Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
_______________
УХВАЛА
"26" січня 2023 р.м. ХарківСправа № 922/5238/21
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Лавренюк Т.А.
при секретарі судового засідання Яковенко Ю.В.
розглянувши матеріали справи та заяву Головного управління ДПС у Харківській області з грошовими вимогами до боржника у справі
за заявоюГоловного управління ДПС у Харківській області (61057, м. Харків, вул. Пушкінська, 46, код ЄДРПОУ 43983495) про визнання банкрутом Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергопромстрой" (61166, м. Харків, просп Науки, 38, оф. 307, код ЄДРПОУ 40490888) за участю учасників справи:
кредитора - ОСОБА_1
ВСТАНОВИВ:
21.12.2022 до суду від Головного управління ДПС у Харківській області надійшла заява з грошовими вимогами до боржника, в якій заявник просить суд розглянути заяву, визнати грошові вимоги Головного управління ДПС у Харківській до Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергопромстрой" на загальну суму 345 595,23грн (пеня - 105 723,48грн, штрафні санкції - 239 871,75грн).
У поданій заяві Головне управління ДПС у Харківській області зазначає про те, що сума заявленого боргу в розмірі 239 871,75грн виникла на підставі податкового повідомлення-рішення № 00001351411 від 18.07.2019.
Також, кредитором заявлено пеню у розмірі 105 723,48грн, що нарахована за несвоєчасну сплату боржником сум грошових зобов`язань, визначених на підставі податкового повідомлення-рішення від 18.07.2019 № 00001351411.
Ухвалою суду від 26.12.2022 заяву Головного управління ДПС у Харківській області з грошовими вимогами до боржника призначено до розгляду на 19.12.2022. Ухвалено заявнику - Головному управлінню ДПС у Харківській області надати письмові пояснення щодо правових підстав виникнення заявлених грошових вимог. Ліквідатору до дати проведення судового засідання: розглянути заяву Головного управління ДПС у Харківській області з грошовими вимогами до боржника; письмово повідомити про результати розгляду заявника та суд; надати суду докази повідомлення заявника про результати розгляду заяви.
В судовому засіданні 19.01.2023 без виходу до нарадчої кімнати судом постановлено ухвалу із занесенням її до протоколу судового засідання про відкладення розгляду заяви на 26.01.2023 о 16:20.
20.01.2023 на електронну адресу суду від ліквідатора надійшов звіт про результати розгляду грошових вимог та повідомлення, в яких арбітражний керуючий Мухітдінов Р.Д. зазначив про визнання заявлених грошових вимог Головного управління ДПС у Харківській області частково в розмірі 239 871,75грн, з включенням їх до реєстру вимог кредиторів до шостої черги задоволення вимог кредиторів.
Щодо кредиторських вимог в розмірі 105 723,48грн (пеня), ліквідатор зазначив, що у зв`язку з закінченням строків давності на пред`явлення вимоги щодо стягнення пені, дані вимоги ГУ ДПС у Харківській області ним не визнані.
24.01.2023 від кредитора надійшла заява (відзив на повідомлення арбітражного керуючого про розгляд кредиторських вимог), в якій останній не погоджується з доводами ліквідатора щодо пені в розмірі 105 723,48грн, посилаючись на те, що податкова пеня, як і будь-яка інша пеня має чіткі дати початку нарахування та закінчення нарахування. Лише маючи певний період нарахування - тобто строк від певної дати до іншої певної дати - пеня набуває статусу зобов`язання, оскільки за самим визначенням пені - це штрафні санкції (неустойка) за невиконання фінансового зобов`язання, що нараховуються за кожний день усього періоду прострочення. На думку заявника, подія виникнення пені пов`язується з датою закінчення нарахування останньої і, як наслідок, право на заявлення пені до стягнення та обчислення строків давності повинно відраховуватись саме від дати закінчення нарахування пені. Саме такою датою пеня виникає та відображається у інтегрованій картці платника податків.
Як зазначає кредитор, пеня підлягає списанню, якщо скінчився строк 1095 днів, який встановлюється до сум податкових зобов`язань та штрафних санкцій, а не до самої пені, оскільки після спливу 1095 днів підлягає списанню як безнадійний борг уся сума податкових зобов`язань та штрафних санкцій, а отже й пеня нарахована на такі суми. Сума пені з податку на додану вартість у розмірі 239 871,75грн нарахована на підставі податкового повідомлення-рішення від 18.07.2019 №00001351411, та до боржника вживались заходи примусового стягнення заборгованості за цим податковим повідомленням-рішенням у судовому порядку. Таким чином, строк давності у 1095 днів, на думку кредитора, до відповідної пені не нараховуються, оскільки строк давності для заявленої пені встановлений такий же як й до сум боргу на яку нарахована пеня - тобто до повного погашення суми боргу.
