Ухвала суду № 107684466, 06.12.2022, Зарічний районний суд м. Суми

Дата ухвалення
06.12.2022
Номер справи
591/5087/21
Номер документу
107684466
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа №591/5087/21

Провадження № 6/591/146/22

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 грудня 2022 рокум. Суми

Зарічний районний суд м. Суми в складі:

головуючого судді - Сидоренко А.П.

з участю секретаря судового засідання Чмуневич М.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми заяву головного державноговиконавця відділу примусового виконання рішення Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Діхтяренка Володимира Олександровича, заінтересовані особи:Сумська міськарада, ОСОБА_1 , Департамент забезпеченняресурсних платежівСумської міськоїрадипро встановлення способу і порядку виконання рішення суду,

в с т а н о в и в:

Державний виконавець звернувся до суду з заявою про встановлення способу і порядку виконання рішення суду, яку мотивує тим, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) перебуває виконавче провадження 69589320з примусовоговиконання виконавчоголиста №591/5087/21від 02серпня 2022року,виданого Зарічнимрайонним судомм.Суми простягнення зСумської міськоїради накористь ОСОБА_1 судового зборув розмірі908,00грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України «Про виконавче провадження» рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 № 845 (далі - Порядок), згідно пункту 24 якого оригінал виконавчого документа подається для виконання до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник.

Згідно відповіді з ДФС України Сумська міська рада не має відкритих рахунків у банках та інших фінансових установах України. Також в Управлінні Державної казначейської служби України немає рахунків Сумської міської ради.

Згідно Положення про Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, затвердженого рішенням Сумської міської ради 1128-МР від 28 вересня 2016 року, Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради несе зобов`язання по сплаті коштів, стягнутих за судовими рішеннями з Сумської міської ради по оплаті судового збору.

Керуючись даним рішенням на позачерговій сесії VII Сумської міської ради скликання ХLIV 29 серпня 2018 року прийняте рішення Сумської міської ради № 3791-МР «Про внесення зміни до рішення Сумської міської ради від 28 вересня 2016 року №1128-МР «Про Положення про департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради» (зі змінами)», а саме до п.3.2.66, в якому зазначається, що департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради несе зобов`язання по сплаті коштів, стягнутих за судовими рішеннями з Сумської міської ради, виконавчого комітету Сумської міської ради, Сумського міського голови по оплаті судового збору, виконавчого збору, витрат, пов`язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, штрафів та інших зобов`язань, які виникають в діяльності Департаменту.

Посилаючись на зазначене, просить змінити порядок та спосіб виконання судового рішення від 02 серпня 2022 року у справі №591/5087/21 в частині стягнення з Сумської міської ради на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 908,00 грн. - з Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради.

Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 06 вересня 2022 року прийнято про провадження зазначену заяву з призначенням справи до розгляду на 07 жовтня 2022 року о 08 год. 30 хв.

06 жовтня 2022 року на адресу суду від представника Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради надійшла відповідь на заяву про встановлення способу і порядку виконання рішення суду, в якій звертає увагу на те, що згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а також Статуту міста Суми, організаційно-правова форма Сумської міської ради орган місцевого самоврядування, що представляє Сумську міську територіальну громаду та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами, що також регламентуються ч.1 ст. 78 Статуту міста.

Зазначає, що з урахуванням вимог положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», орган місцевого самоврядування не є ланкою (елементом) механізму держави та не наділений владними повноваженнями виконувати функції держави, орім делегованих, не фінансується з Державного бюджету, а отже не містить ознак органу державної влади, натомість представляє територіальну громаду та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування.

Оскільки орган місцевого самоврядування не входить до переліку суб`єктів визначених ч. 1 ст. 2 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", отже норми цього закону не врегульовують спірне питання, що є предметом заяви державного виконавця та не можуть бути застосовані у правовідносинах, що склались.

Також зауважує, що змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.

Саме поняття «спосіб» і «порядок» виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке реалізується у виконавчому провадженні. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій при виконанні судового рішення. Під зміною способу виконання рішення суду розуміється прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у раніше встановлений спосіб. При цьому зміна чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення повинна узгоджуватися з тими обґрунтуваннями судового рішення, на яких уже ґрунтуються висновки суду, що містяться в резолютивній частині судового рішення. Здійснюючи зміну способу і порядку виконання судового рішення, суд не може змінювати зміст резолютивної частини рішення або змінити обраний судом спосіб захисту порушеного права.

Сумська міська рада та Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради є різними юридичними особами і мають різні повноваження та функції. Таким чином, державний виконавець просить визначити боржником зовсім іншу юридичну особу, яка не була учасником справи № 591/5087/21, в рішенні суду стосовно Департаменту не встановлено жодних обставин та не визначено жодних обов`язків.

