Рішення № 10676133, 19.07.2010, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
19.07.2010
Номер справи
7/65-1083
Номер документу
10676133
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"19" липня 2010 р.Справа № 7/65-1083 Господарський суд Тернопільської області

У складі судді Стадник М.С.

розглянув матеріали справи

за позовом: Відкритого акціонерного товариства "Тернопільобленерго" вул. Енергетична, 2, м. Тернопіль, 46000 в особі Бережанського району електромереж вул. Шевченка, 146, м. Бережани, Бережанського району, Тернопільської області, 47500

до відповідача: Районного управління праці та соціального захисту населення Бережанської райдержадміністрації вул. Шевченка, 13, м. Бережани, Бережанського району, Тернопільської області, 47500

За участю представників сторін :

Позивача: Балда-Денисюк Л.М. довіреність № 20/24 від 11.01.2010р.

          Суть справи:

Відкрите акціонерне товариство "Тернопільобленерго" в особі Бережанського району електромереж звернулося з позовом до Районного управління праці та соціального захисту населення Бережанської райдержадміністрації про стягнення 2578,57 грн. відшкодування витрат за надані громадянам пільги по оплаті за електроенергію.

Сторони відповідно до ст. 64 ГПК України повідомлені про місце і час розгляду справи.

Учаснику судового процесу в засіданні роз’яснено права і обов’язки передбачені ст. 22 ГПК України.

Відповідач проти позовних вимог заперечує, посилаючись на те, що відповідно до ст. 9 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" з метою визначення державних гарантій щодо надання житлово-комунальних послуг та розмірів плати за житло і житлово-комунальні послуги, встановлюються державні соціальні нормативи у сфері житлово-комунального обслуговування, до яких належать нормативи користування житлово-комунальними послугами щодо яких держава надає пільги та встановлює субсидії малозабезпеченим громадянам і такі нормативи встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1996р. № 879 "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати". Вважає, що зазначена постанова не передбачає виключень, а тому визначені цією постановою норми пільгового споживання житлово-комунальних послуг поширюється на всі категорії громадян, які відповідно до законодавства мають право на пільги. Також, просить врахувати рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008р. у справі №10-рп/2008, яким положення п. 68 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" щодо надання пільг в оплаті за житлово-комунальні послуги, передбачених Законом України "Про міліцію" визнано такими, що не відповідають Конституції України, втратили чинність і додаткових вимог стосовно порядку його виконання не визначено. На підтвердження своїх доводів посилається також на роз’яснення Міністерства фінансів України (лист №31-19019-18-5/21986 від 13.08.2009р.) та Головного управління праці та соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації (лист №03-02/4937 від 25.11.2009р.) , згідно яких у розрахунках субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату житлово - комунальних послуг враховуються кошти на надання пільг з врахуванням встановлених норм пільгового споживання. Проведення перерахунків наданих пільг в платі за спожиту електроенергію без урахуванням норм пільгового споживання потребуватиме додаткових бюджетних коштів, які не передбачені в Державному бюджеті України на 2010рік. Просить в позові відмовити, та розгляд справи здійснювати без участі повноваженого представника.

В судовому засіданні з 16.07.2010р. по 19.07.2010р., за клопотанням позивача, оголошена перерва для надання йому можливості ознайомитися з запереченням та актами звіряння розрахунків наданих відповідачем, оскільки такі не направлялися позивачу.

Позивач надав пояснення на заперечення відповідача та додані акти звіряння розрахунків за надані населенню (ветеранам військової служби) послуги, на які надаються пільги, та просить суд на їх спростування врахувати наступне:

- посилаючись на постанову КМ України від 01.08.1996 року № 879, відповідач вказує, що норми пільгового споживання житлово-комунальних послуг поширюються на всі категорії громадян, які відповідно до законодавства мають право на пільги, але дана постанова застосовується у випадку, коли є посилання на норми споживання у законі, яким надано пільги певним категоріям громадян;

- в ст. 22 Закону України "Про міліцію" немає посилань на норми споживання, а встановлено, що працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, палива і така пільга зберігається за працівниками міліції, звільнених зі служби за віком, хворобою або вислугою років;

- Міністерство палива та енергетики України, в межах компетенції наданої постановою КМУ від 01.08.1996р. №879, листом від 17.12.2009р. за № 32-01/6-2934 надало роз'яснення щодо застосування норм, визначених вищезазначеною постановою КМУ, в якому наведено: «Працівникам міліції, звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років згідно з чинним законодавством надається 50 % знижка по оплаті за всю спожиту електроенергію за місяць», що підтверджує законність дій ВАТ «Тернопільобленерго»;

- відповідачем визнано, що додаткових вимог стосовно порядку виконання Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008року №10-рп/2008 не встановлено, але погоджується з тим, що даним Рішенням внесено зміни до деяких законодавчих актів України, щодо надання пільг в оплаті за житлово-комунальні послуги, в тому числі в Закон України «Про міліцію»;

