
Справа № 560/7541/22
РІШЕННЯ
іменем України
11 жовтня 2022 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Національної академії Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького , ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Національної академії Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького, ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить:
1. Визнати протиправною бездіяльність командування Національної академії Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького та 24 прикордонного загону Державної прикордонної служби України щодо не видачі наказу про виплату ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану" (в редакції на квітень 2022) в розмірі 30000 грн. щомісячно за квітень 2022.
2. Зобов`язати командування Національної академії Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького видати наказ про виплату ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану" (в редакції на квітень 2022) в розмірі 12000 грн. за період з 01 по 12 квітня 2022 пропорційно часу його проходження військової служби у цій військовій установі.
3. Зобов`язати командування НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України видати наказ про виплату ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям лід час дії воєнного стану" (в редакції на квітень 2022) в розмірі 30000 грн. за період з 01 по 30 квітня 2022.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що отримав грошові кошти за квітень 2022, які були нараховані за час служби у академії до його виключення зі списків військової установи. Але йому кошти були виплачені не у повному обсязі, а саме, не нарахована та не
виплачена додаткова винагорода за період з 01 по 12 квітня 2022. Разом з тим, у травні - червні 2022 йому кошти за новим місцем служби були виплачені також не у повному обсязі, а саме, не нарахована та не виплачена додаткова винагорода за період з 01 по 30 квітня 2022, у тому числі і за період з 13 по 30 квітня 2022 вже за час проходження служби у 24 прикордонному загоні Державної прикордонної служби України.
Позивач вважає, що не включивши його до наказу про виплату та не виплативши йому додаткову винагороду у розмірі 30 000 гривень, передбачену Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 за квітень 2022, суб`єкти владних повноважень грубо порушили права позивача, порушили свої службові повноваження приписи Конституції України. З огляду на викладені обставини, позивач просить суд позов задовольнити в повному обсязі.
Відповідач - Національна академія Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького, надав суду відзив на позов, в якому вказав, що позов не визнає, просив суд відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що у зв`язку з тим, що 03.04.2022 позивач на території Національної академії Державної прикордонної служби України вчинив адміністративне правопорушення передбачене частиною 3 статті 172-20 КУпАП "Розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів" про що був складений протокол про адміністративне правопорушення серії ЧЦП№080170 від 03.04.2022 та був розглянутий Хмельницьким міськрайонним судом по справі №686/6866/22, наказом ректора Академії №277-ОС від 05.04.2022 позивач був позбавлений премії повністю. Оскільки виплати додаткової винагороди здійснюються в поточному місяці за попередній місяць, у зв`язку із виключенням із списків особового складу 12.04.2022 позивач у наказ ректора №365-ОС від 09.05.2022 "Про виплату додаткової винагороди" в період з 01.04.2022 по 30.04.2022 не подавався.
У поданому відзиві на позов Військова частина НОМЕР_2 зазначила, що прикордонний загін позовні вимоги не визнає в повному обсязі та заперечує проти них, вважає, що вони незаконні та необґрунтовані, просить відмовити у задоволенні позову. Вказує на відсутності порушень з боку посадових осіб 24 прикордонного загону в частині нездійснення нарахування та виплати позивачу додаткової винагороди за квітень 2022. Зазначає, що згідно пункту 9 Наказу №164-АГ до наказу про виплату додаткової винагороди в розмірі 100000 гривень або 30000 гривень визначено не включати військовослужбовців, які перебували у стані алкогольного (наркотичного) сп`яніння (за фактом якого складено відповідні документи адміністративного правопорушення) - за місяць, у якому здійснено таке порушення. Згідно пункту 12 Наказу №164-АГ він підлягав застосуванню з 24.02.2022. У зв`язку із допущеним порушенням військовослужбовцем ОСОБА_1 , на підставі пункту 9 Наказу № 164-АГ, наказом начальника 24 прикордонного загону від 08.05.2022 №243-ОС (додаток 7) вирішено не виплачувати додаткову винагороду вказаному військовослужбовцю за період з 01.04.2022 по 30.04.2022, тобто за місяць в якому допущено порушення та складено відповідні документи адміністративного правопорушення, тобто на думку відповідача прийняте законне та обґрунтоване рішення про не включення позивача до наказу про виплату додаткової винагороди в 30000 гривень за місяць вчинення такого порушення, тобто за квітень 2022.
