Рішення № 108533910, 09.12.2022, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.12.2022
Номер справи
160/15614/22
Номер документу
108533910
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2022 року Справа № 160/15614/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Врони О. В.

розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику учасників справи у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Комунального закладу "Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення" Дніпропетровської обласної ради" про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради», в якому просить:

- визнати протиправними дії Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» щодо виплати ОСОБА_1 не в повному розмірі одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік відповідно ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів, гарантії їх правового захисту».

- зобов`язати Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» (ЄРДПОУ 42643875) нарахувати та виплати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) одноразову грошову допомогу до 5 травня за 2022 рік відповідно ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів, гарантії їх правового захисту» виходячи з п`яти мінімальних пенсій за віком та з урахуванням різниці, яка була фактично виплачена у цей період.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що є учасником бойових дій та має право на пільги, встановлені ст.ст. 12, 17-1 Закону України«Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а саме щорічно до 5 травня отримувати разову грошову допомогу у розмірі п`яти мінімальних пенсій, проте, за 2022 рік ним недоотримано щорічну разову допомогу у розмірах, встановлених законодавством. Позивач вважає, що при виплаті щорічної разової допомоги до 5 травня відповідачем не враховано рішення Конституційного Суду України у справі щодо відповідності Конституцій України (конституційності) окремого положення пункту 26 розділу VІПрикінцеві та перехідні положенняБюджетного кодексу України від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020, у зв`язку з чим протиправні дії відповідача призвели до порушення прав позивача щодо значного зменшення розміру виплати до 5 травня, передбаченої положеннями статті 12 Закону України«Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Частиною 2ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства Українивстановлено, що за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

У відповідності до ч.1ст. 262 КАС України, розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.10.2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі №160/15614/22. Призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Від Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» у визначений судом строк відзив на позовну заяву не надано.

Про розгляд справи відповідач повідомлений належним чином, про що свідчить підпис його представника у розписці про отримання 28.10.2022 ухвали суду від 12.10.2022.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, суд встановив наступне.

Позивач ОСОБА_1 відповідно до копії посвідчення серії НОМЕР_2 від 30.06.2016, є учасником бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни учасників бойових дій.

Позивач в позовній заяві вказує про нарахування і виплату йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2022 році у сумі 1491,00 грн.

У відповідь на звернення позивача щодо виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» листом №П-488/01/1482-01-08 від 26.04.2022 повідомив, що у зв`язку з прийняттям Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», враховуючи лист Національної соціальної сервісної служби України від 09 березня 2022 року №0000-08-0/3314 Комунальним закладом «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» тимчасово призупинено надання відповідей на звернення підприємств, установ та організацій, звернення громадян та запити на публічну інформацію, що не стосується воєнного стану.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо не нарахування та невиплати у повному обсязі щорічної разової грошової допомоги до 05 травня у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, позивач з відповідним позовом звернувся до суду.

При вирішенні спору суд виходить з наступного:

Правовий статус ветеранів війни визначає Закон УкраїниПро статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту№ 3551-XII від 22 жовтня 1993 року (далі -Закон № 3551-XII).

Законом УкраїниПро внесення змін до Закону УкраїниПро статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захистувід 25.12.1998 статтю 12 Закону УкраїниПро статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захистубуло доповнено частиною четвертою такого змісту:

Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до підп. 5 п. 63розділу І Закону України від 28.12.2014 №79-VIII "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин"розділ VI "Прикінцеві та перехідні положення" БК Українидоповнено п. 26, відповідно до якого норми і положення, зокрема, ст.ст.12,13,14,15та16 Закону №3551-XIIзастосовуються у порядку та розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Тобто, Кабінету Міністрів України були делеговані повноваження встановлювати зокрема розмір разової грошової допомоги до 5 травня.

Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020зазначене положення пункту 26розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" БК Українивизнано таким, що не відповідаєКонституції України(є неконституційним).

Таким чином,Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020відновлено дію частини п`ятоїстатті 12 Закону №3551-XIIу редакціїЗакону №367-ХІV, згідно з якою щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до ч. 2ст. 152 Конституції Українизакони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

На реалізацію приписів цієї норми закону Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 07.05.2022 № 540 «Деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», якою передбачено, що виплата щорічної разової грошової допомоги, передбаченої Законами України«Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захистуі«Про жертви нацистських переслідувань»(далі - грошова допомога), здійснюється у 2022 році у розмірах не менше, ніж у 2021 році (підп. 1 п. 2).

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.05. 2022 № 540 затверджено Порядок використання у 2022 році коштівдержавного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, яким визначено механізм використання коштів, передбачених удержавному бюджетіза програмою Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань (далі - бюджетні кошти).

Відповідно до п. 5 Порядку №540 виплата грошової допомоги здійснюється урозмірахзгідно з додатком.

Право на отримання грошової допомоги мають громадяни такої, зокрема, категорії як учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності та колишні неповнолітні (яким на момент ув`язнення не виповнилося 18 років) в`язні концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також діти, які народилися в зазначених місцях примусового тримання їх батьків.

Пунктом 6 Порядку №540 встановлено, що отримувачам грошової допомоги із числа військовослужбовців, поліцейських, осіб начальницького і рядового складу, які проходять службу (крім осіб, зазначених упідпункті 1пункту 3 цього Порядку), виплата грошової допомоги здійснюється шляхом перерахування коштів місцевими органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на спеціальні рахунки військових частин, установ, організацій за місцем їх служби.