Присутній у судовому засіданні представник Головного управління ДПС у Харківській області підтримав заяву з грошовими вимогами до боржника в повному обсязі, надав пояснення у справі та просив суд задовольнити його заяву в повному обсязі.
Ліквідатор у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду заяви був повідомлений відповідно до вимог чинного законодавства.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши заяву Головного управління ДПС у Харківській області з грошовими вимогами до боржника та надані учасниками справи документи, заслухавши пояснення представника кредитора, суд встановив наступне.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 27.01.2022 відкрито провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергопромстрой", визнано вимоги Головного управління ДПС у Харківській області до боржника у розмірі 1 012 517,53грн, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів та процедуру розпорядження майном, призначено розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Мухітдінова Рустама Джурайовича, призначено попереднє засідання суду.
04.02.2022 здійснено офіційне оприлюднення повідомлення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Ухвалою суду від 15.06.2022 в попередньому засіданні визначено вимоги, які підлягають включенню до реєстру вимог кредиторів Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергопромстрой", призначено підсумкове засідання суду.
Постановою Господарського суду Харківської області від 01.12.2022 Товариство з обмеженою відповідальністю "Енергопромстрой" визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором арбітражного керуючого Мухітдінова Р.Д.
01.12.2022 здійснено офіційне оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
Відповідно до заяви Головного управління ДПС у Харківській області має до боржника кредиторські вимоги, а саме: за ТОВ "Енергопромстрой" обліковується заборгованість з податку на додану вартість у загальній сумі 345 595,23грн, з яких штрафна санкція - 239 871,75грн та пеня 105 723,48грн.
Сума штрафу з податку на додану вартість у розмірі 239 871,75грн нарахована на підставі податкового повідомлення-рішення від 18.07.2019 № 00001351411.
Вказане податкове повідомлення-рішення було винесене на підставі акту про результати позапланової документальної невиїзної перевірки ТОВ "Енергопромстрой" від 07.05.2019 № 1552/20-40-14-11-11/40490888. Податкове повідомлення-рішення від 18.07.2019 № 00001351411 в адміністративному та/або судовому порядку не оскаржувалось та є узгодженим.
Одночасно, до боржника ТОВ "Енергопромстрой" вживались заходи примусового стягнення заборгованості у судовому порядку, а саме: в рамках адміністративної справи № 520/7549/2020 за позовом Головного управління ДПС у Харківській області до ТОВ "Енергопромстрой" про стягнення податкового боргу у розмірі 1 199 358,28грн. Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 07.09.2021 у вказаній справі позовні вимоги контролюючого органу задоволено в повному обсязі.
Також заява кредитора містить вимоги до ТОВ "Енергопромстрой" у розмірі 105 723,48грн, що є пенею, яка нарахована за несплату боржником у встановлені граничні строки боргу, визначеного на підставі податкового повідомлення-рішення від 18.07.2019 № 00001351411.
Розглянувши заяву кредитора, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Що стосується суми штрафу з податку на додану вартість у розмірі 239871,75грн нарахованої на підставі податкового повідомлення-рішення від 18.07.2019 № 00001351411, суд керується наступним.
Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.
Розгляд та визнання грошових вимог податкових органів у процедурах банкрутства здійснюється судами з врахуванням особливостей виникнення (припинення) податкових зобов`язань боржника згідно з вимогами Податкового кодексу України, які є спеціальними нормами права, що регулюють ці питання, якщо такі зобов`язання виникають до моменту порушення справи про банкрутство.
Положеннями п.1.1 ст.1 Податкового кодексу України визначено, що Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Статтею 41 Податкового кодексу України органи державної фіскальної служби віднесено до переліку контролюючих органів, що здійснюють від імені держави функції контролю за своєчасністю і правильністю сплати суб`єктами господарювання податків і зборів, зокрема, шляхом проведення документальних невиїзних перевірок платників податків відповідно до ст.78 Податкового кодексу України.