У поданій відповіді на відзиви, позивач просить позов задовольнити з підстав зазначених у позовній заяві, вказав, що з урахуванням наведених правових висновків судів пункт статті 2-1 Постанови №168 не повинен мати зворотної дії у часі та не підлягає застосуванню у нашому випадку.
Військова частина НОМЕР_2 у поданих запереченнях вказала, що Кабінет Міністрів України, як суб`єкт, якому надано повноваження прийняття нормативно-правових актів, безпосередньо зазначив про те, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, передбаченої постановою КМУ №168 від 28.02.2022 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану", мали визначатися керівниками відповідних міністерств та державних органів з 24.02.2022. Просить відмовити у задоволенні позову.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 21.07.2022 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та витребував необхідні для розгляду справи докази.
Ухвалою від 15.08.2022 суд відмовив у задоволенні клопотання Національної академії Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою від 30.09.2022 суд витребував у Національної академії Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького належним чином завірену копію наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 31.03.2022 №164-АГ "Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168".
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Суд встановив, що ОСОБА_1 проходив військову службу у Національної академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького у період із 28.04.2018 по 12.04.2022 включно.
09.03.2022 згідно наказу №195-ОС позивача було включено на виплату додаткової винагороди за період з 24 лютого по 25 березня 2022 і на підставі цього наказу позивачу було нараховано 30000,00 грн. за вказаний період та виплачено 29550,69 грн. з урахуванням стягнення 1,5% військового збору.
14.04.2022 згідно наказу Національної академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького №299-ОС позивача було включено на виплату додаткової винагороди за період з 26 березня по 31 березня 2022 і на підставі цього наказу йому було нараховано та виплачено 5 806,45 грн. з урахуванням стягнення 1,5% військового збору.
Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 03.04.2022 на території Національної академії Державної прикордонної служби України вчинив адміністративне правопорушення передбачене частиною 3 статті 172-20 КУпАП "Розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів", про що був складений протокол про адміністративне правопорушення серії ЧЦП№080170 від 03.04.2022, який був розглянутий Хмельницьким міськрайонним судом, що підтверджується постановою суду від 04.05.2022 по справі №686/6866/22.
Відповідно до вище зазначеного, наказом ректора Національної академії Державної прикордонної служби України №277- ОС від 05.04.2022 курсовий офіцер факультету безпеки державного кордону старший лейтенант ОСОБА_2 був позбавлений премії повністю, про що у грошовому атестаті військовослужбовця виданому у зв`язку з переміщенням по службі було зроблено відповідний запис. Зазначений наказ позивачем не оскаржувався.
На підставі наказу Голови Державної прикордонної служби України від 06.04.2022 №317-ОС, та наказом ректора Національної академії Державної прикордонної служби України №288-ОС від 10.04.2022 старший лейтенант ОСОБА_2 був виключений із списків особового складу з 12.04.2022 та направлений для подальшого проходження військової служби у розпорядження начальника 24 прикордонного загону Державної прикордонної служби України.
У зв`язку із виключенням із списків особового складу 12.04.2022 старший лейтенант ОСОБА_2 , у наказ ректора №365-ОС від 09.05.2022 "Про виплату додаткової винагороди" в період з 01.04.2022 по 30.04.2022 не подавався.
У травні-червні 2022 на картковий рахунок позивача надійшли кошти за квітень 2022, які були нараховані за час служби у академії до його виключення зі списків військової установи.
Позивач вважає, що йому кошти були виплачені не у повному обсязі, а саме, Національною академією Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького не нарахована та не виплачена додаткова винагорода за період з 01 по 12 квітня 2022, та 24 прикордонним загоном Державної прикордонної служби України не нарахована та не виплачена додаткова винагорода за період з 01 по 30 квітня 2022, у тому числі і за період з 13 по 30 квітня 2022 за час проходження служби у 24 прикордонному загоні Державної прикордонної служби України.
