
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/3270/22
14 жовтня 2022 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мандзія О.П., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Тернопільській області" про визнання дій протиправними щодо відмови у підготовці та наданні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Тернопільській області", в якій просить:
визнати протиправними дії державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Тернопільській області", які полягають у відмові ОСОБА_1 виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області уточнену оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку основного розміру пенсії з врахуванням надбавки за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю в розмірі 50% від посадового окладу, право на яку підтверджено рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду у справі №500/1824/20 від 14.08.2020 і яку він отримую систематично на постійній основі;
зобов`язати державну установу "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Тернопільській області" виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області уточнену оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 в повному обсязі згідно до рішень судів по адміністративних справах №500/1824/20 та №500/6700/21 з врахуванням надбавки за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю в розмірі 50% від посадового окладу, що виплачувалась поліцейському за посадою прирівняною до його станом на 19.11.2019 у відповідності до вимог Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-ХІІ, Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової службиста деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.199 №1282-ХІІ, постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 " Порядку проведення індексації грошових доходів населення", постанови Кабінету Міністрів України №782 від 18.10.2017 року, а саме: посадовий оклад – 2600,00 грн, оклад за спеціальним званням підполковник поліції – 2200,00 грн, надбавка за стаж служби в поліції (35%) – 1680,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) – 390,00 грн, надбавка за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю 50% від посадового окладу (з врахуванням грошового атестату №33 та рішення Тернопільського окружного адміністративного суду у справі №500/1824/20) – 1300,00 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (49,44%) – 3203,71 грн, премія (63,71%) – 6363,56 грн, індексація (з врахуванням рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду у справі №500/6700/21) – 887,09 грн, всього – 182364,36 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач отримує пенсію за вислугу років, яка призначена йому відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі – Закон №2262-ХІІ). Відповідно до грошового атестату №33 та висновку про призначення пенсії позивачу до складових грошового забезпечення для призначення та перерахунку пенсії входила надбавка за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю в розмірі 50%, яка передбачалась наказом Міністерства внутрішніх справ України №598 від 1998 року. Вказана надбавка носила постійний характер. На виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 14.08.2020 у справі №500/1824/20 Міністерство внутрішніх справ України виготовило довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на листопад 2019 року із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі – Постанова №988), серед яких надбавка за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю 50% від посадового окладу (з врахуванням грошового атестату №33). На виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 10.12.2021 у справі №500/6700/21 державна установа "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Тернопільській області" виготовила довідку про розмір грошового забезпечення позивача відповідно до Постанови №988 із зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень), премії та сум щомісячної індексації, що фактично виплачені за прирівняною посадою поліцейського у листопаді 2019 року. Однак відповідачем безпідставно не включено у довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії надбавку за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю в розмірі 50%, право на яку позивачу відновлено рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 14.08.2020 у справі №500/1824/20.
З урахуванням зазначеного, позивач вважає протиправними та такими, що порушують його право на належний соціальний захист та справедливий і гарантований державою рівень пенсійного забезпечення, дії державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Тернопільській області", у зв`язку з чим звернувся до суду з даною позовною заявою.
Ухвалою суду від 16.09.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
На виконання вимог вказаної ухвали, державною установою "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Тернопільській області" 03.10.2022 подано до суду відзив, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що у зв`язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими Постановою №988, та враховуючи положення ч.2 ст.51 Закону № 2262-ХП, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016, який позивачу був проведений відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі – Постанова №103). На думку відповідача, оскільки такі види грошового забезпечення, як надбавка за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю, яку отримував позивач на момент звільнення з органів внутрішніх справ, на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії не була встановлена законодавством для поліцейських та поліцейським не виплачувалась, тому ця надбавка правомірно не вказана державною установою "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Тернопільській області" у довідці про розмір грошового забезпечення. На виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 10.12.2021 у справі №500/6700/21 було видано довідку на ім`я позивача про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, до якої включено основні види грошового забезпечення, щомісячні додаткові види грошового забезпечення, премія у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, та індексацію. Вказане рішення суду не зобов`язує державну установу "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Тернопільській області" включати до довідки про розмір грошового забезпечення позивача інші додаткові грошового забезпечення, які поліцейським не виплачуються, в тому числі й надбавку за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю.