Як вбачається судом з матеріалів справи в період з 25.04.2019 по 06.05.2019 Головним управлінням ДПС у Харківській області проведено позапланову документальну невиїзну перевірку ТОВ "Енергопромстрой" з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства по господарським взаємовідносинам з ТОВ "Авіант Південь" за серпень 2017 року, з ТОВ "Альянс Мега" за серпень 2017 року, ТОВ "Омега Тор" за серпень 2017 року, ТОВ "Кроксі" за грудень 2017 року, ТОВ "Спец-Альянс Груп" за вересень 2017 року, ТОВ "Оксамит Трейд Плюс" за квітень 2018 року, ТОВ "Сігма Буд" за червень 2018 року, ТОВ "Даріон Про" за червень липень 2018 року, та подальшої реалізації товарів (робіт, послуг), отриманих від вищевказаних контрагентів-постачальників.
За результатами перевірки складено Акт перевірки № 1552/20-40-14-11-11/40490888 від 07.05.2019.
З висновків вказаного акту встановлено порушення п.44.6 ст.44 п.198.1, п.198.2, п.198.3, п.198.6 ст.198 Податкового кодексу України, допущено завищення податкового кредиту, що призвело до заниження суми ПДВ, що підлягає сплаті.
18.07.2019 винесено податкове повідомлення-рішення № 00001351411, яким збільшено суму грошового зобов`язання на 959 487грн та нараховано штрафні санкції у розмірі 239 871,75грн.
У зв`язку з несплатою суми податкового зобов`язання у встановлені строки, Головне управління ДПС у Харківській області звернулось до Харківського окружного адміністративного суду позовом до ТОВ "Енергопромстрой".
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 07.09.2021 у справі № 520/7549/2020 адміністративний позов про стягнення суми податкового боргу задоволено. Стягнуто з ТОВ "Енергопромстрой" на користь державного бюджету України кошти в розмірі 1 199 358,28грн.
Частиною 102.4. Податкового кодексу України передбачено, що якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
Таким чином, рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 07.09.2021 у справі № 520/7549/2020 стягнуто 239 871,75грн штрафних санкцій відповідно до податкового повідомлення-рішення № 00001351411 від 18.07.2019, а отже заявлені кредиторські вимоги в розмірі 239 871,75грн є безспірними.
Ліквідатором надано повідомлення про розгляд кредиторських вимог Головного управління ДПС у Харківській області, відповідно до якого кредиторські вимоги в розмірі 239 871,75грн ним визнані та у відповідності до ст.64 Кодексу України з процедур банкрутства включені до реєстру вимог кредиторів до шостої черги задоволення вимог кредиторів.
З огляду на період виникнення податкового боргу, заявленого Головним управлінням ДПС у Харківській області, суд доходить висновку, що вимоги кредитора виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство.
Відповідно до ст.1 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли після відкриття провадження у справі про банкрутство.
Таким чином, заявлені Головним управлінням ДПС у Харківській області вимоги є конкурсними.
За приписами ч.1 та ч.4 ст.45 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов`язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Як вже зазначалось вище, оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство відбулось 04.02.2022, а тому строк на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника є 06.03.2022.
Оскільки Головне Управління ДПС у Харківській області звернулося із заявою про кредиторські вимоги до боржника 20.12.2022, суд зазначає, що кредиторські вимоги в розмірі 239 871,75грн заявлені після спливу визначеного законодавством строку.
За приписами абз.2-3 ч.4 ст.45 Кодексу України з процедур банкрутства, вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, задовольняються в порядку черговості, встановленої цим Кодексом. Кредитори, вимоги яких заявлені після завершення строку, визначеного частиною першою цієї статті, є конкурсними, однак не мають права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів.
Враховуючи викладене, суд вважає заявлені Головним управлінням ДПС у Харківській області грошові вимоги в частині суми боргу, визначеного у податковому повідомленні-рішенні № 00001351411 від 18.07.2019 у розмірі 239 871,75грн такими, що підтверджені рішенням суду та матеріалами справи, конкурсними без права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів.
Що стосується кредиторських вимог в розмірі 105 723,48грн (пеня, нарахована за несплату боржником у встановлені граничні строки боргу, визначеного на підставі податкового повідомлення-рішення від 18.07.2019 № 00001351411), суд дійшов висновку про їх відхилення, виходячи з наступного.
Пенею є сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми податкових зобов`язань та/або на суми штрафних (фінансових) санкцій, не сплачених у встановлені законодавством строки, а також нарахована в інших випадках та порядку, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (підпункт 14.1.162 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України)
Податковий кодексу України у п.129.1 ст.129 диференціює момент з якого починається розрахунок пені в залежності від обставин виникнення податкового зобов`язання: при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки (підпункт 129.1.1); при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов`язаних з проведенням податкових перевірок (підпункт 129.1.2); при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу (підпункт 129.1.3).
