Єдиний державний реєстр судових рішень
27.07.2010 <копія >
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 липня 2010 р. Справа № 2а-1469/10/0470
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя:Букіна Л.Є.
при секретарі судового засідання:Муренко Н.О.,
за участю: прокурора - Ступа Д.О.,
представника позивача, третьої особи - Мазур-Каскевич В.Г.,
представників відповідача - Бертман О.В., Шемякін Л.Т.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську адміністративний позов прокурора Кіровського району м.Дніпропетровська в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергозбереження до Відкритого акціонерного товариства «Інтерпайп Новомосковський трубний завод», третя особа Територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернувся прокурор Кіровського району м.Дніпропетровська в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергозбереження із адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства «Інтерпайп Новомосковський трубний завод», третя особа Територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області, у якому просить стягнути заборгованість (із урахуванням уточнень) у розмірі 145649,03 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що Відповідач у добровільному порядку не сплачує заборгованість зі сплати економічних санкцій у звязку із нераціональним використанням газу та інших паливно-енергетичних ресурсів, нараховану відповідно до постанов Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області від 13.11.2009 року №15-5/3.12-130 (на суму 49196,09 грн.), №15-5/3.12-131 (на суму 10198,44 грн.), №15-5/3.12-132 (на суму 84359,88 грн.), №15-5/3.12-133 (на суму 51,19 грн.), від 17.12.2009 року №15-5/3.12-151 (на суму 1870,43 грн.).
У судовому засіданні прокурор, представник позивача та третьої особи позовні вимоги підтримали, просили задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представники відповідача проти позову заперечували. В обґрунтування заперечень зазначено, що Позивач невірно визначив строк експлуатації котла, і тому невірно вирахувані перевитрати палива (природного газу). Просили у задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Правові, економічні, соціальні та екологічні основи енергозбереження для всіх підприємств, об'єднань та організацій, розташованих на території України, а також для громадян, визначає Закон України «Про енергозбереження».
Зі змісту статті 26 цього Закону вбачається, що контроль у сфері енергозбереження здійснюється Державною інспекцією з енергозбереження згідно з порядком, встановленим Кабінетом Міністрів України, при цьому державному контролю підлягає енергетичне господарство, що включає всі підприємства і установи по отриманню, переробці, перетворенню, транспортуванню, зберіганню, обліку та використанню паливно-енергетичних ресурсів, розміщених на території України, окремі споруди та інженерні об'єкти інших підприємств і установ, які використовуються для зазначених цілей.
Постановою Кабінету Міністрів України №699 від 02.09.1993р. «Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві»(далі Постанова КМУ № 699) встановлено, що Державна інспекція з енергозбереження здійснює державний контроль за раціональним та ефективним використанням газу та інших паливно-енергетичних ресурсів підприємствами.
Відповідно до п. 1, 3 Положення про Державну інспекцію з енергозбереження, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1039 від 29.06.2000р. «Питання Державної інспекції з енергозбереження», Державна інспекція з енергозбереження є урядовим органом державного управління, що діє у складі Національного агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів (НАЕР) і йому підпорядковується, та виконує відповідно до законодавства контрольно-наглядові функції щодо використання паливно-енергетичних ресурсів.
Згідно з Положенням про територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області, затвердженого наказом Державної інспекції з енергозбереження №211 від 08.10.2007р., ТУ ДІ з енергозбереження по Дніпропетровській області є структурною одиницею урядового органу державного управління Державної інспекції з енергозбереження, яке у межах своєї компетенції бере участь у реалізації державної політики та здійснює державний контроль у сфері енергозбереження.
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про енергозбереження»порушення законодавства про енергозбереження тягне за собою встановлену цим Законом, а також чинним законодавством України дисциплінарну, адміністративну або цивільну відповідальність.Юридичні і фізичні особи повинні відшкодувати збитки, заподіяні ними внаслідок порушень законодавства про енергозбереження, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Згідно з Постановою КМУ №699 за перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів внаслідок неефективного його використання, виявлені органами Державної інспекції з енергозбереження, сплачується підвищена плата; якщо перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів викликані недодержанням технологічної дисципліни, то споживач сплачує за річний обсяг перевитрат газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у двократному розмірі встановленої на них ціни, при цьому розрахунки перевитрат паливно-енергетичних ресурсів здійснюються відповідно до Методики визначення неефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, затвердженої наказом НАЕР №89 від 13.12.2007р.
