Рішення № 108662927, 30.01.2023, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.01.2023
Номер справи
320/8702/21
Номер документу
108662927
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 січня 2023 року № 320/8702/21

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 та просить суд ( з урахуванням уточнених позовних вимог):

- визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_2 (Головного центру зв`язку, автоматизації та захисту інформації Державної прикордонної служби України) щодо нарахування та невиплати при звільненні ОСОБА_1 компенсації за неотримане речове майно пропорційно часу, що минув з дня виникнення права на отримання цього майна до дати підписання наказу про виключення зі списків особового складу органу Держприкордонслужби, а також - не за цінами на 01.01.2021, встановленими Розпорядженням Адміністрації Держприкордонслужби України від 29.01.2021 № 13 «Про доведення розрахунку вартості предметів речового майна для нарахування грошової компенсації»;

- зобов`язати Військову частину НОМЕР_2 (Головний центр зв`язку, автоматизації та захисту інформації Державної прикордонної служби України) нарахувати та виплатити Позивачу, ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 ) грошову компенсацію за все належне, але не отримане протягом проходження військової служби речове майно відповідно до Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2016 № 178 - без застосування пропорції часу, що минув з дня виникнення права на отримання цього майна до дати підписання наказу про виключення зі списків особового складу, органу Держприкордонслужби, та за цінами предметів обмундирування визначеними станом на 01.01.2021 Розпорядженням Адміністрації Держприкордонслужби України - від 29.01.2021 №13 «Про доведення розрахунку вартості предметів речового майна для нарахування грошової компенсації».

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.07.2021 зазначену позовну заяву залишено без руху.

На виконання вимог вказаної ухвали позивачем надано суду заяву про усунення недоліків позовної заяви разом з уточненою позовною заявою, яка відповідає вимогам встановленим статтями 160, 61 та 172 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21.09.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що відповідачем не у повному обсязі виплачено компенсацію за неотримане речове майно, право на яке позивач набув у зв`язку із виконанням обов`язків військової служби. У довідці про вартість речового майна здійснено нарахування вартості речового майна пропорційно термінів його носіння, тим самим зменшивши розмір грошової компенсації за неотримане, під час служби, речове майно, а також, всупереч встановленому Порядку № 178 застосовано при розрахунку компенсації ціни на речове майно станом не на 01.01.2021.

Стверджує, що, ціни на предмети обмундирування зазначені вищевказаній довідці не відповідають цінам визначеним у розпорядженням Адміністрації Державної прикордонної служби України від 29.01.2021 № Р-13/0/10-21 Про доведення розрахунку вартості предметів речового майна для нарахування грошової компенсації.

Також вказує, що при нарахуванні грошової компенсації за неотримане речове майно застосуванню підлягає Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Порядок № 178, а не підзаконні акти, які звужують обсяг майнових прав військовослужбовця та суперечать вимогам зазначеного Закону.

До суду 12.10.2021 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній просив відмовити у задоволенні позову та зазначив, відповідно до Порядку №178 з урахуванням розпорядження Адміністрації Державної прикордонної служби України від 29.01.2021 №13 «Про доведення вартості предметів речового майна для нарахування грошової компенсації».

У відповіді на відзив позивач зазначив, що у відповідності приписів ст. 19 Конституції України, застосування відповідачем відомчої інструкції №1132 є свавільним звуженням обсягу прав позивача. Наголошує, що вирішуючи питання ціни на речове майно, відповідач довільно тлумачить зміст п. 3 Порядку №178, як такий, що дає йому право робити розрахунок за цінами минулих років. Стверджує, що утримання з позивача вартості «недоносу» є абсолютно незаконним.

У запереченні проти відповіді на відзив відповідач зазначив, що у позовній заяві позивача не зазначено, що він має претензії до нарахування «недоносу». Зазначив, що позивач не може брати до уваги постанову верховного Суду у справі « 815/586/16.

У додаткових поясненнях позивач зазначив, що відповідач обґрунтовує допущене ним порушення прав позивача застосуванням низки нормативно-правових актів, які втратили чинність ще до моменту виникнення спірних правовідносин.

