Рішення № 10747337, 12.08.2010, Заводський районний суд міста Луганська (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Луганська)

Дата ухвалення
12.08.2010
Номер справи
2-3412/2010
Номер документу
10747337
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Справа № 2-3412/10

12 серпня 2010 року Ленінський районний суд м.Луганська у складі:

головуючого судді - Бугери О.В.,

при секретарі - Тихенькій О.О.,

розглянувши у відкритому судовому зас іданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Луганська, третя особа ГУДКУ в Луганській області про визнання бездіяльності неправомірною та про зобовязання нарахувати та виплатити недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу за січень та грудень 2009 року у сумі 1225 гривень 20 копійок, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду з відповідною позовною заявою, у якому просить суд визнати неправомірною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та невиплати їй підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, передбаченої ст.6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату їй підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, передбаченої ст.6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни»; з урахування норм ч.1 ст.28 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», починаючи з січня по грудень 2009 року у розмірі 1225 гривень 20 копійок.

В обґрунтування вимог позивач вказала, що відповідачем порушені її права, які передбачені вказаним Законом, оскільки 2009 році допомога виплачувалась у неналежному розмірі.

Її звернення до відповідача з проханням пояснити, виходячи з яких підстав проведено такий розрахунок виплат, і провести перерахунок та виплату недоотриманих коштів, залишилось без задоволення.

Позивач просить визнати дії УПФУ в Ленінському районі м.Луганська неправомірними та зобовязати відповідача здійснити перерахунок та виплату йому підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, починаючи з січня по грудень 2009 року у розмірі 1225 гривень 20 копійок. Також просить стягнути з відповідача судові витрати по сплаті судового збору в сумі 51.00 гривень та витрати, повязані з інформаційно-технічним розглядом справи у розмірі 120.00 гривен.

Позивач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Надав суду заяву про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час та дату розгляду справи його було сповіщено належним чином, але ним було подано заяву, у який просив розглядати справу без його участі. На адресу суду надійшли заперечення проти позову, у яких відповідач посилається на те, що порядок надання пільг, передбачених статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни". Кабінетом Міністрів України у 2006 році не було розроблено. Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" дія ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" призупинена, законодавче не було врегульовано питання стосовно фінансування виплати підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком дітям війни. Відповідно до вказаного Закону підвищення до пенсії дітям війни виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України, а не за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Вимоги позивача щодо підвищення пенсії вважає незаконними, просив суд відмовити у задоволенні позову.

Представник третьої особи - Головного управління державного казначейства України у Луганській області у судове засідання нез'явився, про час та дату розгляду справи його було сповіщено належним чином.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

У відповідності до ст.1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року № 2195-IV, дитиною війни визнається особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1, отримує пенсію за віком і є дитиною війни, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 (а.с.8), має право на пільги передбачені Законом України “Про соціальний захист дітей війни” від 18.11.2004 року №2195-IV.

В силу приписів статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим законом, здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України.

Пуктом 12 статті 71 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007” від 19.12.2006 року №489-V, дію ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” від 18.11.2004 року №2195-IV, на 2007 рік зупинено. Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року №6-рп/2007 положення п.12 ст. 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, визнанні неконституційними. Згідно ч. 2 ст. 152 Конституції України, відповідно до якої Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнанні неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

На підставі зазначеного, Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Луганська, в строк з 01 січня 2009 року, відповідно до статті 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” (у редакції від 18.11.2004, чинній у 2009 році) дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Статтею 71 Закону України “Про державний бюджет України на 2009 рік” Кабінету Міністрів України надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами вказана норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України “Про соціальний захист дітей війни” залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.

Таким чином, нарахування та виплата у 2009 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.

Нормами Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» не передбачено обмежень щодо застосування положень ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», та крім цього ст. 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» встановлено у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року. Відповідно до Закону України №1715-VI від 06.11.2009 року “Про внесення змін до Закону України “Про державний бюджет України на 2009 рік” статтю 54 після частини першої доповнено новою частиною такого змісту: установити з 1 листопада 2009 прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі 701 гривня та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років-632 гривні; дітей віком від 6 до 18 років- 776 гривень; працездатних осіб-744 гривні; осіб, які втратили працездатність- 573 гривні. Розміри державних соціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.

Враховуючи, що позивачу починаючи з 01 січня по 31 грудня 2009 року сплачувалося підвищення до пенсії у розмірі 49 грн.80 коп., за період з 1 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року відповідач зобовязаний здійснити перерахунок пенсії позивача по справі та виплатити 1240 грн.20 коп. (498грн. х 30% 49 грн.20 коп) х 10 місяців + (573 грн. х 30% 49 грн.20 коп.) х 2 місяці). В звязку з тим, що позивачем невірно визначено суму що підлягає перерахунку, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню..

Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань судом не приймається до уваги.

Органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Правовідносини, що виникають в процесі реалізації права на отримання надбавки до пенсії засновані на принципі юридичної визначеності. Зазначений принцип не дозволяє державі посилатися на відсутність певного нормативного акта, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах.

Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.

