Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.01.2023м. ХарківСправа № 922/5238/21 (922/1937/22)
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Лавренюк Т.А.
при секретарі судового засідання Яковенко Ю.В.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Антимонопольного комітету України (03035, м. Київ, вул. Митрополита Василя Липківського, 45, код ЄДРПОУ 00032767) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергопромстрой" (61166, м. Харків, просп. Науки, 38, оф. 307, код ЄДРПОУ 40490888) 3-я особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача арбітражний керуючий Мухітдінов Рустам Джурайович (код іпн НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) про стягнення 8 839 974,00грн за участю учасників справи:
позивача - Прохорова Є.І.
відповідача - не з`явився
3-ї особи - не з`явився
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача штраф у розмірі 4 419 987,00грн та пеню в розмірі 4 419 987,00грн. Судові витрати зі сплати судового збору позивач просить покласти на відповідача.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує порушенням з боку відповідача законодавства про захист економічної конкуренції (п.1 ст.50), що підтверджується рішенням Тимчасової Адміністративної колегії Антимонопольного комітету України № 77-р/тк від 15.07.2021.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 26.10.2022 позовну заяву прийнято до розгляду, по ній відкрито провадження у справі № 922/5238/21 (922/1937/22), в межах справи № 922/5238/21 про визнання банкрутом Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергопромстрой", призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження з повідомленням сторін.
24.11.2022 ухвалою суду залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача розпорядника майном боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергопромстрой" арбітражного керуючого Мухітдінова Рустама Джурайовича.
01.12.2022 постановою Господарського суду Харківської області по справі № 922/5238/21 визнано Товариство з обмеженою відповідальністю "Енергопромстрой" банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців. Ліквідатором Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергопромстрой" призначено арбітражного керуючого Мухітдінова Рустама Джурайовича, до якого, відповідно до ч.1 ст.59 Кодексу України з процедур банкрутства з 01.12.2022 перейшли повноваження органів управління банкрута (відповідача у даній справі).
У відзиві на позов арбітражний керуючий Мухітдінов Р.Д. позовні вимоги визнає частково, посилаючись на те, що оскільки будь-якої документації відповідача від посадових осіб Товариства йому не передавалось, він позбавлений можливості надати якісь спростовуючи обґрунтування та документи щодо виявлених порушень законодавства про захист економічної конкуренції на підставі яких було прийнято рішення Тимчасової Адміністративної колегії Антимонопольного комітету України № 77-р/тк від 15.07.2021. Саме тому він не заперечує щодо прийнятого рішення Тимчасової Адміністративної колегії Антимонопольного комітету України № 77-р/тк від 15.07.2021 р. та накладеного на підставі цього рішення штрафу у розмірі 4 419 987,00грн.
Що стосується нарахованої пені за прострочення сплати штрафу, накладеного рішенням Тимчасової Адміністративної колегії Антимонопольного комітету України № 77-р/тк від 15.07.2021 арбітражний керуючий Мухітдінов Р.Д., посилаючись на введення ухвалою суду від 27.01.2022 по справі № 922/5238/21 мораторію на задоволення вимог кредиторів, зазначає, що саме з 27.01.2022 відповідач перебуває в особливому правовому регулюванні правовідносин боржника. Таким чином, як вважає 3-я особа, з 27.01.2022 не нараховується неустойка (штраф, пеня) за невиконання чи неналежне виконання зобов`язань боржника, а тому нарахування пені позивачем після 27.01.2022 є незаконним і таким, що суперечить нормам Кодексу України з процедур банкрутства.
Арбітражним керуючим Мухітдіновим Р.Д. здійснено розрахунок пені, яка за період з 11.01.2022 по 26.01.2022 року (включно) складає 994 497,075грн. В задоволенні позовних вимог Антимонопольного комітету України в частині стягнення з відповідача пені в розмірі 3 425 489,925грн просить суд відмовити.
Позивач надав до суду письмові пояснення, в яких зазначив підстави звернення до суду з даним позовом.
Інших заяв або пояснень по суті спору на адресу суду від учасників справи не надходило.
В судовому засіданні 12.01.2023 без виходу до нарадчої кімнати судом постановлено ухвалу із занесенням її до протоколу судового засідання про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 26.01.2023 о 15:40.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримує з підстав, викладених у позові.
Інші учасники судового процесу у призначене судове засідання не з`явилися, про поважність причин неявки суд не повідомили.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.
