Рішення № 106888807, 20.10.2022, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.10.2022
Номер справи
160/14297/22
Номер документу
106888807
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2022 року Справа № 160/14297/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Турової О.М.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи в порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

15.09.2022 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 з 01.12.2021 року щомісячної доплати у розмірі 2000 гривень, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб від 14.07.2021 року №713, до існуючої пенсії;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.12.2021 року щомісячну доплату до пенсії, передбачену постановою Кабінету Міністрів України Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб від 14.07.2021 року №713, у розмірі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ .

В обґрунтування позовної заяви зазначається, що відповідач після проведення перерахунку пенсії позивача за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ), на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.09.2021 року у справі №160/10094/21 та згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення від 06.05.2021р. №33/24/С-96, виданою Державною установою Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області, безпідставно припинив нарахування і виплату позивачеві щомісячної доплати до пенсії у сумі 2000,00грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713, у зв`язку із чим позивач 09.09.2022р. звернувся до відповідача з заявою про поновлення нарахування і виплати цієї доплати, проте, листом від 12.09.2022 року №27617-23070/М-01/8-0400/22 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області протиправно відмовило у встановленні щомісячної доплати до пенсії позивача, передбаченої п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713, посилаючись на те, що після перерахунку пенсії за рішенням суду основний розмір пенсії позивача зріс більше ніж на 2000,00грн. Позивач вважає таку відмову відповідача протиправною, оскільки, на його думку, перерахунок пенсії на підставі судового рішення не можна вважати підставою для перерахунку пенсії в загальному значенні, бо судове рішення не породжує додаткових прав, законом не передбачених, а слугує поновленню тих прав, які вже визначені законодавчо, і зобов`язує пенсійний орган вчинити ті дії, які він і так мав вчинити на підставі приписів чинного законодавства, водночас, у розумінні приписів постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 перерахунок пенсії полягає у перерахунку, проведеному не з метою усунення порушення права особи на належний розмір пенсії, а у перерахунку у зв`язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії на підставі відповідного рішення Уряду. Натомість, такий перерахунок пенсії позивача у даному випадку не проводився, і з моменту перерахунку його пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб (далі Постанова КМУ №103) розмір пенсії позивача залишається незмінним, а тому відповідачем протиправно відмовлено у нарахуванні і виплаті доплати до пенсії позивача, передбаченої з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.09.2022 року прийнято до розгляду вищевказану позовну заяву ОСОБА_1 та відкрито провадження в адміністративній справі №160/14297/22, призначено цю справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) з 06.10.2022 року, і встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.

Також вищевказаною ухвалою суду було витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області завірену належним чином копію пенсійної справи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).

14.10.2022 року відповідачем на виконання вимог ухвали суду від 20.09.2022р. надано копію пенсійної справи ОСОБА_1

17.10.2022 року до суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на позовну заяву ОСОБА_1 , в якому відповідач пред`явлений позов не визнав та заперечував проти задоволення позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.09.2021 року у справі №160/10094/21 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019р. на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 06.05.2021 року №33/24/С-96, виданої Державною установою Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області, за результатом якого розмір пенсії позивача було підвищено більш ніж на 2000 гривень, тому для призначення щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00грн. відповідно до Постанови №713 немає законних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Згідно з п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Відповідно до ч.2 ст.263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Частиною 4 статті 243 КАС України встановлено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, з огляду на таке.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів МВС України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ) з 01.12.2011р. у розмірі 62% від грошового забезпечення (вислуга років 24 роки).

У квітні 2018 року ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснило перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2016 року у зв`язку зі зміною грошового забезпечення на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції та від 18 листопада 2015 року №947 Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268, якими встановлено розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ, а також на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб (далі - Постанова КМУ №103), виходячи з суми грошового забезпечення у загальному розмірі 8356,10грн., вказаного у довідці від 23.03.2018р. №83/34083, що надійшла від Ліквідаційної комісії ГУМВС у Дніпропетровській області.

Так, відповідно до довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС у Дніпропетровській області від 23.03.2018р. №83/34083 розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на січень 2016 року за прирівняною посадою поліцейського заступник начальника відділу поліції/Відділу (відділення) поліції, становив 8356,10грн. та складався з: посадового окладу 3250,00грн., окладу за звання полковник міліції - 2200,00грн., надбавки за стаж служби (45% п/окладу, зв.) 2452,50грн., премії 453,60грн.

Згідно з протоколом перерахунку пенсії ОСОБА_1 за пенсійною справою №0403009731-МВС вищевказаний перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016р. зроблений, виходячи з вказаного у довідці Ліквідаційної комісії ГУМВС у Дніпропетровській області від 23.03.2018р. №83/34083 розміру грошового забезпечення у сумі 8356,10грн. та його складових, внаслідок чого, пенсія ОСОБА_1 становить 5170,78грн. (62% від грошового забезпечення).

