Рішення № 106739922, 13.10.2022, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.10.2022
Номер справи
620/4681/22
Номер документу
106739922
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 жовтня 2022 року м. Чернігів Справа № 620/4681/22

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,

розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 про визнання протиправними та скасування наказів, зобов`язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 позивач) 14.07.2022 за допомогою системи «Електронний суд» звернувся до суду з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 (далі – в/ч НОМЕР_1 , відповідач 1), Військової частини НОМЕР_2 (далі – в/ч НОМЕР_2 , відповідач 2), у якому просить:

- визнати протиправним та скасувати наказ командира в/ч НОМЕР_1 від 16.05.2022 №63-РС про призначення його на посаду старшого навідника першого гранатометного взводу роти вогневої підтримки в/ч НОМЕР_2 ;

- визнати протиправним та скасувати п. 5.47 наказу командира в/ч НОМЕР_2 №119 від 17.05.2022 про зарахування до особового складу;

- виключити його з особового складу в/ч НОМЕР_2 .

Свої вимоги мотивує тим, що спірні накази прийняті з порушенням статей 9, 20 Закону України «Про основи національного спротиву», пункту 16 Положення про проходження громадянами України служби у військовому резерві Збройних Сил України, затвердженого Указом Президента України №618/2012, та пункту 2.8 Інструкції з організації обліку особового складу Збройних Сил України, затвердженої наказом МОУ від 26.05.2014 №333.

Так, з 29.04.2022 позивач проходив службу в складі сил територіальної оборони ЗС України, виконання завдань якої здійснюються в межах створеної зони територіальної оборони. Станом на 30.04.2022 і до 08.05.2022 Понорницька громада Новгород-Сіверського району Чернігівської області не була віднесена до зони бойових дій, а тому підстав для залучення його до виконання завдань поза межами зони територіальної оборони не було. Наказом Новгород-Сіверського РТЦКтаСП позивача направлено у відрядження до в/ч НОМЕР_1 у м. Конотоп, Сумської області та спірним наказом зараховано до резерву в/ч НОМЕР_1 . Разом з тим, позивач зазначає, що не підписував контракт про проходження громадянином України служби у військовому резерві Збройних Сил України та не подавав рапорт про переведення до в/ч НОМЕР_1 . Крім того, враховуючи, що позивач був зарахований до роти охорони територіальної оборони ОТГ Понорницької громади та відповідно до статті 20 Закону України «Про основи національного спротиву» (в редакції на час прийняття оскаржуваних наказів) його не мали права направляти до військових частин та зараховувати до їх особового складу для виконання завдань в зоні ведення воєнних (бойових) дій.

Ухвалою судді від 26.07.2022 поновлено позивач строк на звернення до суду з позовом, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, витребувано у відповідачів додаткові докази по справі, встановлено відповідачам 15-дений строк з дня вручення вказаної ухвали для надання відзиву на позов.

Ухвалою суду від 21.09.2022 витребувано у Новгород-Сіверського РТЦКтаСП додаткові докази по справі.

У встановлений судом строк від відповідача 1 відзив на позов або клопотання про продовження строку на його подання не надійшли. Про розгляд справи в/ч НОМЕР_1 повідомлена належним чином, витребувані докази не надала.

У встановлений судом строк від відповідача 2 відзив на позов або клопотання про продовження строку на його подання не надійшли. Конверт з поштовим відправленням повернуся неврученим із відміткою «відмова від отримання».

Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

За наведених обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у матеріалах справи доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд враховує таке.

29.04.2022 Новгород-Сіверським РТЦКтСП призвано ОСОБА_1 на військову службу як солдата запасу та зараховано стрільцем 2 відділення 4 взводу роти охорони 1 відділу Новгород-Сіверського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Чернігівської області, ВОС – 100915А, що підтверджується наказом від 29.04.2022 №В-34 (а.с. 49).

Відповідно до наказу від 08.05.2022 №47, зокрема, позивача знято з продовольчого забезпечення при Новгород-Сіверському РТЦКтСП як такого, що вибув у відрядження у розпорядження командира в/ч НОМЕР_1 (а.с. 50).

