ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
03 серпня 2010 року <Час проголошення >№ 2а-7621/10/2670
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі судді Каракашьяна С.К. при секретарі судового засідання Латишевій Л.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Національної акціонерної компанії «Енергетична компанія України»
до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва
про скасування рішень
за участю представників сторін:
від позивача: Поцеловкіної О.В., Храпка С.І., представників
від відповідача: Мартинова К.В., представника
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась Національна акціонерна компанія «Енергетична компанія України»з позовом про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва від 30.10.2009 № 0007482307/0, від 22.12.2009 № 0007482307/1, від 19.02.2010, № 0007480720/2, від 05.05.2010 № 0007480720/3, від 30.10.2009 № 0004742307/0, від 22.12.2009 № 0007472307/1, від 19.02.2010 № 0007470720/2, від 05.05.2010 № 0007470720/3.
Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що позивач має право на визначення бюджетного відшкодування (визначення напрямку використання суми бюджетного відшкодування) податку на додану вартість в будь - якому періоді, після виникнення права на податковий кредит, і зазначене право не може бути обмежено періодом отримання податкових накладних.
Відповідачем позовні вимоги заперечуються з огляду на те, що проведеною перевіркою було встановлено включення позивачем до відповідної графи декларації сум не в періоді виникнення права на податковий кредит, чим порушено приписи підпункту 7.7.7 Закону України «Про податок на додану вартість».
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м. Києва проведено позапланову виїзну перевірку НАК «Енергетична компанія України»з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за червень, липень 2009р., яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в II, III, IV кварталі 2007р., II, III, IV кварталі 2008р., січні, лютому, березні 2009р., за результатами якої складено Акт від 16.10.2009р. № 1-83/8/2307/32984271 (далі акт перевірки).
На підставі висновків вищезазначеного акту перевірки та рішень про результати розгляду скарг позивача, відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення від 30.10.2009 № 0007482307/0, від 22.12.2009 № 0007482307/1, від 19.02.2010, № 0007480720/2, від 05.05.2010 № 0007480720/3, від 30.10.2009 № 0004742307/0, від 22.12.2009 № 0007472307/1, від 19.02.2010 № 0007470720/2, від 05.05.2010 № 0007470720/3, якими позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ за червень 2009р. на суму 321740,00 грн. та за липень 2009р. на суму 315734,00 грн., та збільшено суму бюджетного відшкодування в III, IV кварталі 2007р. І,ІІ, ІІІ, IV кварталі 2008р. січні, лютому, березні та квітні 2009р.
Прийняття вищезазначених повідомлень рішень мотивовано наступними висновками акту перевірки.
Згідно з поданою НАК "Енергетична компанія України" до ДПІ у Шевченківському районі м. Києва податковою декларацією з ПДВ за червень 2009 року та розрахунком суми бюджетного відшкодування сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на розрахунковий рахунок, складає 321740,00 грн.
Відповідачем встановлено, що згідно з даними розрахунку суми бюджетного відшкодування залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду, складає 1285617,00 грн.; частина залишку від'ємного значення, фактично сплачена отримувачем товарів у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів 321740,00 грн.; сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на розрахунковий рахунок, складає 321740,00 грн.
Актом перевірки встановлено, що згідно довідки щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (додаток 2 до податкової декларації з ПДВ) залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду (ряд.24 податкової декларації звітного періоду) складається із сум ПДВ, які виникли в II, III, IV кварталі 2008 року та січні, лютому, березні 2009 року.
Також актом перевірки було встановлено, що згідно з поданою НАК "Енергетична компанія України" до ДПІ у Шевченківському районі м. Києва податковою декларацією з ПДВ за липень 2009 року та розрахунком суми бюджетного відшкодування сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на розрахунковий рахунок, складає 315734,00 грн. Згідно з даними розрахунку суми бюджетного відшкодування залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду, складає 982503,00 грн.; частина залишку від'ємного значення, фактично сплачена отримувачем товарів у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів 315734,00 грн.; сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на розрахунковий рахунок, складає 315734,00 грн.
