Рішення № 106761640, 14.10.2022, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.10.2022
Номер справи
360/1587/22
Номер документу
106761640
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

14 жовтня 2022 року Справа № 360/1587/22

Луганський окружний адміністративний суд у складі судді Пляшкової К.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду 11 липня 2022 року надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі – перший відповідач, ГУПФУ в Чернігівській області) з такими вимогами:

визнати протиправним та скасувати рішення ГУПФУ в Чернігівській області про відмову позивачу в призначенні пенсії від 04 травня 2022 року № 122950002247;

зобов`язати ГУПФУ в Чернігівській області повторно розглянути заяву позивача від 03 травня 2022 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах у відповідності до частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши при цьому до пільгового підземного стажу періоди роботи позивача з 27 січня 1994 року по 17 липня 2009 року, з 04 червня 2013 року по 25 вересня 2014 року та з 05 жовтня 2016 року по 03 травня 2022 року на Шахті «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля»; до пільгового підземного та страхового стажу періоди роботи позивача з 29 серпня 2009 року по 16 січня 2012 року, з 29 червня 2012 року по 13 квітня 2013 року, з 31 жовтня 2014 року по 10 грудня 2016 року – в тресті «Арктиквугілля» архіпелагу Шпіцберген.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач 03 травня 2022 року звернувся із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, додавши усі необхідні документи, зокрема трудову книжку з усіма записами про роботу.

ГУПФУ в Чернігівській області відмовлено у призначенні пенсії.

З рішення про відмову та листа Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі – ГУПФУ в Луганській області) встановлено, що відповідачем винесено рішення про відмову в призначенні пенсії від 04 травня 2022 року № 122950002247 у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи, передбаченого частиною другою статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Врахований ГУПФУ в Чернігівській області загальний стаж роботи складає 25 років 01 місяць 02 дні. При цьому до підземного пільгового стажу роботи не враховано періоди з 27 січня 1994 року по 17 липня 2009 року, з 04 червня 2013 року по 25 вересня 2014 року, з 05 жовтня 2016 року по дату звернення на Шахті «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» у зв`язку з відсутністю відомостей про пільговий характер роботи позивача; до пільгового та страхового стажу роботи не враховано періоди з 29 серпня 2009 року по 16 січня 2012 року, з 29 червня 2012 року по 13 квітня 2013 року та з 31 жовтня 2014 року по 10 грудня 2016 року в тресті «Арктиквугілля» архіпелагу Шпіцберген у зв`язку з відсутністю пільгових довідок та довідок про заробітну плату (з розбивкою по місяцях).

Позивач з таким рішенням не згоден, оскільки вважає, що пільговий характер його роботи у спірному періоді підтверджений записами в його трудовій книжці, а отримати довідки з тресту «Арктиквугілля» взагалі неможливо, оскільки підприємство перебуває на території країни агресора.

Вважаючи порушеним своє право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою від 15 липня 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); задоволено клопотання про відстрочення позивачу сплату судового збору в сумі 992,40 грн до ухвалення судового рішення в справі; запропоновано ГУПФУ в Чернігівській області подати відзив на позовну заяву; витребувано від ГУПФУ в Чернігівській області та ГУПФУ в Луганській області докази, яких, на думку суду, не вистачає для розгляду справи.

Ухвалою від 25 серпня 2022 року повторно запропоновано ГУПФУ в Чернігівській області подати до суду відзив та витребувано від ГУПФУ в Чернігівській області та ГУПФУ в Луганській області докази, яких, на думку суду, не вистачає для розгляду справи.

Від ГУПФУ в Чернігівській області надійшов відзив від 09 вересня 2022 року з клопотанням про заміну відповідача належним відповідачем.

Ухвалою від 21 вересня 2022 року частково задоволено клопотання ГУПФУ в Чернігівській області про заміну відповідача належним відповідачем; залучено Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі – другий відповідач, ГУПФУ у Вінницькій області) до участі у справі як другого відповідача; запропоновано ГУПФУ у Вінницькій області подати відзив.

Від представника позивача 21 вересня 2022 року надійшло клопотання про заміну неналежного відповідача - ГУПФУ в Чернігівській області на належного відповідача - ГУПФУ у Вінницькій області.

Ухвалою від 03 жовтня 2022 року клопотання представника позивача про заміну неналежного відповідача повернуто заявнику без розгляду.

Від ГУПФУ у Вінницькій області надійшов відзив від 29 вересня 2022 року № 0200-0902-5/71576, в якому другий відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог з таких підстав.

