Постанова № 10743033, 05.08.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.08.2010
Номер справи
2а-18229/10/0570
Номер документу
10743033
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 серпня 2010 р. справа № 2а-18229/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: <година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Галатіної О.О.

при секретарі< Призвище секретаря >

Мичак О.С.

за участю представника позивача Рибалка О.М.

відповідачне зявився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку адміністративну справу за позовом Добропільської обєднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства «Добропіллявугілля» про стягнення податкового боргу,

В С Т А Н О В И В:

Добропільська обєднана державна податкова інспекція звернулась до суду із адміністративним позовом до Державного підприємства «Добропіллявугілля» про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу, посилаючись на наявність за відповідачем податкового боргу за узгодженими податковими зобовязаннями з земельного податку на загальну суму 194068,23 грн.

Просить стягнути суму заборгованості у загальному розмірі 194068,23 грн.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним в позові.

Відповідач в судове засідання не зявився, про час та місце судового засідання був повідомлений, причин неявки суду не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи від нього не надходило. За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідач був належним чином повідомлений про дату і місце судового засідання, в звязку з чим вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно пункту 1 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» та пункту 1.16 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі Закон) державна податкова інспекція в межах своєї компетенції, визначеної законодавством, здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування податків і зборів (обовязкових платежів) та погашенням податкових зобовязань чи податкового боргу. Вичерпний перелік контролюючих органів визначається статтею 2 цього Закону.

Органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи, а також державні виконавці у межах їх компетенції (підпункт 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»).

Аналіз зазначених норм законодавства свідчить, що Добропільська обєднана державна податкова інспекція, звернувшись до суду з позовом про стягнення податкового боргу, реалізувала свої владні управлінські функції і виступила як субєкт владних повноважень.

Відповідач Державне підприємство «Добропіллявугілля» зареєстроване як юридична особа та перебуває на обліку у Добропільській обєднаній державній податковій інспекції.

Як вбачається з матеріалів справи, Державне підприємство «Добропіллявугілля» має заборгованість зі збору за геологорозвідувальні роботи та плати за користування надрами у сумі 194068,23 грн., яка виникла внаслідок наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 5 Кодексу України про надра, родовища корисних копалин це нагромадження мінеральних речовин в надрах, на поверхні землі, в джерелах вод та газів, на дні водоймищ, які за кількістю, якістю та умовами залягання є придатними для промислового використання.

Згідно ч. 1 ст. 6 цього Кодексу, корисні копалини за своїм значенням поділяються на корисні копалини загальнодержавного і місцевого значення.

Згідно вимог ст. 28 зазначеного вище Кодексу, користування надрами є платним, а плата за користування надрами справляється, в тому числі, у вигляді плати за користування надрами. Ст. 30 вказаного Кодексу, платежі за користування надрами можуть справлятися у вигляді разових внесків та (або) регулярних платежів, які визначаються на основі відповідних еколого-економічних розрахунків, крім того, нормативи плати за користування надрами та порядок її справляння встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Єдиний порядок обчислення і справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин, складання розрахунків плати та їх подання до органів державної податкової служби встановлено в Інструкції про порядок обчислення і справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету України по геології і використанню надр від 30 грудня 1997 року № 207/472/51/157 (далі Інструкція).

Відповідно до п.п. 2.2 Інструкції платниками плати за користування надрами для видобування корисних копалин є всі субєкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, які здійснюють видобування корисних копалин.

Відповідно до п. 5.1 Інструкції сума плати за користування надрами для видобування корисних копалин визначається користувачами надр самостійно і обчислюється щокварталу, накопичувальним підсумком з початку року, зокрема, для вугілля камяного, виходячи з обсягів погашених у надрах балансових і позабалансових запасів корисних, квот (лімітів) у разі їх затвердження, нормативів плати до одиниці погашених в надрах запасів корисних копалин та коефіцієнтів, наведених у п. 4.3 цієї Інструкції.

Таким чином, позивач самостійно визначає і обчислює суму плати за користування надрами для видобування корисних копалин щокварталу.

Заборгованість по платежам за користування надрами виникла на підставі розрахунку плати за користування надрами від 16.04.2010 року № 6647, що поданий відповідачем до податкового органу, відповідно до якого сума податкового зобов'язання становить 130327,35 грн.

Заборгованість по платежам зі збору за геологорозвідувальні роботи виникла на підставі розрахунку від 15.04.2010 року № 6575, що поданий відповідачем до податкового органу, відповідно до якого сума податкового зобов'язання становить 58667,96 грн.

Відповідно до п. 5.1. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.

Пунктом 5.3.1. цієї ж статті визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Таким чином, податкові зобовязання є узгодженими з огляду на приписи ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Крім того, згідно п. 1.4 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» пеня - плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання.

Відповідно до п.п. 16.4.1 п. 16.4 ст. 16 цього Закону пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Так, по особовому рахунку відповідача обліковується пеня у сумі 4096,36 грн. та 976,56 грн., що нарахована відповідно до ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

З метою погашення податкового боргу позивачем виставлялись податкові вимоги згідно Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», які належним чином вручені відповідачу.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про систему оподаткування» відповідальність за своєчасність сплати податків і зборів і додержання Законів про оподаткування несуть платники податків і зборів відповідно до Законів України.

Відповідно до п.п. 1.2., 1.3. ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом; податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк.

Таким чином, суд приходить до висновку, що з відповідача на користь позивача необхідно стягнути податковий борг у сумі 194068,23 грн.

Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 8, 9, 10, 11, 94, 159, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов Добропільської обєднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства «Добропіллявугілля» про стягнення податкового боргу задовольнити.

Стягнути Державного підприємства «Добропіллявугілля» податковий борг зі збору за геологорозвідувальні роботи у сумі 59644,52 грн. на р/р 31316300700035 д/б м. Добропілля, ГУДКУ в Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686542; податковий борг з плати за користування надрами у сумі 134423,71 грн. на р/р 31112021700035 м/б м. Добропілля, ГУДКУ в Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686542.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надісланням апеляційної скарги особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складання постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова виготовлена в нарадчій кімнаті в одному примірнику

Суддя Галатіна О.О.