19.11.2019 року постановою Шостого апеляційного адміністративного суду залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, яким визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб

06.05.2021 року Державною установою Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області видано оновлену довідку №33/24/С-96 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за листопад 2019 року згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, а також враховуючи рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 року у справі №826/12704/18 (набрало законної сили - 19.11.2019 року) та постанови Великої Палати Верховного Суду від 17.12.2019р. у справі №160/8324/19, за прирівняною посадою поліцейського (поліцейський/молодший склад поліції), згідно з якою грошове забезпечення складається з: посадовий оклад - 3250,00 грн., оклад за спеціальним званням (підполковник поліції) - 2200,00 грн., надбавка за стаж служби в поліції 45% 2452,00грн., надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 74,22% 5865,24 грн., премія 55,63% 7658,99грн., а всього 21426,73грн.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.09.2021 року у справі №160/10094/21 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задоволено повністю, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01 грудня 2019 року з урахуванням розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення відповідно до довідки про грошове забезпечення №33/24/С-96 від 06.05.2021 року, виготовленої Державною установою Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області, та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 року на підставі довідки про грошове забезпечення №33/24/С-96 від 06.05.2021 року, виготовленої Державною установою Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області, та виплатити пенсію з урахуванням раніше виплачених сум.

На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.09.2021 року у справі №160/10094/21, яке набрало законної сили 21.10.2021р., Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у листопаді 2021 року здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019р. на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 06.05.2021р. №33/24/С-96, виданої Державною установою Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області, із розрахунку 62% від вказаного у ній розміру грошового забезпечення у загальній сумі 21426,73грн. та всіх його складових, внаслідок чого розмір пенсії позивача склав 13284,57грн., що підтверджується протоколом перерахунку пенсії за пенсійною справою №0403009731-МВС від 22.11.2022р.

Відтак, різниця між попередньо перерахованою пенсією позивача з 01.01.2016р. (5180,78грн.) та в подальшому перерахованою пенсією позивача з 01.12.2019р. (13284,57грн.) склала 8103,79грн. (13284,57грн. - 5180,78грн.).

Після проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.09.2021 року у справі №160/10094/21 та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 06.05.2021р. №33/24/С-96, виданої Державною установою Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області, відповідачем припинено нарахування і виплату позивачеві щомісячної доплати до пенсії у сумі 2000,00грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713, у зв`язку із чим позивач 09.09.2022р. звернувся до відповідача з заявою про поновлення нарахування і виплати цієї доплати.

Листом від 12.09.2022 року №27617-23070/М-01/8-0400/22 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за результатами заяви позивача від 09.09.2022р. відмовило у встановленні щомісячної доплати до пенсії позивача, передбаченої п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713, посилаючись на те, що після перерахунку пенсії ОСОБА_1 за рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.09.2021 року у справі №160/10094/21 основний розмір пенсії позивача збільшився більше ніж на 2000,00грн., тому, зважаючи на приписи п.1 Постанови №713, якими передбачено, що у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень; якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру, підстави для встановлення щомісячної доплати до пенсії позивача відповідно до Постанови №713 відсутні.

Позивач, вважаючи протиправною відмову відповідача щодо здійснення нарахування та виплати щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб, звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-XII (далі - Закон №2262-ХII).

Згідно із частиною другою статті 9 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Статтею 43 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

21.02.2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103, абзацом 1 пункту 3 якої встановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції (Офіційний вісник України, 2015р., №96, ст.3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"(далі - Порядок №45), пунктом 1 якого передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб (далі - Постанова №103) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Згідно з абз.2 п.5 Порядку №45 особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції (далі - Постанова № 988). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

При цьому у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 від 21.02.2018 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Тобто зміни, внесені Постановою КМУ №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін та до якої входили наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови, надбавка за почесне звання заслужений чи народний, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, надбавка за спортивні звання, премія.

Також, частковим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 року у справі №826/12704/18, залишеним без змін Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 року - визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103.

Отже, з 19.11.2019 року - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18 - пункт 3 Постанови № 103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні.

Відтак, саме з цієї дати (з 19.11.2019 року) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, з урахуванням розміру: посадового окладу; окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №988, та відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ.

Таким чином, у позивача як пенсіонера Міністерства внутрішніх справ України з`явилося право на перерахунок пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №988 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, станом на 19.11.2019 року, а не станом на січень 2016 року, як було вказано у пункті 3 Постанови №103.

Саме у зв`язку із цим 06.05.2021 року Державною установою Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області видано оновлену довідку №33/24/С-96 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за листопад 2019 року згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, а також враховуючи рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 року у справі №826/12704/18 (набрало законної сили - 19.11.2019 року) та постанови Великої Палати Верховного Суду від 17.12.2019р. у справі №160/8324/19, за прирівняною посадою поліцейського (поліцейський/молодший склад поліції), згідно з якою грошове забезпечення складається з: посадовий оклад - 3250,00 грн., оклад за спеціальним званням (підполковник поліції) - 2200,00 грн., надбавка за стаж служби в поліції 45% 2452,00грн., надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 74,22% 5865,24 грн., премія 55,63% 7658,99грн., а всього 21426,73грн.

