст. ст.2,5,7, 18.19,72,77,121,122 КАС України, ст.ст.8,9,96-1,247,254-258287,288,289 КУпАПсуд, -
у х в а л и в:
позов ОСОБА_1 до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, Державної інспекції архітектури та містобудування України про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - задовольнити.
Скасувати постанову Департаменту державної архітектурно будівельної інспекції у Львівській області від 27.09.2017 року за 3 16/184-ф/пз про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діялності.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були врученні у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження .
Суддя М. В. Бакаїм