Позивач 23 лютого 1972 року народження, звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України 03 травня 2022 року із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно із частиною першою статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV).

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV необхідний для призначення пенсії страховий стаж становить 25 років, пільговий стаж на роботах з шкідливими і важкими умовами праці за списком № 1 – 10 років.

Основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі – Порядок № 637), у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу надаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій, або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: період роботи, що зараховується до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана довідка.

Тобто період, який підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи, визначає підприємство шляхом надання уточнюючої довідки та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

ГУПФУ у Вінницькій області зазначено, що трудова книжка підтверджує лише загальний трудовий стаж працівника, але підтвердити пільговий характер роботи може лише уточнююча довідка підприємства, на якому особа працювала і яка видана на підставі первинних документів за час виконання відповідної роботи, а в разі ліквідації підприємства без визначення правонаступника - документи, видані архівними установами.

Таким чином записи у трудовій книжці позивача про його роботу в спірному періоді не підтверджують стаж роботи зі шкідливими і важкими умовами праці і подання уточнюючої довідки в такому випадку є обов`язковим.

Також другим відповідачем зазначено, що відповідно до підпункту 3 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку № 22-1 особи, яким пенсія відповідно до міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення призначається з урахуванням заробітної плати, отриманої за періоди роботи на територіях держав учасниць міжнародних договорів (угод), надають довідки про заробітну плату для призначення пенсії (з розбивкою по місяцях), видані підприємствами, установами чи організаціями (їх правонаступниками), де працювала особа, або архівними установами.

Проте позивачем разом із заявою про призначення пенсії таку довідку не надано.

Після опрацювання наданих позивачем разом із заявою документів встановлено, що вік позивача на момент звернення за призначенням пенсії 50 років; страховий стаж позивача складає 25 років 01 місяць 02 дні.

До підземного пільгового стажу роботи не враховано періоди з 27 січня 1994 року по 17 липня 2009 року, з 04 червня 2013 року по 25 вересня 2014 року та з 05 жовтня 2016 року по дату звернення на шахті «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» у зв`язку з відсутністю пільгових довідок (порушення вимог пункту 20 Порядку № 637).

До пільгового та страхового стажу роботи не враховано періоди з 29 серпня 2009 року по 16 січня 2012 року, з 29 червня 2012 року по 13 квітня 2013 року та з 31 жовтня 2014 року по 10 грудня 2016 року в тресті «Арктиквульвугілля» архіпелагу Шпіцберген у зв`язку з відсутністю пільгових довідок та довідок про заробітну плату (з розбивкою по місяцях), згідно з Порядком № 22-1.

До загального страхового стажу не враховано період навчання з 01 вересня 1989 року по 30 червня 2000 року в Комунарському гірничому - металургійному інституті згідно з дипломом від 30 червня 2000 року серії НОМЕР_1 та додатку до диплому спеціаліста, оскільки період навчання складає понад 11 років.

Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці 10 років, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону, зокрема, чоловікам - на 1 рік за кожні повний рік такої роботи.

Тому через відсутність правових підстав та згідно із чинним законодавством відмовлено позивачу в призначення пенсії за віком по списку № 1 згідно із частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV, про що винесено рішення про відмову в призначенні пенсії від 04 травня 2022 року № 122950002247.

Від представника позивача 29 вересня 2022 року надійшла відповідь на відзив ГУПФУ у Вінницькій області, в якій представником позивача викладено міркування та аргументи щодо наведених відповідачем у відзиві заперечень та мотиви їх відхилення.

Інших заяв по суті справи від сторін не надходило.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив таке.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) звернувся до ГУПФУ в Луганській області із заявою від 03 травня 2022 року про призначення пенсії за віком за списком № 1 відповідно до статті 114 Закону № 1058-IV, разом з якою згідно з розпискою-повідомленням надав: довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру б/н від 07 лютого 2001 року; заяву про призначення/перерахунок пенсії № 3075; паспорт серії НОМЕР_3 ; військовий квиток серії НОМЕР_4 ; диплом про навчання серії НОМЕР_1 ; трудову книжку серії НОМЕР_5 .

За принципом екстериторіальності для розгляду заяви позивача про призначення пенсії визначено структурний підрозділ Пенсійного фонду України - ГУПФУ у Вінницькій області.

За наслідками розгляду заяви позивача та наданих ним документів ГУПФУ у Вінницькій області прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії від 04 травня 2022 року № 122950002247.