З відрядження позивач прибув 16.05.2022, про що Новгород-Сіверським РТЦКтСП видано наказ №56 (а.с. 51).

16.05.2022 начальником Новгород-Сіверського РТЦКтСП видано наказ №57, відповідно до якого позивача із 16.05.2022 виключено зі списків особового складу Новгород-Сіверського РТЦКтСП та всіх видів забезпечення, у зв`язку із увільненням із займаної посади і зарахуванням у розпорядження командира 58 окремої піхотної бригади відповідно до наказу командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (по особовому складу) від 11.05.2022 №39-РС. Згідно із наказом №57 позивач 16.05.2022 справи та посаду здав і вибув до нового місця служби до в/ч НОМЕР_1 м. Конотоп Сумської області (а.с. 52-53).

Наказом командира в/ч НОМЕР_1 від 16.05.2022 №63-РС позивача призначено на посаду старшого навідника 1 гранатометного відділення гранатометного взводу роти вогневої підтримки в/ч НОМЕР_2 та направлено для подальшого проходження військової служби до вказаної частини (с. Золотарівка, Луганська область).

Наказом командира в/ч НОМЕР_2 від 17.05.2022 №119 ОСОБА_1 із 17.05.2022 зараховано до списків особового складу частини (а.с. 7).

Вважаючи вищевказані накази від 16.05.2022 №63-РС та від 17.05.2022 №119 протиправними, ОСОБА_1 звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує таке.

Статтею 65 Конституції України установлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадянина України. Громадяни відбувають на військову службу відповідно до закону.

Аналогічні положення містяться частині першій статті 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу».

Суд зазначає, що правовою основою зазначеного обов`язку є Конституція України, Закони України «Про військовий обов`язок і військову службу», «Про оборону України», «Про збройні сили України», «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», інші закони України, а також прийняті відповідно до них Укази Президента України та нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов`язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов`язковість яких дана Верховною Радою України.

У зв`язку із збройною агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки та оборони України, відповідно до пункту 21 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», згідно із Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 в Україні введено воєнний стан. Даний Указ затверджено Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні».

Відповідно до статті 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, та передбачає надання відповідним органам влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відведення загрози, відсічі збройній агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Пунктом 1 Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 воєнний стан в Україні вводився на строк 30 днів з 05:30 24.02.2022.

При цьому, у зв`язку із збройною агресією російської федерації проти суверенної України, на підставі частини 2 статті 102, пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України, Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 в Україні оголошено загальну мобілізацію. Пунктом 2 цього Указу постановлено мобілізацію провести на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, м. Києва.

Указами Президента України від 14.03.2022 №133/2022, від 18.04.2022 №259/2022, від 17.05.2022 №341/2022, від 17.05.2022 №341/2022 та від 12.08.2022 №573/2022, затверджених Законами України від 15.03.2022 №2119-ІХ, від 21.04.2022 №2212-ІХ, від 22.05.2022 №2263-ІХ, від 22.05.2022 №2263-ІХ та від 15.08.2022 №2500-ІХ, строк воєнного стану в Україні продовжувався (останній раз з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб). Крім того, Указом Президента України від 12.08.2022 №574/2022, затвердженим Законом України від 15.08.2022 №2501-ІХ, продовжено з 23 серпня 2022 року строк проведення загальної мобілізації на 90 діб.

Відповідно до пункту 8 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154, виконання завдання з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, призову громадян на військову службу покладені саме на районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Згідно із пунктом 2.7 розділу ІІ Інструкції з організації обліку особового складу в Збройних силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 26 травня 2014 року №333, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 12 червня 2014 року за №611/25388, зарахування особового складу до списків військової частини і виключення зі списків, а також внесення в облікові документи змін, які відбулися в персональних облікових даних військовослужбовців і працівників, крім освіти, реєстрації (розірвання) шлюбу, народження дітей, здійснюються тільки на підставі наказів по стройовій частині.