У додаткових поясненнях відповідач зазначив, що ним не вказано, що він застосовує нормативні акти, які втратили чинність, а вказано про те, які акти діяли за весь період проходження позивачем служби. Стверджує, що ним вказано, що позивач не може брати до уваги постанову Верховного Суду у справі №815/5826/16, однак ним жодним чином не зазначено про те, що відповідачем не береться до уваги правова позиція Верховного Суду.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 проходив військову службу в Державній прикордонній службі України з липня 1995 року по червень 2021 року, має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_4 від 26.06.2017.

Згідно з Наказом Голови Державної прикордонної служби України від 01.06.2021 №486-ОС, припинено (розірвано) контракт та звільнено з військової служби в запас полковника ОСОБА_1 .

Згідно з Наказом Голови Державної прикордонної служби України від 17.06.2021 №554-ОС, полковника ОСОБА_1 , виключено із списків особового складу та всіх видів грошового забезпечення та направлено для взяття на облік до Бориспільського об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Згідно з Довідкою про вартість речового майна, що належить до видачі ОСОБА_1 сума до виплати становить 57059,70 грн. та утриманню підлягає 554,52 грн.

Не погодившись із цим розрахунком позивач власноручно написав: «з розрахунком не згоден», та засвідчив особистим підписом.

Наказом №282-АГ від 25.08.2021 затверджено виплату ОСОБА_1 грошову компенсацію за неотримане речове майно у розмір 57 059,70 грн. (вартість «недоносу» становить 554,52 грн.).

Не погоджуючись з діями відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, єдину систему їх соціального та правового захисту визначаються Законом України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-XII).

За змістом норми ч. 1 ст. 9 Закону №2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Абзацом 2 ч. 1 ст. 9-1 Закону №2011-XII визначено, що речове забезпечення військовослужбовців здійснюється за нормами і в терміни, що визначаються відповідно Міністерством оборони України, у тому числі для Державної спеціальної служби транспорту, іншими центральними органами виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування. Головою Служби безпеки України, начальником Управління державної охорони України, Головою Служби зовнішньої розвідки України, Головою Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, а порядок грошової компенсації вартості за неотримане речове майно визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-ХІІ закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України

Згідно з пунктом 15 розділу III Інструкції з організації речового забезпечення в Національній гвардії України в мирний час та особливий період, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.06.2017 №475, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.06.2017 за №797/30665 (далі - Інструкція №475; у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), військовослужбовці, які звільняються з військової служби в запас або відставку, отримують грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно відповідно до затвердженого Порядку №178.

Пунктами 2, З вказаного Порядку, встановлено, що виплата грошової компенсації здійснюється особам офіцерського, старшинського, сержантського і рядового складу. Грошова компенсація виплачується військовослужбовцям з моменту виникнення права на отримання предметів речового майна відповідно до норм забезпечення у разі, зокрема звільнення з військової служби.

Відповідно до п. 4 Порядку №178, грошова компенсація виплачується військовослужбовцям за місцем військової служби за їхньою заявою (рапортом) на підставі наказу командира (начальника) військової частини, територіального органу, територіального підрозділу, закладу, установи, організації (далі - військова частина), а командирам (начальникам) військової частини - наказу старшого командира (начальника), в якому зазначається розмір грошової компенсації на підставі довідки про вартість речового майна, ш;о належить до видачі, оригінал якої додається до відомості ш;одо виплати грошової компенсації.

Приписами п. 5 Порядку №178 передбачено, що довідка про вартість речового майна, що належить до видачі, видається речовою службою військової частини, виходячи із закупівельної вартості такого майна, розрахованої Міноборони, МВС, Головним управлінням Національної гвардії, СБУ, Службою зовнішньої розвідки. Адміністрацією Держприкордонслужби, Адміністрацією Держспецтрансслужби, Адміністрацією Держспецзв`язку, Головним управлінням розвідки Міноборони та Управлінням державної охорони станом на 01 січня поточного року, та оформляється згідно з додатком.

Судом встановлено, що згідно з Довідкою про вартість речового майна, що належить до видачі ОСОБА_1 сума грошової компенсації до виплати становить 57059,70 грн. та утриманню підлягає 554,52 грн.