В рішенні про відмову в призначенні пенсії вказано, що вік заявника 50 років; працює; необхідний страховий стаж, визначений пунктом 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV, – 25 років; страховий стаж особи – 25 років 01 місяць 02 дні; необхідний пільговий стаж на роботах з шкідливими і важкими умовами праці за списком № 1, визначений пунктом 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV, - 10 років; пільговий стаж роботи особи за списком № 1 відсутній.

Результати розгляду документів, доданих до заяви:

за наданими документами до страхового стажу не зарахований період навчання, згідно з дипломом про навчання серії НОМЕР_1 з 01 вересня 1989 року по 30 червня 2000 року, оскільки у вищевказаному періоді заявник проходив строкову військову службу. Вищевказаний період потребує додаткового уточнення форми та періоду навчання з визначенням дат та наказів на зарахування та відрахування з учбового закладу;

до заяви не долучено документів, що підтверджують роботу з шкідливими і важкими умовами праці (довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, накази про результати атестації робочих місць та додатки до атестації робочих місць).

Враховуючи вищезазначене, позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону № 1058-IV в зв`язку з відсутністю необхідних документів, які визначають право на пільгову пенсію.

Як слідує з розрахунку стажу для визначення права позивача на пенсію за віком, до страхового стажу позивача зараховані такі періоди: з 20 травня 1990 року по 31 грудня 1991 року військова служба строкова (01 рік 07 місяців 12 днів); з 01 січня 1992 року по 24 травня 1992 року військова строкова служба (00 років 04 місяці 24 дні); з 05 листопада 1992 року по 25 січня 1994 року (01 рік 02 місяці 21 день); з 27 січня 1994 року по 31 грудня 2002 року (09 років 11 місяців 05 днів); з 01 січня 2004 року по 17 липня 2009 року (05 років 07 місяців 00 днів); з 04 червня 2013 року по 25 вересня 2014 року (01 рік 04 місяці 00 днів); з 05 жовтня 2016 року по 31 березня 2022 року (05 років 00 місяців 00 днів).

Дослідженням диплому спеціаліста від 30 червня 2000 року серії НОМЕР_1 та додатку до диплома спеціаліста серії НОМЕР_1 встановлено, що ОСОБА_1 в 1989 році вступив до Комунарського гірничо-металургійного інституту і в 2000 році закінчив повний курс Української інженерно-педагогічної академії за спеціальністю гірниче обладнання.

Згідно з військовим квитком від 18 травня 1990 року серії НОМЕР_4 ОСОБА_1 в період з 20 травня 1990 року по 24 травня 1992 року проходив строкову військову службу.

Дослідженням трудової книжки позивача від 05 листопада 1992 року серії НОМЕР_5 встановлено, що в ній наявні такі записи про спірні періоди роботи позивача:

на Шахті «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля»

запис № 3 від 27 січня 1994 року – прийнятий електрослюсарем підземним з повним робочим днем під землею (наказ від 26 січня 1994 року № 451к);

запис № 4 від 29 вересня 1995 року – згідно з атестацією робочих місць професія електрослюсар дає право на перехід на пенсію за списком № 1 (наказ від 29 вересня 1995 року № 446);

запис № 6 від 09 грудня 1997 року – згідно з атестацією робочих місць професія електрослюсар підземний дає право для переходу на пенсію за списком № 1 (наказ від 09 грудня 1997 року № 428);

запис № 7 від 04 травня 2001 року – переведений старшим механіком з підйомів, пов`язаний з підземними роботами. Згідно з наказом від 09 грудня 1997 року № 448 атестації робочих місць професія старший механік дає право для переходу на пенсію за списком № 1 (наказ від 04 травня 2001 року № 216/к);

запис № 8 від 29 грудня 2002 року – згідно з атестацією робочих місць професія старшого механіка дає право для переходу на пенсію за списком № 1 (наказ від 29 грудня 2002 року № 374);

запис № 11 від 26 листопада 2007 року – згідно з атестацією робочих місць професія старший механік з підйомних установок дає право для переведення на пенсію за списком № 1 (наказ від 26 листопада 2007 року № 575);

запис № 12 від 17 липня 2009 року – звільнений за власним бажанням (наказ від 14 липня 2009 року № 560/к);

запис № 17 від 04 червня 2013 року – прийнятий механіком підземної дільниці конвеєрного транспорту з повним робочим днем під землею. Згідно з наказом від 22 листопада 2012 року № 1136 атестації робочих місць професія механік дільниці виконуючий роботи в підземних умовах дає право для переходу на пенсію за списком № 1 (наказ від 03 червня 2013 року № 439/к);

запис № 18 від 25 вересня 2014 року – звільнений за власним бажанням (наказ від 29 вересня 2014 року № 896/к);