Зокрема за змістом п.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається, при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Передумовою нарахування пені з підстав, передбачених пунктом 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 ПК України, є несплата платником податків у встановлені законом строки суми узгодженого податкового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки.
На суми грошового зобов`язання, визначеного підпунктом 129.1.1 п.129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, якщо її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов`язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день (п.129.4 ст.129 Податкового кодексу України).
Суд зазначає, що з 01.01.2021 набули чинності зміни до ст.129 Податкового кодексу України, внесені Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві" № 466-IX від 16.01.2020, якими доповнено цю статтю пунктом 129.9, що визначає перелік випадків коли пеня не нараховується, а нарахована пеня підлягає анулюванню, до яких віднесено, зокрема, закінчення 1095 дня, що настає за днем, коли у контролюючого органу відповідно до цього Кодексу виникло право нарахувати пеню платнику податків (підпункт 129.9.1).
Аналіз наведених вище приписів дає підстави для висновку, що грошові вимоги у сумі нарахованої контролюючим органом пені можуть бути заявлені до боржника у справі про банкрутство до їх анулювання в силу закону, відповідно до п.129.9 ст.129 Податкового кодексу України, отже до спливу 1095 дня, що настає за днем, коли у контролюючого органу відповідно до цього Кодексу виникло право нарахувати пеню платнику податків.
Враховуючи викладене, су вважає помилковою позицію контролюючого органу про те, що обчислення строків давності повинно відраховуватись саме від дати закінчення нарахування пені.
Суд також окремо звертає увагу, що Законом України від 15.03.2022 № 2120-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану", зокрема п.102 Податкового кодексу України доповнено новим п. 102.9, відповідно до якого на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, що вводиться в Україні, зупиняється перебіг строків, визначених цим Кодексом, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Так, відповідно до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Інші перехідні положення" Податкового кодексу України для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім, зокрема, нарахування пені.
Таким чином, до нарахування податковим органом пені застосовується строк тривалістю 1095 днів і такий строк починається із дня виникнення у контролюючого орану права на таке нарахування. Також, до цього строку не застосовується п. 102.9 Податкового кодексу України, яким був зупинений перебіг строків, визначених Податковим кодексом України на період дії правового режиму воєнного стану.
Із матеріалів справи судом вбачається, що граничним терміном сплати податкового зобов`язання, визначеного на підставі податкового повідомлення-рішення від 18.07.2019 № 00001351411, є 01.09.2019. Таким чином, в кредитора виникло право на нарахування пені із 02.09.2019 та, відповідно, тривало до 02.09.2022. При цьому, із заявою з грошовими вимогами до боржника податковий орган звернувся до суду лише 20.12.2022, тобто після спливу 1095-денного строку, визначеного пп. 129.9.1 п. 129.9 ст. 129 Податкового кодексу України, при цьому, доказів наявності судових рішень про стягнення такої пені заявником суду не надано.
З цих підстав суд вважає доводи Головного управління ДПС у Харківській області, викладені ним у заяві та відзиві на звіт ліквідатора про результати розгляду кредиторських вимог в частині обґрунтування законності заявлених вимог стосовно пені у розмірі 101 748,79грн., нарахованої за порушення граничного терміну сплати податкового зобов`язання, визначеного на підставі податкового повідомлення-рішення від 18.07.2019 № 00001351411, безпідставними та необґрунтованими, такими, що заявлені після спливу 1095-денного строку, визначеного пп. 129.9.1 п. 129.9 ст.129 Податкового кодексу України.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне заяву Головного управління ДПС у Харківській області з грошовими вимогами до боржника задовольнити частково; визнати грошові вимоги Головного управління ДПС у Харківській області в розмірі 239 871,75грн, які є конкурсними без права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів; решту грошових вимог за заявою Головного управління ДПС у Харківській області з грошовими вимогами до боржника відхилити.
Керуючись ст. ст. 45, 58-67 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. ст. 232, 235 ГПК України ГПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Заяву Головного управління ДПС у Харківській області з грошовими вимогами до боржника задовольнити частково.
Визнати грошові вимоги Головного управління ДПС у Харківській області в розмірі 239 871,75грн штрафних санкцій, які є конкурсними без права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів.
Решту грошових вимог за заявою Головного управління ДПС у Харківській області з грошовими вимогами до боржника відхилити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання (проголошення) суддею та може бути оскаржена до Східного апеляційного господарського суду безпосередньо або через господарський суд Харківської області протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали складено та підписано 27.01.2023.
Суддя Лавренюк Т.А.