Як вбачається з матеріалів справи Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області 13.11.2009 р. проведено планову перевірку раціонального використання ВАТ «Інтерпайп Новомосковський трубний завод»паливно-енергетичних ресурсів, під час якої встановлено перевищення встановлених Загальновиробничих норм питомих витрат ПЕР за результатами роботи 2008 року, на виробництво поковок; перевитрати природного газу спричинені недодержанням технологічної дисципліни недотримання роботи котла парового типу ДЕ-6.5-14 ст.№2 відхилення фактичного КПД від нормативного; перевитрати теплоенергії спричинені недодержанням технологічної дисципліни (незадовільний стан устаткування відсутня теплоізоляція на окремих ділянках паропроводів та засувках котельні); перевитрати електроенергії спричинені недодержанням технологічної дисципліни (незадовільний стан устаткування відхилення фактичного коефіцієнту потужності від величини нормативного (граничного) значення), що є порушенням вимог пункту «е»ст. 11, пункту «в»абз.2 ст.17 Закону України «Про енергозбереження», абз.3 розділу 2 додатку Постанови КМУ №699, Постанови Кабінету Міністрів України №1071 від 07.07.2000р. «Про деякі заходи щодо раціонального використання паливно-енергетичних ресурсів», про що було складено відповідний акт №15-5/3.21-12.6 від 13.11.2009р. (а.с. 11-18).
Відповідно п. «е»ст. 11 Закону України «Про енергозбереження»економічні заходи для забезпечення енергозбереження передбачають введення плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у вигляді надбавок до діючих цін і тарифів залежно від перевитрат паливно-енергетичних ресурсів щодо витрат, встановлених стандартами.
Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області 13.11.2009 р. прийнято постанови про сплату підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів №15-5/3.12-130 (на суму 49196,09 грн.), №15-5/3.12-131 (на суму 10198,44 грн.), №15-5/3.12-132 (на суму 84359,88 грн.), №15-5/3.12-133 (на суму 51,19 грн.), відповідно до яких до відповідача застосовано підвищену плату за втрати природного газу та власного виробництва, електроенергії усього на суму 143778,60 грн. (а.с. 7-10).
До вищезазначеного акту перевірки Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області також було винесено припис від 13.11.2009р. із зазначенням обовязкових заходів, виконання яких забезпечить економію палива, природного газу, електроенергії та теплоенергії (а.с. 19).
Перевірку виконання припису проведено 17.12.2009 року, про що складено відповідний акт від 17.12.2009 р. (а.с.29). У звязку із невиконанням припису Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області прийнято постанову від 17.12.2009 року №15-5/3.12-151 (на суму 1870,43 грн.).
Відповідно до п.п. 16.17 «Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання»Відкрите акціонерне товариство «Інтерпайп Новомосковський трубний завод»повинно було внести підвищену плату протягом 30 днів з дня винесення постанов про її застосування. У разі несплати підвищеної плати у зазначений термін грошова сума стягується в судовому порядку.
Відповідач підвищену плату за неефективне використання газу та інших паливно -енергетичних ресурсів на момент розгляду справи судом не сплатив, кошти до державного бюджету не надійшли.
Будь-які докази про скасування у судовому порядку зазначених постанов суду надано не було.
Суд вважає безпідставними твердження представника відповідача Бертмана О.В., що термін експлуатації котла ДЕ-6.5-14 №2 становить 19 років, і тому при розрахунку перевитрат палива (природного газу), на підставі яких прийнято постанови №15-5/3.12-130 та №15-5/3.12-151, потрібно було врахувати саме цей строк експлуатації котла. Такі доводи спростовуються довідкою за підписами уповноважених осіб підприємства, відповідно до якої котел експлуатується з 2004 року (5 років), а паспортні дані котла, зокрема дата випуску, не можуть слугувати підтвердженням його фактичної експлуатації (а.с.80-81).
Також не знайшли свого підтвердження у судовому засіданні доводи представника відповідача, що Позивач двічі стягує штрафні санкції відповідно до постанови №15-5/3.12-131.
Таким чином, застосовані до Відкритого акціонерного товариства «Інтерпайп Новомосковський трубний завод»економічні санкції обґрунтовані та відповідають допущеним Відповідачем порушенням.
Враховуючи, що у добровільному порядку суми економічних санкцій Відповідач не сплатив, постанови про застосування економічних санкцій не скасовані, суд дійшов висновку про правомірність стягнення суми економічних санкцій у судовому порядку.
Керуючись ст.ст. 160 - 163 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов прокурора Кіровського району м.Дніпропетровська в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергозбереження задовольнити повністю.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Інтерпайп Новомосковський трубний завод» в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081200, р/р 31211202700030 в ВДКУ м.Новомосковська, МФО 805012, код 24230986) заборгованість у розмірі 145649,03 грн. (сто сорок пять тисяч шістсот сорок девять гривень 3 коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подачі протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови складено 27.07.2010 року.
Головуючий суддя Л.Є. Букіна