Актом перевірки встановлено, що згідно довідки щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (додаток 2 до податкової декларації з ПДВ) залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду (ряд.24 податкової декларації звітного періоду) складається із сум ПДВ, які виникли в II, III, IV кварталі 2007 року та І, II кварталі 2008 року.
В процесі розгляду справи судом встановлено, що позивачем не спростовуються встановлені актом перевірки фактичні обставини, зокрема, дати виникнення податкового кредиту дати отримання податкових накладних, отримання товарів (робіт, послуг), на підставі яких позивачем сформовано податковий кредит, та виникнення цих обставин саме в податкових періодах, зазначених в акті перевірки.
Судом витребовувалися документи, на підставі яких позивачем було сформовано податковий кредит, однак у звязку з відсутністю розбіжностей в позиціях сторін щодо фактичних обставин справи, дані документи до матеріалів справи не залучалися.
Підставою позовних вимог є правова позиція позивача, щодо правомірності віднесення сум податкового кредиту з податку на додану вартість, до певного напрямку відшкодування, зокрема, про повернення суми на розрахунковий рахунок, в будь якому періоді, а не тільки в періоді виникнення права на податковий кредит.
Суд з правомірністю вищезазначених посилань не погоджується, виходячи з нижчевикладеного.
Як встановлено перевіркою, та не спростовується сторонами, податкові накладні були отримані позивачем своєчасно, на підставі них своєчасно було сформовано податковий кредит.
Відповідно до підпункту 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість», сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.
При від'ємному значенні суми, розрахованої відповідно до підпункту 7.7.1 цього пункту, така сума враховується при зменшенні суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Отже, зазначеними правовими нормами встановлено, що відшкодування та сплата сум податку визначаються саме щодо конкретного податкового періоду, а не здійснюються загальним підсумком обліку податку на додану вартість.
Згідно з підпунктом 7.7.3 пункту 7.7 Закону України «Про податок на додану вартість», платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів.
Відповідно до підпункту 7.7.4 вищезазначеного Закону, платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників.
Суд доходить висновків, що даною правовою нормою визначено порядок дій платника податку з моменту виникнення права на відшкодування, зокрема обовязок (а не право) платника при прийнятті рішення про повернення, на подання заяви про відшкодування. Судом вбачається, що виникнення такого обовязку нормами Закону України «Про податок на додану вартість», обумовлено виникненням права на відшкодування, тобто періодом виникнення права на податковий кредит, або наступним податковим періодом.
Такі висновки суд мотивує тим, що Законом України «Про податок на додану вартість»встановлюється збалансована система, якою визначається момент виникнення права на податковий кредит, дана система співвідноситься з системою виникнення податкових зобовязань, в свою чергу виникнення права на бюджетне відшкодування та період такого виникнення, повинно відповідати виникненню обовязку зі сплати, зокрема, періоду сплати.
Суд погоджується з посиланнями відповідача на те, що нормами Закону України «Про податок на додану вартість»не передбачено можливості зміни визначеного напрямку відшкодування у звязку з невиконанням податковим органом обовязків щодо відшкодування чи зміною потреб платника податку.
Оскільки вищезазначений Закон, згідно з його преамбулою, є спеціальним Законом, який визначає порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету, то судом вбачаються неправомірними дії позивача щодо зміни раніше визначеного напрямку бюджетного відшкодування, оскільки такого нормами Закону України «Про податок на додану вартість»не передбачено.
Згідно з підпунктом 7.7.7 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість», якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної перевірки (документальної) податковий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий податковий орган:
а) у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної податковим органом унаслідок таких перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з підпунктом 7.7.3 цього пункту у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів;
б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною податковим органом внаслідок проведення таких перевірок, податковий орган надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування.
Саме на підставі вищезазначених норм відповідачем було прийнято оскаржувані рішення, якими було зменшено суму бюджетного відшкодування за червень 2009р. на суму 321740,00 грн. та за липень 2009р. на суму 315734,00 грн., та збільшено суму бюджетного відшкодування в III, IV кварталі 2007р. І,ІІ, ІІІ, IV кварталі 2008р. січні, лютому, березні та квітні 2009р.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 71, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. В задоволенні позову відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя С.К. Каракашьян