Рішення № 106736609, 13.10.2022, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.10.2022
Номер справи
380/9760/22
Номер документу
106736609
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/9760/22

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 жовтня 2022 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

13.07.2022 на розгляд Львівського окружного адміністративного суду через систему «Електронний суд» надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії.

Ухвалою №380/9652/22 від 14.07.2022 суд роз`єднав позовні ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області в самостійні провадження, в провадженні цієї справи розглядаються такі вимоги:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо не проведення індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за період з 07.11.2015 по жовтень 2017 року включно;

- зобов`язати Головне управління Національної поліції у Львівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по жовтень 2017 року включно.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач повідомив (а.с. 1-7), що проходив службу в органах Національної поліції, наказом ГУНП у Львівській області №11о/с від 18.01.2021 звільнений зі служби в поліції за власним бажанням. Позивач вказує, що за період з 07.11.2015 по жовтень 2017 року відповідач не проводив нараховування та виплату індексації грошового забезпечення, що була гарантована чинним законодавством. Вважаючи протиправними дії відповідача щодо не здійснення зазначеної виплати позивач звернувся до суду з цим позовом.

Відповідач позов не визнає з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Вважає позовні вимоги безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення. Відповідач зауважує, що Порядок проведення індексації грошових доходів населення, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 у редакціях, чинних на час виникнення спірних правовідносин, не передбачав проведення індексації грошового забезпечення поліцейських. Вказує, що лише постановою КМУ від 18.10.2017 №782 до зазначеного порядку (п.2) були внесені зміни, які визначали проведення індексації доходів населення також і поліцейським. У зв`язку з наведеним відповідач вказує про відсутність правових підстав для виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по жовтень 2017 року. Відповідач вважає, що позивач пропустив визначений статтею 122 КАС України строк звернення до суду з цим позовом; оскільки спір щодо виплати індексації грошового забезпечення є спором, пов`язаним з проходженням публічної служби, тому слід застосовувати місячний строк звернення до суду; вказує, що про порушення своїх прав позивачу мало бути відомо з отриманої відповіді Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП від 30.12.2021, разом з тим до суду з цим позовом звернувся 07.07.2022.

Оцінюючи аргументи відповідача щодо пропуску позивачем визначених статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України строків звернення до суду з цим позовом суд зазначає таке.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Згідно з частиною першою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII (далі - Закон №580-VIII, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин). Відповідно до частина п`ятої норм статті 94 Закону №580-VIII грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Відповідно до підпункту 2.2.7 пункту 2.2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України №4 від 13.01.2004 суми виплат, пов`язаних з індексацією заробітної плати працівників входять до фонду додаткової заробітної плати. Таким чином, індексація є складовою грошового забезпечення поліцейських.

Частиною другою статті 233 Кодексу законів про працю України, в редакції на час виникнення спірних правовідносин та станом на дату подання цього позову до суду визначено, що у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.

Конституційний Суд України в рішенні від 15.10.2013 №9-рп/2013 у справі №1-18/2013 у справі за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_2 щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України дійшов висновку, що спір щодо стягнення не виплачених власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою сум індексації заробітної плати та компенсації втрати частини заробітної плати у зв`язку з порушенням строків її виплати є трудовим спором, пов`язаним з недотриманням законодавства про оплату праці. Конституційний Суд України вирішив, що у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення сум індексації заробітної плати та компенсації втрати частини заробітної плати у зв`язку з порушенням строків її виплати як складових належної працівнику заробітної плати без обмеження будь-яким строком незалежно від того, чи були такі суми нараховані роботодавцем.

У цій справі вимоги позивача звернені до ГУНП щодо нарахування та виплати йому індексації грошового забезпечення за період проходження ним служби і в поліції з 07.11.2015 по жовтень 2017 року. З огляду на викладене та з урахуванням приписів частини другої статті 233 КЗпП України звернення позивача до суду з цими позовними вимогами не обмежено будь-яким строком, а тому відсутні підстави для залишення позову без розгляду.

Суд з`ясував зміст та підстави позовних вимог, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності та встановив такі фактичні обставини справи та відповідні правовідносини:

ОСОБА_1 проходив службу в органах Національної поліції України у Львівській області.

Відповідно до відомостей про нараховану і виплачену індексацію грошового забезпечення ОСОБА_1 за час служби в ГУНП, позивачу за спірний період з 07 листопада 2015 року по жовтень 2017 року не нараховувалась та не виплачувалась індексація грошового забезпечення (а.с. 15).

Відповідно до наказу ГУНП у Львівській області №11о/с від 18.01.2021 звільнений зі служби в поліції за пунктом 7 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням) з 18.01.2021 (а.с. 9).

