ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.03.10 Справа №АС10/56-09.
Господарський суд Сумської області, у складі судді Малафеєвої І.В. при секретарі судового засідання Дябелко Т.М. розглянувши матеріали справи № АС10/56-09
за позовом: фермерського господарства «Колімб-А», Недригайлівський район
до відповідача: Контрольно ревізійного відділу в Недригайлівському районі
про зобов’язання вчинити певні дії
Представники сторін:
від позивача Шелест М.В., Дащенко С.О.
від відповідача Моргун Я.В.
В судовому засіданні судом було оголошено перерву з 09.03.2010 р. до 15.03.2010р. до 12 год. 20 хв.
Суть спору: позивач просить суд визнати дії відповідача – суб’єкта владних повноважень – Контрольно-ревізійного відділу в Недригайлівському районі щодо перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати фермерським господарством «Колімб-А» орендної плати за землю державної власності протиправними; визнати дії відповідача щодо визначення зобов’язання фермерського господарства «Колімб-А» по сплаті заборгованості по орендній платі за землю до місцевих бюджетів різних рівнів в розмірі 17852,27 грн. протиправними.
Ухвалою від 24.03.2009 року провадження у даній справі зупинялось до розгляду пов’язаної справи № 9/37-09 і було поновлено ухвалою від 11.12.2009 року.
01.03.2010 року позивач змінив позовні вимоги і просить визнати протиправними дії відповідача – суб’єкта владних повноважень – Контрольно-ревізійного управління Сумської області щодо встановлення факту приховування фермерським господарством «Колімб-А» заборгованості по орендній платі за землю; визнати протиправними дії відповідача щодо вимоги про призупинення виплати компенсації за посів ярих зернових культур фермерського господарства «Колімб-А». Крім того позивач просить витребувати у Роменської міжрайонної державної податкової інспекції довідку про сплату товариством з обмеженою відповідальністю «Іваницьке» орендної плати за оренду земель запасу та резервного фонду площею 100 га та 355,8 га, що розташовані на території Іваницької сільської ради, за період з липня по грудень 2005 року.
Відповідач заперечує як проти первісно заявлених так і проти змінених позовних вимог, і вважає їх неправомірними та необґрунтованими.
В судовому засіданні позивач подав клопотання про зупинення провадження по справі, посилаючись на направлення ним по пов’язаній справі касаційної скарги до Верховного суду України.
Відповідач заперечує проти заявленого клопотання.
Справа розглядається за наявними в ній матеріалами на підставі п.4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив.
З 8 липня по 1 серпня 2008 року Контрольно-ревізійним відділом в Недригайлівському районі проводилася ревізія фінансово-господарської діяльності виконкому Іваницької сільської ради Недригайлівського району за період з 1 червня 2006 року по 30 червня 2008 року, за наслідками якої складено Акт № 07-21/7 ревізії фінансово-господарської діяльності виконкому Іваницької сільської ради за період з 01.06.2006 по 30.06.2008 року.
На підставі вказаного акту ревізії КРВ в Недригайлівському районі Сумської області управлінню агропромислового розвитку Недригайлівської РДА було направлено листа № 07-14/421 від 11 серпня 2008 року «Про призупинення виплати компенсації за посіви ярих зернових культур фермерського господарства «Колімб-А».
Даним листом начальника управління агропромислового комплексу Недригайлівської РДА було повідомлено про приховування заборгованості по орендній платі за землю фермерського господарства «Колімб-А», яка повинна бути сплачена на підставі договорів оренди землі, укладених між Недригайлівською районною державною адміністрацією та фермерським господарством «Колімб-А» від 29 липня 2005 року та 18 серпня 2005 року за період з липня по грудень 2005 року.
Позивач зазначає, що разом з тим, даним листом було здійснено вимогу про призупинення виплати компенсації за посів ярих культур фермерським господарством «Колімб-А» та проведення засідання комісії по розгляду питання щодо невиплати цієї компенсації взагалі.
Рішенням комісії по визначенню переліку сільськогосподарських підприємств, які мають право на отримання бюджетних коштів за гектар посіву ярих культур урожаю 2008 року, яке оформлене протоколом № 13 від 04.09.2008 року позивача було позбавлено права на компенсацію за посів ярих культур.