запис № 21 від 05 жовтня 2016 року – прийнятий механіком дільниці конвеєрного транспорту виконуючий роботи в підземних умовах повний робочий день. Згідно з наказом від 22 листопада 2012 року № 1136 атестації робочих місць професія механік дільниці виконуючий роботи в підземних умовах дає право для переходу на пенсію за списком № 1 (наказ від 30 вересня 2016 року № 984к);

запис № 22 від 14 листопада 2017 року – згідно з атестацією робочих місць професія механік дільниці виконуючий роботи в підземних умовах дає право для переходу на пенсію за списком № 1 (наказ від 14 листопада 2017 року № 873);

запис № 23 від 05 квітня 2018 року – переведений механіком дільниці монтажу і демонтажу гірничого обладнання виконуючий роботи в підземних умовах повний робочий день. Згідно з наказом від 14 листопада 2017 року № 873 атестації робочих місць професія механік дільниці виконуючий роботи в підземних умовах дає право для переходу на пенсію за списком № 1 (наказ від 05 квітня 2018 року № 151/к);

запис № 24 від 18 січня 2019 року – переведений механіком дільниці конвеєрного транспорту виконуючий роботи у підземних умовах повний робочий день. Згідно з наказом від 14 листопада 2017 року № 873 атестації робочих місць професія механік дільниці виконуючий роботи в підземних умовах дає право для переходу на пенсію за списком № 1 (наказ від 17 січня 2019 року № 23к);

запис № 25 від 15 жовтня 2020 року – переведений механіком підземної дільниці шахтового транспорту гірничого 900 м. виконуючий роботу у пдземних умовах повний робочий день. Згідно з наказом від 14 листопада 2017 року № 873 атестації робочих місць професія механік підземної дільниці виконуючий роботи в підземних умовах дає право для переходу на пенсію за списком № 1 (наказ від 15 жовтня 2020 року № 413/к);

в Державному тресті «Арктиквугілля» архіпелагу Шпіцберген рудник «Баренцбург»

запис № 13 від 29 серпня 2009 року – прийнятий у відділ головного механіка на посаду електрослюсаря підземного 4 розряду з повним робочим днем під землею (наказ від 28 серпня 2009 року № 65б/к);

запис № 14 від 16 січня 2012 року – трудовий договір припинений у зв`язку із спливом строку трудового договору (наказ від 16 січня 2012 року № 1б/к);

запис № 15 від 29 червня 2012 року – прийнятий електрослюсарем підземним 4 розряду у відділ головного механіка (наказ від 28 червня 2012 року № 60б/к);

запис № 16 від 13 квітня 2013 року – трудовий договір припинений у зв`язку із спливом строку трудового договору (наказ від 18 лютого 2013 року № 11-б/к);

запис № 19 від 31 жовтня 2014 року – прийнятий у відділ головного механіка електрослюсарем підземним 4 розряду (наказ від 30 жовтня 2014 року № 100-б/к);

запис № 20 від 10 грудня 2016 року - трудовий договір припинений у зв`язку із спливом строку трудового договору (наказ від 28 липня 2016 року № 63-б/к).

Згідно з довідкою форми ОК-5 (індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування) від 03 травня 2022 року в Реєстрі наявні відомості про роботу позивача в ДВАТ Шахта «Гірська» ДП ДХК «Первомайськвугілля» (код страхувальника 00177336) та у Відокремленому підрозділі Шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» (код страхувальника 26402894), а також відомості по його спеціальному стажу за кодом підстави для обліку спецстажу ЗПЗ013А1 (згідно з Довідником кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб, який є додатком до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мінфіну від 14.04.2015 № 435, в редакції наказу Мінфіну від 15.05.2018 № 511, - працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року №461, і за результатами атестації робочих місць), починаючи з 1999 року.

Так в Реєстрі обліковано, що в 1999 році спеціальний стаж позивача становить 12 місяців, в 2000 році – 12 місяців, в 2001 році – 12 місяців, в 2002 році – 12 місяців, в 2003 році – 04 місяці 28 днів та 07 місяців 03 дні, в 2004 році – 12 місяців, в 2005 році – 12 місяців, в 2006 році – 12 місяців, в 2007 році – 12 місяців, в 2008 році – 12 місяців, в 2009 році – 06 місяців 17 днів, в 2013 році – 06 місяців 27 днів, в 2014 році – 08 місяців 11 днів, в 2016 році – 02 місяці 27 днів, в 2017 році – 12 місяців, в 2018 році – 12 місяців, в 2019 році – 11 місяців 25 днів, в 2020 році – 12 місяців, в 2021 році – 12 місяців, в 2022 році – 03 місяці. Також, починаючи з 2013 року, в Реєстрі наявні відомості про дати та номери наказів про проведення атестації робочих місць на відповідність умовам праці.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої, другої статті 5 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.

