Ухвала суду № 108408916, 16.01.2023, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.01.2023
Номер справи
500/4097/22
Номер документу
108408916
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Справа № 500/4097/22

16 січня 2023 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого Баб`юка П.М., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали Бучацької міської ради Тернопільської області до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області третя особа без самостійних вимог ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

14 листопада 2022 року Бучацька міська рада (далі в тексті - позивач) звернулась до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області (далі в тексті відповідач, ГУ Держгеокадастру), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, щодо предмета спору на стороні відповідача - ОСОБА_1 (далі в тексті третя особа), в якому просила суд:

"Визнати незаконним та скасувати Наказ Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 17 травня 2021 №19-454/14-21-СГ "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою;

Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області скасувати державну реєстрацію земельної ділянки площею 2,0000 га за кадастровим номером 6121284000:01:001:0293, шляхом виключення з Державного земельного кадастру відомостей про реєстрацію вказаної земельної ділянки та скасувати записи у поземельній книзі та внести до Державного земельного кадастру відомості про скасування в поземельній книзі записів щодо державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 6121284000:01:001:0293".

14.11.2022 здійснено автоматизований розподіл судової справи. Визначено головуючого суддю у справі Баб`юка П.М.

18.11.2022 постановлено ухвалу про залишення позовної заяви без руху в наслідок несплати судового збору в установленому порядку та розмірі.

09.12.2022 позивачем на виконання ухвали суду від 18.11.2022 подано заяву про усунення недоліків позовної заяви разом із платіжним дорученням № 881 про сплату судового збору.

23.12.2022 судом постановлено ухвалу про відкриття провадження у справі. Вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників.

03.01.2023 ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області подано відзив на позов.

06.01.2023 ОСОБА_1 подано пояснення на позовну заяву.

Ознайомившись із заявами по суті та поясненнями третьої особи, суд, після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі, встановив наступне.

Предметом позову в справі № 500/4097/22 виступає вимога Бучацької міської ради про визнання протиправним та скасування наказу ГУ Держгеокадастру від 17.05.2021 № 19-454/14-21-СГ "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою" (далі в тексті - наказ № 19-454/14-21-СГ).

Наказ № 19-454/14-21-СГ ГУ Держгеокадастру, є рішенням суб`єкта владних повноважень, яке за своєю правовою природою належить до "індивідуальних актів".

Відповідно до пункту 19 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), індивідуальний акт - це акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.

Згідно із частинами 1, 2 статті 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень.

Частина 5 статті 46 КАС України, визначають, що громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, громадські об`єднання, юридичні особи, які не є суб`єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб`єкта владних повноважень: 1) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності громадського об`єднання; 2) про примусовий розпуск (ліквідацію) громадського об`єднання; 3) про затримання іноземця або особи без громадянства чи примусове видворення за межі території України; 4) про встановлення обмежень щодо реалізації права на свободу мирних зібрань (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо); 5) в інших випадках, коли право звернення до суду надано суб`єкту владних повноважень законом.

Пункт 7 частини 1 статті 4 КАС України, суб`єкт владних повноважень - це орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Порядок передання земельних ділянок у власність особи, серед іншого, визначено статтями 116-117, 121, 122 Земельного кодексу України. Вказаними статтями регламентовано законодавчо визначену, поетапну, процедуру передання земельної ділянки у власність особи. Одним із таких етапів, є надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, яке здійснюється на підставі рішення уповноваженого органу. Такий орган реалізує публічно-владні управлінські функції у сфері земельних правовідносин.

Положенням про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженим наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 29.09.2016 № 333, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2016 р. за № 1391/29521, визначено, що Головне управління Держгеокадастру в області (далі Головне управління) є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане (пункт 1).

До повноважень територіальних органів Держгеокадастру, віднесено надання дозволів на розробку документації із землеустрою (пункт 4 Положення, частини 6, 7 статті 118, частина 4 статті 122 ЗК України).

Тому, коли територіальний орган Держгеокадастру приймає рішення про надання дозволу на розробку документації із землеустрою, то діє, як суб`єкт владних повноважень, що реалізує публічно-владні управлінські функції у сфері земельних правовідносин.

Право на оскарження рішень (дій/бездіяльності) суб`єктів владних повноважень надано "кожній особі", чиї права та інтереси порушенні таким рішенням (дією/бездіяльністю) (частина 1 статті 5 КАС України).

Пунктом 8 частини 1 статті 4 КАС України, визначено, що позивач це особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, або адміністратор за випуском облігацій, який подає позов до адміністративного суду на захист прав, свобод та інтересів власників облігацій відповідно до положень Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки", а також суб`єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.

У даній справі Бучацька міська рада, є особою, яка звернулась до суду із позовною заявою про визнання протиправним та скасування індивідуального акту суб`єкта владних повноважень та зобов`язання вчинити дії.

