Єдиний державний реєстр судових рішень
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" листопада 2022 р. справа № 300/4062/22
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Суддя Остап?юк С.В.,
за участю секретаря Баточенко О.-А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області до Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про визнання протиправними дії та скасування постанови, -
ВСТАНОВИВ:
10.10.2022 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі позивач) звернулося в суд з адміністративним позовом до Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) (далі відповідач, орган державної виконавчої служби) про визнання протиправними дії та скасування постанови за № 69064773 від 28.09.2022 про накладення штрафу в розмірі 5 100 гривень.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.10.2022 вказану позовну заяву залишено без руху та надано позивачу десятиденний строк для усунення її недоліків, які позивач усунув у строк, встановлений судом.
01.11.2022 суд відкрив провадження за вказаним позовом, а справу призначив до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням сторін та з урахуванням особливостей провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, встановлених статтями 268, 269, 270, 287 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач заявлені позовні вимоги щодо предмета спору обґрунтовує тим, що відповідач необґрунтовано та безпідставно, в порушення Закону України «Про виконавче провадження», прийняв постанову про накладення штрафу в розмірі 5 100 гривень за невиконання рішення суду за № 300/2615/21. В обґрунтування протиправності дій винесення оскаржуваної постанови вказує, що судове рішення ним виконано 10.12.2021 ще до відкриття виконавчого провадження за № 69064773 та на виконання якого з 08.10.2020 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , однак, державний виконавець, не встановивши фактичних обставини та не перевіривши виконання боржником рішення суду, оскаржуваною постановою за ВП за № 69064773 від 28.09.2022 застосував штраф в розмірі 5 100 гривень. В силу цих обставин, виконавче провадження 69064773 підлягало закінченню відповідно до пункту 9 частини 1 статті 39 Закону України «Про виконавче провадження».
На підставі частини 3 статті 268 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за відсутності представників сторін, а фіксування судового засідання згідно з частиною 4 статті 229 даного Кодексу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши докази, суд встановив наступні обставини.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду за № 300/2615/21 від 08.07.2021, яке набрало законної сили 12.11.2021, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 08.10.2020 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію за віком, з урахуванням положень пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», збільшивши пенсію на 1 відсоток заробітку за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
08.12.2021 Івано-Франківський окружний адміністративний суд видав виконавчий лист за №300/2615/20 про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 08.10.2020 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію за віком, з урахуванням положень пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», збільшивши пенсію на 1 відсоток заробітку за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
20.05.2022 державним виконавцем відкрито виконавче провадження за № 69064773 з примусового виконання виконавчого листа Івано-Франківського окружного адміністративного суду за № 300/2615/20 від 08.12.2021.
На виконання постанови про відкриття виконавчого провадження за № 69064773 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області направило відповідачу листа за № 0900-0903-5/18376 від 03.06.2022 з поясненнями про те, що з 26.08.2014 ОСОБА_1 отримує пенсію за віком згідно Закону за № 1058, розмір пенсійної виплати станом на 10.12.2021 складав 2 832, 44 гривень. На виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду за № 300/2615/21 від 08.07.2021 здійснено 10.12.2021 перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 08.10.2020 з урахуванням положень пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із збільшенням пенсії на 1 відсоток заробітку за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років, згідно з яким пенсію було розраховано за двоскладовою формулою. Розмір пенсії з 08.10.2020 становив 2 383, 79 гривень, в тому числі 741, 67 гривень доплата за понад 20 років стажу, яка була розрахована за даними другої складової на виконання рішення суду. Частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсії, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття. 16.05.2022 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , з 08.10.2020 розмір його пенсії складав 2 100 гривень, в тому числі доплату за понад 20 років стажу розраховано в першій складовій як 57 % від заробітку, відповідно до частини 2 статті 27 Закону № 1058, яка обмежена максимальним розміром пенсії (168) гривень. З наведених підстав позивач просив закінчити виконавче провадження за № 69064773 у зв`язку з виконанням рішення суду до моменту відкриття виконавчого провадження.
28.09.2022 старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) Боберським Романом Петровичем винесено постанову про накладення штрафу за № 69064773.
Висновками оскаржуваної постанови, як підстави для застосування штрафу в розмірі 5 100 гривень, встановлено невиконання боржником рішення суду за № 300/2615/21.
Позивач, вважаючи, що рішення суду ним виконано в повному обсязі в добровільному порядку до відкриття виконавчого провадження, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначає Закон України Про виконавче провадження за №1404-VІІІ.
Відповідно до статті 1 Закону України Про виконавче провадження (далі Закон) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Обов`язки і права виконавців, обов`язковість вимог виконавців встановлює стаття 18 Закону України Про виконавче провадження.
Частиною 1 статті 18 даного Закону встановлено, що виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 18 Закону №1404-VІІІ виконавець зобов`язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Пунктом 1 частини 3 цієї ж норми Закону встановлено, що виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону.