Відповідно до абзацу першого частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно з абзацом першим частини другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Абзацами дев`ятим та десятим частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом. За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Відповідно до абзаців першого та третього частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

Частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV визначено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Відповідно до частини другої статті 44 Закону № 1058-IV призначення пенсії за віком здійснюється автоматично (без звернення особи) у разі набуття застрахованою особою права на призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, на підставі відомостей, наявних у системі персоніфікованого обліку, якщо до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, особа не повідомила про бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.

У разі відсутності в системі персоніфікованого обліку даних про страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком (у тому числі за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку), територіальний орган Пенсійного фонду інформує застраховану особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду, про відсутність таких відомостей та необхідність їх подання (за наявності). Документи про страховий стаж можуть бути подані до територіального органу Пенсійного фонду або через особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду.

Згідно з частиною третьою статті 44 Закону № 1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Відповідно до абзаців першого-другого пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Пенсія за віком, що призначається автоматично (без звернення особи), - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, крім випадків відсутності в системі персоніфікованого обліку відомостей про страховий стаж застрахованої особи, необхідний для призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону. У разі якщо документи про страховий стаж не подані протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, вважається, що застрахована особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.

Згідно з абзацом першим частини п`ятої статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV визначено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідно з абзацом першим пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Абзацами двадцять четвертим – двадцять шостим пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV визначено, що працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону:

чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи;

жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.

Абзацами першим та другим пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV визначено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 59 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Статтею 62 Закону № 1788-XII визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до пункту 20 Порядку № 637, у тих випадках, коли і трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, встановлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок № 383).

Зазначений Порядок № 383 регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Пунктом 3 Порядку № 383 визначено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому, до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Списки № 1, 2 затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року №1173, застосовуються до пільгової роботи до 31 грудня 1991 року; якщо пільгова робота продовжується після 01 січня 1992 року (або тільки почалася після цієї дати), але не більше як до 11 березня 1994 року, - застосовуються Списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10; якщо пільгова робота продовжується після 11 березня 1994 року (або тільки почалась після цієї дати), але не більше як до 16 січня 2003 року, - застосовуються Списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162; якщо пільгова робота продовжується після 16 січня 2003 року (або тільки почалась після цієї дати), але не більше як до 24 червня 2016 року, - застосовуються Списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36.

Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.

Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі - Порядок № 22-1).

Згідно з пунктом 1.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).

Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку (пункт 1.8 розділу І Порядку № 22-1).

Відповідно до абзацу першого пункту 1.9 розділу І Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Абзацом першим підпункту 2 пункту 2.1 розділу II Порядку № 22-1 визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, зокрема документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, орган, що призначає пенсію, додає довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

Відповідно до абзаців першого, другого та п`ятого підпункту 3 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Особи, яким пенсія призначається відповідно до міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення, надають документи про стаж, визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу, та довідку згідно з додатком 5 до цього Порядку.

Згідно з пунктом 4.1 розділу ІV Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Пунктом 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1 визначено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Згідно з абзацами другим, третім, четвертим, шостим пункту 4.3 розділу ІV Порядку № 22-1 рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії приймається без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Згідно з пунктом 4.7 розділу IV Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Підставою для повідомлення заявника про перерахунок/відмову перерахувати пенсію може бути виключно рішення, прийняте територіальним органом ПФУ з цього питання.

Відповідно до абзацу першого пункту 4.10 розділу IV Порядку № 22-1 після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.

Завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій суб`єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям правомірності, які пред`являються до рішень суб`єктів владних повноважень та закріплені в частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

З вищеописаних письмових доказів, судом встановлено, що позивач звернувся до ГУПФУ в Луганській області із заявою про призначення пенсії від 03 травня 2022 року за формою, визначеною Порядком № 22-1.

Відповідно до пункту 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1 за принципом екстериторіальності для розгляду заяви позивача та поданих ним документів визначено структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, - ГУПФУ у Вінницькій області.