Додатком до Порядку «Розміри виплати у 2022 році разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України«Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»і«Про жертви нацистських переслідувань» визначено, що разова грошова допомога до 5 травня у 2022 році виплачується в розмірі учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув`язнення не виповнилося 18 років) в`язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися в зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 1491 гривня.

Отже разова грошова допомога до 5 травня у 2022 році учасникам бойових дій виплачується у меншому розмірі, ніж закладено нормами ч. 5 ст. 12 статті Закону №3551-XIIз урахуванням Рішення №3-р/2020.

В той же час суд враховує також наступне.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженимЗаконом України від 24.02.2022 № 2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. Строк дії воєнного стану продовжено відповіднимиуказамиПрезидента України від 14.03.2022 №133/2022, від 18.04.2022 № 2593/2022, 17.08.2022 №341/2022, від 12.08.2022 №573/2022, від 07.11.2022 №757/2022, крайнім- строк дії воєнного стану продовжено з 05 години 30 хвилин 21.11.2022 строком на 90 діб.

Згідно ст. 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" від 12.05.2015 № 389-VІІІ(далі - Закон№389-VІІІ) воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

В умовах воєнного стану не можуть бути обмежені права і свободи людини і громадянина, передбачені ч. 2 ст. 64Конституції України(ч. 2 ст. 20 Закону №389-VІІІ).

Статтею 64 Конституції Українивизначено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбаченихКонституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції (частина друга).

Разом з тим, правовідносини щодо соціального захисту громадян регулюютьсястаттею 46 Конституції України, яка не передбачена частиною другоюстатті 64 Конституції України. Тобто, право соціального захисту, гарантованестаттею 46 Конституції України, може бути обмежено в умовах воєнного або надзвичайного стану.

Абзацом третім підпункту 2 пункту 22розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу Україниустановлено, що в умовах воєнного стану або для здійснення згідно іззакономзаходів загальної мобілізації Кабінет Міністрів України може приймати рішення щодо порядку застосування і розмірів державних соціальних стандартів та гарантій, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та фондів загальнообов`язкового державного соціального і пенсійного страхування.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладених в постановах Верховного Суду.

Верховний Суд в постанові від 01.12.2022 у справі №580/2869/22 вказав, що в адміністративних справах, спір у яких стосується соціального захисту під час війни вразливих груп населення, необхідно віднайти баланс між конституційною цінністю оборони, яка є суспільним (публічним) інтересом, у якому акумулюються індивідуальні права кожного, з одного боку, та метою законодавчого впорядкування отримання певного виду соціальної допомоги, з іншого боку.

Право позивача на виплату щорічної разової грошової допомоги підпадає під гарантії, передбачені ст.46 Конституції України. Водночас саме ці гарантії можуть бути тимчасово обмежені в умовах воєнного або надзвичайного стану відповідно до ст.64 Конституції України.

Суд також звернув увагу, що відповідно до ст.15 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст. 4 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права під час війни або іншої суспільної небезпеки, яка загрожує життю нації, держави-учасники цих договорів можуть відступати від своїх зобов`язань щодо гарантій захисту прав людини і громадянина виключно в тих межах, яких вимагає гострота становища, і за умови, що такі заходи не суперечать іншим її зобов`язанням згідно з міжнародним правом.

З аналізу рішень Конституційного Суду України (№ 20-рп/2008; № 20-рп/2011; № 3-рп/2012; № 5-р/2018) випливає, що одним з основних принципів, який застосовується державою для реалізації конституційного права на соціальний захист, є принцип збалансованості та пропорційності між фінансовими можливостями держави, які визначаються передусім внутрішнім законодавством держави, що враховує, зокрема, зовнішньо та внутрішньо економічні і політичні чинники.

Отже, з огляду на запровадження в Україні воєнного стану та для здійснення згідно із законом заходів загальної мобілізації, виходячи з наявних обмежених фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та фондів загальнообов`язкового державного соціального і пенсійного страхування, прийняття КМУ рішення щодо тимчасового порядку застосування і розмірів державних соціальних стандартів та гарантій, що стосується разової (несистематичної, додаткової до пенсії та інших видів соціальних виплат) грошової допомоги від держави, ніяким чином не може розцінюватися як звуження права на соціальний захист.

Позивач не був позбавлений права на щорічну разову грошову допомогу до 5-го травня і отримав її у розмірі 1491 грн, що відповідає сумі, встановленій в додатку до Порядку №540.

Підстави для виплати позивачу у 2022 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі, встановленомуЗаконом № 3551-XII, відсутні.

Суд не приймає посилання позивача на рішення Верховного Суду від 29.09.2020 у зразковій справі №440/2722/20, оскільки після прийняття вказаного рішення відбулася зміна законодавства та змінились обставини щодо виплати щорічної разової грошової допомоги до 5-го травня.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є безпідставними і не підлягають до задоволенню.

Керуючись ст. ст.243-246,255,262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволені позовної заяви ОСОБА_1 до Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимогстатті 255 Кодексу адміністративного судочинства Українита може бути оскаржене встроки, передбачені статтею295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Врона