Справа № 2-1111/10
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(заочне)
19 серпня 2010 року м. Виноградів
Виноградівський районний суд Закарпатської області в особі : головуючого судді Трагнюк В.Р., при секретарі Клантюк М.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Виноградів цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України у Виноградівського району Закарпатської області про стягнення недоплаченої у 2007-2010 роках щомісячної державної соціальної допомоги як “Дитині війни” в сумі 5751 грн. 50 коп.,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 звернулись до суду з позовами, які об»єднані в одне провадження до управління Пенсійного фонду України у Виноградівського району Закарпатської області про стягнення сум щомісячної державної допомоги недоплачену у 2007-2010 роках щомісячної державної соціальної допомоги як “Дитині війни” в сумі 5751 грн. 50 коп.
Позовні вимоги мотивують тим, що позивачі відповідно до статті 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року за № 2195-IV (надалі Закон України № 2195-IV) належать до соціальної категорії «Дитина війни», та відповідно до статті 6 Закону України № 2195-IV з 01 січня 2006 року мають право на отримання щомісячної державної соціальної допомоги в розмірі 30 відсотків мінімального пенсії за віком. У 2008-2010 роках така допомога їм виплачувалася в обмеженому розмірі, в той час як Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/ 2007 від 9 липня 2007 року були визнані такими, що не відповідають Конституції України окремі положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», якими було зупинено норми Закону України № 2195-IV “Про соціальний захист дітей війни”. Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/ 2008 від 22.05.2008 року були визнані такими, що не відповідають Конституції України окремі положення Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік», якими було зупинено норми Закону України № 2195-IV “Про соціальний захист дітей війни”. Таким чином, відповідачем не виплачено позивачам за 2007-2010 роки щомісячної допомоги як дитині війни кожному в загальному розмірі по 5589,50 грн., яку позивачі просять стягнути з відповідача та судові витрати по справі а саме: 120 грн. витрат на ІТЗ судового процесу та 51грн. держмита.
Позивачі у судове засідання не зявились, однак подали до суду заяви про розгляд справи без їх участі, та просять суд такі задовольнити.
Представник відповідача управління Пенсійного фонду України у Виноградівському районі, будучи належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи у судове засідання не зявився, однак від такого на адресу суду надійшли заява та письмове заперечення на позовні вимоги позивачів, в яких відповідачем позовні вимоги не визнаються, просить відмовити у їх задоволенні.
Справа розглянута на підставі наявних у справі доказів, які є достатніми, з ухваленням заочного рішення, відповідно до вимог ст. ст.224, 225 ЦПК України.
Обстеживши матеріали справи, повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачі є «дитиною війни» в розумінні статті 1 Закону України № 2195-IV «Про соціальний захист дітей війни» . Відповідно до статті 6 Закону України № 2195-IV мають право на отримання державної соціальної підтримки, а саме підвищення до пенсії на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до п. 12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», з урахуванням ст. 111 цього Закону, було зупинено.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 за №6-рп/2007 року, у справі за поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36 ч. 2 ст. 56. ч. 2 ст. 62, ч. 1 ст. 66. пп. 7. 9. 12. 13.14. 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44. 45, 46, ст. 71, ст. ст. 98, 101, 103, 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» (справа про соціальні гарантії громадян). визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення н. 12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», яким зупинено дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», з урахуванням ст. 111 цього Закону.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначеного закону, що визнані неконституційними. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Відповідно до ч.2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Виходячи з приписів ч.2 ст.152 Конституції України та дати ухвалення рішення Конституційним Судом України УПФУ в Виноградівському районі Закарпатської області повинен був нараховувати та сплачувати позивачу доплату до пенсії, передбачену ст.6 Закону України ..Про соціальний захист дітей війни" з 09.07.2007 року, оскільки з моменту ухвалення Конституційним Судом України рішення щодо неконституційності пункту 12 статті 71 Закону України „Про Державний бюджет України", ця норма втратила чинність та не підлягала застосуванню. Отже. УПФУ з 09.07.2007 року мав діяти у відповідності з приписами діючої норми ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни", нараховувати та здійснювати особам, які мають статус «дитина війни» відповідні доплати.
Що стосується вимог про покладання на УПФУ обов'язку виплачувати в 2008 році. зазначеним особам, щомісячну доплату до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, то суд, виходить з часткової обґрунтованості таких позовних вимог, виходячи з наступного.
Відповідно до п.п.41 розділу 2 Закону України „Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" текст статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" викладено в наступній редакції. Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячною довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів.
З 01 січня 2008 року, особам, які мають статус «дитина війни» нараховувалось та виплачувалось зазначене підвищення, відповідно до встановленого розміру, що підтверджується довідками УПФУ.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 за №10-рп\2008 року, у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень ст.65 розділу 1, пунктів 61. 62, 63, 66 розділу 2, пункту 3 розділу 3 Закону України ..Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" і 101 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст. 67 розділу 1. п.п. 1-4. 6-22. 24-100 розділу 2 Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України), визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення п.п.41 розділу 2 Закону України „Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначеного закону, що визнані неконституційними. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Виходячи із системного аналізу зазначених норм законодавства, рішення Конституційного Суді України від 22.05.2008 року та приписів ч.2 ст.152 Конституції України, суд, вважає, що з 22.05.2008 року УПФУ повинен був нараховувати та сплачувати, позивачам, як особам, які мають статус «дитина війни» доплату до пенсії, передбачену ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни" в редакції, яка діяла до 01.01.2008 року, оскільки з моменту ухвалення Конституційним Судом України рішення щодо неконституційності п.п.41 розділу 2 Закону України „Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", ця норма втратила чинність та не підлягала застосуванню. Отже, УПФУ з 22.05.2008 року мав діяти у відповідності з приписами діючої норми ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни", нараховувати та здійснювати доплату до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Між тим, до 22.05.2008 року, тобто до ухвалення зазначеного рішення Конституційним Судом України, відповідач, здійснюючи, особам, які мають статус «дитина війни» доплати, передбачені ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни" в редакції від 01.01.2008 року, з урахуванням п.п.41 розділу 2 Закону України „Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих акин України", УПФУ діяв на підставі та у відповідності з діючою нормою зазначених законів, а тому позовні вимоги щодо стягнення доплати до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з 01.01.2008 року по 21.05.2008 року задоволенню не підлягають.
