Єдиний державний реєстр судових рішень
2-а/359/96/2022
359/3577/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 жовтня 2022 року м. Бориспіль
Бориспільський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого судді Чирки С.С.
при секретарі судового засідання Сем`янків Д.О.\
за участюпозивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у місті Бориспіль, Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення
ВСТАНОВИВ:
У травні 2022 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом, яким просить скасувати постанову про накладання адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення серія ЕАО № 5471619 від 11 червня 2022 року, винесеною інспектором БПП в м. Бориспіль лейтенантом поліції Коханевичем О.В., якою притягнуто позивача до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 КпАП України та застосоване адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 340 грн.
Свої вимоги, позивач обґрунтовує наступним. 11.06.2022 о 10 год. 00 хв. ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом «Renault», д.н.з. НОМЕР_1 , рухаючись в м. Бориспіль по вул. Київський Шлях, був зупинений лейтенантом поліції Кохакевичем О.В. Інспектор повідомив, що ОСОБА_1 перевищив максимально дозволену швидкість руху у населеному пункті на 30км/год. Останній не погодився та зазначив, що на даній ділянці дороги були відсутні дорожні знаки 5,49; 5.50; 5.51;5.52, відповідно, обмеження швидкості в 50км/год до неї не застосовується. В даному випадку потрібно керуватись п.12,6 правил дорожнього руху: на автомобільній дорозі з окремими проїзними частинами, що відокремлені одна від одної розділювальною смугою не більше 110 км/год., на інших автомобільних дорогах не більше 90 км/год. З огляду на це, позивач просив скасувати постанови серії ЕАО № 5471619 від 11 червня 2022 року та закрити справу.
Ухвалою судді від 25.07.2022 року відкрито провадження у вказаній справі та призначено судове засідання.
08.11.2021 року протокольною ухвалою судді Бориспільського міськрайонного суду Київської області залучено до участі у справі в якості співвідповідача Департамент патрульної поліції (а.с.33-34).
У судовому засіданні ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав та додав, що в зв`язку із воєнним станом в країні взагалі усі знаки з назвами населених пунктів на той момент були відсутні чи замальовані. З огляду на це, відсутність доказів на підтвердження факту вчинення ним адміністративного правопорушення, просив скасувати постанову серія ЕАО № 5471619 від 11 червня 2022 року та закрити справу.
Представник Батальйону патрульної поліції в м. Бориспіль УПП в Київській області та Департаменту патрульної поліції у судове засідання не з`явилися. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Натомість представник Департаменту патрульної поліції Милова Р.С, яка діє на підставі довіреності №1680/41/3/01-2022 від 24.01.2022 року, направила до суду відзив на позовну заяву. В обґрунтування якого вказав на те, що твердження викладені позивачем у позові є хибними, а позовній вимоги безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки лейтенант поліції Коханевич О.В. діяв на підставі, в межах своїх повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України,КУпАПта іншими нормативно-правовими актами. Зазначає, що дослідивши систему вулично-шляхової мережі м. Бориспіль, було встановлено, що знаки 5.49 та 5.50, дійсно встановлені як на в`їзді до м. Бориспіль так і на виїзді з нього. Крім того, відповідно до диспозиції п. 10.7.39 ДТС України, знаки 5.50 та 5.49, встановлюються на фактичній меді забудови. Додає, що адреса скоєння правопорушення, а саме АДРЕСА_1 , знаходиться серед місцевої забудови, що виключає помилкове уявлення Позивача, щодо того що він керував поза межами населеного пункту. Такі відомості підтверджуються також і фото-/відео знімком з приладу TruCam II Серія ТС008343 від 11.06.2022 на якому зафіксовано, як транспортний засіб Renault Megane номерний знак НОМЕР_1 рухався зі швидкістю 80 км/год знаходячись при цьому серед місцевої забудови, тобто в населеному пункті. Про це свідчить задній план фото- /відео запису, де зафіксовані рекламні банери, дорожні знаки, а також місцеві споруди, за адресою АДРЕСА_1 .