Просили врахувати висновкам Восьмого апеляційного адміністративного суду, викладеним в постанові від 29.04.2022 у справі №500/9518/21 в аналогічній справі.
Позивач скористався своїм правом на подання відповіді на відзив, яка надійшла на адресу суду 06.10.2022. У даній відповіді на відзив позивач зазначає про необґрунтовану відсутність надбавки за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю з моменту скасування внесених Кабінетом міністрів України змін до пункту 5 додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2018 №45 (далі – Порядок №45) та п.1, 2, 3 Постанови №103, які судами у справах № 826/3858/18 від 0503.2019 та №826/12704/18 від 14.05.2019 були визнані протиправними і скасовані, та підтверджують право на набуту позивачем під час виходу на пенсію вказану надбавку.
У запереченнях на відповідь на відзив відповідачем відзначено постанову Верховного Суду від 08.04.2020 у справі №712/1221/17.
Розглянувши у відповідності до вимог ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, суд при прийняті рішення виходить з наступних підстав і мотивів.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ.
На виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 14.08.2020 у справі №500/1824/20 Міністерством внутрішніх справ України ОСОБА_1 виготовлено довідку про розмір грошового забезпечення від 22.01.2021 №22/6-1016 для перерахунку його пенсії (а.с.21).
У подальшому, на виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 14.08.2020 у справі №500/1824/20 Міністерством внутрішніх справ України ОСОБА_1 виготовлено уточнюючу довідку про розмір грошового забезпечення від 05.05.2021 №22/6-1828У для перерахунку його пенсії, в якій вказано основні та додаткові види грошового забезпечення станом на 19.11.2019 за прирівняною посадою старший оперуповноважений апарат Головних управлінь Національної поліції, а саме: посадовий оклад – 2600,00 грн, оклад за військовим званням – 2200,00 грн, надбавка стаж служби (35%) – 1680,00 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (49,44%) – 3203,71 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) – 390,00 грн, премія (63,17%) – 6363,56 грн, надбавка за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю 50% (з врахуванням грошового атестату №33) – 1300,00 грн. Усього 17737,27 грн (а.с.22).
На виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 10.12.2021 у справі №500/6700/21 державною установою "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Тернопільській області" ОСОБА_1 виготовлено довідку про розмір грошового забезпечення від 03.04.2022 №2021/2278 для перерахунку його пенсії, в якій вказано основні та додаткові види грошового забезпечення станом на листопад 2019 року за прирівняною посадою старший оперуповноважений апарат Головних управлінь Національної поліції, а саме: посадовий оклад – 2600,00 грн, оклад за військовим званням – 2200,00 грн, надбавка стаж служби (35%) – 1680,00 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (49,44%) – 3203,71 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) – 390,00 грн, премія (63,17%) – 6363,56 грн, індексація – 887,09 грн. Усього 17324,37 грн (а.с.20).
27.05.2022 позивач звернувся до державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Тернопільській області" із заявою, якою просив виготовити уточнюючу оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області з включенням до її складу надбавки за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю в розмірі 50% та індексацією, з врахуванням рішень Тернопільського окружного адміністративного суду від 14.08.2020 у справі №500/1824/20 та від 10.12.2021 у справі №500/6700/21 (а.с.23-24).
Однак, відповідач у виготовленні та направленні такої довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області відмовив, покликаючись на відсутність підстав. Рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 10.12.2021 у справі №500/6700/21, відповідачем у якій була державна установа "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Тернопільській області", не передбачає включення надбавки за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю до довідки про розмір грошового забезпечення на ім`я ОСОБА_1 та виконане у повному обсязі. Натомість у судовій справі №500/1824/20 відповідачем визначено Міністерство внутрішніх справ України. Водночас абз.7 п.5 Порядку № 45 установлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються (а.с.26-28).