Позивач пояснює, що факт приховування заборгованості по орендній платі за землю фермерського господарства «Колімб-А» спростовується актом Роменської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області «Про результати виїзної планової перевірки фермерського господарства «Колімб-А» № 306-23/32807499 від 03.07.2007 року за період з 01.08.2005 року по 31.03.2007 року, відповідно до якого за перевіряємий період позивач нараховував та сплачував орендну плату своєчасно.
Орендна ж плата за орендовані позивачем земельні ділянки відповідно до договорів від 29 липня 2005 року та 18 серпня 2005 року була сплачена товариством з обмеженою відповідальністю «Іваницьке», у фактичному користуванні якого знаходились вищевказані земельні ділянки.
Факт фактичного використання землі підтверджуються довідкою виконкому Іваницької сільської ради № 275 від 10.10.2005 року та довідкою Недригайлівського районного відділу земельних ресурсів Сумського обласного управління земельних ресурсів № 1277 від 14 листопада 2005 року.
Таким чином, позивач вважає, що дії відповідача щодо встановлення факту приховування фермерським господарством «Колімб-А» заборгованості по орендній платі за землю та вимога про призупинення виплати компенсації за посів ярих зерновх культур фермерського господарства «Колімб-А» є незаконними та такими, що порушують права позивача, а отже, мають бути визнані судом протиправними.
Однак суд не може погодитись з викладеними позивачем вимогами, виходячи з наступного.
Статтею 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» від 26.01.1993 №2939-ХП (із змінами та доповненнями) визначені головні завдання державної контрольно-ревізійної служби, серед яких, зокрема: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, а також виконанням місцевих бюджетів.
Відповідно до ст. 69 Бюджетного кодексу України до доходів місцевих бюджетів належать 60 відсотків плати за землю - для бюджетів сіл, селищ, міст районного значення та їх об'єднань.
Таким чином, контроль за виконанням місцевих бюджетів за доходами відноситься до компетенції органів державної контрольно-ревізійної служби України.
Під час проведення ревізії відповідачем було досліджено питання передачі в оренду землі та службових приміщень і зазначено, що використання протягом 2005-2008 років фермерським господарством «Колімб-А» земель сільськогосподарського призначення на площі 455,8 га без повної та своєчасної сплати орендної плати призвело до втрат бюджетів різних рівнів в сумі 10487,86 грн.
Такий висновок не суперечить вимогам ст. 69 Бюджетного кодексу України, яка визначає доходи місцевих бюджетів, до яких, зокрема, належить 60 відсотків плати за землю, та ст. 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» від 26.01.1993 №2939-ХІІ, якою визначено завдання органів державної контрольно-ревізійної служби здійснювати контроль за виконанням місцевих бюджетів.
Як вбачається з матеріалів справи і пояснень сторін, до ревізії посадовими особами об'єкта контролю (Іваницькою сільською радою) були надані відповідні документи, які стосуються питання оренди земельних ділянок Фермерським господарством «Колімб-А».
Зокрема, було надано укладені між фермерським господарством «Колімб-А» та Недригайлівською районною державною адміністрацією договори оренди землі від 29.07.2005 та від 18.08.2005.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 №161-ХІУ(із змінами та доповненнями) договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації. Зазначені договори зареєстровані у Недригайлівському відділі Сумської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України» про, що у книзі Державного реєстру земель на території Іваницької сільської ради вчинені відповідні записи від 29.07.2005 р. за № 040563200401 та від 18.08.2005 за № 0405632020438.
Таким чином відповідно до ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України від 16 січня 2003 року № 43 6-ІV між сторонами зазначених договорів виникли господарські зобов'язання.
Своїми діями (не внесенням відповідного розміру орендної плати до місцевих бюджетів) позивач порушив норму ч. 1 ст.193 Господарського кодексу України, яка передбачає, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.
За інформацією Недригайлівського відділення Роменської МДПІ від 11.08.2008 № 1954/154-109, відповідно до якої фермерським господарством «Колімб-А» податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за період з 29.07.2005 по 31.12.2005 не подавалася.
Тобто позивач порушив ч. 2 ст.14 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992 № 2535-ХП (із змінами та доповненнями) в частині невиконання обов'язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку.