ОСОБА_1 на адресу суду надіслав відповідь на відзив у якій зазначає, що відзив на позивну заяву було написано через три місяці після складання адміністративного протоколу. Вказує, що дійсно у 20-тих числах серпня 2022р. встановлені дорожні знаки 5.49 та 5.50, як на в`їзді до м. Бориспіль так і на виїзді з нього, але на момент складання адміністративного протоколу данні дорожні знаки були відсутні.
Дослідивши матеріали справи суд дійшов наступного висновку.
У відповідності до ч.1, 3 ст.205 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Якщо учасник справи або його представник були належним чином ст.205 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, чи повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Встановлено, що інспектором БПП в м. Бориспіль УПП у Київські області лейтенантом поліції Коханевич О.В. 11.06.2022 року винесена постанова про накладення адміністративного стягнення про адміністративне правопорушення серії ЕАО №5471619.
Вказаною постановою позивача ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1ст.122 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 340 гривень.
З постанови слідує, що 11.06.2022 о 10 год. 07 хв. в м. Бориспіль по вул. Київський Шлях 142, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом «Renault Megane» номерний знак НОМЕР_1 , зі швидкістю 80 км/год., чим порушив вимоги п. 12.4 ПДР.
Статтею 245 КУпАП встановлено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 цього Кодексу.
Згідно ч.ч.1,2 ст.77 КАС України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Отже, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення, виходячи з його правової природи та завдання, уповноважена особа має всебічно, повно і об`єктивно з`ясувати обставини справи, зокрема на підставі належних доказів, які підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Частиною 1 ст.122 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність, зокрема, за перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на двадцять кілометрів на годину, порушення вимог дорожніх знаків.
Пунктом 12.4 ПДР України встановлено, що у населених пунктах рух транспортних засобів дозволяється із швидкістю не більше 50 км/год.
Згідно п.12.6 ПДР України поза населеними пунктами на всіх дорогах та на дорогах, що проходять через населені пункти, позначені знаком 5.51, дозволяється рух із швидкістю: а) автобусам (мікроавтобусам), що здійснюють перевезення організованих груп дітей, легковим автомобілям з причепом і мотоциклам - не більше 80 км/год.; транспортним засобам, якими керують водії із стажем до 2 років, - не більше 70 км/год; в)вантажним автомобілям, що перевозять людей у кузові, та мопедам, - не більше 60км/год;г) автобусам (за винятком мікроавтобусів) - не більше 90 км/год; ґ) іншим транспортним засобам: на автомобільній дорозі, що позначена дорожнім знаком 5.1 - не більше 130 км/год., на автомобільній дорозі з окремими проїзними частинами, що відокремлені одна від одної розділювальною смугою - не більше 110 км/год., на інших автомобільних дорогах - не більше 90 км/год.
Відповідно до п.12.9 «б» ПДР України водієві забороняється:б) перевищувати максимальну швидкість, зазначену в пунктах 12.4-12.7, на ділянці дороги, де встановлено дорожні знаки 3.29, 3.31, або на транспортному засобі, на якому встановлено розпізнавальний знак відповідно до підпункту «и» пункту 30.3 цих Правил.
Згідно розділу 33 ПДР України «Інформаційно-вказівні знаки» визначені ним знаки мають наступне значення:
- знаки 5.49 «Початок населеного пункту». Найменування і початок забудови населеного пункту, в якому діють вимоги цих Правил, що визначають порядок руху в населених пунктах.
- знак 5.50 «Кінець населеного пункту». Місце, з якого на даній дорозі втрачають чинність вимоги цих Правил, що визначають порядок руху в населених пунктах.
Знаки 5.49 і 5.50 установлюються на фактичній межі забудови, яка прилягає до дороги.