За результатами розгляду справи № 1/01-23-19 про порушення Товариством з обмеженою відповідальністю "Енергопромстрой" (відповідач) законодавства про захист економічної конкуренції Тимчасовою адміністративною колегією Антимонопольного комітету України (позивач) прийнято рішення від 15.07.2021 № 77-р/тк, яким визнано, що відповідач вчинив:
- порушення, передбачене п.1 ст.50 та п.4 ч.2 ст.6 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів шляхом погодження конкурсних пропозицій під час участі у процедурі закупівлі робіт та послуг "Прокладання контрольних кабелів на устаткуванні ЦТАВ енергоблоку № 6 Зміївської ТЕС (ДК 021:2015: 50530000-9 - Послуги з ремонту і технічного обслуговування техніки)", проведеній Зміївською тепловою електричною станцією Публічного акціонерного товариства "Центренерго" за допомогою електронної системи закупівель Prozorro (ідентифікатор закупівлі в системі UA-2018-07-17-000185-а), з метою забезпечення перемоги ТОВ "Укрстройенерго";
- порушення, передбачене п.1 ст.50 та п.4 ч.2 ст.6 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів шляхом погодження конкурсних пропозицій під час участі у процедурі закупівлі робіт та послуг "Виготовлення, заміна та ізоляція водоопускних труб к/а № 1 Зміївської ТЕС (ДК 021:2015: 50530000-9 - Послуги з ремонту і технічного обслуговування техніки)", проведеній Зміївською тепловою електричною станцією Публічного акціонерного товариства "Центренерго" за допомогою електронної системи закупівель Prozorro (ідентифікатор закупівлі в системі № UA-2018-03-19-000912-а), з метою забезпечення перемоги ТОВ "Спецтехенерго";
- порушення, передбачене п.1 ст.50 та п.4 ч.2 ст.6 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів шляхом погодження конкурсних пропозицій під час участі у процедурі закупівлі робіт та послуг "Капітальний ремонт КБМ-1А, 1Б (Заміна передньої та задньої стінок, вінця, втулок порожнистих цапф та ремонт барабанів) (ДК 021:2015: 50530000-9 - Послуги з ремонту і технічного обслуговування техніки)", за допомогою електронної системи закупівель Prozorro, проведеній Зміївською тепловою електричною станцією Публічного акціонерного товариства "Центренерго" за допомогою електронної системи закупівель Prozorro (ідентифікатор закупівлі в системі № UA-2018-03-06-000226-a), з метою забезпечення перемоги ТОВ "Спецтехенерго";
- порушення, передбачене п.1 ст.50 та п.4 ч.2 ст.6 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів шляхом погодження конкурсних пропозицій під час участі у процедурі закупівлі робіт та послуг "Капітальний ремонт трубопроводів аеросуміші нитки А відм. 3-14 м. бл. 2,5 (ДК 021:2015: 50530000-9 - Послуги з ремонту і технічного обслуговування техніки)", проведеній Зміївською тепловою електричною станцією Публічного акціонерного товариства "Центренерго" за допомогою електронної системи закупівель Prozorro (ідентифікатор закупівлі в системі № UA-2017-09-28-000412-С), з метою забезпечення перемоги ТОВ "Укрстройенерго";
- порушення, передбачене п.1 ст.50 та п.4 ч.2 ст.6 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів шляхом погодження конкурсних пропозицій під час участі у процедурі закупівлі робіт та послуг "Заміна дефектних ділянок паропроводу (ДК 021:2015: 45260000-7 - Покрівельні роботи та інші спеціалізовані будівельні роботи)", проведеній Зміївською тепловою електричною станцією Публічного акціонерного товариства "Центренерго" за допомогою електронної системи закупівель Prozorro (ідентифікатор закупівлі в системі № UA-2017-11-02-001053-а), з метою забезпечення перемоги ТОВ "Укрстройенерго";
- порушення, передбачене п.1 ст.50 та п.4 ч.2 ст.6 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів шляхом погодження конкурсних пропозицій під час участі у процедурі закупівлі робіт та послуг "Капітальний ремонт теплоізоляції циклонів, сепараторів бл. № 5 (ДК 021:2015: 50530000-9 - Послуги з ремонту і технічного обслуговування техніки)", проведеній Зміївською тепловою електричною станцією Публічного акціонерного товариства "Центренерго" за допомогою електронної системи закупівель Prozorro (ідентифікатор закупівлі в системі UA-2017-02-16-001382-е), з метою забезпечення перемоги ТОВ "Спецтехенерго";