Суд зауважує, що розпорядженням Адміністрації Державної прикордонної служби України від 29.01.2021 № Р-13/0/10-21 «Про доведення розрахунку вартості предметів речового майна для нарахування грошової компенсації» визначено вартість предметів обмундирування для визначення розміру компенсації за речове майно при звільненні військовослужбовців у 2021 році.

Судом при порівнянні цін на предмети обмундирування зазначені у довідці про вартість речового майна, що належить до видачі, встановлено невідповідність цін, визначених розпорядженням від 29.01.2021 № Р-13/0/10-21.

Отже розрахунок проведений відповідачем не у відповідності з п.5 Порядку № 178, згідно з яким довідка про вартість речового майна, що належить до видачі, видається речовою службою військової частини виходячи із закупівельної вартості такого майна, розрахованої Міноборони, МВС, Головним управлінням Національної гвардії, СБУ, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Держприкордонслужби, Адміністрацією Держспецтрансслужби, Адміністрацією Держспецзв`язку, Головним управлінням розвідки Міноборони та Управлінням державної охорони станом на 1 січня поточного року, та оформляється згідно з додатком.

Розпорядженням Адміністрації Державної прикордонної служби України від 29.01.2021 № Р-13/0/10-21 «Про доведення розрахунку вартості предметів речового майна для нарахування грошової компенсації» визначено вартість предметів обмундирування для визначення розміру компенсації за речове майно при звільненні військовослужбовців у 2021 році про що наголошено п. 1 вказаного розпорядження: «Нарахування військовослужбовцям грошової компенсації замість належних до видачі, але неотриманих протягом проходження військової служби предметів речового майна особистого користування, здійснювати відповідно до його розрахункової вартості згідно з додатком до цього розпорядження», а тому на день виплати позивачеві компенсації така мала бути розрахована за цінами вказаного розпорядження.

У п. 54 Постанови Верховного Суду від 17.03.2020 у справі № 815/5826/16, суд виклав правовий висновок щодо застосування норм права у подібних правовідносинах зазначивши, що з боку військової частини порушено право позивача на отримання компенсації за неотримане речове майно виходячи із закупівельної вартості такого майна станом на 1 січня року, в якому проведено виплату. Аналогічні висновки міститься в постанові Верховного Суду від 23.08.2019 по справі №2040/7697/18 та в постанові Верховного Суду від 14.11.2018 по справі №809/1488/16.

Відповідно до статей 9, 77 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач як суб`єкт владних повноважень не довів правомірність своєї бездіяльності, належних і достатніх доказів, які б спростували доводи позивача, не надав, а позивач в свою чергу навів законні й обґрунтовані підстави для нарахування та виплати йому грошової компенсації за неотримане речове майно.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Під час звернення з даним позовом до суду, позивач судовий збір не сплачував на підставі ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір". Таким чином, судовий збір за рахунок відповідача на користь позивача відшкодуванню не підлягає.

Керуючись статтями 9, 14, 72-78, 90, 139, 143, 242-246, 251, 255 КАС України, суд

в и р і ш и в

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_2 (Головного центру зв`язку, автоматизації та захисту інформації Державної прикордонної служби України) щодо нарахування та невиплати при звільненні ОСОБА_1 компенсації за неотримане речове майно пропорційно часу, що минув з дня виникнення права на отримання цього майна до дати підписання наказу про виключення зі списків особового складу органу Держприкордонслужби, а також - не за цінами на 01.01.2021, встановленими Розпорядженням Адміністрації Держприкордонслужби України від 29.01.2021 №13 «Про доведення розрахунку вартості предметів речового майна для нарахування грошової компенсації».

3. Зобов`язати Військову частину НОМЕР_2 (Головний центр зв`язку, автоматизації та захисту інформації Державної прикордонної служби України) нарахувати та виплатити Позивачу, ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 ) грошову компенсацію за все належне, але неотримане протягом проходження військової служби речове майно відповідно до Порядку витати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2016 №178 - без застосування пропорції часу, що минув з дня виникнення права на отримання цього майна до дати підписання наказу про виключення зі списків особового складу, органу Держприкордонслужби, та за цінами предметів обмундирування визначеними станом на 01.01.2021 Розпорядженням Адміністрації Держприкордонслужби України - від 29.01.2021 №13 «Про доведення розрахунку вартості предметів речового майна для нарахування грошової компенсації».

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Щавінський В.Р.