Рішення № 10838253, 12.08.2010, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
12.08.2010
Номер справи
12/76
Номер документу
10838253
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"12" серпня 2010 р.Справа № 12/76 Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Т. В. Макаренко, розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 12/76

за позовом: Міністерство юстиції України, м. Київ

до відповідача: відкритого акціонерного товариства "Державна холдінгова компанія "Олександріявугілля", м. Олександрія Кіровоградської області

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:

-Державне казначейство України, м. Київ,

- підрозділ примусового виконання рішень відділу ДВС Головного управління юстиії у Кіровоградській області, м.Кіровоград

про стягнення 18133,75 грн.

Представники сторін:

від позивача - Коробейніков А.В., довіреність № 18-622-3 від 13.04.10р. ;

від відповідача - участі не брали ;

від третіх осіб - участі не брали ;

слухач - Мохна С.О.

Сторони повідомлені належним чином про час і місце проведення судового засідання, про що свідчать повідомлення про вручення поштового відправлення.

Міністерством юстиції України подано позов до відкритого акціонерного товариства "Державна холдінгова компанія "Олександріявугілля", про стягнення збитків, завданих Державному бюджету України, на загальну суму 18133,75 грн.

До господарського суду 09.08.2010 року від позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог, в яких позивач просить стягнути з відповідача на користь держави збитки, завдані Державному бюджету України у розмірі 18133,75 грн.

Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що наказом № 381 від 10.07.2006 року по Міністерству вугільної промисловості України шляхом ліквідації припинило свою діяльність відкрите акціонерне товариство державна холдингова компанія "Олександріявугілля". Наказом Мінвуглепрому України № 104 від 06.04.2010 року строк іквідації було продовжено до 31 серпня 2010 року. На даний час працює ліквідаційна комісія.

Листом № 45 від 06.08.2010 року відповідач повідомив суд, що сума боргу по виконавчому листі № 2-3299-2004 року (порядковий номер № 258 у реєстрі виконавчих листів, одержаних від відділу примусового виконання рішень ДВС Кіровоградської області), була включена до реєстру вимог кредиторів.

Підрозділ примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Кіровоградській області в листі № 18097 від 12.08.2010 року зазначає, що виконавчий лист № 2-3299-2007 від 02.08.2004 року про стягнення боргу з ВАТ ДХК "Олександріявугілля" разом з копією постанови про закінчення виконавчого провадження від 06.10.2006 року направлений до ліквідаційної комісії ДХК "ОЛЕКСАНДРІЯВУГІЛЛЯ" разом з іншими виконавчими документами для визначення порядку погашення боргу ліквідаційною комісією ДХК "Олександріявугілля".

Документи виконавчого провадження з примусового виконання вищевказаного виконавчого листа знищено, так як закінчився термін зьберігання, про що складено акт про вилучення виконавчих проваджень для знищення від 10.02.2010р.

Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, обговоривши усі обставини справи, господарський суд, -

В С Т А Н О В И В:

17.07.1997 року Україною ратифіковано Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року (далі - Конвенція).

Відповідно до статті 19 Конвенції для забезпечення дотримання Високими Договірними Сторонами їхніх зобов'язань за Конвенцією та протоколами до неї створюється Європейський суд з прав людини, який далі називається "Суд". Він функціонує на постійній основі.

Згідно зі статтею 46 Конвенції Високі Договірні Сторони (якою є і Україна) зобов'язуються виконувати остаточне рішення Європейського суду з прав людини (надалі - Європейський суд) у будь-якій справі, в якій вони є сторонами.

Відносини, що виникають у зв'язку з обов'язком держави виконати рішення Європейського суду з прав людини у справах проти України; з необхідністю усунення причин порушення Україною Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод і протоколів до неї; з впровадженням в українське судочинство та адміністративну практику європейських стандартів прав людини; зі створенням передумов для зменшення числа заяв до Європейського суду з прав людини проти України регулює Закон України „Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини».

Статтею 2 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" встановлено, що рішення є обов'язковим для виконання Україною відповідно до статті 46 Конвенції. Порядок виконання Рішення визначається цим Законом, Законом України "Про виконавче провадження", іншими нормативно-правовими актами з урахуванням особливостей, що передбачені цим Законом.

Згідно зі статями 3, 8 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" виконання рішення Європейського суду здійснюється за рахунок Державного бюджету України у тримісячний строк з моменту набуття рішенням статусу остаточного.

Вказаним Законом передбачено обов'язок Органу представництва звернутися до суду з позовом про відшкодування збитків, завданих Державному бюджету України внаслідок виплати відшкодування стягувачу (ч. 4 ст. 9).

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2006 № 784 "Про заходи щодо реалізації Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" таким органом є Міністерство юстиції України.

Згідно з рішенням Європейського суду від 28.08.2009 року у справі за заявою № 13223/05 "Жушман проти України", у зв'язку з порушенням п. 1 ст. 6 Конвенції та ст. 1 Першого протоколу до Конвенції зобов'язано державу Україну виплатити заявнику заборгованість, яка досі йому належить за рішенням від 13 червня 2004 року, а також 1 400 ( тисяча чотириста) євро відшкодування моральної шкоди та 10 (десять) євро відшкодування судових витрат, які мають бути конвертовані у національну валюту держави-відповідача за курсом на день здійснення платежу, плюс будь-який податок, який може бути стягнуто.