- відсутні обмеження нормами споживання електроенергії як в Законі України «Про міліцію»так і в Законі України "Про Державний бюджет України на 2010 рік», а тому відповідачем безпідставно зменшені обсяги наданих пільг в актах звіряння розрахунків за надані населенню послуги в період з січня по травень включно 2010р., так як відповідачем зазначено суми відшкодування за надані пільги в оплаті за спожиту електричну енергію в межах норм, не надавши на підтвердження розрахунків, в той час як Бережанським РЕМ зазначено суми відшкодування, виходячи з фактично нарахованих обсягів відповідних пільг у розмірі, визначеному ст.22 Закону України «Про міліцію».

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, та давши оцінку матеріалам наданим сторонами для підтвердження заявлених вимог і заперечень, прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення.

При цьому, суд виходив із наступного:

- порядок обчислення норми пільгового споживання електроенергії та нарахування плати за електричну енергію громадянам, які згідно із законами України мають право на пільгове споживання електричної енергії, регулюються цими Законами, постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.96 р. N 879 "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати" (далі постанова № 879), Законом України "Про електроенергетику", Правилами користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999р. №1357, Роз'ясненнями щодо визначення обсягів пільгового споживання електричної енергії громадянами даної категорії, які надаються Міністерством палива та енергетики України в межах повноважень визначених п. 2 постанови N 879, та іншими нормативними актами прийнятими на виконання Законів;

- забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України (пільговики), здійснюється за допомогою Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, облік яких ведеться уповноваженими органами - Управлінням праці та соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, структурні підрозділи з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських рад у відповідності до "Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги" , затвердженого постановою К М України від 29.01.03 №117;

- до громадян, які мають пільги на житлово-комунальні послуги та включені до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, що не заперечується відповідачем, належать працівники міліції та члени їх сімей, яким відповідно до ч.ч.4, 6 ст. 22 Закону України "Про міліцію" надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива і, право на дану пільгу за цим Законом зберігається за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років;

- порядок відшкодування суми витрат, які виникають внаслідок постачання електричної енергії енергопостачальними підприємствами пільговим категоріям споживачів, визначено у Бюджетному кодексі України, Законі України "Про Державний бюджет України на 2009 рік", Законі України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", Положенні про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою КМ України від 04.03.2002 р. №256 (далі –Порядок №256), Порядком підтвердження заборгованості, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії, затвердженим постановою КМ України від 22.02.2006р. №191 (далі Порядок про підтвердження заборгованості):

1). згідно ст.39 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та ст.38 Закону "Про Державний бюджет України на 2010 рік " передбачено надання житлових субсидії населенню та пільг ( в тому числі , звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років працівникам міліції) на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло -, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам ;

2). відповідно до ст.102 Бюджетного кодексу України, видатки місцевих бюджетів, передбачені у підпункті "б" п.4 ч.1 ст.89 цього Кодексу, а саме видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення, державні програми соціального захисту, пільги ветеранам війни і праці, фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України;

3). порядок надання пільг працівникам міліції, звільненим із служби за віком, хворобою або вислугою років передбачено п.1 Порядку №256;

4). головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення , відповідності до п. 3 Порядку №256, є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення, які ведуть персоніфікований облік за видами пільг отримувачів, в тому числі звільненим із служби за віком, хворобою або вислугою років працівникам міліції, а також здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі отриманих від них щомісячних звітів щодо послуг, наданих отримувачам, які мають право на відповідні пільги;

- особливості підтвердження заборгованості з пільг та житлових субсидій населенню з оплати енергоносіїв встановлені Порядком про підтвердження заборгованості, відповідно до п.п. 22,23 якого, суми заборгованості, що виникла через відсутність у державному та/або місцевих бюджетах минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування пільг та житлових субсидій, встановлених законодавством для оплати спожитих енергоносіїв та послуг з їх передачі (транспортування) та/або постачання, та/або оплати не в повному розмірі видатків, передбачених бюджетами всіх рівнів на фінансування зазначених пільг та житлових субсидій, встановлюються (уточнюються) підприємством паливно-енергетичного комплексу або постачальником теплової енергії, які є ініціаторами підтвердження заборгованості з пільг та субсидій за видами енергоносіїв (електричної, теплової енергії, природного газу), на підставі довідки про суми нарахованих пільг та житлових субсидій, які встановлені законодавством для сплати енергоносіїв, та про обсяги їх фактичного фінансування, підписаної керівником відповідного головного розпорядника бюджетних коштів та скріпленої печаткою та акту про наявність та розмір заборгованості з пільг та субсидій. Зазначені документи, головний розпорядник бюджетних коштів у семиденний строк після їх надходження повертає погоджений ним один примірник акта про наявність та розмір заборгованості з пільг та субсидій ініціатору або надсилає відмову в його погодженні із зазначенням причин.

