Постанова № 10869098, 02.08.2010, Дніпровський районний суд м. Дніпродзержинська

Дата ухвалення
02.08.2010
Номер справи
2а-16/2010
Номер документу
10869098
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2а-16/2010

ПОСТАНОВА

ІМ'ЯМ УКРАЇНИ

02 серпня 2010 року Дніпровський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області в складі:

головуючого судді Байбари Г.А.

при секретарі Біленької О.Ю.,

за участю позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Дніпродзержинську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області про визнання неправомірним рішення органу владних повноважень, перерахунок нарахування і виплати сум дережавної допомоги я стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася в Дніпровський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області з адміністративним позовом до відповідача, в якому просить: 1. Визнати неправомірними рішення Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська в частині нарахування і виплати їй державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 10 місяців 2007 року в сумі 632,88 грн.. 2. Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська зробити перерахунок нарахованої й виплаченої їй державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного за період з 22.03.2007 року по 31.12.2007 року; 3. Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська на її користь кошти у вигляді недоплаченої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного за 7 місяців 2007 року у розмірі 3989,12 грн.

На обґрунтування своїх позовних вимог зазначила, що 28 лютого 2007 року у неї народилася дочка ОСОБА_2. З 22.03.2007 року вона перебувала на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м.Дніпродзержинська, де отримувала допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Вважає, що відповідач невірно нараховував та здійснював їй виплату допомоги, оскільки відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років повинна бути визначена з січня 2007 року – 434 грн., з 1 квітня - 463 грн., з 01 жовтня – 470 грн. За період березень – грудень 2007 року їй недоплачено допомогу в сумі 3989,12 грн. Посилаючись на положення Конституції України, рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року, Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", просить задовольнити її позов.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримувала заявлений позов та надала суду пояснення аналогічні обґрунтуванню її позову.

Представник відповідача - Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська, в удове засідання не з’явився. Відповідач надав суду письмове клопотання про розгляд справи за відсутності їх представника, проти позову заперечують в повному обсязі.

В письмових запереченнях на позов відповідач зазначив, що нарахування та виплата допомоги позивачу проводилась відповідно Законів України «Про державний Бюджет України на 2007 рік» Виплати здійснювались за рахунок коштів та в межах субвенцій з державного бюджету через Міністерство праці та соціальної політики України з подальшим перерахуванням їх місцевим органам праці та соціального захисту населення. Проведення виплат в більшому розмірі, відповідно до Рішення Конституційного суду від 09.07.2007 року №6-рп-2007 можливе тільки в разі внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» та збільшення видатків на виплату державної допомоги. Просить також врахувати вимоги статей 99, 100 КАС України та відмовити в задоволенні позову за пропуском строку звернення до адміністративного суду.

Вислухавши позивача та дослідивши письмові докази у справі, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.

Судом встановлено, що 28 лютого 2007 року ОСОБА_1 народила дочку ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про народження /а.с. 9/.

З 22.03.2007 року вона перебувала на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська і отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що підтверджується довідкою від 11.03.2009 року №811 (а.с. 7).

Згідно статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Суд вважає, що спеціальним законом, який регулює правовідносини з призначення та виплати соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку є Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Абзацом 3 частини 2 ст. 56 Закону «Про державний бюджет України на 2007 рік» було встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;

Пунктом 14 ст. 71 Закону було призупинено дію статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Відповідач проводив виплати позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до вищезазначеного порядку та розмірів.

Згідно рішення Конституційного суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 положення абзацу третього частини другої статті 56, та п. 14 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» втратили чинність, як такі, що визнані неконституційним, з часу винесення цього рішення Конституційного суду України.

Це рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

З урахуванням зазначеного рішення Конституційного суду України, при розрахунку розміру допомоги позивачці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, починаючи з 09 липня 2007 року до 31 грудня 2007 року слід керуватися ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років на 2007 рік був встановлений в наступних розмірах: з 01.04.2007 року – 463 грн., 01.10.2007 року – 470 грн.

Згідно довідки від 11.02.2009 року №811 (а.с. 7) Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська позивачці виплачувалася допомога в наступних розмірах: липень – 101,16 грн., серпень – 103,41 грн., вересень – 104,85 грн., жовтень – 104,85 грн., листопад – 107,73 грн., грудень – 110,88 грн.

Таким чином, суд вважає, що з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року відповідачем не в повному обсязі нараховувалася та виплачувалася позивачу допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Недоотримана сума допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років за вказаний період становить 2061,14 грн. , в тім числі:

Липень - 256,86 грн. /(463 : 31 х 22 = 328,58) – (101,16 : 31 х 22 =71,72) = 256,86/

Серпень 463,00 – 103,41 = 359,59 грн.

Вересень 463,00 – 104,85 = 358,15 грн.

за жовтень 470,00 – 104,85 = 365,15 грн.

за листопад 470,00 – 107,73 = 362,27 грн.

за грудень 470,00 – 110,88 = 359,12 грн.,

всього 2061,14 грн.

З огляду на викладене вище, суд вважає за необхідне ухвалити рішення про визнання протиправними діянь відповідача відносно нарахування та виплати допомоги позивачу в період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та про зобов’язання відповідача перерахувати та виплатити ОСОБА_3 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» на рівні прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. В іншій частині позову має бути відмовлено.

При вирішенні справи суд не приймає до уваги наполягання відповідача на відмові в задоволенні позову, на підставі ч.1 ст. 100 КАС України, в зв’язку з пропущенням позивачем річного строку звернення до адміністративного суду за захистом порушеного права, передбаченого ч.2 ст. 99 КАС України.

Згідно ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Хоча позивачка звернулася в суд з адміністративним позовом 24.02.2009 року, пропустивши річний строк на захист своїх прав порушених в період 2007 року, але у суду немає підстав вважати, що вона, отримуючи державну допомогу, знала чи повинна була знати про порушення її прав, оскільки була зайнята доглядом за народженою дитиною. В запереченнях відповідача проти позову не надано жодних доказів того, що позивачка до лютого 2009 року знала про порушення її права.

Таким чином, суд вважає, що позивачем не був пропущений річний строк для її звернення до адміністративного суду за захистом її права на перерахування та виплату допомоги починаючи з 07.09.2007 року.

Відповідно ст. 94 КАС України, на користь позивача з бюджету м. Дніпродзержинська має бути стягнуто 3,40 грн. сплаченого судового збору.

На підставі викладеного, керуючись статтями 8, 9, 11, 69, 71, 159-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Частково задовольнити позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області про визнання неправомірним рішення органу владних повноважень, перерахунок нарахування і виплати сум державної допомоги я стягнення коштів.

Визнати неправомірними діяння Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області щодо нарахування, призначення та виплати ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року в розмірі меншому від встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.

Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області перерахувати ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, та виплатити їй 2061,14 грн. недоплаченої допомоги.

В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.

Стягнути з бюджету м. Дніпродзержинська ( ВДК м. Дніпродзержинська УДК «Казна Дніпро», п/р № 31419537700013, МФО 805012, код ЄДРПОУ 24232324, ГУДКУ м. Дніпропетровськ) на ОСОБА_1 3,40 грн. сплаченого судового збору.

Апеляційна скарга на постанова суду може бути подана через суд першої інстанції з направленням її копії до суду апеляційнї інстанції протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а відповідачем, який не був присутнім в судовому засіданні, протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя Г.А. Байбара .