За результатами проведеної ревізії фінансово-господарської діяльності виконкому Іваницької сільської ради та на підставі виявлених порушень, а саме заборгованості по орендній платі за 2005 рік по договорах оренди землі від 29.07.2005 та від 18.08.2005 в розмірі 10 487,86 грн., на виконання вимог п. 4 Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2007 № 256 (із змінами та доповненнями), було направлено лист від 11.08.2008 № 07-14/421 начальнику управління агропромислового розвитку Недригайлівської райдержадміністрації Таранченку Г.В. з проханням розглянути питання щодо призупиненя виплати компенсації за посів ярих культур фермерському господарству Колімб-А» та з пропозицією провести засідання комісії, на якому розглянути питання щодо виплати даної компенсації.
Таким чином, відповідач не дав вказівку позбавити позивача права на компенсацію, як це стверджується в уточненнях (змінених) позовних вимогах, а запропонував провести засідання уповноваженої комісії, на якому і вирішувати відповідне питання.
Крім того, суд не може прийняти до уваги посилання позивача на те, що спірна земельна ділянка фактично використовується товариством з обмеженою відповідальністю «Іваницьке», а не ним. Це питання досліджувалось при розгляді пов’язаної справи № 9/37-09.
В постанові Харківського апеляційного господарського суду від 13.10.2009 року зазначено, що право користування земельними ділянками площею 455,8 га фермерське господарство «Колімб-А» набуло 29.07.2005 року та 18.08.2005 року, оскільки відповідно до ст. ст. 17, 18 Закону України «Про оренду землі» договори оренди землі набули чинності після їх державної реєстрації. В свою чергу орендодавець передав земельні ділянки орендарю, про що складені відповідні акти приймання-передачі, підписані головою фермерського господарства «Колімб-А» Косаковою Л.І. та скріплені печаткою відповідача.
В актах приймання-передачі об’єктів оренди від 29.07.2005 року зазначено, що земельні ділянки площею 100 га та 355,8 га знаходяться у задовільному стані і придатні для використання за цільовим призначенням. У зв’язку з цим, на момент укладення договорів оренди землі ніяких претензій чи звернень щодо неможливості використання земельних ділянок зі сторони орендаря не надходило. До суду з приводу усунення перешкод в користуванні земельними ділянками відповідач не звертався, договори оренди землі ним не оспорювались і є чинними.
Відповідно до листа Недригайлівського районного реєстраційного відділу СРФ ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України по земельних ресурсах» від 29.10.2008 року крім фермерського господарства «Колімб-А» ніхто не набував права користування земельними ділянками площею 100 га та 355,8 га із земель запасу на території Іваницької сільської ради за межами населеного пункту.
Таким чином, орендар у відповідності до ст. 15 Закону України «Про плату за землю» повинен сплатити орендну плату за користування земельними ділянками з моменту отримання земельних ділянок в оренду згідно актів прийому-передачі, на підставі договорів оренди земельних ділянок, незалежно від їх використання.
Згідно ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказується при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Тому і клопотання позивача про витребування у Роменської міжрайонної державної податкової інспекції довідки про сплату товариством з обмеженою відповідальністю «Іваницьке» орендної плати за оренду земель запасу та резервного фонду площею 100 га та 355,8 га, що розташовані на території Іваницької сільської ради, за період з липня по грудень 2005 року підлягає задоволенню.
Також безпідставним є клопотання позивача про зупинення провадження у справі, оскільки відповідно до ч. 3 ст. 156 Кодексу адміністративного судочинства України суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі. У даному випадку рішення по пов’язаній справі набрало законної сили і, більш того, залишено в силі постановою Вищого господарського суду України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 156, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
1. В задоволенні адміністративного позову фермерського господарства «Колімб-А», Недригайлівського району щодо визнання дій Контрольно-ревізійного відділу Недригайлівського району щодо перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати фермерським господарством «Колімб-А» орендної плати за землю державної власності та щодо визначення зобов’язання фермерського господарства «Колімб-А» по сплаті заборгованості по орендній платі за землю до місцевих бюджетів різних рівнів в розмірі 17852,27 грн. протиправними – відмовити.
2. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
3. Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом 10 днів з дня її складення у повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
4. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
СУДДЯ І.В.МАЛАФЕЄВА
Суддя