Підставою звернення Жушман Л.М. до Європейського суду з прав людини стало тривале невиконання судового рішення, прийнятого на її користь.

Вказане рішення Європейського суду у справі за заявою № 13223/05 щодо сплати присуджених на користь Жушман Л.М. коштів повністю виконано, що підтверджується платіжними дорученням № 1559 від 20.11.2009 року на суму 16 881,46 грн та № 1560 від 10.11.2009 року від 10.11.2009 року на суму 1 252,29 грн. (а.с.21) та постановою про закінчення виконавчого провадження від 07.12.2009 року старшого державного виконавця Губяк С.В. відділу примусового виконання рішень департаменту державної виконавчої служби .

Відповідно до ст. 2 Цивільного кодексу України держава є учасником цивільних відносин, а тому відповідно до ст. 15 цього Кодексу вона має право на захист свого цивільного права у разі його порушення.

Згідно ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, рішення судів та інші юридичні факти.

Частиною 5 статті 35 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що факти, які відповідно до закону вважаються встановленими, не доводяться при розгляді справи.

Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачено, що суди застосовують при розгляді справ практику Суду як джерело права.

Європейським судом встановлено, що рішенням від 13.06.2004 року Олександрійський міськрайонний суд задовольнив позов ЖушманаЛеоніда Макаровича та зобов'язав ВАТ ДХК "Олександріявугілля" виплатити заявнику 7 849,69 грн. із заробітної плати та інших виплат. Дане рішення було виконано частково, заборгованість за рішенням складає 1 252,29 грн. і залишалось невиконаним в повному обсязі близько 4 років та 9 місяців. Отже, мало місце порушення п. 1 ст. 6 Конвенції та ст. 1 Першого протоколу.

Отже, недотримання відповідачем у даній справі строків виплати заробітної плати призвело до порушення законних прав позивача, і, як наслідок, визнання Європейським судом порушення державою Україна Конвенції. Саме за рахунок коштів Державного бюджету України було виплачено заявнику матеріальну шкоду присуджену Європейським судом з прав людини, в зв'язку з тривалим невиконанням рішення Олександрійського міського суду від 13 червня 2004 року.

Відповідно до статті 16 Цивільного кодексу України держава має право звернутись до суду за захистом свого майнового права та інтересу шляхом відшкодування заподіяних збитків.

Згідно ч. 1 ст. 1191 Цивільного кодексу України особа, яка відшкодувала шкоду, завдану іншою особою, має право зворотної вимоги (регресу) до винної особи у розмірі виплаченого відшкодування, якщо інший розмір не встановлений законом.

Господарський суд враховує, що включення суми боргу по виконавчому листі № 2-3299-2004 року (порядковий номер № 258 у реєстрі виконавчих листів, одержаних від відділу примусового виконання рішень ДВС Кіровоградської області) до реєстру вимог кредиторів не впливає на правовідносини сторін по даному спору, а тільки підтверджує вину відповідача у спричиненні шкоди держави.

Враховуючи викладене, а також те, що докази сплати відповідачем шкоди, заподіяної державному бюджету України, в матеріалах справи відсутні, на вимогу суду - не подані, позовні вимоги заявлені обґрунтовано і підлягають задоволенню.

Витрати по сплаті державного мита та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відповідно до вимог статті 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 32-35, 43, 44, 49, 75, 82-85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Державна холдінгова компанія "Олександріявугілля", (код ЄДРПОУ 05402737, поштова адреса: 28000, Кіровоградська область, м.Олександрія, проспект Леніна, 77, відомості про банківські реквізити відсутні) на користь держави збитки, завдані Державному бюджету України у розмірі 18 133 грн. 75 коп. (одержувач:Державне казначейство України, м.Київ, Банк одержувача: Державне казначейство України, м.Київ, ЄДРПОУ 20055032, код банку 820172, рахунок № 31116115700028, код класифікації доходів 24060300, "Інші надходження").

Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Державна холдінгова компанія "Олександріявугілля", (код ЄДРПОУ 05402737, поштова адреса: 28000, Кіровоградська область, м.Олександрія, проспект Леніна, 77, відомості про банківські реквізити відсутні) в дохід Державного бюджету України (№ рахунку: 31115095700002, банк: ГУДКУ у Кіровоградській області, одержувач: УДК у м. Кіровограді, код банку: 823016, код за ЄДРПОУ: 24145329 , код бюджетної класифікації: 22090200 „Державне мито, не віднесене до інших категорій”) державне мито в сумі 181,34 грн.

Стягнути з відкритого акіцонерного товариства "Державна холдінгова компанія "Олександріявугілля", (код ЄДРПОУ 05402737, поштова адреса: 28000, Кіровоградська область, м.Олександрія, проспект Леніна, 77, відомості про банківські реквізити відсутні) в дохід Державного бюджету України (Отримувач коштів:УДК у м. Кіровограді, Банк отримувача:ГУДКУ у Кіровоградській області,           МФО:           823016, № рахунку:          31214264700002,           Ідентифікаційний код:          24145329, Код бюджетної класифікації: 22050003 "Надходження від оплати витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах (місцеві господарські та апеляційні господарські суди)" витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в суді в сумі 236 грн.

Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили та направити стягувачам.

Згідно ч. 5 ст. 85 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.

Суддя Макаренко Т.В.

дата підписання повного тексту

судового рішення 17.08.2010р.