Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/15125/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 січня 2023 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хоми О.П., розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити дії
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 (далі позивач, ОСОБА_1 ), в інтересах якого діє адвокат Соколов Олександр Вячеславович, звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції у Львівській області (далі відповідач, ГУ НП у Львівській області), в якому просить:
- визнати протиправною відмову відповідача у зарахуванні пільгової вислуги років позивача до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції;
- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та зарахувати позивачу до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди:
навчання в інституті, з розрахунку 1 рік навчання за 6 місяців служби;
періоди з 18.12.2003 по 22.04.2008, з 23.04.2008 по 31.03.2015, з розрахунку 1,5 року за 1 рік служби, враховуючи 151 календарний день проходження служби в зоні АТО, з розрахунку 3 місяці за 1 місяць служби.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що на час звернення до суду він є командиром батальйону поліції особливого призначення (БПОП). ГУ НП у Львівській області листом №с-5/Аз/712/04/34-2022 від 12.10.2022 протиправно відмовило йому у зарахуванні вислуги років в пільговому обчисленні до стажу служби в поліції вищевказані періоди та порушило його право на додаткове матеріальне забезпечення та достроковий вихід на пенсію. Вказує, що має право на пільгове обчислення стажу служби в поліції часу навчання у вищому навчальному закладі, періоду служби в спецпідрозділах органів внутрішніх справ та в зоні АТО. Зазначає, що відповідач не заперечує наявності підстав для пільгового обчислення вислуги років, проте вважає, що право на пільгове обчислення вислуги років виникає при призначенні пенсії, а не під час проходження служби в поліції. Вважає відмову відповідача протиправною, та такою, що підлягає скасуванню.
Відповідач позову не визнав з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, суть яких полягає у такому. На звернення до суду з даним позовом позивач проходить службу поліції, тому позовні вимоги про зобов`язання здійснити перерахунок та зарахувати позивачу до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, є передчасним, оскільки вирішення такого питання має бути здійснено під час звільнення позивача зі служби. В обґрунтування правомірності відмови посилається на пункт 10 розділу ІІІ «Порядку підготовки та видання наказів щодо проходження служби в поліції», затвердженого наказом МВС України від 23.11.2016 №1235, відповідно до якого вислуга років поліцейського для призначення пенсії (у тому числі на пільгових умовах) зазначається лише у випадку видання наказу про звільнення поліцейського зі служби в поліції. Звертає увагу на те, що згідно до відомостей з послужного списку, позивач у 2002 році закінчив Львівський державний інститут фізичної культури, відповідно до якого отримав повну вищу освіту за спеціальністю «фізичне виховання» та здобув кваліфікацію викладача фізичного виховання та спорту, однак позивачу не було присвоєно офіцерське (спеціальне звання), що унеможливлює зарахування часу навчання до вислуги років відповідно до вимог пункту 2 Постанови №393. Просить відмовити у задоволенні позову.
Ухвалою від 28.10.2022 відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.
Позивачем 23.11.2022 (вх. №73591) подано клопотання про долучення письмового доказу до матеріалів справи.
Відповідачем 05.12.2022 (вх. №19376ел) подано клопотання та відзив на позовну заяву.
Суд, з`ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 з 01.04.2015 проходить службу в поліції, перебуваючи на час звернення до суду з даним позовом на посаді командира батальйону поліції особливого призначення (БПОП), що підтверджується записом у послужному списку № М-201214
Відповідно до послужного списку Міністерства внутрішніх справ України № М-201214 ОСОБА_1 з 20.11.2002 по 17.12.2003 проходив строкову службу в Збройних Силах України; з 18.12.2003 по 22.04.2008 проходив службу у розвідувальній роті спецпризначення ВВ МВС України; з 23.04.2008 по 31.03.2015 служив у відділі супроводжень спеціальних операцій відділу швидкого реагування «Сокіл» УБОЗ ГУ МВС України; з 01.04.2015 - командир батальйону поліції особливого призначення (БПОП). Під час служби у відділі швидкого реагування «Сокіл» УБОЗ ГУ МВС України позивач брав участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей у періоди з 14.07.2014 по 10.11.2014 та з 08.12.2014 по 07.01.2015.
Представником позивача 05.10.2022 №102 подано адвокатський запит до відповідача з проханням зарахувати до календарної вислуги років позивача, яка дає право на призначення пенсії, вислугу років у пільговому обчисленні, сформовану за період служби в органах внутрішніх справ, навчання у Львівському державному інституті фізичної культури ім. І. Боберського, а також період участі в Антитерористичній операції на території Луганської та Донецької областей, посилаючись на норми статті 12, частини другої статті 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, пунктів 2 та 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» від 17.07.1992 №393, статті 78 Закону України «Про національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VII.