Враховуючи те, що позивач є дитиною війни, він наділений державою певним правовим статусом, який включає в себе й право на додаткові елементи соціального захисту, зокрема право на отримання надбавки до пенсії.

Посилання відповідача на неврегульованість питання обчислення розміру пенсії дітям війни чинним законодавством, не приймається судом до уваги, оскільки ст.6 Закону України ”Про соціальний захист дітей війни” визначено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. З огляду на викладене, дане питання цілком врегульоване чинним законодавством України.

Відповідно до п.1, п.3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007р. № 1261 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики, одним з основних завдань якого є забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством. Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, управління в районах, містах і районах у містах.

Окрім того, з Управління Пенсійного Фонду України в Ленінському районі м.Луганська на користь ОСОБА_1 повинно бути стягнуто витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у розмірі 37 гривень.

Оскільки відповідно до Декрету КМУ «Про державне мито» № 7-93 від 21.01.1993 року Управління Пенсійного Фонду України в Ленінському районі м.Луганська звільнено від сплати судового збору, судовий збір, сплачений ОСОБА_1 при подачі позовної заяви у розмірі 8 гривень 50 копійок повинно бути стягнуто з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 213-215, 294 ЦПК, Декретом КМУ «Про державне мито» № 7-93 від 21.01.1993 року, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Луганська задовольнити частково.

Визнати неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Луганська щодо нездійснення перерахунку і виплати ОСОБА_1 пенсії відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Луганська нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну державну соціальну допомогу як «дитині війни», відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року N 2195-ІУ, за період з 01.01.2009 року по 31.12.2009, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного залежно від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до ст. 28 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», в сумі 1240 (одна тисяча двісті сорок) гривень 20 копійок.

Стягнути з Управління Пенсійного Фонду України в Ленінському районі м.Луганська судові витрати, повязані із сплатою витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи, на користь ОСОБА_1, що були сплачені останнім при подачі позовної заяви, у розмірі 37 гривень 00 копійок.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору, що було сплачено останнім при подачі позовної заяви у розмірі 8 гривень 50 копійок.

Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Луганської області через Ленінський районний суд м. Луганська шляхом подачі у 10-денний строк після оголошення рішення апеляційної скарги.

Головуючий: суддя О.В.Бугера

Справа № 2-3412/2010 рік

У Х В А Л А

12 серпня 2010 року Ленінський районний суд м.Луганська у складі:

головуючого судді - Бугери О.В.,

при секретарі - Тихенькій О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Луганська, третя особа ГУДКУ в Луганській області про визнання бездіяльності неправомірною та про зобовязання нарахувати та виплатити недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу за січень та грудень 2009 року у сумі 1225 гривень 20 копійок, -

В С Т А Н О В И В :

03 червня 2010 року позивач звернувся до суду з відповідною позовною заявою. При цьому згідно з квитанцією № 19405041 від 01.06.2010 року позивачем було сплачено 120 гривень 00 копійок витрат, повязаних з інформаційно-технічним розглядом справи, а також згідно до квитанції № 19305021 від 01.06.2010 року 51 гривню 00 копійок державного мита.

Рішенням суду від 11.08.2010 року позов було частково задоволено. На користь позивача було стягнуто судовий збір у розмірі 8 гривень 50 копійок та витрати, повязані з інформаційно-технічним розглядом справи у розмірі 37 гривень 00 копійок.

Суд вважає, що позивачем при подачі позовної заяви було надмірно сплачено судовий збір та витрати, повязані з інформаційно-технічним розглядом справи.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.83 ЦПК України судовий збір та витрати, повязані з інформаційно-технічним розглядом справи підлягають поверненню у разі надмірної їх сплати.

Згідно зі ст. 8 Декрету Кабінету Міністрів „Про державне мито”, пп.16,17 Інструкції про порядок обчислення та справляння державного мита, затвердженої наказом Головної державної податкової інспекції України 22.04.1993 року №15, державне мито повертається фінансовим органом того району чи міста, до бюджету якого воно надійшло, на підставі поданої платником заяви на протязі одного року з дня нарахування суми в бюджет.

Згідно з п. 13 Постанови Кабінету Міністрів „Про затвердження порядку оплати витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду цивільних справ та їх розмірів”, повернення коштів, внесених для оплати витрат, здійснюється шляхом їх перерахування на рахунок платника, відкритий в установі банку, грошового переказу через іншу фінансову установу або відділення поштового звязку в тримісячний строк після звернення особи.

На підставі викладеного, керуючись ст.83 ЦПК України, -

У Х В А Л И В :

Зобовязати Головне управління Державного казначейства України в м.Луганську Головного Управління Державного казначейства в Луганській області повернути надмірно сплачені ОСОБА_1 державне мито згідно з квитанцією № 19305021 від 01.06.2010 року в сумі 42 /сорок дві/ гривні 50 копійок та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи згідно з квитанцією № 19405041 від 01.06.2010 року в сумі 83 (вісімдесят три) гривні 00 копійок.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Луганської області через Ленінський районний суд м. Луганська шляхом подачі в 5-денний строк з дня винесення ухвали апеляційної скарги.

Головуючий: суддя О.В.Бугера