Рішення № 108533935, 09.01.2023, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.01.2023
Номер справи
160/16747/22
Номер документу
108533935
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 січня 2023 року Справа № 160/16747/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Турлакової Н.В.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в якій просила:

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094 м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) поновити з травня 2022 року пенсійні виплати у розмірі 10 589, 31 грн. ОСОБА_1 ;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фондуУкраїни в Дніпропетровській області (49094 м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) повернути ОСОБА_1 недоплачені кошти з урахуванням виплачених сум.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що за її зверненням їй призначено пенсію за віком на пільгових умовах в розмірі 10454,31 грн. проте, в подальшому розмір пенсії зменшено та нараховано заборгованість. З подобними діями пенсійного органу позивач не погоджується, вважає їх протиправними та просить суд задовольнити позовні вимоги.

На адресу суду від відповідача надійшов письмовий відзив на позовну заяву, в якому останній проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що позивачу по досягненню 48 років призначено пільгову пенсію за віком. Разом з тим, позивач звернулась до суду з вимогами про оскарження відмови у призначенні пільгової пенсії по досягненню нею 47 років. Після набрання законної сили судовим рішенням, про зобов`язання пенсійного органу призначити пенсію по досягненню позивачкою 47 років, відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача, згідно до рішення суду, що й обумовило зменшення пенсійної виплати.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.10.2022 відкрито провадження у справі за позовом, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України, датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошене повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення.

Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що 02.07.2020 року ОСОБА_1 звернулась до Головного управління пенсійного фонд України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до п. 2 ч.1 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

На момент звернення за призначенням пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 виповнилось 47 років, що підтверджується копією паспорта НОМЕР_1 від 06.08.1998р.

Листом від 31.07.2020 №0400-0305-8/62747 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило позивача про відсутність права на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 на день подання заяви (02.07.2020) у зв`язку з недосягненням відповідного пенсійного віку та зазначено, що позивач набуде права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах після досягнення 48 років, тобто з 17.02.2021р.

Не погодившись із прийнятим рішенням про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - публічне акціонерне товариство "АрселорМіттал Кривий Ріг", в якій просила:

- визнати протиправним та скасувати рішення головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 31.07.2020 року № 0400-0305-8/62747 про відмову в призначення пенсії на пільгових умовах;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській повторно розглянути питання щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 згідно п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-ХП, в редакції до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-УІІІ, з урахуванням висновків Конституційного Суду України, викладених у прийнятому 23.01.2020 року рішенні №1-р/2020, як особі, яка працювала до 1 квітня 2015 року на посад визначених у вказаних нормах на підставі її заяви від 02 липня 2020 року.

За результатом розгляду судової справи №160/11855/20 Дніпропетровським окружним адміністративним судом 02.11.2020 прийнято рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено повністю.

Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, не погоджуючись з рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.11.2020 по справі №160/11855/20, звернулось із апеляційною скаргою до Третього апеляційного адміністративного суду та відповідною ухвалою від 04.02.2021 по справі №160/11855/20 відкрито апеляційне провадження.

В той же час, 03.03.2021р. ОСОБА_1 (у віці 48 років) звернулась до Головного управління із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 та надала відповідний пакет документів.

Заява позивача від 03.03.2021 в порядку та строки, встановлені ст. 45 Закон «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» була розглянута та прийнято рішення про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за №1, що підтверджено протоколом №047150009967 від 11.03.2021.

Так, станом на 03.03.2021 розмір пенсії позивача розраховано із наступних показників:

страховий стаж зараховано по 21.12.2020, що становить 54 роки 3 місяці 29 днів, у тому числі пільговий стаж за Списком №1 - 22 роки 09 місяців 10 днів;

індивідуальний коефіцієнт страхового стажу із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% становить 0,54250;

середньомісячний заробіток для обчислення пенсії, розрахований за даними персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 31.12.2021, складає 18488,02 9118,81 грн (середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2018, 2019, 2020) * 2,02746 - індивідуальний коефіцієнт за після оптимізації).

Загальний розмір пенсії з 17.02.2021 становить 10454,31 грн:

10029,75 грн - розмір пенсії за віком (ст. 27) (18488,02*0,54250);

424,56 грн - доплата за понаднормовий стаж - за 24 роки.

Зазначений розмір пенсійних виплат позивач почала отримувати після призначення, пенсії з 17.02.2021 році за її власною заявою, поданою після досягнення 48 років.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 10.01.2022 по справі №160/11855/20 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області залишити без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.11.2020 в справі №160/11855/20 залишити без змін.

На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.11.2020р. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянуто заяву від 02.07.2020р. та з урахування висновків суду позивачці призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 з 02.07.2020р.

Так, станом на 02.07.2020 розмір пенсії позивача розраховано із наступних показників:

страховий стаж зараховано по 30.06.2020, що становить 53 роки 9 місяців 29 днів, у тому числі пільговий стаж за Списком №1 - 22 роки 09 місяців 10 днів;

індивідуальний коефіцієнт страхового стажу із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% становить 0,53750;

середньомісячний заробіток для обчислення пенсії, розрахований за даними системи персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 30.06.2020, складає 15958,28 грн, де 7763,17 грн (середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2017, 2018, 2019) * 2,05564 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації.

Загальний розмір пенсії з 02.07.2020 становить 8971,34 грн:

8577,58 грн - розмір пенсії за віком (ст. 27) (15958,28*0,53750);

393,76 грн - доплата за понаднормовий стаж - за 23 роки.

За період з 02.07.2020 (дата призначення пенсії за рішенням суду) по 30.04.2022 (місяць виконання рішення суду) позивачці нараховано та виплачено доплату у розмірі 46239,32 грн.