Рішенням ГУПФУ у Вінницькій області від 04 травня 2022 року № 122950002247 позивачу відмовлено в призначенні пенсії з тих підстав, що за наданими документами та даними, що містяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, страховий стаж ОСОБА_1 складає 25 років 01 місяць 02 дні, пільговий стаж особи (за списком № 1) документами не підтверджений, оскільки відсутні уточнюючі довідки про пільговий характер роботи, накази про результати атестації робочих місць та додатки до атестації робочих місць. До страхового стажу не зараховані періоди: навчання згідно з дипломом про навчання серії НОМЕР_1 з 01 вересня 1989 року по 30 червня 2000 року, оскільки період навчання складає понад 11 років; роботи в Державному тресті «Арктиквугілля» архіпелагу Шпіцберген з 29 серпня 2009 року по 16 січня 2012 року, з 29 червня 2012 року по 13 квітня 2013 року, з 31 жовтня 2014 року по 10 грудня 2016 року у зв`язку з відсутністю уточнюючих довідок та довідок про заробітну плату (з розбивкою по місяцях), згідно з Порядком № 22-1. Відмовлено в призначенні пенсії відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV.

Позивач не оспорює рішення ГУПФУ у Вінницькій області в частині відмови в зарахуванні до страхового стажу періодів, тому такі обставини не входять до предмету доказування по даній справі.

Щодо наведених мотивів незарахування до страхового та пільгового стажу за списком № 1 спірних періодів роботи, суд зазначає таке.

З вище наведених правових норм слідує, що страховий стаж особи за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку (до 01 січня 2004 року) обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Законом № 1058-IV, - за даними трудової книжки, після впровадження системи персоніфікованого обліку (після 01 січня 2004 року) - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

При цьому, значення трудової книжки, як основного документа, що підтверджує пільговий стаж роботи, встановлено статтею 62 Закону № 1788-ХІІ, і будь-які підзаконні нормативно-правові акти, які суперечать цьому положенню, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.

Проте, якщо трудова книжка відсутня або у ній не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

При цьому надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки, як такої, або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом, зокрема в постановах від 07 березня 2018 року в справі № 233/2084/17, від 16 травня 2019 року в справі № 161/17658/16-а, від 27 лютого 2020 року в справі № 577/2688/17, від 31 березня 2020 року в справі № 446/656/17, від 21 травня 2020 року в справі № 550/927/17, від 10 грудня 2020 року в справі № 195/840/17, від 18 травня 2021 року в справі № 229/2330/17.

Після 21 серпня 1992 року основними документами, які підтверджують пільговий стаж - період роботи на відповідних посадах або за професіями, які включені до списків, є трудова книжка та документи, що підтверджують проведення атестації робочих місць за умовами праці, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, якими можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Дослідженням записів в трудовій книжці позивача від 05 листопада 1992 року серії НОМЕР_5 про роботу позивача у Відокремленому підрозділі «Шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» (ДВАТ «Шахта «Гірська» ДП ДХК «Первомайськвугілля») встановлено, що в період з 27 січня 1994 року по 17 липня 2009 року, з 04 червня 2013 року по 25 вересня 2014 року та з 05 жовтня 2016 року по 03 травня 2022 року позивач працював повний робочий день на підземних роботах за професіями електрослюсаря підземного, старшого механіка з підйомів, пов`язаного з підземними роботами, старшого механіка з підйомів, пов`язаного з підземними роботами, механіка підземної дільниці конвеєрного транспорту, механіка дільниці монтажу і демонтажу гірничого обладнання, механіка підземної дільниці шахтового транспорту гірничого, тобто на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Суд зауважує, що записи в трудовій книжці про вказані періоди роботи позивача містять інформацію про зайнятість позивача на підземних роботах в шахті з повним робочим днем під землею, тобто інформацію про період зайнятості та про пільговий характер виконуваної позивачем роботи (зайнятість повний робочий день на підземних роботах в шахті).

Достовірність внесеної інформації підтверджена підписами уповноважених осіб роботодавців, які скріплені відповідною печаткою підприємства, тому у суду відсутні будь-які підстави для сумніву в достовірності внесених до трудової книжки даних.

За таких обставин суд дійшов висновку, що ГУПФУ у Вінницькій області взагалі безпідставно вимагає від позивача підтвердження цього періоду роботи уточнюючими довідками, виданими підприємствами роботодавцями відповідно до пункту 20 Порядку № 637.

Крім того, суд зауважує, що починаючи з 1999 року інформація про пільговий характер роботи позивача у Відокремленому підрозділі «Шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» (ДВАТ «Шахта «Гірська» ДП ДХК «Первомайськвугілля») наявна в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (довідка форми ОК-5), що відповідно до абзацу другого пункту 20 Порядку № 637 є належним доказом спеціального трудового стажу особи.