- порушення, передбачене п.1 ст.50 та п.4 ч.2 ст.6 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів шляхом погодження конкурсних пропозицій під час участі у процедурі закупівлі робіт та послуг "Капітальний ремонт КБМ-6А із заміною стінки торцевої передньої (ДК 021:2015: 50530000-9 - Послуги з ремонту і технічного обслуговування техніки)", проведеній Зміївською тепловою електричною станцією Публічного акціонерного товариства "Центренерго" за допомогою електронної системи закупівель Prozorro (ідентифікатор закупівлі в системі ЦА-2017-07-12-002208-Б), з метою забезпечення перемоги ТОВ "Спецтехенерго";
- порушення, передбачене п.1 ст.50 та п.4 ч.2 ст.6 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів шляхом погодження конкурсних пропозицій під час участі у процедурі закупівлі робіт та послуг "Виготовлення і заміна ділянок змійовиків пакетів КПП НТ 1-го ступеня к/а № 5 Зміївської ТЕС (ДК 021:2015: 50530000-9 - Послуга з ремонту і технічного обслуговування техніки)", проведеній Зміївською тепловою електричною станцією Публічного акціонерного товариства "Центренерго" за допомогою електронної системи закупівель Prozorro (ідентифікатор закупівлі в системі UA-2017-04-04-000511-е), з метою забезпечення перемоги ТОВ "Укрстройенерго";
- порушення, передбачене п.1 ст.50 та п.4 ч.2 ст.6 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів шляхом погодження конкурсних пропозицій під час участі у процедурі закупівлі робіт та послуг "Капітальні ремонти енергетичного обладнання котлів Зміївської ТЕС (ДК 021:2015: 50530000-9 - Послуги з ремонту і технічного обслуговування техніки)", проведеній Зміївською тепловою електричною станцією Публічного акціонерного товариства "Центренерго" за допомогою електронної системи закупівель Prozorro (ідентифікатор закупівлі в системі UA-2017-03-01 -000187-е), з метою забезпечення перемоги ТОВ "Укрстройенерго";
- порушення, передбачене п.1 ст.50 та п.4 ч.2 ст.6 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів шляхом погодження конкурсних пропозицій під час участі у процедурі закупівлі робіт та послуг "Капітальний ремонт аеродинамічного виступу екранів к/а № 5 Зміївської ТЕС (виготовлення і заміна згинів) ДК 021:2015: 50530000-9 - Послуги з ремонту і технічного обслуговування техніки)", проведеній Зміївською тепловою електричною станцією Публічного акціонерного товариства "Центренерго" за допомогою електронної системи закупівель Prozorro (ідентифікатор закупівлі в системі UA-2017-04-04-000460-C), з метою забезпечення перемоги ТОВ "Укрстройенерго";
- порушення, передбачене п.1 ст.50 та п.4 ч.2 ст.6 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів шляхом погодження конкурсних пропозицій під час участі у процедурі закупівлі робіт та послуг "Капітальний ремонт антикорозійного покриття обладнання (ДК 021:2015: 45260000- 7 - Покрівельні роботи та інші спеціалізовані будівельні роботи)", проведеній Зміївською тепловою електричною станцією Публічного акціонерного товариства "Центренерго" за допомогою електронної системи закупівель Prozorro (ідентифікатор закупівлі в системі: UA-2017-04-13-000393-a), з метою забезпечення перемоги ТОВ "Укрстройенерго";
- порушення, передбачене п.1 ст.50 та п.4 ч.2 ст.6 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів шляхом погодження конкурсних пропозицій під час участі у процедурі закупівлі робіт та послуг "Капітальний ремонт РОУ 140/25 блока № 2 Зміївської ТЕС з доведенням продуктивності до 80 т/год (ДК 021.2015: 50530000-9 - Послуги з ремонту і технічного обслуговування техніки)", проведеній Зміївською тепловою електричною станцією Публічного акціонерного товариства "Центренерго" за допомогою електронної системи закупівель Prozorro (ідентифікатор закупівлі в системі UA-2017-07-26-000439-e), з метою забезпечення перемоги ТОВ "Спецтехенерго";
- порушення, передбачене п.1 ст.50 та п.4 ч.2 ст.6 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів шляхом погодження конкурсних пропозицій під час участі у процедурі закупівлі робіт та послуг "Капітальний ремонт покрівлі головного корпусу в межах КТЦ-1 (в вісях "Б" - Т") бл.2,5 (ДК 021:2015: 45260000-7 - Покрівельні роботи та інші спеціалізовані будівельні роботи)", проведеній Зміївською тепловою електричною станцією Публічного акціонерного товариства "Центренерго" за допомогою електронної системи закупівель Prozorro (ідентифікатор закупівлі в системі UA-2017-03-29-000936-b), з метою забезпечення перемоги ТОВ "Укрстройенерго".
