ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 серпня 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-3451/10/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді –Слободянюк Н.І.,
за участю секретаря –Дрижирук М.І.,
прокурора - Лисенко Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Прокурора Пирятинського району Полтавської області в інтересах держави в особі Пирятинського районного центру зайнятостідо сільськогосподарського виробничого кооперативу "Світанок"про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків у сумі 3 353,50 грн, -
В С Т А Н О В И В:
19 липня 2010 року Прокурор Пирятинського району Полтавської області в інтересах держави в особі Пирятинського районного центру зайнятостізвернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до сільськогосподарського виробничого кооперативу "Світанок"про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на випадок безробіття у сумі 3 353,50 грн, зазначеної відповідачем в поданій до позивача розрахунковій відомості про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за І квартал 2010 року, але не сплаченої станом на дату подання позову до суду.
Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві.
Відповідач свого уповноваженого представника в судове засідання не направив, хоча в матеріалах справи наявні докази того, що він належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи.
Відтак, суд доходить висновку, що спір підлягає вирішенню на підставі наявних у справі письмових доказів, оскільки вони повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, а недобросовісна правова поведінка відповідача в цьому випадку не може бути визнана перешкодою для відправлення правосуддя.
Відповідно до статті 4 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування одним з видів загальнообов’язкового державного соціального страхування є страхування на випадок безробіття, а відносини, що виникають за цим видом загальнообов'язкового державного соціального страхування, регулюються окремим законом, прийнятим відповідно до цих Основ.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття визначає розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування Закон України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” згідно преамбули цього Закону.
Статтею 3 цього Закону встановлено, що законодавство про страхування на випадок безробіття складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, Закону України "Про зайнятість населення" та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері страхування на випадок безробіття, а також міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно з частиною 2 статті 12 цього ж Закону функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районі, міськрайонні, міські та районі у містах центри зайнятості.
Зазначена норма закону також відносить до компетенції робочих органів фонду, зокрема, контроль за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, витратами за страхуванням на випадок безробіття, а також представництво інтересів Фонду в судових та інших органах.
Таким чином, Пирятинський районний центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду та до його повноважень належить здійснення контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків та право на звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.
Судом встановлено, що сільськогосподарський виробничий кооператив "Світанок" станом на дату судового розгляду справи включений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та має правовий статус платника внесків на випадок безробіття.
Згідно з частиною 2 статті 35 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” роботодавець зобов’язаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески.
Перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі, або виручки від реалізації товарів (послуг); при цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення з цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань /частина 3 статті 17 цього Закону/.
Відповідно до пункту 6.7. Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.12.2000 №339 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2001 за № 30/5221, що розроблена відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, роботодавці щокварталу складають у двох примірниках розрахункову відомість про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, один екземпляр якої подається до центру зайнятості, у якому він перебуває на обліку до 20 (а за рік - 25) числа місяця, наступного за звітним періодом.
На виконання цієї норми сільськогосподарським виробничим кооперативом "Світанок" подано до Пирятинського районного центру зайнятості розрахункову відомість про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за І квартал 2010 року. В рядку 22 цієї відомості відповідачем зазначено залишок заборгованості на кінець звітного періоду зі сплати страхових внесків у розмірі 3353,50 грн.
Станом на дату судового розгляду справи заборгованість відповідачем в добровільному порядку не погашена та на неї в силу статті 38 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»строк давності не поширюється.
Статтею 39 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»передбачено, що спори, які виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
Частинами 1 та 2 статті 60 Кодексу адміністративного судочинства України прокурора віднесено до органів та осіб, яким законом надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.
Відповідно до частини 2 статті 36-1 Закону України “Про прокуратуру” підставою представництва прокурора у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Враховуючи те, що страхові внески на випадок безробіття є джерелом формування коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, заборгованість відповідача зі сплати страхових внесків негативно впливає на своєчасність соціальних виплат, у зв'язку з чим порушуються інтереси держави в особі Пирятинського районного центру зайнятості, а тому прокурор має право на вчинення процесуальної дії по зверненню до суду в інтересах цього центру зайнятості.
Відтак, заявлена по цій справі вимога про стягнення заборгованості визнається судом обґрунтованою і задовольняється.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Прокурора Пирятинського району Полтавської області в інтересах держави в особі Пирятинського районного центру зайнятості до сільськогосподарського виробничого кооперативу "Світанок" про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків у сумі 3 353,50 грн задовольнити.
Стягнути з сільськогосподарського виробничого кооперативу "Світанок" (с. Крячківка, Пирятинського району, Полтавської області, код 04528413) на користь Пирятинського районного центру зайнятості (р/р 37178971900379, р/р 37177972900379, УДК м. Полтава, МФО 831019, ЗКПО 3813289) заборгованість зі сплати страхових внесків на випадок безробіття в сумі 3 353 (три тисячі триста п'ятдесят три) грн 50 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10 - денний строк з дня її проголошення, а у разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови апеляційної скарги з подачею її копії до апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення встановленого строку на апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 13 серпня 2010 року.
Суддя Н.І. Слободянюк