Позивач вважаючи, що пенсійним органом протиправно припинено виплату пенсії в розмірі 10464,31 грн. звернулась до суду.

Дослідивши обставини по справі, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно до ст.22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до частини 1 статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

При обчисленні пенсії для кожного пенсіонера визначається індивідуальний коефіцієнт страхового стажу (в залежності від кількості відпрацьованих місяців) та коефіцієнт заробітку, який обчислюється шляхом ділення фактичної заробітної плати застрахованої особи на величину середньої заробітної плати в Україні за відповідний період у розрізі кожного місяця.

Розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп * Кс, де:

П розмір пенсії (у гривнях);

Зп заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»(далі-Закон), з якої обчислюється пенсія (у гривнях);

Кс коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, але лише за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу.

За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2003 року № 1783 Про заходи щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян затверджено показники середньомісячної заробітної плати робітників та службовців економіки, що застосовуються під час призначення та перерахунку пенсій відповідно до статтей 40 і 43 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Заробітна плата для обчислення пенсії визначається за формулою згідно до вимог статті 40 Закону:

Зп = Зсх(Ск :К), де:

Зп заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії у гривнях;

Зс середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, що передує року звернення за призначенням пенсії;

Ск сума коефіцієнтів заробітної плати ( доходу) за кожний місяць (Кз (1)+ Кз (2) + Кз (3) + … Кз (n) );

К кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати ( доходу) застрахованої особи.

Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню або добровільно брала участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок. Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду України, відповідної доплати до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок. У разі, якщо зазначену доплату не було здійснено, до страхового стажу зараховується період, визначений пропорційно сумі фактично сплачених страхових внесків.

Для обчислення пенсії, для кожного пенсіонера визначається індивідуальний коефіцієнт страхового стажу (в залежності від місяців страхового стажу) та коефіцієнт заробітної плати, який визначається шляхом ділення фактичної заробітної плати застрахованої особи на величину середньої заробітної плати в Україні за відповідний період у розрізі кожного місяця.

Коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п`яти знаків після коми за формулою (відповідно до статті 25 Закону):

Кс = (См х Вс) : (100% х 12), де:

Кс коефіцієнт страхового стажу;

См сума місяців страхового стажу;

Вс визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках) дорівнює 1,35.

Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням періодів до набрання чинності Законом не може перевищувати 0,75, а з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом десятим частини третьої статті 24 Закону, а саме: за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах та на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1, до страхового стажу додатково зараховується по одному року, не може перевищувати 0,85.

Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу визначається за формулою:

Кз = Зв : Зс, де Кз коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи;

Зв сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);

Зс заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу).

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.11.2020р. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянуто заяву позивача від 02.07.2020р. та з урахування висновків суду позивачці призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 з 02.07.2020р.

Так, станом на 02.07.2020 розмір пенсії позивача розраховано із наступних показників: - страховий стаж зараховано по 30.06.2020, що становить 53 роки 9 місяців 29 днів, у тому числі пільговий стаж за Списком №1 - 22 роки 09 місяців 10 днів; - індивідуальний коефіцієнт страхового стажу із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% становить 0,53750; - середньомісячний заробіток для обчислення пенсії, розрахований за даними системи персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 30.06.2020, складає 15958,28 грн, де 7763,17 грн (середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2017, 2018, 2019) * 2,05564 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації.

Загальний розмір пенсії з 02.07.2020 становить 8971,34 грн: - 8577,58 грн - розмір пенсії за віком (ст. 27) (15958,28*0,53750); - 393,76 грн - доплата за понаднормовий стаж - за 23 роки.

За період з 02.07.2020 (дата призначення пенсії за рішенням суду) по 30.04.2022 (місяць виконання рішення суду) позивачці нараховано та виплачено доплату у розмірі 46239,32 грн.

Відповідно до ч. 2-3 ст. 14 КАС України постанови і ухвали суду в адміністративній справі, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, установлену законом.

Відповідно до ст. 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Підсумовуючи вищевикладене суд зазначає, що розрахунки пенсійного фонду відповідають формулам розрахунку пенсії визначені законодавцем. Відповідач на виконання судового рішення у справі 160/11588/20 здійснив перерахунок пенсії з врахуванням висновків суду, а саме здійснив розрахунок пенсії позивача станом на дату подання первинної заяви від 28.09.2020, із застосуванням відповідних показників стажу, середнього заробітку тощо, чинними на день звернення позивача за призначенням пенсії. Відповідач не мав можливості проігнорувати рішення суду, що набрало законної сили та зобов`язало останнього здійснити подібний розрахунок пенсії.

За таких обставин суд не вбачає в діях відповідача протиправності. Здійснюючи перерахунок пенсії позивача, на виконання судового рішення, відповідач діяв в межах повноважень, в порядку та у спосіб визначені законом.

Крім того, суд зазначає, що відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю. Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Гарантоване ст. 55 Конституції України й конкретизоване в законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб твердження про порушення прав було обґрунтованим. Обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення (висновок, що сформований у постанові Верховного Суду України від 15 листопада 2016 року у справі №800/301/16).

Натомість позивач при зверненні до адміністративного суду, не вказав якими самими діями чи бездіяльністю або рішенням відповідача порушено права, свободи або законні інтереси першого. Вимоги зобов`язати відповідача вчинити певні дії (поновити виплату пенсії та недоплачені кошти) не можуть існувати окремо, без вирішення питання щодо протиправності дій або бездіяльності відповідача, визнання рішення (індивідуального акту) протиправним.

Частиною 1 та 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд доходить висновку, що позовні вимоги є такими, що задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст.241-250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про зобов`язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.В. Турлакова