Єдиний державний реєстр судових рішень
УХВАЛА
м. Вінниця
19 жовтня 2022 р. Справа № 120/4165/22
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Яремчука Костянтина Олександровича, розглянувши в письмовому провадженні клопотання Міністерства цифрової трансформації України та державного підприємства "Дія" про залучення третьої особи до участі у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства цифрової трансформації України, Міністерства економіки України, державного підприємства "Дія" про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Міністерства цифрової трансформації України, Міністерства економіки України, державного підприємства "Дія" про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.
22 червня 2022 року державним підприємством "Дія" та 29 червня 2022 року Міністерством цифрової трансформації України подано до суду клопотання про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів, Пенсійний фонд України.
Такі клопотання обгрунтовані тим, що 04 березня 2022 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 199 "Питання надання у 2022 році застрахованим особам одноразової матеріальної допомоги у зв`язку із втратою частини заробітної плати (доходу), робота (економічна діяльність) яких тимчасово зупинена внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні", якою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2021 року № 1272 "Деякі питання надання допомоги в рамках Програми "єПідтримка". Згаданим Порядком визначено розмір, умови та механізм надання допомоги в рамках Програми "єПідтримка".
Згідно з абзацом 2 пункту 1 Порядку допомога в рамках Програми "єПідтримка" є державною допомогою, яка надається отримувачам допомоги, визначеним пунктом 2 цього Порядку, за рахунок коштів державного бюджету. Пунктом 2 Порядку передбачено, що допомога надається застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), гіг-контракту, іншого цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, та фізичним особам - підприємцям, страхувальники яких одночасно відповідають таким ознакам: перебувають на обліку як платники єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в окремих адміністративно-територіальних одиницях за переліком, що затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням ДСНС; подали в установленому законодавством порядку податкову звітність за IV квартал 2021 р. або річну звітність за 2021 рік; не є бюджетними установами, фондами загальнообов`язкового державного страхування.
При цьому відповідно до пункту 5-1 Порядку для визначення застрахованих осіб, зазначених у пункті 2 цього Порядку, використовуються відомості, надані Пенсійним фондом України. Протягом одного робочого дня з дня визначення території, на якій проводяться бойові дії, ДПС передає Пенсійному фонду України відомості страхувальників, які перебувають на обліку як платники єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, сформовані ДПС станом на 1 число місяця. Пенсійний фонд України на підставі відомостей, що обробляються у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування про застрахованих осіб, та на підставі інформації ДПС про страхувальників, яка поновлюється щомісяця до 10 числа, формує та передає Мінцифри інформацію про застрахованих осіб, зазначених у пункті 2 цього Порядку, що містить актуальні відомості на дату та час її формування.
Так, згідно з листом Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області вих. № 3398-3289/К-07/8-0200/22 від 27 квітня 2022 року, що долучений позивачем до позову, в реєстрі страхувальників наявна інформація про те, що 25 лютого 2022 року прийнято рішення про ліквідацію страхувальника Акціонерного товариства "Міжнародний резервний банк" та 30 березня 2022 року зазначена інформація була відображена в реєстрі страхувальників.
Такий лист вказує на те, що позивачка втратила заробіток (дохід) внаслідок ліквідації страхувальника, у зв`язку із чим останнього виключено з реєстру страхувальників 30 березня 2022 року, що, в свою чергу, вказує на те, що позивач не підпадає під дію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2021 року № 1272 (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2022 року № 199).
Відтак, на думку заявників, рішення суду у цій справі може вплинути на права та обов`язки Пенсійного фонду України, адже останній є технічним адміністратором Програми "єПідтримка" та на підставі наданих ним відомостей формується Реєстр отримувачів допомоги за програмою "єПідтримка".
В свою чергу, позивачка у відповіді на відзиви зазначила, що заперечує проти залучення до участі у справі Пенсійного фонду України як третьої особи з огляду на те, що рішення суду у цій справі жодним чином не вплине на права, інтереси або обов`язки цього органу влади.
Розглянувши клопотання відповідачів про залучення до участі у справі третьої особи, врахувавши думку позивачки з приводу таких клопотань, суд зважає на таке.
Особливості залучення третіх осіб до участі у справі визначено статтею 49 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, частиною 2 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі (частина 5 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України).
За результатами розгляду клопотань про залучення до участі у справі як третю особу Пенсійний фонд України суд дійшов висновку про відсутність підстав для їх задоволення, оскільки рішення у цій справі безпосередньо не вплине на права, інтереси або обов`язки такого органу державної влади.
До такого висновку суд дійшов з огляду на те, що роль Пенсійного фонду України у наданні допомоги в рамках Програми єПідтримка зводиться до того, щоб на підставі відомостей, що обробляються у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування про застрахованих осіб, та на підставі інформації ДПС про страхувальників, сформувати та передати Мінцифри інформацію про застрахованих осіб, зазначених у пункті 2 Порядку надання такої допомоги, що містить актуальні відомості на дату та час її формування.
У листі Департаменту з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Пенсійного фонду України вих. № 15165-10006/К-05/8-2800/22 від 04 липня 2022 року зазначено, що Пенсійний фонд України на виконання вимог Порядку надання допомоги в рамках Програми єПідтримка передав Міністерству цифрової трансформації України інформацію про ОСОБА_1 як про особу, яка має право на виплату такої допомоги, ще 08 березня 2022 року.
Таким чином, сформувавши та передавши Мінцифри інформацію про ОСОБА_1 як про особу, яка має право на виплату такої допомоги, Пенсійний фонд України виконав вимог пункту 5-1 Порядку надання допомоги в рамках Програми єПідтримка.
Окрім того, у листі Департаменту з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Пенсійного фонду України вих. № 15165-10006/К-05/8-2800/22 від 04 липня 2022 року також йдеться про те, що Пенсійний фонд України не здійснює фінансування та виплату коштів по програмі "єПідтримка", а тому не володіє інформацією про причини невиплати позивачці таких коштів.
Більше того, позовні вимоги адресовані до Міністерства цифрової трансформації України та державного підприємства "Дія" та стосуються включення позивачки до Реєстру отримувачів допомоги в рамках програми "єПідтримка".
Водночас згідно з приписами Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання допомоги в рамках Програми єПідтримка, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2021 року № 1272, саме Мінцифри щоденно, крім святкових та вихідних днів, шляхом інформаційної взаємодії подає Мінекономіки Реєстр отримувачів допомоги в рамках Програми єПідтримка з відомостями за попередню добу.
Наведене підтверджує те, що рішення у цій справі не вплине на права, інтереси або обов`язки Пенсійного фонду України.
За таких обставин клопотання про залучення до участі у справі як третю особу Пенсійний фонд України не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 49, 248 Кодексу адміністративного судочинства України,
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотань Міністерства цифрової трансформації України та державного підприємства "Дія" про залучення до участі у справі третьої особи відмовити.
Ухвала суду першої інстанції оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її постановлення.
Суддя Яремчук Костянтин Олександрович