Дійсно пунктом 3.2.72 Положення визначено, що Департамент, відповідно до покладених на нього завдань, несе зобов`язання по сплаті коштів, стягнутих за судовими рішеннями з Сумської міської ради, по оплаті судового збору, виконавчого збору, витрат, пов`язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, штрафів та інших зобов`язань, які виникають в діяльності Департаменту.

Разом з тим, такий розподіл повноважень стосується виключно внутрішньої міжвідомчої взаємодії між виконавчими органами Сумської міської ради та не є підставою для фактичної заміни боржника за виконавчим документом.

У заяві про встановлення способу і порядку виконання рішення суду докази того, що Сумська міська рада вибула із складу учасників справи № 591/5087/21 чи докази припинення (реорганізації або ліквідації) вказаної юридичної особи відсутні.

Посилаючись на вказане, просить відмовити в задоволенні зазначеної заяви (а.с.200-202).

07 жовтня 2022 року розгляд справи відкладено до 06 грудня 2022 року, 08 год. 40 хв. у зв`язку з оголошеною повітряною тривогою.

В судове засідання учасники розгляду справи не з`явилися, про час і місце судового розгляду повідомлялись належним чином.

В зв`язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, не здійснювалось.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що на виконанні у держаного виконавця знаходиться виконавче провадження по виконанню виконавчого листа №591/5087/21, виданого Зарічним районним судом м. Суми про стягнення з Сумської міської ради на користь ОСОБА_1 судового збору в розмірі 908 грн. 00 коп.

Рішенням Зарічного районного суду м. Суми від 23 червня 2022 року ухвалено стягнути з Сумської міської ради на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 908 грн. 00коп. (а.с. 170-171).

Згідно п. 3.2.66. Положення про Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, затвердженого рішенням Сумської міської ради 1128-МР від 28 вересня 2016 року (зі змінами від 29 серпня 2018 року), Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради несе зобов`язання по сплаті коштів, стягнутих за судовими рішеннями з Сумської міської ради по оплаті судового збору.

Відповідно до ст. 435 ЦПК України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Перелік обставин, що можуть тягнути відстрочку або розстрочку виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання рішення, не є вичерпним.

Тобто, за змістом даної норми закону у процесі виконання виконавчого документа державним виконавцем можуть виникнути обставини, що перешкоджають або утруднюють примусове виконання.

До таких можна віднести обставини, які свідчать про те, що майнове становище боржника не дає змоги виконати вимоги виконавчого документа у встановлені строки чи є спосіб або порядок виконання більш вигідний для боржника.

Звертаючись досуду,заявник посилаєтьсяна те,що Сумськаміська рада не має відкритих рахунків у банках та інших фінансових установах України.

Ці обставини утруднюють виконання рішення в частині стягнення судового збору.

За ч. 5 ст. 124 Конституції України при набранні рішенням законної сили воно є обов`язковим до виконання на всій території України, а державна виконавча служба, як єдиний орган примусового виконання, зобов`язана прийняти всі необхідні заходи для його виконання.

Виходячи зцього,суд вважає,що увідповідності до Положення про Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, затвердженого рішенням Сумської міської ради 1128-МР від 28 вересня 2016 року, саме на Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради покладено зобов`язання по сплаті коштів, стягнутих за судовими рішеннями з Сумської міської ради по оплаті судового збору, наявні підстави для зміни способу та порядку виконання судового рішення в частині стягнення судового збору.

Заперечення проти заяви Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради з приводу відсутності підстав для задоволення заяви, оскільки Сумська міська рада і Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради є різними юридичними особами і мають різні повноваження та функції, не заслуговують на увагу. Державним виконавцем порушено зазначене питання не в зв`язку з необхідністю заміни вибулої сторони виконавчого провадження, а в зв`язку з тим, що нормативно-правовим актом визначений інший орган, якій несе зобов`язання по сплаті судового збору, стягнутого за судовим рішенням, яким є Департамент забезпечення ресурсних платежів рішенням Сумської міської ради.

У зв`язку з викладеним, суд вважає, що заява головного державноговиконавця відділу примусового виконання рішення Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Діхтяренка В.О. про визначення способу і порядку виконання рішення суду підлягає задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст. 435 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В :

Заяву головного державноговиконавця відділу примусового виконання рішення Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Діхтяренка Володимира Олександровича задовольнити.

Змінити порядок та спосіб виконання судового рішення у виконавчому провадженні №69589320 з примусового виконання виконавчого листа №591/5087/21 від 02 серпня 2018 року, виданого Зарічним районним судом м. Суми про стягнення з Сумської міської ради на користь ОСОБА_1 судового збору в розмірі 908 грн. 00 коп. та стягнути з Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради (40009, м. Суми, вул. Садова, 33, код ЄДРПОУ 40456009) на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 908 грн. 00 коп.

Ухвала суду може бути оскаржена безпосередньо до Сумського апеляційного суду шляхом подачі протягом п`ятнадцяти днів з моменту її складання апеляційної скарги.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя А.П.Сидоренко