Не погодившись із бездіяльністю відповідачів щодо не видачі наказу про виплату ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої Постановою КМУ від 28.02.2022 №168, позивач звернувся до суду із цим позовом.
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до абзацу 1 статті 1-1 Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон №2011-XІІ), законодавство про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей базується на Конституції України і складається з цього Закону та інших нормативно-правових актів.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим відповідним Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ, з 24.02.2022 на всій території України введено воєнний стан, термін дії якого продовжено Указом Президента України №133/2022 від 14.03.2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в
Україні", затвердженим відповідним Законом України від 15.03.2022 №2119-ІХ, Указом Президента України №259/2022 від 18.04.2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженим відповідним Законом України від 21.04.2022 №2212-ІХ, Указом Президента України №341/2022 від 17.05.2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженим відповідним Законом України від 22.05.2022 №2263-ІХ.
На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" та №69/2022 "Про загальну мобілізацію" Кабінетом Міністрів України прийнято постанову Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану" (далі - Постанова №168).
Згідно абзацу 1 пункту 1 Постанови №168 установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць (крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Пунктом 2-1 Постанови №168 встановлено, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України №793 від 07.07.2022 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168", вказана редакція пунктів 1, 2-1 Постанови №168 підлягає застосуванню з 24.02.2022.
На виконання вимог пункту 2-1 Постанови №168 та з метою врегулювання виплати військовослужбовцям Державної прикордонної служби України додаткової винагороди та підвищення рівня їх соціального захисту видано наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України від 31.03.2022 №164-АГ "Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168" (далі - Наказ №164-АГ), який підлягав обов`язковому виконанню всіма органами охорони державного кордону України.
Відповідно до абзацу 2 пункту 1 Наказу №164-АГ виплати додаткової винагороди здійснювати в поточному місяці за попередній місяць.
Згідно пункту 9 Наказу №164-АГ до наказу про виплату додаткової винагороди в розмірі 100000 гривень або 30000 гривень визначено не включати військовослужбовців, які перебували у стані алкогольного (наркотичного) сп`яніння (за фактом якого складено відповідні документи адміністративного правопорушення) - за місяць, у якому здійснено таке порушення.
Згідно пункту 12 Наказу № 164-АГ він підлягав застосуванню з 24.02.2022.
Як було встановлено вище, згідно інформації, зазначеної у грошовому атестаті ОСОБА_1 наказом ректора Національної академії ДПСУ від 05.04.2022 №277-ос повністю позбавлено премії, яка не є додатковою грошовою винагородою передбаченою Постановою №168, та складено протокол про адміністративне правопорушення від 03.04.2022 ЧЦП №080170 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 172-20 КУпАП, а саме перебування в нетверезому стані на території Національної академії ДПСУ.
У зв`язку із допущеним порушенням військовослужбовцем ОСОБА_1 , на підставі пункту 9 Наказу №164-АГ, наказом начальника 24 прикордонного загону від 08.05.2022 №243-ОС (додаток 7) вирішено не виплачувати додаткову винагороду вказаному військовослужбовцю за період з 01.04.2022 по 30.04.2022, тобто за місяць в якому допущено порушення та складено відповідні документи адміністративного правопорушення.
Виходячи із вищевикладеного, суд доходить висновку, що після встановлення факту перебування 03.04.2022 ОСОБА_1 в нетверезому стані на території Національної академії ДПСУ, за результатами якого відносно нього саме в Національній академії ДПСУ складено документи адміністративного правопорушення - протокол про адміністративне правопорушення від 03.04.2022 ЧЦП №080170, начальником 24 прикордонного загону, керуючись вимогами пункту 9 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 31.03.2022 №164-АГ, прийнято цілком законне та обґрунтоване рішення про не включення позивача до наказу про виплату додаткової винагороди в 30000,00 грн. за місяць вчинення такого порушення, тобто за квітень 2022.
Суд вважає безпідставним посилання позивача на те, що пункт статті 2-1 Постанови №168 не повинен мати зворотної дії у часі та не підлягає застосуванню у даному випадку.