При визначенні розміру доплати до пенсії, що підлягає сплаті за період з 22.05.2008 року по квітень 2010 року, суд враховує сплачену відповідачем доплат до пенсії позивачам у розмірі 10 % прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність.
Судом встановлено згідно листів начальника управління ПФУ позивачам у період 2008-2010 роки були виплачені, як «Дітям війни» суми до пенсії щомісячної державної соціальної допомоги в розмірі 10 %, що дає суду змогу констатувати про те, що 20 % таких сум залишились не виплачені.
З вказаних листів вбачається, що у 2007 році позивачам сума до пенсії щомісячної державної соціальної допомоги в розмірі, як «Дітям війни» не виплачувалась взагалі.
Згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, складає з 1 квітня 406 грн., з 1 жовтня 411 гривень.
Згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, складає з 1 квітня 481 грн., з 1 липня 482 грн., з 1 жовтня 498 гривень.
Згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, складає 498 гривень.
Згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, складає з січня-березень 695 грн., на квітень 706 грн.
Сума, що підлягають стягненню за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року з урахуванням прожиткового мінімуму на вказаний період становить 735. грн. 30 коп. За період 22.05.2008 року по 31.12.2008 року з урахуванням прожиткового мінімуму на вказаний період та 10 %, що були сплачені позивачам становить 684,20 грн. За період з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року з урахуванням прожиткового мінімуму на вказаний період та 10 %, що були сплачені позивачам становить за 12 місяців 1195,20 грн. За період з січня 2010року по травень 2010 року з урахуванням прожиткового мінімуму на вказаний період та 10 %, що були сплачені позивачам становить 699,40 грн.
Таким чином за вказані періоди позивачам не виплачено щомісячної державної соціальної допомоги, як «Дитині війни» кожному у розмірі 3314,10 грн.
Відповідно до ч.8 ст.8 ЦПК України якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права). Зазначена норма Кодексу зобовязує суд для усунення прогалини у правовому регулюванні відносин застосувати інститут аналогії закону і права. Відповідно до ч. 2 ст. 46 Закону 1058 нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Суд до уваги не бере до уваги подані заперечення, оскільки відсутність механізму реалізації статті 6 Закону України № 2195-IV «Про соціальний захист дітей війни» не може бути підставою для невиконання вимог зазначеного Закону.
Крім цього, Пенсійний фонд України діє на підставі Положення "Про Пенсійний фонд України" та здійснює свої повноваження на підставі пункту 15 даного Положення через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" рішення про призначення та перерахунок пенсії приймається управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Територіальним управлінням Пенсійного фонду України за місцем проживання позивача є управління Пенсійного фонду України у Виноградівському районі.
Отже, обовязок по нарахуванню та виплати доплати до пенсії, яка передбачена Законом України «Про соціальний захист дітей війни», покладено саме на органи Пенсійного фонду України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.3, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст.ст. 8, 10, 31, 60, 209, 212, 213, 214, 215 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 задовольнити частково.
Стягнути із управління Пенсійного Фонду України в Виноградівському районі Закарпатської області (м. Виноградів, вул. Миру, 43, код ЄДРПОУ 20449630) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешк. АДРЕСА_1 недоплачену йому щомісячну державну соціальну допомогу, як «Дитині війні» за періоди з липня по грудень 2007 року, з червня по грудень 2008 року, за 2009 рік, з січня по травень 2010 року у загальному розмірі 3314,10 грн.
Стягнути із управління Пенсійного Фонду України в Виноградівському районі Закарпатської області (м. Виноградів, вул. Миру, 43, код ЄДРПОУ 20449630) на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, мешк. АДРЕСА_2 недоплачену йому щомісячну державну соціальну допомогу, як «Дитині війні» за періоди з липня по грудень 2007 року, з червня по грудень 2008 року, за 2009 рік, з січня по травень 2010 року у загальному розмірі 3314,10 грн.
Стягнути із управління Пенсійного Фонду України в Виноградівському районі Закарпатської області (м. Виноградів, вул. Миру, 43, код ЄДРПОУ 20449630) на користь ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, мешк. АДРЕСА_2 недоплачену їй щомісячну державну соціальну допомогу, як «Дитині війні» за періоди з липня по грудень 2007 року, з червня по грудень 2008 року, за 2009 рік, з січня по травень 2010 року у загальному розмірі 3314,10 грн.
Заява про перегляд заочного рішення може бути подана відповідачем протягом десяти днів з дня отримання його копії до Виноградівського районного суду.
На рішення може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуючий Трагнюк В.Р.