Як слідує з цієї довідки, фактично відбулося збільшення розміру грошового забезпечення позивача, яке враховується для перерахунку його пенсії з 01.12.2019р., в порівнянні із тим, яке враховувалося при її попередньому перерахунку з 01.01.2016р.

При цьому, 14 липня 2021 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №713 Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб (далі Постанова №713).

Відповідно до преамбули Постанови №713 її прийнято з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб.

Згідно з абз.1 п.1 Постанови №713 установлено з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Абзацом 2 пункту 1 Постанови №713 передбачено, що особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

Відповідно до абз.3 п.1 Постанови №713 у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Отже, щомісячна доплата в сумі 2000 гривень запроваджена Урядом з метою зменшення диспропорцій в розмірах пенсій до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб.

Така диспропорція виникла з огляду на правове регулювання призначення та перерахунку призначених пенсій, яке існувало до та після 1 березня 2018 року, зокрема, в частині прийняття Урядом Постанови №103, деякі положення якої в подальшому були визнані нечинними в судовому порядку та якою було передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) здійснюється з 01.01.2016р. за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до Постанови КМУ №988, розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

При цьому, як слідує з вищенаведених приписів Порядку №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Отже, у зв`язку з набранням чинності постановою КМУ №988 та з огляду на визнання нечинними деяких положень постанови КМУ №103, у тому числі п.3 цієї Постанови щодо визначення видів грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія, з 01.01.2016р., які беруться станом на січень 2016 року, у осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), які мають право на пенсію за Законом №2262-XII, виникло право на перерахунок пенсії, виходячи із видів і розмірів грошового забезпечення, які передбачені постановою КМУ №988 станом на листопад 2019 року.

Виходячи з того, що при розрахунку пенсій після 01.03.2018 приймалися до уваги і інші види і розміри грошового забезпечення, ніж ті, які передбачалися в редакції постанови КМУ №103, то і розмір пенсій, які призначалися (перераховувалися) до 01.03.2018 були меншими, ніж ті які призначалися (перераховувалися) після 01.03.2018.

Отже, для усунення диспропорції в розмірах пенсій, які призначалися особам за однією посадою, але мали різний розмір, Урядом було прийнято постанову КМУ №713.

При цьому, у розумінні приписів Постанови №713 умовою для виплати щомісячної доплати у розмірі 2000грн. визначено те, що пенсії не переглядалися (не перераховувалися) після 1 березня 2018 року.

У спірному випадку встановлено та не заперечувалось позивачем те, що після 01.03.2018р. розмір пенсії позивача був перерахований відповідачем з 01.12.2019р. на виконання рішення суду та на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, при цьому, розрахунок пенсії при її перерахунку з 01.12.2019р. здійснено виходячи із видів грошового забезпечення, визначених постановою КМУ №988 станом на листопад 2019 року, а не на січень 2016 року, як при попередньому перерахунку пенсії позивача до 01.03.2018р. (з 01.01.2016р.), і взятий при перерахунку пенсії позивача з 01.12.2019р. розмір грошового забезпечення є значно більший, ніж при її перерахунку з 01.01.2016р.

Крім того, судом встановлено та сторонами не заперечується, що різниця між попередньо перерахованою пенсією позивача з 01.01.2016р. (5180,78грн.) та в подальшому перерахованою пенсією позивача з 01.12.2019р. (13284,57грн.) склала 8103,79грн. (13284,57грн. - 5180,78грн.), тобто перевищила 2000,00грн.

Таким чином, суд доходить висновку про відсутність у позивача права на щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000грн., передбачену п.1 Постанови №713, оскільки пенсія позивача була переглянута після 01.03.2018р., з урахуванням положень законодавства, яке діяло з 19.11.2019р.

При цьому, суд не погоджується з доводами позивача стосовно того, що виконання рішення суду не можливо вважати переглядом (перерахуванням) пенсії у розумінні постанови КМУ №713, оскільки, по-перше, визначена Постановою №713 умова для виплати щомісячної доплати до пенсії є безвідносною до того, з яких причин проводився перерахунок пенсії після 01.03.2018р. і визначальним є те, що після такого перерахунку усувається диспропорція у пенсіях, призначених до та після 01.03.2018р., по-друге, хоча перерахунок пенсії позивача після 01.03.2018р. (з 01.12.2019р.) проведено і на виконання рішення суду, але фактично підставою такого перерахунку є оновлена довідка Державної установи Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області від 06.05.2021 року №33/24/С-96 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на листопад 2019 року, якою визначено збільшені розміри складових грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача з 01.12.2019р. у порівнянні з їх розмірами, виходячи з яких проводився попередній перерахунок пенсії позивача до 01.03.2018р. (з 01.01.2016р.), і саме на підставі цієї довідки суд і зобов`язав пенсійний орган провести перерахунок пенсії позивача, бо констатував збільшення розміру грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії останнього.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

У зв`язку з відмовою у задоволенні позову, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст. ст. 72-74, 77, 241-246, 250, 260-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, передбачені ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 20.10.2022р.

Суддя: О.М. Турова