Так, за вчинені порушення законодавства про захист економічної конкуренції відповідно до пунктів 1-13 резолютивної частини рішення від 15.07.2021 № 77-р/тк на відповідача накладено штрафи у загальному розмірі 4 419 987,00грн.
Копія зазначеного вище рішення позивачем була направлена на адресу відповідача рекомендованим повідомленням, проте повернута до відділення без вручення адресату.
Оскільки відповідач копію рішення не отримав, позивачем було розміщено інформацію про прийняття Рішення № 77-р/тк в офіційному друкованому виданні "Урядовий кур`єр" від 29.10.2021 № 208 (7076).
Враховуючи те, що відповідно до ч.3 ст.56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" відповідач повинен сплатити штраф у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу, штраф підлягав сплаті у строк до 10.01.2022 (оскільки 08.01.2022 та 09.01.2022 припадають на неробочі дні).
Відповідач рішення в судовому порядку не оскаржував.
Оскільки відповідачем в порушення ч.3 ст.56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" штраф у розмірі 4 419 987,00грн сплачено не було, позивачем також здійснено нарахування пені в розмірі 4 419 987,00грн.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, суд виходить з наступного.
Статтею 1 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" визначено, що Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері публічних закупівель.
За приписами ч.1 ст.22 цього Закону розпорядження, рішення та вимоги органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимоги уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення в межах їх компетенції є обов`язковими для виконання у визначені ними строки, якщо інше не передбачено законом.
Невиконання розпоряджень, рішень та вимог органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимог уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення тягне за собою передбачену законом відповідальність (ч.2 ст.22 Закону України "Про Антимонопольний комітет України").
З метою захисту інтересів держави, споживачів та суб`єктів господарювання Антимонопольний комітет України, територіальні відділення Антимонопольного комітету України у зв`язку з порушенням законодавства про захист економічної конкуренції органами влади, юридичними чи фізичними особами подають заяви, позови, скарги до суду, в тому числі про зобов`язання виконати рішення органів Антимонопольного комітету України (ст.25 Закону України "Про Антимонопольний комітет України").
Відповідно до ч.1 ст.48 Закону України "Про захист економічної конкуренції" за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, в тому числі про визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; накладення штрафу тощо.
Згідно із ч.1 ст.56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" рішення органів Антимонопольного комітету України надається для його виконання шляхом надсилання або вручення під розписку чи доведення до відома в інший спосіб.
Особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу. Протягом п`яти днів з дня сплати штрафу суб`єкт господарювання зобов`язаний надіслати відповідно до Антимонопольного комітету України або його територіального відділення документи, що підтверджують сплату штрафу (ч.3, ч.8 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції").
Таким чином, як вбачається з аналізу вищевказаних норм позивач має право приймати рішення про визнання вчинення відповідачем порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу, який повинен бути сплачений відповідачем у двомісячний строк з дня отримання відповідного рішення, при цьому протягом п`яти днів з дня сплати штрафу відповідач зобов`язаний надіслати позивачу документи, що підтверджують сплату штрафу, рішення позивача є обов`язковим для виконання.
Відповідно до ч.7 ст.56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у разі несплати штрафу у строки, передбачені рішенням, та пені органи Антимонопольного комітету України стягують штраф та пеню в судовому порядку.
Матеріали справи не містять доказів сплати відповідачем штрафу у розмірі 4 419 987,00грн, накладеного рішенням Тимчасової адміністративної колегії Антимонопольного комітету України від 15.07.2021 № 77-р/тк.
Рішення Тимчасової адміністративної колегії Антимонопольного комітету України на час розгляду даної справи є чинним.
Частиною 1 ст.74 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч.1 ст.86 Господарського процесуального кодексу України).
Враховуюче викладене, а також те, що відповідач не надав суду жодного доказу, який би спростовував доводи позивача, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині стягнення з відповідача штрафу в сумі 4 419 987,00грн є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Що стосується позовних вимог в частині стягнення пені за період з 11.01.2022 по 29.07.2022 у розмірі 4 419 987,00грн, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в цій частині підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання у Господарському кодексі України визнаються штрафними санкціями (ч.1 ст.230 Господарського кодексу України).