Відповідно до пункту 2.8 Інструкції зарахування до списків військової частини прибулого особового складу (прийом на роботу працівників) проводиться наказом по стройовій частині, у день прибуття особового складу до військової частини.

Підставою для видання наказу про зарахування особового складу до списків військової частини (про прийом на роботу працівника) є: для військовослужбовців - іменні списки команд, приписи і документи, що посвідчують особу військовослужбовця.

До списків особового складу військової частини наказами не зараховуються особи, прикомандировані з інших військових частин.

Виключення зі списків особового складу військової частини проводиться наказом по стройовій частині в такі строки: осіб, звільнених з військової служби, призначених для проходження військової служби до інших військових частин (у тому числі направлених на навчання за кордоном строком понад один рік і на посади національного контингенту), зарахованих на навчання до військових навчальних закладів, обраних народними депутатами України, відряджених до органів, установ і організацій із залишенням на військовій службі, а також направлених для проходження військової служби до інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту (далі - інші військові формування), - з дня вибуття (пункт 2.9 Інструкції).

Пунктами 2.10, 2.11 Інструкції визначено вичерпний перелік підстав, коли військовослужбовці не виключаються зі списків особового складу військової частини, а обліковуються як тимчасово відсутні особи.

Згідно із пунктом 1 Структури військового резерву людських ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 листопада 2014 року №607 (далі - Структура), військовий резерв людських ресурсів складається з:

1) резервістів, які у добровільному порядку уклали контракти на проходження служби у військовому резерві або були зараховані в обов`язковому порядку до оперативного резерву в особливий період;

2) військовозобов`язаних, які перебувають на військовому обліку у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, Центральному управлінні або регіональних органах СБУ та підрозділах Служби зовнішньої розвідки;

3) громадян, зокрема членів (учасників) громадських об`єднань, які добровільно беруть участь у забезпеченні національної безпеки та оборони держави.

Пунктом 2 Структури передбачено, що військовий резерв людських ресурсів поділяється за призначенням на: - оперативний резерв; - мобілізаційний людський резерв; - громадський резерв.

Спеціальними нормами, які регулюють проходження військової служби є Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затверджене Указом Президента України від 10 грудня 2008 року №1153/2008.

Відповідно до пункту 112 Положення військовослужбовець може бути переміщений на нове місце військової служби з однієї військової частини до іншої у випадках, визначених пунктом 82 цього Положення, а також якщо з урахуванням вчиненого правопорушення військовослужбовець, якому призначено покарання у виді службового обмеження для військовослужбовців, не може бути залишений на посаді, пов`язаній із керівництвом підлеглими особами.

Зазначене переміщення здійснюється без згоди військовослужбовця, крім таких випадків:

неможливість проходження військовослужбовцем військової служби у місцевості, до якої його переміщують, відповідно до висновку (постанови) військово-лікарської комісії;

неможливість проживання членів сім`ї військовослужбовця за станом здоров`я в місцевості, до якої його переміщують, відповідно до документів, які це підтверджують;

потреба у догляді за непрацездатними чи хворими батьками, дружиною (чоловіком) або особами, які виховували його з дитинства замість батьків і були визнані опікунами та мешкають окремо від сім`ї військовослужбовця, відповідно до документів, які це підтверджують.

Військовослужбовець, який проходить військову службу за призовом, переміщується у зв`язку із службовою необхідністю та за станом здоров`я на нове місце військової служби без його згоди.

Абзацом другим пункту 257 Положення установлено, що для доукомплектування Збройних Сил України в особливий період просування військовослужбовців по службі здійснюється без дотримання вимог пунктів 85, 87 цього Положення, а призначення військовослужбовців на рівнозначні та нижчі посади здійснюється без згоди військовослужбовців, за винятком випадків, визначених пунктом 112 цього Положення.

Матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 як солдат запасу був мобілізований (призваний) на військову службу Новгород-Сіверським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 №69/2022, у зв`язку із військовою агресією російської федерації проти України.

Увільнення позивача із займаної посади та зарахування в розпорядження командира 58 окремої мотопіхотної бригади (в/ч НОМЕР_1 ) відбулося на підставі наказу командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (по особовому складу) від 11.05.2022 №39-РС.