- знак 5.51 «Початок населеного пункту». Найменування і початок населеного пункту, в якому на даній дорозі не діють вимоги цих Правил, що визначають порядок руху в населених пунктах.Для позначення початку населеного пункту, де відсутня забудова, знак 5.51 може встановлюватися на фактичній адміністративній межі населеного пункту.
- знак 5.52 «Кінець населеного пункту». Позначає кінець населеного пункту, позначеного знаком 5.51.
Згідно п.1.10 ПДР України:
- дорожня обстановка - сукупність факторів, що характеризуються дорожніми умовами, наявністю перешкод на певній ділянці дороги, інтенсивністю і рівнем організації дорожнього руху (наявність та стан дорожньої розмітки, дорожніх знаків, дорожнього обладнання, світлофорів), які повинен ураховувати водій під час вибору швидкості, смуги руху та прийомів керування транспортним засобом;
- населений пункт - забудована територія, в`їзди на яку і виїзди з якої позначаються дорожніми знаками 5.49, 5.50, 5.51, 5.52.
Перевіряючи доводи та заперечення учасників, суд враховує, що представником відповідача та представником третьої особи на спростування доводів позивача, не надано суду доказів того, чи дійсно у червні 2022 року на ділянці дороги де рухався та був зупинений позивач було встановлено дорожні знаки 5.49 або 5.51.
Від видів вище вказаних дорожніх знаків, яким мав керуватись позивач, залежить визначення максимально дозволеної швидкості, з якою останній мав право рухатись у відповідності до п.12.4 або п.12.6 ПДР України.
В разі встановлення знаку 5.49, позивач мав право рухатись зі швидкістю не більше 50 км/г, а тому, з огляду на зафіксовану швидкість руху 80 км/год, дії останнього не відповідали вимогам п.12.4, п.12.9 «б» ПДР України та утворювали в його діях склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.122 КУпАП.
В той час, як в разі встановлення знаку 5.51, рух зі швидкістю 80 км/год не перевищував дозволеної швидкості, встановленої п.12.6 ПДР України та виключав в діях позивача склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.122 КУпАП.
Відповідно до вимогст.62 Конституції Україниусі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до ч.2ст.19КонституціїУкраїни Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Згідно з вимогами ч.3ст.288 КУпАП Українипостанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено: постанову іншого органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі - у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку, визначеномуКодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими цим Кодексом.
Відповідно до вимог пунктів 1-3 ч.1 ст. 293 Кодексу України про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) при розгляді скарги або протесту на постанову по справі про адміністративне правопорушення перевіряє законність і обґрунтованість винесеної постанови і приймає одне з таких рішень: 1) залишає постанову без зміни, а скаргу або протест без задоволення; 2) скасовує постанову і надсилає справу на новий розгляд; 3) скасовує постанову і закриває справу.
Пунктом 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративне правопорушення, передбачено обставини, що виключають провадження у справі про адміністративне правопорушення, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ч.3ст.286 КАС Україниза наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
В зв`язку з вищенаведеним, за відсутності достатніх доказів вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.122 КУпАП, суд приходить до висновку про обґрунтованість та необхідність задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Враховуючи вищенаведені вимоги ст.ст.247,288,293 КУпАП, а також враховуючи положення ч.2 ст.9, ч.3 ст.286 КАС України, справу про адміністративне правопорушення щодо позивача слід закрити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2,5,74-77,139,241-246,250,286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у місті Бориспіль, Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення задовольнити.
Скасувати постанову ЕАО №5471619 від 11.06.2022 року про накладення на ОСОБА_1 , адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 340,00 грн., за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 122 КпАП України.
Справу про адміністративне правопорушення за ч.1 ст. 122 КпАП України у відношенні ОСОБА_1 - закрити, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Апеляційна скарга на рішення суду відповідно до ч. 4 ст. 286 КАС України подається протягом десяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Шостого апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний суд Київської області.
Суддя Чирка С.С.