Щодо незарахування цих періодів роботи позивача через відсутність доказів проведення атестації робочих місць, за якими у вказаних періодах працював позивач, на відповідність умовам праці, суд зазначає, що до трудової книжки позивача відповідальними особами роботодавця внесені відповідні записи про проведення таких атестацій із зазначенням дат та номерів наказів про атестацію.

Також суд зауважує, що згідно з довідкою форми ОК-5, починаючи з 2013 року, дані про проведення атестації робочих місць, за якими працював позивач, дати та номери відповідних наказів про атестацію також внесені до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 19 лютого 2020 року в справі № 520/15025/16-а висловлено правову позицію щодо проведення атестації робочих місць і вказано, що непроведения або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.

Тому відсутність доказів проведення атестації робочих місць після 21 серпня 1992 року не є підставою для відмови в зарахуванні вказаних періодів роботи позивача до страхового стажу за списком № 1.

Отже, підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що в ГУПФУ у Вінницькій області відсутні підстави для незарахування до пільгового страхового стажу позивача за списком № 1 періодів роботи з 27 січня 1994 року по 17 липня 2009 року, з 04 червня 2013 року по 25 вересня 2014 року та з 05 жовтня 2016 року по 02 травня 2022 року у Відокремленому підрозділі «Шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля», тому позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

День 03 травня 2022 року є днем звернення із заявою про призначення пенсій, тобто днем, з якого за загальним правилом призначається пенсія, тому цей день вже не підлягає зарахуванню до страхового стажу.

Що стосується періодів роботи позивача в Державному тресті «Арктиквугілля» архіпелагу Шпіцберген рудник «Баренцбург», судом встановлено, що вказані періоди роботи не зараховані ані до страхового стажу позивача, ані до його пільгового страхового стажу за списком № 1.

Дослідженням трудової книжки від 05 листопада 1992 року серії НОМЕР_5 встановлено, що записи про роботу за період з 29 серпня 2009 року по 16 січня 2012 року містять інформацію про зайнятість позивача на підземних роботах протягом повного робочого дня за професією електрослюсар підземний, тобто професією, яка віднесена до списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Тобто судом встановлено, що позивач у період з 29 серпня 2009 року по 16 січня 2012 року працював повний робочий день на підземних роботах та виконував трудову функцію в особливо шкідливих для здоров`я та особливо важких умовах праці - за списком № 1, а факт його роботи за професією слюсаря підземного, що дає право на призначення йому пенсії на пільгових умовах, підтверджується копією трудової книжки.

З урахуванням викладеного, а також з вищенаведених мотивів суд вважає, що ГУПФУ у Вінницькій області безпідставно відмовляє в зарахуванні цього періоду роботи до страхового стажу та пільгового страхового стажу позивача за списком № 1 через відсутність уточнюючих довідок та доказів проведення атестації робочого місця.

Щодо періодів роботи з 29 червня 2012 року по 13 квітня 2013 року та з 31 жовтня 2014 року по 10 грудня 2016 року в Державному тресті «Арктиквугілля» архіпелагу Шпіцберген рудник «Баренцбург» судом встановлено, що записи в трудовій книжці не містять інформації про зайнятість позивача повний робочий день на підземних роботах, тому суд погоджується з ГУПФУ у Вінницькій області, що пільговий характер роботи позивача у вказаному періоді має підтверджуватися уточнюючими довідками, які позивачем разом із заявою про призначення пенсії не надані.

Через неповноту записів у трудовій книжці позивача та за відсутності уточнюючих пільговий характер роботи позивача довідок ГУПФУ у Вінницькій області відсутні підстави для зарахування цих періодів роботи позивача до його пільгового страхового стажу за списком № 1.

Проте відсутність таких уточнюючих довідок жодним чином не перешкоджає в зарахуванні цих періодів роботи позивача до загального страхового стажу.

Щодо тверджень відповідача про ненадання позивачем довідки про заробітну плату (з розбивкою по місяцях) за періоди роботи в Державному тресті «Арктиквугілля» архіпелагу Шпіцберген, суд вважає, що відсутність такої довідки не створює перешкод для зарахування спірних періодів роботи до страхового стажу, оскільки згідно із положеннями Закону № 1058-IV та Порядку № 22-1 така довідка не є документом про стаж, тому має значення для обчислення пенсії, а не страхового стажу, що дає право на призначення пенсії. Тому такі твердження відповідача відхиляються судом як безпідставні.