Порядок виконання рішень, за якими боржник зобов`язаний вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення визначає стаття 63 Закону України Про виконавче провадження.
Частиною першою вказаної статті Закону встановлено, що за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
Частина друга статті 63 Закону України Про виконавче провадження передбачає, що у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Частина перша статті 75 Закону України Про виконавче провадження встановлює, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Відтак, застосування такого заходу реагування є обов`язком державного виконавця і націлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження як завершальної стадії судового провадження.
Статті 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження» передбачають відповідальність за невиконання без поважних причин боржником рішення.
Невиконання боржником рішення суду тягне за собою певні наслідки, встановлені нормами Закону України «Про виконавче провадження». Тобто на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу має бути встановленим факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин.
Постанова про накладення штрафу за невиконання судового рішення може бути винесена лише за умови, що судове рішення не виконано боржником без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість виконати таке судове рішення, проте не зробив цього.
Як наслідок, умовою для накладення на боржника у виконавчому проваджені штрафу є невиконання ним виконавчого документа (судового рішення) без поважних причин.
Тобто, приймаючи рішення про наявність чи відсутність підстав для застосування штрафу державний виконавець зобов`язаний не лише встановити сам факт виконання чи неналежне виконання рішення, а й упевнитися у наявності або відсутність поважних причин невиконання рішення і обов`язку виконати певні дії лише боржником.
Підставою для застосування до позивача, оскаржуваною постановою, штрафу за невиконання рішення суду була заява стягувача про те, що боржником рішення суду не виконано.
Відомостей щодо вчинення дій, спрямованих на з`ясування належності виконання чи поважності причин неповного виконання судового рішення, відповідач суду не надав.
Позивач на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду за № 300/2615/21 здійснив 10.12.2021 перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 08.10.2020 з урахуванням положень пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із збільшенням пенсії на 1 відсоток заробітку за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років.
Також, 16.05.2022 позивач на виконання вказаного судового рішення провів перерахунок пенсії ОСОБА_1 , з 08.10.2020 розмір його пенсії складав 2 100 гривень, в тому числі доплату за понад 20 років стажу розраховано в першій складовій як 57 % від заробітку, відповідно до частини 2 статті 27 Закону № 1058, яка обмежена максимальним розміром пенсії (168) гривень.
20.05.2022 старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) Боберським Романом Петровичем відкрито виконавче провадження за № 69064773 з примусового виконання виконавчого листа за № 300/2615/21, а 28.09.2022 винесено постанову про накладення штрафу за № 69064773.
Будь-яких спростувань щодо здійсненого позивачем перерахунку пенсії стягувача суду не надано.
Приймаючи оскаржуване рішення про накладення на позивача штрафу, відповідач не встановив факту здійснення відповідачем перерахунку позивачу пенсії на виконання рішення суду.
Як наслідок, у суду відсутні підстави для висновку про те, що державним виконавцем перед прийняттям оскаржуваної постанови про накладення штрафу було виконано покладений на нього обов`язок щодо з`ясування наявності факту належного чи неналежного виконання судового рішення, а також чи невиконання боржником рішення суду в повному обсязі, що зобов`язує боржника виконати певні дії, які можуть бути виконанні боржником та відсутності поважних причин його невиконання, після виконання якого у державного виконавця виникає право на накладення на боржника штрафу на підставі статтей 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження».
Відомостей щодо вчинення дій, спрямованих на з`ясування належності виконання чи поважності причин неповного виконання судового рішення, відповідач суду не надав.
За таких обставин, відповідачем не встановлено здійснення божником перерахунку пенсії стягувачу, належності виконання чи неповного виконання судового рішення, а також поважності причин неповного виконання судового рішення.
Як наслідок, є необґрунтованим винесення постанови про накладення штрафу на боржника за невиконання рішення суду, а постанова Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) за ВП № 69064773 від 28.09.2022 про накладення штрафу в розмірі 5 100 гривень є протиправною та підлягає скасуванню.
Вимоги позивача про визнання протиправними дій щодо винесення постанови про накладення штрафу охоплюються вимогами про визнання протиправною та скасування постанови, а тому задоволенню не підлягають.
Таким чином, позов Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області до Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про визнання протиправною та скасування постанови за ВП № 69064773 від 28.09.2022 підлягає до задоволення частково.
Судових витрат, які підлягають розподілу відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у справі не має.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 271, 272, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати постанову Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) (вулиця Галицька, будинок 45, місто Івано-Франківськ, 76019, код ЄДРПОУ 34844679) ВП № 69064773 від 28.09.2022 про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вулиця Січових Стрільців, будинок 15, місто Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 20551088) штрафу в розмірі 5100 (п`ять тисяч сто) гривень.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 272, 287, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.
Суддя Остап`юк С.В.