ГУ НП у Львівській області листом від 12.10.2022 №с-5/Аз/712/04/34-2022 надало відповідь, вказавши, що обчислення стажу служби в поліції врегульовано ст.78 Закону України «Про Національну поліцію», у частині 2 якої міститься перелік посад (періодів служби), які зараховуються до стажу служби в поліції. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №393 порядок обчислення стажу (вислуги років) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ проводиться з метою призначення пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ. Не заперечуючи щодо наявності у позивача права на пільгове обчислення вислуги років, вказує, що пільгове обчислення ОСОБА_1 є передчасним, оскільки станом на 12.10.2022 позивач перебуває у статусі працівника Національної поліції України та жодного рапорту щодо звільнення зі служби від нього до ГУ НП у Львівській області не надходило.
Вважаючи відмову відповідача, оформлену листом від 12.10.2022 №с-5/Аз/712/04/34-2022, протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначені Законом України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року №580-VIII (далі - Закон №580-VIII).
Відповідно до ст.59 Закону №580-VIII, служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно з частинами першою-третьою ст.78 Закону №580-VIII, стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
До стажу служби в поліції зараховуються: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони; 6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, зокрема на службі в органах поліції, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до пункту «а» частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д», «ж» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
Види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, регламентовані положеннями статті 17 Закону №2262-ХІІ, серед яких: служба в органах внутрішніх справ, поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.
Відповідно до статті 17-1 Закону №2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначених вимог Закону № 2262-ХІІ постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей (далі Порядок № 393).
Кабінетом Міністрів України не визначено іншого порядку обчислення вислуги років у поліції, в тому числі і під час проходження служби, окрім того, що передбачений Порядком № 393.
Вказаним порядком дійсно передбачена необхідність пільгового обчислення вислуги років на посадах згідно з переліком, а також час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.
Такий порядок обчислення вислуги років застосовується виключно з метою призначення пенсій відповідно до Закону №2262.
Системний аналіз положень статті 12 Закону 2262-ХІІ зумовлює висновок суду, що призначення пенсії за вислугу років за нормами Закону 2262-ХІІ законодавець пов`язує з моментом звільнення особи зі служби у разі наявності необхідної вислуги років.
Як встановлено судом, на момент виникнення спірних правовідносин позивач перебуває на службі в органах Національній поліції України.
Відповідачем не заперечується наявність у позивача права на зарахування окремих періодів служби до вислуги років у пільговому обчисленні при звільненні зі служби в поліції за наявності календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії.
Відмова відповідача у зарахування окремих періодів служби до вислуги років у пільговому обчисленні зумовлена передчасністю такої вимоги з боку позивача, який не подавав рапорт про звільнення зі служби і продовжує таку проходити в Національній поліції.
Суд зазначає, що адміністративне судочинство спрямоване на захист уже порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин, а для задоволення позову в адміністративний справі суд повинен встановити, що в зв`язку з прийняттям суб`єктом владних повноважень рішення, вчиненню ним дій чи допущенням бездіяльності порушуються права позивача. Захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення. Неможливо зобов`язати відповідача на майбутнє вчиняти певні дії чи утриматись від вчинення певних дій, оскільки відсутні факти порушення прав позивача в майбутньому.
Верховний Суд у постанові від 19.11.2019 року у справі № 520/903/19 дійшов висновку, що пункт 2 Постанови №393 не може бути застосовано при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки в порядку статті 78 Закону України «Про національну поліцію», оскільки Постанова №393 прийнята на виконання Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» та може бути застосована для визначення вислуги років особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ саме у випадку призначення пенсії за вислугу років.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Верховного Суду від 29.07.2021 у справі №640/23661/20.
Ураховуючи викладене в сукупності, суд дійшов висновку про передчасність та безпідставність позовних вимог до ГУ НП у Львівській області.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Беручи до уваги встановлені фактичні обставини справи, суд дійшов висновку, відповідачем вказані вимоги щодо обов`язку довести правомірність свого рішення виконано.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Оцінюючи рішення відповідача про відмову у зарахуванні пільгової вислуги років позивачу до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції на відповідність критеріям, визначеним частиною 2 статті 2 КАС України, суд дійшов висновку про відповідність критеріям для такого роду рішення, що дає підстави стверджувати, що відмову прийнято відповідно до вимог чинного законодавства, з урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та неупереджено.
Вказане зумовлює висновок суду про те, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тому перша позовна вимога є безпідставною і не підлягає до задоволення.
Друга позовна вимога є похідною від першої позовної вимоги, тому також не підлягає до задоволення.
Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності та мотиви суду щодо кожної позовної вимоги, суд дійшов висновку, що заявлений позов є передчасним, тому у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Відповідно до положень частини п`ятої статті 139 КАС України не підлягають відшкодуванню понесені позивачем судові витрати.
Керуючись статтями 6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246, 262, 293 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції у Львівській області (пл. Генерала Григоренка, буд. 3, м. Львів, 79007, код ЄДРПОУ 40108833) про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити дії - відмовити повністю.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.П. Хома