Згідно розрахунку позивача пеня за період з 11.01.2022 по 29.07.2022 становить 13 259 961,00грн.
Відповідно до ч.5 ст.56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України.
Оскільки за приписами ч.5 ст.56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного рішенням органу Антимонопольного комітету України, позивач просить суд стягнути з відповідача пеню в розмірі 4 419 987,00грн.
Як вже було встановлено судом, відповідач мав сплатити 4 419 987,00грн штрафу до 10.01.2022 (включно). Отже, нарахування пені починається з 11.01.2022.
Перевіривши правомірність нарахування позивачем пені, судом вбачається, що даний розрахунок не відповідає вимогам чинного законодавства, з наступних підстав.
В провадженні Господарського суду Харківської області перебуває справа № 922/5238/21 за заявою Головного управління ДПС у Харківській області про визнання банкрутом Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергопромстрой".
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 27.01.2022 відкрито провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергопромстрой". Цією ж ухвалою було введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, який передбачає зупинення виконання боржником грошових зобов`язань і зобов`язань щодо сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), строк виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов`язань та зобов`язань щодо сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), застосованих до дня введення мораторію.
Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів:
- забороняється стягнення на підставі виконавчих та інших документів, що містять майнові вимоги, у тому числі на предмет застави, за якими стягнення здійснюється в судовому або в позасудовому порядку відповідно до законодавства, крім випадків перебування виконавчого провадження на стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум (у тому числі одержаних від продажу майна боржника), перебування майна на стадії продажу з моменту оприлюднення інформації про продаж, а також у разі виконання рішень у немайнових спорах;
- забороняється виконання вимог, на які поширюється мораторій;
- не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов`язань із задоволення всіх вимог, на які поширюється мораторій;
- зупиняється перебіг позовної давності на період дії мораторію;
- не застосовується індекс інфляції за весь час прострочення виконання грошового зобов`язання, три проценти річних від простроченої суми тощо.
За змістом ст.41 Кодексу України з процедур банкрутства мораторій на задоволення вимог кредиторів - це зупинення виконання боржником грошових зобов`язань і зобов`язань щодо сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), строк виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов`язань та зобов`язань щодо сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), застосованих до дня введення мораторію.
Мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з відкриттям провадження у справі про банкрутство, про що зазначається в ухвалі господарського суду. Ухвала є підставою для зупинення вчинення виконавчих дій. Про запровадження мораторію розпорядник майна повідомляє відповідному органу або особі, яка здійснює примусове виконання судових рішень, рішень інших органів, за місцезнаходженням (місцем проживання) боржника та місцезнаходженням його майна.
Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів, зокрема, не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов`язань із задоволення всіх вимог, на які поширюється мораторій.
Під час процедури розпорядження майном боржник має право задовольняти лише ті вимоги кредиторів, на які згідно з частиною п`ятою цієї статті не поширюється дія мораторію.
Боржник, власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, власник корпоративних прав боржника, а у випадках, передбачених законодавством, - третя особа протягом провадження у справі про банкрутство з метою погашення вимог кредиторів та закриття провадження у справі мають право задовольнити всі вимоги конкурсних кредиторів відповідно до реєстру вимог кредиторів, крім неустойки (штрафу, пені).
Таким чином, з моменту порушення стосовно боржника справи про банкрутство він перебуває в особливому правовому режимі, який змінює весь комплекс юридичних правовідносин боржника.
Системний аналіз положень КУзПБ та Закону України Про захист економічної конкуренції свідчить, що вони (з огляду на критерій регулювання суспільних відносин та коло питань, які ними вирішуються) регулюють різні суспільні відносини, а отже, не можуть характеризуватися як спеціальні та загальні щодо один одного.
Після відкриття провадження у справі про банкрутство боржник перебуває в особливому правовому режимі, тому щодо боржника норми КУзПБ мають пріоритет у застосуванні порівняно з іншими нормами чинного законодавства. При цьому провадження у справі про банкрутство та судові процедури, які застосовуються до боржника, не схожі на провадження у справах, пов`язаних з розглядом позовних заяв чи скарг на дії органів державної влади.
Господарський суд, діючи в межах повноважень, визначених КУзПБ, жодним чином не підміняє функції державного органу зі спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері публічних закупівель, оскільки не приймає рішення щодо накладення штрафу чи пені (відповідальності за порушення антимонопольно-конкурентного законодавства), а встановлює наявність/відсутність підстав, розглядає відповідно до положень статей 59, 60, 64 КУзПБ можливість включення кредиторських вимог до реєстру кредиторів та визначає черговість їх погашення.