У зв`язку з наведеним, наказом начальника Новгород-Сіверського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 16.05.2022 №57 ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу Центру та, в подальшому, наказом командира в/ч НОМЕР_1 від 16.05.2022 №63-РС призначено на посаду до в/ч НОМЕР_2 . Наказом командира в/ч НОМЕР_2 від 17.05.2022 №119 позивача зараховано до списків особового складу частини та взято на всі види забезпечення.

Враховуючи наведене, суд зазначає, що переміщення позивача на нове місце служби відбулось з дотриманням вимог Інструкції та Положення. При цьому, суд звертає увагу, що таке переміщення відбулось не у зв`язку із відрядженням ОСОБА_1 до в/ч НОМЕР_1 через службову необхідність, а на підставі наказу командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » про увільнення його від займаної у Новгород-Сіверському РТЦКтСП посади, у зв`язку із чим позивача було виключено зі списків особового складу Центру та в подальшому зараховано до списків в/ч НОМЕР_2 . Фактично у відрядженні у в/ч НОМЕР_1 позивач перебував у період з 08.05.2022 по 16.05.2022, що підтверджується відповідними наказами.

При цьому, з огляду на вимоги чинного законодавства та те, що позивач призваний на військову службу під час мобілізації, його згода на переміщення не є обов`язковою (за винятком випадків, визначених пунктом 112 цього Положення). За аналогічних обставин не впливає на переміщення відсутність укладеного між ОСОБА_1 та Збройними Силами України контракту про проходження громадянином України військової служби.

Також позивач у поданому позові зазначає, що проходив службу у складі сил територіальної оборони Збройних Сил України, а саме в складі роти охорони ОТГ Понорницької громади Новгород-Сіверського району Чернігівської області, тому переміщення його до виконання завдань поза межами зони територіальної оборони є необґрунтованим.

Відповідно до визначень, наведених у статті 1 Закону України «Про основи національного спротиву» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), доброволець Сил територіальної оборони Збройних Сил України - громадянин України або іноземець чи особа без громадянства, який перебуває в Україні на законних підставах впродовж останніх п`яти років та на добровільній основі зарахований до проходження служби у складі добровольчого формування Сил територіальної оборони Збройних Сил України; добровольче формування територіальної громади - воєнізований підрозділ, сформований на добровільній основі з громадян України, які проживають у межах території відповідної територіальної громади, який призначений для участі у підготовці та виконанні завдань територіальної оборони в межах території відповідної територіальної громади; Сили територіальної оборони Збройних Сил України - окремий рід сил Збройних Сил України, на який покладається організація, підготовка та виконання завдань територіальної оборони.

Частиною першою статті 9 Закону України «Про основи національного спротиву» визначено, що комплектування органів військового управління, військових частин Сил територіальної оборони Збройних Сил України здійснюється:

1) у мирний час військовослужбовцями за контрактом та за призовом особами офіцерського складу;

2) в особливий період військовослужбовцями за контрактом, за призовом особами офіцерського складу та територіальним резервом.

Відповідно до витягу з наказу від 29.04.2022 №В-34 ОСОБА_1 зараховано до списків особового складу Новгород-Сіверського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Чернігівської області на посаду стільця 2 відділення 4 взводу роти охорони 1 відділу Центру. Новгород-Сіверський РТЦКтСП не належить до Сил територіальної оборони Збройних Сил України.

З огляду на наведене, суд вважає, що доводи позивача, якими він обґрунтовував свої позовні вимоги, не знайшли підтвердження під час судового розгляду справи та спростовуються матеріалами справи.

Згідно із частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, враховуючи вищевикладене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, суд вважає, що у задоволенні позову необхідно відмовити.

Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 про визнання протиправними та скасування наказів, зобов`язання вчинити певні дії – відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 13 жовтня 2022 року.

Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ).

Відповідач 1: Військова частина НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 , АДРЕСА_2 ).

Відповідач 2: Військова частина НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ 00046775, АДРЕСА_3 ).

Суддя С.В. Бородавкіна