ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 серпня 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-3434/10/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Шевякова І.С.,
при секретарі Мушук В.В.,
за участю:
представника позивача - Савічев О.О.
представника відповідача - Денисенко В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Відкритого акціонерного товариства "Кременчуцька трикотажна фабрика"до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській областіпро скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
16 липня 2010 року позивач, Відкрите акціонерне товариство "Кременчуцька трикотажна фабрика",звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській областіпро визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення 0005331503/0/1916 від 18.06.2010 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що в ході документальної невиїзної перевірки ВАТ "Кременчуцька трикотажна фабрика" відповідач дійшов висновку про порушення позивачем ст. 21 Закону України "Про оренду землі" із змінами, внесеними Законом України “Про державний бюджет України на 2008 рік”, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 309-VI від 03.06.2008 року та заниження орендної плати за землю на загальну суму 50195,31 грн., про що складено акт № 2903/15-227/00310924 від 10.06.2010 року. На підставі вказаного акту прийняте податкове повідомлення - рішення № 0005331503/0/1916 від 18.06.2010 року, яким ВАТ "Кременчуцька трикотажна фабрика" визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати за землю в розмірі 75292,70 грн., з яких 50195,13 грн. - за основним платежем, 25097,57 грн. - штрафні санкції.
Позивач не погоджується з вказаним рішенням відповідача, оскільки позивач не мав можливості і правових підстав для сплати нових розмірів орендної плати, оскільки необхідною умовою зміни суми орендної плати за землю, є укладення додаткових угод до договорів оренди та їх державна реєстрація відповідно до Закону України "Про оренду землі".
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі з підстав, наведених в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що в ході перевірки ВАТ "Кременчуцька трикотажна фабрика", виявлено порушення ст. 21 Закону України "Про орендну плату за землю" в результаті чого занижено орендну плату за землю за січень- грудень 2008 року на 50195,13 грн. За результатами перевірки складено акт на підставі якого було прийняте спірне податкове повідомлення-рішення, яке як зазначив відповідач у судовому засіданні та у запереченнях на позовну заяву, прийняте правомірно на підставі Закону України "Про оренду землі" в зв'язку із встановленим порушенням на підприємстві позивача.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
ВАТ "Кременчуцька трикотажна фабрика" 03.10.2002 року зареєстровано як юридичну особу (ідентифікаційний код 00310924) виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради Полтавської області.
Кременчуцькою ОДПІ в період з 07 червня 2010 року по 10 червня 2010 року була проведена документальна невиїзна перевірка податкових декларацій з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності ВАТ "Кременчуцька трикотажна фабрика" .
В ході проведення перевірки Кременчуцькою ОДПІ було встановлено порушення позивачем статті 21 Закону України "Про оренду землі" із змінами, внесеними Законом України “Про державний бюджет України на 2008 рік”, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 309-VI від 03.06.2008 року, в результаті чого позивачем занижено орендну плату за землю за 2008 рік на загальну суму 50195,13 грн.
За результатами перевірки Кременчуцькою ОДПІ було складено акт № 2903/15-227/00310924 від 10.06.2010 року.
На підставі акту № 2903/15-227/00310924 від 10.06.2010 року Кременчуцькою ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення № 0005331503/0/1916 від 18.06.2010 року, яким ВАТ "Кременчуцька трикотажна фабрика" визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати за землю в розмірі 75292,70 грн., з яких 50195,13 грн. - за основним платежем, 25097,57 грн. - штрафні санкції.
Матеріалами справи підтверджується, що 17 лютого 2006 року між Кременчуцькою міською радою (орендодавцем) та ВАТ "Кременчуцька трикотажна фабрика (орендарем) укладено договори оренди землі: ВСО № 437254 (далі Договір 1), який посвідчений приватним нотаріусом Кременчуцького міського нотаріального округу Ліньковою І.Б. та 11.04.2006 року зареєстрований у Кременчуцьком районному відділенні Полтавської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" за № 040654800168; ВСО № 437247 (далі Договір 2), який посвідчений приватним нотаріусом Кременчуцького міського нотаріального округу Ліньковою І.Б. та 11.04.2006 року зареєстрований у Кременчуцьком районному відділенні Полтавської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" за № 040654800167.
Відповідно до пункту 1 Договору 1 орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення ( кадастровий № 5310436100:04:004:0226) для експлуатації та обслуговування будівель та споруд основного виробничого майданчика по просп. Полтавському, 2-а в м. Кременчуці.
Згідно пункту 4 Договору 1 нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 07.02.2006 року становить: для основного виробничого майданчика 2763260,96 грн. (58,07 грн. за 1 кв.м.), для санітарно-захисної зони 380557,76 грн. (23,36 грн. за 1 кв.м.).
Згідно із пунктом 8 Договору 1, договір укладено: основний виробничий майданчик до 01.01.2054 року, санітарно-захисна зона до 01.01.2011 року.
Пунктом 9 Договору 1 визначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 1,5 % від грошової оцінки землі щорічно.
Щомісячна орендна плата у 2006 році складає: 3929,78 грн., в тому числі основноий виробничий майданчик 3454,08 грн., санітарно-захисна зона 475,70 грн. (абзац 2 пункт 10 Договору).
Відповідно до пункту 1 Договору 2 орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення ( кадастровий № 5310436100:04:004:0230) для експлуатації та обслуговування будівель та споруд кабельного коридору по просп. Полтавському, 2-а в м. Кременчуці.
Згідно пункту 4 Договору 1 нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 07.02.2006 року становить: для кабельного коридору 111378,26 грн. (58,07 грн. за 1 кв.м.).
Згідно із пунктом 8 Договору 1, договір укладено: основний кабельний коридор до 01.01.2054 року.
Пунктом 9 Договору 1 визначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 1,5 % від грошової оцінки землі щорічно.
Щомісячна орендна плата у 2006 році складає: 139,33 грн. (абзац 2 пункт 10 Договору).
Відповідно до поданої ВАТ "Кременчуцька трикотажна фабрика" до Кременчуцької ОДПІ податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2008 рік позивачем сплачено сплачено 50195,13 грн.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України "Про плату за землю" використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
Згідно статті 5 Закону України "Про плату за землю" об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди.
Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
ВАТ "Кременчуцька трикотажна фабрика", як орендар земельної ділянки загальною площею 63876,00 кв.м (для основного виробничого майданчика та для санітарно-захисної зони), та земельної ділянки загальною площею1918,00 кв.м (для кабельного коридуру) по вул. 40-річчя Жовтня, 29 в м. Кременчуці повинен сплачувати орендну плату за землю.
Законом України від 28.12.2007 року № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" частину четверту статті 21 Закону України "Про оренду землі" викладено в новій редакції: “Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю". Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині”.
Зміни, внесені підпунктом 4 пункту 8 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008 року.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008 року N 309-VI частина четверта статті 21 Закону України "Про оренду землі" викладено в новій редакції: “Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"”.
Відповідно до статті 188 Господарського Кодексу України, зміна господарських до говорів в односторонньому порядку не допускається. Сторона, яка вважає за необхідне змінити договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором, а при недосягненні згоди між сторонами щодо змін договору заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Аналогічне положення містить і стаття 30 Закону Украї ни "Про оренду землі", згідно з якою зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін; у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди зе млі спір вирішується в судовому порядку.
Враховуючи зазначене, Кременчуцька міська рада, як розпорядник земель, мала пі дстави для прийняття рішення про зміну розміру орендної плати за землю та внести від повідні пропозиції щодо внесення змін до договору оренди землі з врахуванням збіль шення мінімального розміру орендної плати за землю.
Позивачем та Кременчуцькою міською радою додаткові угоди щодо зміни орендної плати за земельну ділянку на 2008 рік не укладалися, пропозиції щодо їх укладення від сторін не надходили.
Згідно статті 13 Закону України "Про плату за землю" підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Перевірка податкових декларацій з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності ВАТ "Кременчуцька трикотажна фабрика" проводилась Кременчуцькою ОДПІза 2008 рік, тобто за період, коли діяла первинні редакції Договору 1 та Договору 2.
Оскільки протягом 2008 року діяли первинні редакції Договору 1 та Договору 2 у позивача не було правових підстав для сплати орендної плати за земельну ділянку за новими цінами, а тому висновки акту № 2903/15-227/00310924 від 10.06.2010 року про порушення позивачем статті 21 Закону України "Про оренду землі" із змінами, внесеними Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік", Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 309-VI від 03.06.2008 року є такими, що не відповідають положенням статті 13 Закону України "Про плату за землю".
Згідно із частиною 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, як субєкт владних повноважень, не довів правомірності спірного рішення.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Кременчуцької ОДПІ № 0005331503/0/1916 від 18.06.2010 року
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Податкове повідомлення-рішення Кременчуцької ОДПІ № 0005331503/1/1916 від 18.06.2010 року визнати протиправним та скасувати.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ВАТ "Кременчуцька трикотажна фабрика" судові витрати у сумі 3.40 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 10 серпня 2010 року.
СуддяІ.С. Шевяков