Відтак, за правилами частини 2 статті 122 КАС України, для звернення особи із позовом до суб`єкта владних повноважень встановлено шестимісячний строк який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Поряд з цим, судом установлено, що в провадженні Тернопільського окружного адміністративного суду знаходилась адміністративна справа № 500/7933/21 за позовом ОСОБА_1 з до Бучацької міської ради Тернопільської області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.

Суд ознайомився із матеріалами електронної справи № 500/7933/21, що розміщена в КП «Діловодство спеціалізованого суду» на виконання вимог рішення Вищої ради правосуддя від 17.08.2021 № 1845/0/15-21 «Про затвердження Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи» та встановив наступне.

Предметом позову в справі № 500/7933/21, є визнання протиправним та скасування рішення Бучацької міської ради від 27.07.2021 № 1092 про відмову ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення ОСГ площею 2,00 га (кадастровий номер 6121284000:01:001:0293) (далі в тексті рішення № 1092).

Бучацькою міською радою прийнято рішення № 1092, з підстав невідповідності документації із землеустрою вимогам статті 122 ЗК України. Зокрема, в рішенні № 1092 Бучацька міська рада посилається на відсутність у Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області повноважень щодо розпорядження землями комунальної власності, зокрема, повноважень на видання наказу від 17.05.2021 № 19-454/14-21-СГ.

Отож, на переконання суду, 27.07.2021 Бучацька міська рада під час прийняття рішення № 1092 ознайомилась із наказом № 19-454/14-21-СГ.

Згідно із частинами 1, 3 статті 120 КАС України, перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок. Строк, що визначається місяцями, закінчується у відповідне число останнього місяця цього строку.

Відтак, з 28 липня 2021 року в Бучацької міської ради розпочався перебіг шестимісячного строку оскарження наказу № 19-454/14-21-СГ, який тривав до 24:00 год. 28 січня 2022 року.

Також, суд звертає увагу на доводи ГУ Держгеодастру та ОСОБА_1 , про те, що Бучацька міська рада пропустила тримісячний строк оскарження наказу №19-454/14-21-СГ, зазначаючи з цього приводу таке.

Разом з тим, у даній справі, Бучацька міська рада, як особа, що вбачає в діях ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області порушення своїх прав та інтересів звернулась до окружного адміністративного суду з позовом про визнання протиправним та скасування індивідуального акту суб`єкта владних повноважень та зобов`язання вчинити дії. При цьому, міська рада, у вказаних правовідносинах, не здійснює публічно-владні управлінські функції. Натомість, міська рада оскаржує рішення іншого суб`єкта, який під час реалізації публічно-владних управлінський функції у сфері земельних правовідносин, на думку позивача, порушив його права.

Частина 1 статті 2 КАС України, визначає, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Тож, у спірних правовідносинах, для Бучацької міської ради встановлено шестимісячний строк звернення до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Втім, як установив суд, Бучацька міська рада звернулась до окружного адміністративного суду із даним позовом 14 листопада 2022 року, тобто з пропущенням, установленого абзацом 1 частини 2 статті 122 КАС України, шестимісячного строку звернення до суду.

Отже, суд, після відкриття провадження у справі, встановив, що Бучацька міська рада пропустила, встановлений абзацом 1 частини 2 статті 122 КАС України, шестимісячний строк звернення до суду.

Відповідно до частини 3 статті 123 КАС України, якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Оскільки, суд установив, що Бучацька міська рада пропустила, встановлений абзацом 1 частини 2 статті 122 КАС України, шестимісячний строк звернення до суду, то вбачає за необхідне постановити ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

На виконання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, Бучацькій міській раді необхідно подати до Тернопільського окружного адміністративного суду заяву про поновлення процесуального строку звернення до суду із указаним позовом із зазначенням поважності причин його пропуску, протягом десяти днів, з дня отримання копії ухвали суду.

На завершення, суд звертає увагу, що Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду в постанові від 25.12.2022 у справі № 520/11900/20 наголосив, що «… причини пропуску строку є поважними, якщо обставини які зумовили такі причини є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що оскаржує судове рішення, та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належними доказами».

Суд наголошує на необхідності врахування наведеного правового висновку під час подання заяви про поновлення пропущеного процесуального строку звернення до суду з указаним позовом.

Керуючись статтями 2, 120, 122, 123, 241, 248, 256, 293-297 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Бучацької міської ради до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 , про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити дії, - залишити без руху.

Встановити Бучацькій міській раді десятиденний строк з дня отримання даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви, шляхом подання заяви про поновлення процесуального строку звернення до суду з вказаним позовом та обґрунтування причин його пропуску.

Роз`яснити позивачу наступне.

Відповідно до частини 3 статті 123 КАС України, якщо позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

За правилами статей 293, 294 КАС України, ухвала про залишення позовної заяви без руху не підлягає оскарженню окремо від рішення суду. Заперечення на ухвалу можуть включатись до апеляційної скарги на рішення суду.

Відповідно до частини 2 статті 256 КАС України, ухвалу суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Повний текст ухвали складено 16.01.2023.

Головуючий суддяБаб`юк П.М.