Ухвала суду № 107119332, 04.11.2022, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.11.2022
Номер справи
160/25664/21
Номер документу
107119332
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

04 листопада 2022 рокуСправа №160/25664/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Коренева А.О., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 січня 2022 року позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.12.2019 року на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне" об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» від 19.07.2021 №33/24-/С-3216, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» від 19.07.2021 №33/24-/С-3216 з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення із виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії за період з 01.12.2019 року до моменту здійснення перерахунку пенсії. В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 січня 2022 року набрало законної сили 12 лютого 2022 року.

Дніпропетровським окружним адміністративним судом 21 лютого 2022 року видано виконавчий лист № 160/25664/21.

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю в порядку статті 382 КАС України.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2022 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відповідно до ст.382 КАС України у 30 денний строк після отримання копії ухвали суду, подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення по справі №160/25664/21.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2022 встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.01.2022 року у справі № 160/25664/21 у 30 денний строк після отримання ухвали суду від 10 жовтня 2022 року.

25 жовтня 2022 року на адресу суду від відповідача надійшов звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду в адміністративній справі №160/25664/21 для розгляду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2022 призначено до розгляду звіт про виконання судового рішення у справі №160/25664/21 в порядку письмового провадження.

Розглянувши звіт про виконання судового рішення, суд зазначає таке.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Із наданого звіту вбачається, що позивачу з 01 квітня 2022 року здійснено перерахунок пенсії та нараховано доплату за період з 01.12.2019 року по 31.03.2022 року в сумі 184945,40 грн. Відповідач зазначив, грошові кошти у вигляді перерахованої пенсії, яка належить Позивачу не є власністю Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та не знаходяться на його рахунках. Фактичне, у повному обсязі виконання судового рішення, можливе лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок державного бюджету. Невиплата грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не має юридичної можливості виконати судове рішення в частині виплати коштів, нарахованих за рішенням суду. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має. При цьому, зазначив, що оскільки відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2020р. № 1279 Пенсійний фонд України з 01.04.2021р. перейшов до централізованого фінансування виплати пенсій в наслідок чого, Головне управління звернулось за №0400-010508-5/100557 до Пенсійного фонду України з проханням розглянути питанням щодо можливості фінансування виплати нарахованої ОСОБА_1 доплати за рішенням суду за період з 01.12.2019 по 30.09.2021 року включно, нарахованої у розмірі 184945,40 гривень.

При вирішенні питання про затвердження звіту про виконання рішення суду, суд враховує наступне.

Згідно із Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженими Указом Президента України від 06.04.2011 за № 384/2011, Пенсійний фонд України готує пропозиції щодо формування та реалізації державної політики у сфері пенсійного забезпечення та соціального страхування, бере у межах своїх повноважень участь у розробці прогнозних показників економічного і соціального розвитку України та проекту Державного бюджету України, планує свої доходи та видатки, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України, складає звіт про його виконання та подає їх в установленому порядку міністру праці та соціальної політики для внесення на розгляд Кабінету Міністрів України.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 №1279 Пенсійний фонд України з 01.04.2021 перейшов до централізованого фінансування виплати пенсій.

Згідно п. 13 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 30.08.1999 року № 1596 під час централізованого перерахування коштів списки одержувачів пенсій подаються уповноваженим банкам виключно в електронній формі через Пенсійний фонд України та Мінсоцполітики. На підставі складених документів, Пенсійний фонд України та органи соціального захисту населення проводять перерахування уповноваженим банкам коштів, необхідних для виплати пенсій та грошової допомоги.

Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 №280 Пенсійний фонд України забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій та інших виплат, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду та інших джерел, визначених законодавством.

Згідно з пунктом 20 та 29 ч.1 ст. 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Грошові кошти у вигляді перерахованої пенсії, яка належать позивачу не є власністю Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та не знаходяться на його рахунках. Фактичне, у повному обсязі виконання судового рішення, можливе лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок державного бюджету.

Невиплата грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не має юридичної можливості виконати судове рішення в частині виплати коштів, нарахованих за рішенням суду. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.

Таким чином, суд вважає, що покладені судом зобов`язання, вчинити дії щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу, органом пенсійного фонду здійснювались в порядку, встановленому судовим рішенням, та на виконання повноважень, покладених на Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Відповідно до правового висновку, викладеного у постановах Верховного Суду від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, від 07.11.2019 у справі № 420/70/19 та від 23.04.2020 у справі №560/523/19 невиконання судового рішення ГУ ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що поданий відповідачем звіт підлягає затвердженню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.241-243, 256, 295, 382 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Затвердити звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.01.2022 у справі №160/25664/21.

Ухвала суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.256 КАС України та може бути оскаржена в строки, передбачені ст.295 КАС України.

Суддя А.О. Коренев