Підсумовуючи вищевикладене, зважаючи, що позивач на день звернення із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах досяг 50-річного віку, а також, що у позивача достатньо страхового (більше 25 років) та пільгового стажу за списком № 1 (з урахуванням спірних періодів становить більше 10 років), суд погоджується, що ОСОБА_1 має право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV.

Отже за встановлених судом обставин та нормативного врегулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що рішення ГУПФУ у Вінницькій області від 04 травня 2022 року № 122950002247 про відмову в призначенні позивачу пенсії не відповідає критеріям правомірного рішення суб`єкта владних повноважень, визначеним частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, тому є протиправним та підлягає скасуванню.

Як наслідок скасування цього рішення, керуючись положеннями частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне обрати належний спосіб захисту порушеного права позивача на призначення пенсії за віком на пільгових умовах та зобов`язати ГУПФУ у Вінницькій області зарахувати до: страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з 29 серпня 2009 року по 16 січня 2012 року, з 29 червня 2012 року по 13 квітня 2013 року, з 31 жовтня 2014 року по 10 грудня 2016 року в Державному тресті «Арктиквугілля» архіпелагу Шпіцберген; пільгового страхового стажу позивача за списком № 1 періоди роботи з 27 січня 1994 року по 17 липня 2009 року, з 04 червня 2013 року по 25 вересня 2014 року, з 05 жовтня 2016 року по 02 травня 2022 року на шахті «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» та з 29 серпня 2009 року по 16 січня 2012 року в Державному тресті «Арктиквугілля» архіпелагу Шпіцберген; та прийняти рішення про призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах згідно із пунктом 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV за заявою від 03 травня 2022 року.

Саме такий спосіб захисту, на думку суду, є ефективним для захисту порушених прав позивача, який у повній мірі сприятиме їх відновленню.

В ході розгляду адміністративної справи судом не встановлено вчинення ГУПФУ в Чернігівській області будь-яких дій (допущення бездіяльності), прийняття рішень, що порушують право позивача на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, тому в задоволенні вимог до першого відповідача слід відмовити.

Що стосується інших обставин, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення, суд вважає за необхідне зауважити, що у пункті 25 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Проніна проти України» зазначено, що суд зобов`язаний надавати відповідь на кожен із специфічних, доречних та важливих доводів заявника. Виходячи з позиції цього суду, що висловлена в пункті 42 рішення «Бендерський проти України», судові рішення мають в достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються.

Вказані вимоги зобов`язують суди при вирішенні справи у кожному конкретному випадку вживати передбачені законом заходи з метою з`ясування всіх обставин у справі, що мають значення для вирішення спору, встановити та надати вичерпну оцінку фактичним обставинам у межах спірних правовідносин з метою з`ясування об`єктивних причин та факторів, що зумовили настання для платника негативних наслідків у вигляді порушеного права, що підлягає захисту, та в достатній мірі висвітлити мотиви прийняття конкретних рішень.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За встановлених обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є частково обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Частиною восьмою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Ухвалою від 15 липня 2022 року про відкриття провадження у справі задоволено клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору в сумі 992,40 грн до ухвалення судового рішення в даній справі.

Зважаючи, що даний спір виник внаслідок неправильних дій ГУПФУ у Вінницькій області, суд вважає за необхідне покласти на цього відповідача судові витрати по сплаті судового збору повністю.

Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (місцезнаходження: 14005, місто Чернігів, вулиця П`ятницька, будинок 83 А, код за ЄДРПОУ 21390940), Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (місцезнаходження: 21100, місто Вінниця, вулиця Хмельницьке шосе, будинок 7, код за ЄДРПОУ 13322403) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 04 травня 2022 року № 122950002247 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах згідно із пунктом 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за заявою від 03 травня 2022 року, із зарахуванням: до пільгового страхового стажу за списком № 1 періодів роботи з 27 січня 1994 року по 17 липня 2009 року, з 04 червня 2013 року по 25 вересня 2014 року, з 05 жовтня 2016 року по 02 травня 2022 року у Відокремленому підрозділі «Шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» та з 29 серпня 2009 року по 16 січня 2012 року в Державному тресті «Арктиквугілля» архіпелагу Шпіцберген; до загального страхового стажу періодів роботи з 29 серпня 2009 року по 16 січня 2012 року, з 29 червня 2012 року по 13 квітня 2013 року, з 31 жовтня 2014 року по 10 грудня 2016 року в Державному тресті «Арктиквугілля» архіпелагу Шпіцберген.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути до Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області судовий збір у сумі 992,40 грн (дев`ятсот дев`яносто дві гривні 40 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.О. Пляшкова