Матеріалами справи підтверджено :

- Відкрите акціонерне товариство "Тернопільобленерго" в особі Бережанського району електромереж, у відповідності до укладених договорів про користування електричною енергією, в період з січня 2010р. по травень 2010 р. (включно), поставив працівникам міліції, які звільнені зі служби за віком, хворобою або вислугою років, електроенергію, які оплачували її з урахуванням пільг у відповідності до Закону України "Про міліцію", а саме 50% від вартості наданих послуг;

- на підтвердження факту заборгованості за спірний період, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії, позивачем надані відповідачу - уповноваженого органу, звіти форми "2-пільга" (форми звітності затверджена Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 4 жовтня 2007 року N 535 для розрахунку видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг) та по два примірника актів звіряння розрахунків між Бережанським РЕМ та головним розпорядником коштів місцевого бюджету за формою -3 за надані населенню послуги, на які надаються пільги за кожний місяць, що не заперечується відповідачем;

- відповідач, в порушенням встановленого чинним законодавством порядку відшкодування коштів, акти звіряння позивачу у встановлений строк не повернув , а надав їх суду за ввесь спірний період, при цьому не підтвердив належними доказами причини не проведення відшкодування позивачу витрат, пов'язаних з наданням пільг по оплаті за електроенергію, а тому позовні вимоги про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Бережанської районної державної адміністрації 2578,57грн. підлягають до задоволення, як обґрунтовано заявлені та підтверджені матеріалами справи.

Доводи відповідача, судом до уваги не приймається, оскільки:

- відповідно до ст. 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання, а тому посилання відповідача на те, що обсяг спожитої електроенергії, на який надається 50% знижка в оплаті, відповідно до постанови КМ України №879 повинен бути обмежений нормами, безпідставні, оскільки п.п.4,7 ст.22 Закону України "Про міліцію" в 2010 році діють в редакції закону від 11.05.2007р. ;

- безпідставними є посилання відповідача на роз’яснення Міністерства фінансів України (лист №31-19019-18-5/21986 від 13.08.2009р.) та Головного управління праці та соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації (лист №03-02/4937 від 25.11.2009р.) щодо врахування при розрахунках встановлених норм пільгового споживання, оскільки такі надані з перевищенням повноважень, так як згідно п. 2 постанови КМ України №879 право давати в межах своєї компетенції роз'яснення щодо реалізації пільг на житлово-комунальні послуги надано тільки Державному комітетові по житлово-комунальному господарству та Міністерству палива та енергетики.

Слід зазначити, що згідно роз'яснення департаменту електроенергетики Міністерства палива та енергетики України №32-01/6-2934 від 17.12.2009р., роз’яснено, що постанова КМ України №879 є підзаконним нормативно-правовим актом, якою керуються відповідні органи, установи та організації у разі, коли на це є пряме посилання у відповідних законах України, відповідно до яких споживачам надаються пільги на користування житлово-комунальними послугами. Оскільки, зміни в ст.22 Закону України "Про міліцію" внесені 27.12.2007р. на підставі п.68 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік" та дія яких встановлена по 31 грудня 2008 року, в яких право на соціальну пільгу встановлювалося у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, визнані неконституційними Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. у справі N 10-рп/2008, що знайшло своє підтвердження і у вищезазначеному роз’ясненні, в якому наголошено, що працівникам міліції, звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років згідно з чинним законодавством, надається 50% знижка по оплаті за всю спожиту електроенергію за місяць, що відповідає чинному законодавству .

Державне мито в сумі 102,00 грн. та витрати на інформаційно –технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00 грн. покладаються на відповідача на підставі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 49, 82, 84 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Бережанської райдержадміністрації вул. Шевченка, 13, м. Бережани, Бережанського району, Тернопільської області, ідентифікаційний код 03195524 на користь Відкритого акціонерного товариства "Тернопільобленерго" в особі Бережанського району електромереж вул. Шевченка, 146, м. Бережани, Бережанського району, Тернопільської області , на поточний рахунок з спеціальним режимом використання № 260373001081 в Бережанському відділенні "Ощадбанк" № 6352, МФО 398057, ідентифікаційний код 25781004 –2578( дві тисячі п'ятсот сімдесят вісім) грн.57 коп. відшкодування витрат за надані пільги по оплаті за електроенергію та 102(сто дві)грн.00 коп. державного мита, 236 (двісті тридцять шість) грн.00 коп. витрат на інформаційно –технічне забезпечення судового процесу на поточний рахунок 260053000146 в ТОУ ВАТ "Ощадбанк", МФО 338545, код 00130725.

Видати наказ.

На рішення суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, протягом десяти днів з дня підписання рішення (03.08.2010р.), через місцевий господарський суд.

Суддя