Рішення № 108408915, 16.01.2023, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.01.2023
Номер справи
500/4388/22
Номер документу
108408915
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/4388/22

16 січня 2023 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Баб`юка П.М. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

07 грудня 2022 року ОСОБА_1 (далі в тексті - позивач), через представника - адвоката Дарморіс Оксану Маркіянівну (далі в тексті - відповідач), звернулась до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (далі в тексті - ГУ ПФУ, відповідач), в якій просила суд:

"Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 № 1058-IV, з 01.05.2020, застосовуючи показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме: 2017, 2018, 2019 роки.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місце знаходження: майдан Волі, 3, м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 14035769) здійснити з 01.05.2020 перерахунок та виплату ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV, застосовуючи показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме: за 2017, 2018, 2019 роки".

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відбулось не переведення позивачки з одного виду пенсії на інший, в межах дії Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а фактичне її призначення відповідно до вказаного Закону, а тому для призначення пенсії у 2020 позивачці має застосовуватися показник середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення, а саме 2017 - 2019 роки.

Відповідач заперечив проти задоволення позовних вимог покликаючись на те, що з 01.05.2020 позивачку переведено з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ "Про державну службу" (далі - Закон № 3723-ХІІ) , на пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV), оскільки її розмір є вищим. Відповідно до частини 2 статті 40 Закону №1058-IV середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення застосовується лише при призначенні пенсії. Оскільки до 01.05.2020 позивачка отримувала пенсію за віком, то відсутні підстави для врахування показника середньої заробітної плати в галузях економіки України за 2017-2019 роки.

Процесуальні дії (рішення) у справі, заяви та клопотання сторін.

07.12.2022 позивач звернувся до суду із даним позовом. Здійснено автоматизований розподіл судової справи № 500/4388/22, визначено головуючого суддю у справі Баб`юка П.М.

23.12.2022 судом постановлено ухвалу про відкриття провадження у справі. Вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників.

29.12.2022 ГУ ПФУ подано відзив на позовну заяву.

Обставини встановлені судом з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

ОСОБА_1 з 14.01.2004 отримувала пенсію з віком згідно із Законом № 3723-ХІІ.

З 01.05.2020 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії відповідно пункту 4-7 прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якого з 01.10.2017 особам, пенсії яким призначені відповідно до спеціальних законів України та розмір яких з урахуванням перерахунку за нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» буде більший, проводиться автоматично переведення пенсії, без їхнього звернення за матеріалами пенсійних справ.

Під час особистого прийому громадян, у жовтні 2022 року, в Бережанському Сервісному центрі Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, Позивач дізнався, що при призначенні Позивачу пенсії по віку відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 01.05.2020 не застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме: за 2017-2019 роки згідно із ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

У жовтні 2022 року ОСОБА_1 звернулась із письмовою заявою до ГУ ПФУ, в якій просила провести перерахунок та виплату пенсії по віку відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», застосовуючи показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме: 2017-2019 роки.

Листом від 17.11.2022 № 3789-3961/К-02/8-1900/22 ГУ ПФУ відмовило ОСОБА_1 в проведенні такого перерахунку пенсії, з мотивів того, що ОСОБА_1 пенсія за віком уже призначалась раніше. Тому, при проведенні перерахунку з 01.05.2020, відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) за 2014, 2015 та 2016 роки, тобто із суми 3764,40 грн., виходячи із величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, який надалі збільшувався на коефіцієнти, визначені постановами Кабінету Міністрів України, а саме 6186,32 грн. (3764,40*1,17*1,11*1,11*1,14).

Не погоджуючись із такими діями ГУ ПФУ ОСОБА_1 звернулась до суду із даним позовом.

Норми права застосовані судом до спірних правовідносин.

За Основним Законом України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави; держава відповідає перед людиною за свою діяльність; утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави (частина друга статті 3); в Україні визнається і діє принцип верховенства права (частина перша статті 8); громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом; не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками (частини перша, друга статті 24).

Відповідно до Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом (частина перша статті 46); виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення (пункт 6 частини першої статті 92).

Відповідно до частини першої статті 9 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:

1) пенсія за віком;

2) пенсія по інвалідності;

3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

За приписами частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Згідно із частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.

Згідно із пунктом 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність», її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення.

Мотивована оцінка суду аругментів сторін, щодо наявності або відсутності підстав для задоволення позовних вимог.

Для вирішення спору по суті, суд повинен установити: чи вважається переведення із пенсії "за віком", що призначена відповідно до Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ "Про державну службу" на пенсію "за віком", яка призначена згідно із Законом України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", призначенням одного й того ж виду пенсії - пенсії за віком; яким чином у такому випадку повинен визначатись показник серед заробітної плати необхідної для призначення пенсії.

Вирішуючи спір між сторонами, суд виходить з того, що відповідно до частини п`ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду в постанові від 29 листопада 2022 року в справі № 560/4589/21 (провадження № К/990/13446/22), розглядав питання про застосування норм права у правовідносинах, які є подібними до даної справи та зазначив наступне:

"24. З аналізу зазначених вище норм законодавства вбачається, що частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» установлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

25. У випадку переведення на інший вид пенсії за іншим законом, має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії.

26. Як установлено судами попередніх інстанцій, позивач з 20 серпня 2002 року отримувала пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII.

27. Пенсія державного службовця є різновидом пенсії за віком, оскільки на її призначення мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку.

28. З 01 травня 2020 року позивачку переведено з пенсії за віком, призначеної за нормами Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII на пенсію за віком, призначену за нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

29. Тобто позивачку з 01 травня 2020 року переведено на той самий вид пенсії (за віком), хоча й за нормами іншого закону.

30. Оскільки мало місце призначення одного й того ж самого виду пенсії (пенсії за віком), але за іншим законом, колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про те, що показник середньої заробітної плати при переведенні з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час первинного призначення пенсії за віком."

Суд знаходить, що даний висновок, є релевантним з обставинами даної справи та враховує його під час вирішення спору по суті.

Таким чином, суд приходить до переконання, що під час переведення ОСОБА_1 із пенсії за віком, що призначена позивачці 14.01.2004, відповідно до Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ "Про державну службу", на пенсію за віком, яка призначена ОСОБА_1 01.05.2020, згідно із Законом України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", відбулось призначення одного й того, виду пенсії, хоча й за іншим законом. Відтак, показник середньої заробітної плати ОСОБА_2 при переведенні з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час первинного призначення пенсії за віком.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, з дотримання критеріїв, які наведені в пунктах 1-10 цієї частини статті.

Перевіривши дії ГУ ПФУ в даній справі, суд вважає, що суб`єкт владних повноважень діяв на підставі та у спосіб, які передбачені Конституцією України та законами України, обґрунтовано, а також з дотримання інших критеріїв, які передбачені частиною другою статті 2 КАС України.

Наведене дає підстави для ухвалення рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Оскільки, суд дійшов висновку про ухвалення рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, то за правилами статей 132, 139, 143 КАС України, понесені ОСОБА_1 судові витрати у справі, у виді сплаченого судового збору, відшкодуванню не підлягають.

Керуючись статтями 2, 5, 12, 90, 132, 139, 143, 241-246, 255, 292, 293, 295-297 КАС України, суд

В И Р І Ш И В :

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 16 січня 2023 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 );

відповідач:

- Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: Майдан Волі, 3,м. Тернопіль,46001, код ЄДРПОУ 14035769).

Головуючий суддяБаб`юк П.М.