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість дій відповідача на відповідність вимогам ч.2 ст.2 КАС України, суд виходить з наступного.
Вимогами ч.3 ст.43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч.18 ст.43 Закону №2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до ч.1, 2 ст.63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
29.12.2015 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII, яким ст.63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Також, Законом України від 23.12.2015 №900-VIII доповнено п.12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" абзацом другим, відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом № 2262-XII.
Постановою № 988, яка набрала чинності 02.12.2015, затверджено схеми посадових окладів поліцейських та визначено перелік надбавок та доплат для поліцейських та п.1 якої в первинній редакції встановлювалось, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до п.4, 5 Постанови № 988 керівникам органів, закладів та установ Національної поліції було надано право в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення: 1) установлювати: посадові оклади поліцейським та курсантам вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 2-10; надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби; підвищення за службу в поліції особливого призначення (особам, які безпосередньо виконують функції із забезпечення громадського порядку та безпеки громадян) у розмірі до 100 відсотків посадового окладу; 2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби; 3) надавати поліцейським матеріальну допомогу для оздоровлення в розмірі посадового окладу.
Виплачувати: 1) надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11; 2)надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень - у розмірах та порядку, визначених законодавством; 3) доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час; 4) надбавку за безперервний стаж на шифрувальній роботі - у розмірі до 20 відсотків посадового окладу. Надбавка виплачується особам, які безпосередньо зайняті на шифрувальній роботі; 5) доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, - у розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу; 6) доплату за вчене звання у разі, коли особа займає посаду, що пов`язана з педагогічною або науковою діяльністю, і має вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), - у розмірі 5, професора - 10 відсотків посадового окладу; 7) надбавку за почесне звання "заслужений " - у розмірі 10 відсотків посадового окладу; 8) підвищення на 25 відсотків посадових окладів курсантам за відмінне навчання або отримання відповідної кількості балів за шкалою ECTS за результатами екзаменаційної сесії.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 за №669/28799) затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок №260).
Зокрема, п.4-10 розділу ІІ Порядку №260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції; надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі; надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць; надбавка за службу в умовах режимних обмежень; надбавка за почесне звання "заслужений"; доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності; доплата за вчене звання; доплата за службу в нічний час.
Пунктом 3 Постанови № 103 у первинній редакції постановлено: перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції ".
Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року; з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Пунктом 6 зазначеної Постанови №103 внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України, зокрема, п.5 Постанови № 45 викладено у такій редакції: "5. Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту".
Разом з тим, Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12.12.2018 в адміністративній справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та постановою Верховного Суду від 12.11.2019, визнав протиправними та нечинними п.1, 2 Постанови №103, а також зміни до п.5 і додатку 2 Порядку №45.
Після скасування 05.03.2019 змін до пункту 5 Порядку №45 і додатку 2 Порядку №45 був чинним п.3 Постанови №103, який безпосередньо стосувався перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та містив вказівку здійснити перерахунок пенсій з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством, премії за січень 2016 року відповідно до Постанови №988, а також п.6 Постанови №103, яким внесено зміни до Порядку №45, зокрема, доповнено цей Порядок додатком 3, який встановлював форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано п.3 Постанови №103, який стосується перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).
Отже, з 19.11.2019 – з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/12704/18 – п. 3 Постанови № 103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні, а тому з цієї дати виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 988, Порядку № 260 та відповідно до вимог ст.43 і 63 Закону № 2262-ХІІ.
Суд зазначає, що Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.
Згідно з положеннями п.1-3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до абз.1-6 п.5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: - посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; - надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; - щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; - інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; - щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 року для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Абзацом 7 пункту 5 Порядку № 45 установлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
З матеріалів справи видно, що на виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 10.12.2021 у справі №500/6700/21 державною установою "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Тернопільській області" позивачу виготовлено довідку про розмір грошового забезпечення від 03.04.2022 №2021/2278 для перерахунку його пенсії, з урахуванням грошового забезпечення поліцейських станом на листопад 2019 року, яка є чинною та не відкликана.
Рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 10.12.2021 у справі №500/6700/21, відповідачем у якій була державна установа "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Тернопільській області", не передбачає включення надбавки за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю до довідки про розмір грошового забезпечення на ім`я ОСОБА_1 .
Відповідно до цієї довідки до складу грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії включено як основні, так і додаткові види грошового забезпечення за посадою, яку позивач займав на день звільнення, відповідно до вимог Постанови № 988, а саме:
посадовий оклад – 2600,00 грн,
оклад за військовим званням – 2200,00 грн,
надбавка стаж служби (35%) – 1680,00 грн,
надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (49,44%) – 3203,71 грн,
надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) – 390,00 грн,
премія (63,17%) – 6363,56 грн,
індексація – 887,09 грн.
Усього 17324,37 грн.
Рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 10.12.2021 у справі №500/6700/21, відповідачем у якій була державна установа "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Тернопільській області", не передбачає включення надбавки за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю до довідки про розмір грошового забезпечення на ім`я ОСОБА_1 .
Спірним питанням у даній справі є правомірність невключення відповідачем до довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії розмір надбавки за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю, яка була передбачена у грошовому атестаті при призначенні пенсії та її подальших перерахунках.
Суд зазначає, що нормами Постанови №988 не передбачено виплати поліцейським надбавки за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю, а тому з урахуванням абз.7 п.5 Порядку №45 дана надбавка правомірно не вказана відповідачем у довідці про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії.
Посилання позивача на те, що вказана надбавка була включені у його грошовий атестат, суд не бере до уваги, оскільки грошовий атестат був оформлений відповідно до норм законодавства, чинного на той час, а саме законодавства, яке регулювало виплату грошового забезпечення співробітникам органів внутрішніх справи (міліціонерам), і зазначені у ньому виплати не можуть враховуватись для перерахунку пенсії позивача в даний час, так як це суперечить вимогам абз.7 п.5 Порядку №45, згідно з яким додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.
Аналогічні висновки щодо правомірності невключення виплат, які на момент виникнення права на перерахунок діючим поліцейським не виплачувались, викладена в рішенні Верховного Суду від 12.03.2018 у зразковій справі № 802/2196/17-а, залишеному без змін рішенням Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018.
Суд звертає увагу, що в наведеній справі, Велика Палата Верховного Суду дійшла таких висновків у зразковій справі:
1) у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не належить вказувати надбавку за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач під час проходження служби та яка була включена до грошового забезпечення при обрахунку пенсії, оскільки така надбавка вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась.
2) у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить вказати розмір премії, визначений у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.
За сукупністю встановлених обставин та за такого правового регулювання, оскільки встановлення та виплати надбавки за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю Постановою № 988 не передбачено, а тому з огляду на вимоги ч.3 ст.63 Закону № 2262-XII про те, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, а також вимог абз.7 п.5 Порядку № 45, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для включення такої надбавки до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, оскільки така не входить до складу грошового забезпечення за прирівняною посадою станом на листопад 2019 року, та визнає таку бездіяльність правомірною, що відповідає вимогам ч.2 ст.19 Конституції України, ч.2 ст.2 КАС України, а доводи позивача та представлені ним докази наразі не спростовують вказаних висновків суду.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 09.12.1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
За наслідками судового розгляду, відповідач, як суб`єкт владних повноважень, надав суду достатні беззаперечні докази на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються їх заперечення, і довів правомірність оскаржуваних дій, бездіяльності, про що описано вище.
Таким чином, виходячи з встановлених обставин справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та наведені положення чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позов підлягає залишенню без задоволення за встановленої судом безпідставності його вимог.
Підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України відсутні.
Керуючись ст.139, 241-246, 250 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Тернопільській області" про визнання дій протиправними щодо відмови у підготовці та наданні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, зобов`язання вчинити дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 14 жовтня 2022 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 );
відповідач:
- Державна установа "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Тернопільській області" (місцезнаходження: вул.О.Кульчицької, 3, м.Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ: 08734552).
Головуючий суддя Мандзій О.П.