Суд зазначає, що згідно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України №793 від 07.07.2022 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168", вказаний пункт 2-1 Постанови №168 підлягає застосуванню з 24.02.2022.
Кабінет Міністрів України, як суб`єкт, якому надано повноваження прийняття нормативно-правових актів, безпосередньо зазначив про те, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, передбаченої цією постановою, мали визначатися керівниками відповідних міністерств та державних органів з 24.02.2022. Саме тому, наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України від 31.03.2022 №164- АГ "Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168", який видано на виконання вимог Постанови №168, підлягав обов`язковому виконанню всіма підрозділами Державної прикордонної служби України та розповсюджував свою дію на всіх її військовослужбовців з 24.02.2022 до моменту втрати чинності.
Крім того, суд враховує, що приймаючи 08.05.2022 рішення про невиплату позивачу додаткової винагороди за квітень 2022, відповідач керувався безпосередньо пунктом 9 Наказу №164-АГ, який видано Адміністрацією Державної прикордонної служби України 31.03.2022, що беззаперечно свідчить про нормативну урегульованість питання нездійснення виплати додаткової винагороди військовослужбовців Держприкордонслужби, на день прийняття індивідуального рішення відносно позивача.
Суд звертає увагу на те, що на теперішній час не визнавались незаконними або такими, що не відповідають Конституції України, ані пункт 2-1 Постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану", ані пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України №793 від 07.07.2022 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168", ані наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України від 31.03.2022 №164-АГ "Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168", який вже був виданий станом на момент спірних правовідносин з позивачем, що свідчить про те, що вони законні та мають визначену нормативно-правову силу, зокрема, вказаний наказ підлягав обов`язковому врахуванню суб`єктами владних повноважень Державної прикордонної служби України, в тому числі і відповідачем під час прийняття рішення щодо не здійснення виплати позивачу додаткової грошової винагороди у випадку вчинення порушень з його боку.
Крім того, суд бере до уваги, що сутність військової дисципліни, обов`язки військовослужбовців, а також військовозобов`язаних та резервістів під час проходження зборів щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг визначається Дисциплінарним статутом Збройних сил України, затвердженим Законом України від 24.03.1999 № 551-XIV (далі - Дисциплінарний статут ЗСУ).
Відповідно до статті 1, 2 Дисциплінарного статуту ЗСУ, військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України.
Згідно з статтею 4 Дисциплінарного статуту ЗСУ, військова дисципліна зобов`язує кожного військовослужбовця, зокрема: поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків; не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов`язків військової служби.
На переконання суду, вчинене позивачем порушення (перебування у нетверезому стані на території академії), суперечить покладеним на нього обов`язкам та змісту Військової присяги, підриває довіру та авторитет Державної прикордонної служби, а відтак, підстав для задоволення позовних вимог суд не вбачає.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
За таких обставин, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
З огляду на відмову у задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат не здійснюється, згідно положень ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Національної академії Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького, ІНФОРМАЦІЯ_2 (24 прикордонний загін) Державної прикордонної служби України Військової частини НОМЕР_2 - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 11 жовтня 2022 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 ) Відповідач:Національна академія Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького (вул. Шевченка, 46, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 14321481) ІНФОРМАЦІЯ_2 (24 прикордонний загін) Державної прикордонної служби України (вул. Острівська, буд. 2, м.Могилів-Подільський, Вінницька область, 24001 , код ЄДРПОУ - 14321819) Головуючий суддя В.В. МатущакСудове рішення № 106739626, Хмельницький окружний адміністративний суд було прийнято 11.10.2022. Форма судочинства - Адміністративне, форма рішення - Рішення. На цій сторінці ви зможете знайти ключові відомості про це судове рішення. Ми пропонуємо зручний та швидкий доступ до поточних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі недавніх судових прецедентів. Наша база даних охоплює повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам швидко знаходити ключові відомості.
Це рішення відноситься до справи № 560/7541/22. Фірми, які зазначені в тексті цього судового документа: