Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
28 грудня 2022 рокуСправа №160/4878/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бондар М.В., розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпрі питання про прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання судового рішення в адміністративній справі №160/4878/20 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
04.05.2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просив суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення відсотків перерахунку пенсії з 80% до 70% та відтермінування виплат пенсії у 2018-2020 роках у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018, «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
- зобов`язати відповідача здійснити новий перерахунок та виплату з 1 січня 2018 року пенсію у відповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 80% грошового забезпечення та із включенням до перерахунку усіх надбавок і доплат, встановлених при виході на пенсію, без відтермінувань виплат і без обмеження максимальним розміром.
- зобов`язати відповідача компенсувати мені різницю між перерахованою таким чином пенсією та вже проведеними виплатами з 1 січня 2018 року.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.06.2020 року у справі №160/4878/20 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, задоволено частково:
-визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 80% до 70% відповідних сум грошового забезпечення;
-зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести з 01.01.2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум;
-визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05.03.2019 року 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року;
-зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести з 05.03.2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум;
-стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судові витрати у розмірі 420 (чотириста двадцять) гривень 50 копійок.
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшло клопотання ОСОБА_1 , в якому заявник в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України просить суд встановити судовий контроль за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.06.2020 у справі №160/4878/20.
В обґрунтування означеного клопотання ОСОБА_1 зазначив, що відповідачем протиправно не виконується рішення суду. Позивачем зазначено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, всупереч ст. 129-1 Конституції України, ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", ст. ст. 14, 370 КАС України рішення суду повністю не виконано, оскільки лише здійснено перерахунок пенсії, проте заборгованість не виплачена, що свідчить про невиконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області рішення суду, яке набрало законної сили.
Ухвалою суду від 10.08.2021 року заяву ОСОБА_1 від 06.07.2020 року про встановлення судового контролю за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.06.2020 року у справі №160/4878/20 - задоволено: зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.06.2020 року у справі №160/4878/20 протягом тридцяти днів з дати набрання цією ухвалою законної сили.
Ухвалою суду від 12.11.2021 року встановлено Головному управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області новий строк для подачі звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.06.2020 року у справі №160/4878/20 протягом тридцять днів з дня отримання копії цієї ухвали.
Ухвалою суду від 13.04.2022 року встановлено Головному управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області новий строк для подачі звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.06.2020 року у справі №160/4878/20 протягом тридцять днів з дня отримання копії цієї ухвали.
На виконання вимог зазначених ухвал суду до Дніпропетровського окружного адміністративного суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області направлено звіт №0400-010901-7/59632 від 13.06.2022 про виконання рішення суду, в якому пенсійний орган акцентував увагу на тому, що позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести з 01.01.2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести з 05.03.2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум. Таким чином, відповідач зазначає, що покладені судом зобов`язання вчинити дії щодо перерахунку позивачу пенсії виконані Головним управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в порядку, встановленому судовим рішенням, та в межах повноважень, покладених на управління Фонду. Що стосується доплати за рішенням суду за період з січня 2018 року по серпень 2020 року включно, нарахованої у розмірі 43068,82 грн., повідомляється наступне. Згідно із Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 №280 (зі змінами) та Порядку, Пенсійний фонд України розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України на плановий рік протягом місяця з дня прийняття закону України про Державний бюджет України на відповідний рік, подає на розгляд та погодження заінтересованим органам відповідно до вимог Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 №950 (y редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09.11.2011 №1156), здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством. Складає звіт про виконання бюджету Пенсійного фонду України та вносить пропозиції Міністерству соціальної політики та іншим центральним органам розвитку України та проєкту Державного бюджету України. Згідно з пунктами 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. Бюджет Пенсійного фонду України затверджується Кабінетом Міністрів України. Кошти Державного бюджету України включаються до Бюджету Пенсійного фонду України в обсягах, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік. Обсяги асигнувань з Державного бюджету визначені Законами України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" та «Про Державний бюджет України на 2021 рік", по бюджетній програмі за КПКВК 2506080 "Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду". Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 №1279 Пенсійний фонд України з 01.04.2021 перейшов до централізованого фінансування виплати пенсій. Згідно з п. 13 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 №1596 під час централізованого перерахування коштів списки одержувачів пенсій подаються уповноваженим банкам виключно в електронній формі через Пенсійний фонд України та Мінсоцполітики. На підставі складених документів, Пенсійний фонд України та органи соціального захисту населення проводять перерахування уповноваженим банкам коштів, необхідних для виплати пенсій та грошової допомоги. Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 №280 Пенсійний фонд України забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій та інших виплат, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду та інших джерел, визначених законодавством. Згідно з п.10 Порядку казначейського обслуговування коштів загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.2017 №312 асигнування з державного бюджету, які виділяються для забезпечення пенсійних виплат, і кошти Пенсійного фонду України, що надходять на видатковий рахунок Пенсійний фонд України розподіляє та спрямовує на фінансування пенсій та інших виплат, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством. Грошові кошти у вигляді перерахованої пенсії, яка належить позивачу не є власністю Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та не знаходяться на його рахунках. Фактичне, у повному обсязі виконання судового рішення, можливе лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок державного бюджету. Невиплата грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не має юридичної можливості виконати судове рішення в частині виплати коштів, нарахованих за рішенням суду. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має. Крім того, відповідач зазначає, що згідно з частиною першою та другою статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Згідно з пунктами 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. Отже, враховуючи вищевикладене, відповідач зазначає, що нараховані на виконання рішень суду кошти підлягають виплаті в межах затверджених бюджетних призначень на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду. Бюджет Пенсійного фонду України на 2021 рік, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.2021 №126 (із змінами), на фінансування видатків, пов`язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, було передбачено 360,0 млн. грн, які станом на 01.12.2021 використані в повному обсязі. Оскільки відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2020р. №1279 Пенсійний Фонд України з 01.04.2021р. перейшов до централізованого фінансування виплати пенсій в наслідок чого, Головне управління звернулось до Пенсійного Фонду України з проханням розглянути питання щодо можливості фінансування виплати нарахованої ОСОБА_1 доплати за рішенням суду для виконання рішення суду в повному обсязі. Зважаючи на викладене, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області просило прийняти та затвердити звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання судового рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.06.2020 року по адміністративній справі №160/4878/20.
Оцінюючи поданий відповідачем звіт про виконання рішення суду та доводи наведені в ньому, суд зазначає таке.
Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Частинами 2, 3 статті 382 КАС України встановлено, що за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина до Державного бюджету України.
На виконання ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.06.2020 у справі №160/4878/20, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подало до суду звіт про виконання судового рішення.
Так, у поданому звіті Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зазначає, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.06.2020 у справі №160/4878/20 Головним управлінням Пенсійного фонду в Дніпропетровській області здійснено перерахунок пенсії позивача та нараховано доплату в у розмірі 43068,82 грн.
Таким чином, позивачу здійснено перерахунок пенсії відповідно до резолютивної частини рішення суду, пенсія виплачується у перерахованому розмірі, залишилася не виконаною частина судового рішення щодо виплати нарахованої заборгованості за період з 01.01.2018 по серпень 2020 року у розмірі 43068,82 грн.
У звіті Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зазначено, що відповідна виплата буде здійснена після виділення пенсійному органу відповідних коштів на погашення заборгованості.
Із вищевказаного слідує, що відповідачем рішення суду не виконано в повному обсязі, а саме: не виконано в частині виплати нарахованої пенсії в сумі 43068,82 грн.
Органи Пенсійного фонду України фінансують види пенсійних виплат за рахунок коштів Державного бюджету у межах виділених асигнувань.
Таким чином, нарахована позивачу сума доплати по пенсії має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України.
Отже, проведення такої виплати не може бути здійснено за рахунок власних коштів Пенсійного фонду України, зокрема, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, що надійшли від сплати єдиного соціального внеску, а проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань.
Згідно із підпунктами 4-5 пункту 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №28-2 від 22.12.2014, Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: забезпечує ведення бухгалтерського обліку з виконання доходів і видатків, кошторису видатків на утримання управління Фонду та своєчасно складає і в установленому порядку подає затверджену звітність головним управлінням Фонду.
Тобто, пенсійні виплати здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
Виділення коштів із державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від територіального органу Пенсійного фонду України.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Згідно із пунктами 20, 29 Бюджетного кодексу України, взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства.
Відповідно до правового висновку, викладеного у постанові Верховного Суду від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, невиконання судового рішення ГУ ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Процесуальні дії, передбачені статтею 382 КАС України є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об`єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.
Враховуючи те, що відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивачу, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не відмовляється від виплати нарахованої заборгованості і зазначає, що заборгованість буде виплачена після надходження коштів, суд вважає, що відсутня доцільність у неприйнятті цього звіту в цілому, оскільки відповідне фінансове забезпечення не залежить від відповідача особисто, у зв`язку з чим суд доходить висновку, що поданий звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.06.2020 у справі №160/4878/20 підлягає прийняттю судом.
Керуючись ст. ст. 241, 243, 248, 254, 256, 295, 382 КАС України, суд,
УХВАЛИВ:
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №0400-010901-7/59632 від 13.06.2022 про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.06.2020 у справі №160/4878/20.
Завершити процедуру судового контролю за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.06.2020 у справі №160/4878/20.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 256 КАС України та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 КАС України.
Суддя М.В. Бондар