Із частини першої статті 59 КУзПБ випливає, що законодавцем не передбачено винятків щодо припинення нарахування окремих видів економічної відповідальності, оскільки нарахування штрафу, пені та інших економічних санкцій припиняється за всіма видами заборгованості банкрута за прямою вимогою закону. Винятки щодо зазначених нарахувань прямо не передбачені не лише положеннями КУзПБ, а й Законом України Про захист економічної конкуренції.
Тож з огляду на наявність прямої заборони, встановленої частиною першою статті 59 КУзПБ щодо нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій за всіма видами заборгованості банкрута, заявлені Антимонопольним комітетом України кредиторські вимоги до банкрута в частині нарахованої пені за прострочення виконання рішення Комітету, починаючи із 27.01.2022 підлягають відхиленню, оскільки такі нарахування є різновидом економічних санкцій (видом юридичної відповідальності), нарахування яких у процедурі ліквідації боржника прямо заборонене законом.
Відповідний висновок повністю узгоджується із правовою позицією Верховного суду (Постанова КГС ВС від 25.10.2022 у справі № 904/11261/15).
В матеріалах справи міститься розрахунок третьої особи (ліквідатора підприєсмтва відповідача), відповідно до якого, на його думку, правильним періодом нарахування пені за прострочення сплати штрафу ТОВ "Енергопромстрой", накладеного рішенням Тимчасової Адміністративної колегії Антимонопольного комітету України № 77-р/тк від 15.07.2021 буде саме з 11.01.2022 по 26.01.2022 (включно), а тому розмір пені за вказаний період складає 994 497,075грн, який і підлягає стягненню з відповідача.
Суд, погоджуючись з визначеним третьою особою періодом нарахування пені, не погоджується із сумою, яка підлягає стягненню з відповідача, оскільки за період з 11.01.2022 по 26.01.2022 (включно), кількість прострочених днів становить 16, а не 15, як вважає третя особа.
Здійснивши свій розрахунок пені за період з 11.01.2022 по 26.01.2022 (включно), суд дійшов висновку, що сума пені за вказаний період становить 1 060 796,80грн (4 419 987,00 * 1,5% = 66299,805, де 4 419 987,00грн розмір штрафу, накладеного Рішенням № 77-р/тк; 1,5 % - відсоток від суми штрафу, відповідно до ч.5 ст.56 Закону України "Про захист економічної конкуренції"; за 16 днів прострочення сплати штрафу сума пені становить: 66 299,805 * 16 = 1 060 796,80грн).
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині стягнення пені в розмірі 4 419 987,00грн підлягають частковому задоволенню в сумі 1 060 796,80грн, в задоволенні позовних вимог в частині стягнення пені в розмірі 3 359 190,20грн суд відмовляє.
Суд вважає за необхідне зазначити, що за приписами ч.9 ст.56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" суми стягнутих штрафу та пені зараховуються до державного бюджету.
Враховуючи вказані обставини, позов підлягає частковому задоволенню, а суми штрафу в розмірі 4 419 987,00грн та пені в розмірі 1 060 796,80грн підлягають стягненню з відповідача з зарахуванням до Державного бюджету України.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд, керуючись ст.129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати зі сплати судового збору покладає на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 13, 74, 76, 77, 78, 86, 123, 129, 236-238, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергопромстрой" (61166, м. Харків, просп. Науки, 38, оф. 307, код ЄДРПОУ 40490888) - 4 419987,00грн штрафу, 1 060 796,80грн пені із зарахуванням зазначених сум в дохід детального фонду Державного бюджету України, отримувач: ГУК у м. Києві/Соломян. р-н, код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), номер рахунку (ІВАІЧ): UА278999980313090106000026010, код класифікації доходів бюджету: 21081100.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергопромстрой" (61166, м. Харків, просп. Науки, 38, оф. 307, код ЄДРПОУ 40490888) на користь Антимонопольного комітету України (03035, м. Київ, вул. Митрополита Василя Липківського, 45, код ЄДРПОУ 00032767) 82 211,75грн судового збору.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
В задоволенні позовних вимог в частині стягнення пені в розмірі 3359190,20грн відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Дане рішення може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення шляхом подання апеляційної скарги до Східного апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено "27" січня 2023 р.
СуддяТ.А. Лавренюк