При прийнятті рішення суд керується такими нормами права:

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII (далі - Закон №580-VIII, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до частини третьої статті 13 Закону №580-VIII у складі поліції функціонують: 1) кримінальна поліція; 2) патрульна поліція; 3) органи досудового розслідування; 4) поліція охорони; 5) спеціальна поліція; 6) поліція особливого призначення.

Згідно з частиною першою статті 59 Закону №580-VIII служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.

Відповідно до норм статті 94 Закону №580-VIII:

Поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання (частина перша).

Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України (частина друга).

Кабінет Міністрів України 11.11.2015 прийняв постанову №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова №988), в пункті першому котрої установив, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до частина п`ятої норм статті 94 Закону №580-VIII грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282-XII (далі - Закон №1282-XII).

За визначенням, наведеним в статті 1 Закону №1282-XII, індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону №1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення).

Стаття 4 Закону №1282-XII визначає підстави для проведення індексації. Згідно з частиною першою статті 4, в редакції від 01.01.2015, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Законом №911-VIII від 24.12.2015, який набрав чинність з 01.01.2016, внесені зміни у частину першу статті 4 Закону №1282-XII цифри "101" замінити цифрами "103".

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Частиною другою статті 5 Закону №1282-XII визначено, що підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.

Індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів (частина перша статті 9 Закону №1282-XII).

Відповідно до норм статті 6 Закону №1282-XII у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення (далі - Порядок №1078), який визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.

Відповідно до пункту 11 Порядку №1078 підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (застосовується з 01.01.2016 у зв`язку із змінами, внесеними згідно з постановою КМ №77 від 11.02.2016; до 01.01.2016 поріг індексації встановлювався в розмірі 101 відсотка). Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Пунктом 2 Порядку №1078 визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, серед іншого, грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Відповідно до пункту 4 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Оплата праці, у тому числі працюючим пенсіонерам, грошове забезпечення, розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, допомога по безробіттю, що надається залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

У разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення (пункт 5 Порядку №1078).

Згідно з пп.2) пункту 6 Порядку №1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.

При прийнятті рішення суд виходить з таких мотивів:

Національна поліція України утворена в листопаді 2015 року в результаті реформи органів МВС України. Нормами статті 94 Закону «Про Національну поліцію» передбачено здійснення індексації грошового забезпечення поліцейських. Індексація грошового забезпечення за своєю суттю є державною гарантією щодо оплати праці, метою якої є підвищити грошові доходів громадян для компенсації подорожчання/зростання споживчих товарів і послуг внаслідок інфляції. Проведення індексації заробітної плати (грошового забезпечення) є обов`язком підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників, у разі коли індекс споживчих цін перевищив поріг індексації.

Складові грошового забезпечення поліцейськихта їх розміри визначені Кабінетом Міністрів України шляхом прийняття постанови від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції"

Враховуючи встановлений Законом №1282-XII поріг індексації в розмірі 103 відсотка та статистичні дані щодо інфляції за 2015-2016 рр., індекс зростання споживчих цін перевищив встановлений законом поріг в травні 2016 року. Отже, індексація грошового забезпечення поліцейських повинна була нараховуватися починаючи з червня 2016 року, до цього підстав її нараховувати не було. Відповідно до відомостей про грошове забезпечення ОСОБА_1 індексація грошового забезпечення поліцейського в період з червня 2016 року по жовтень 2017 року не нараховувалася та не виплачувалася. Оскільки індексація як складова грошового забезпечення поліцейського є однією з державних гарантій щодо оплати праці, тому така підлягає обов`язковому нарахуванню та виплаті.

Оскільки відповідач всупереч вимогам Закону №1282-XII та Порядку №1078 не провів нарахування та виплату позивачу індексації грошового забезпечення за період червень 2016 року - жовтень 2017 року, позовні вимоги про про спонукання відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за цей період є обґрунтованими та підлягають задоволенню. Суд відмовляє в задоволенні вимог позивача за період з 07.11.2015 по 31.05.2016 у зв`язку із безпідставністю таких позовних вимог (з наведених вище мотивів).

Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 до ГУНП слід задовольнити частково.

Питання про розподіл судових витрат за приписами статті 139 КАС України суд не вирішує, оскільки позивач згідно з пунктом 1 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 229, 241-246, 251, 255, 257-258, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Задовольнити адміністративний позов частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Львівській області, яка полягала в ухиленні від нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з червня 2016 року по жовтень 2017 року.

Зобов`язати Головне управління Національної поліції у Львівській області (79007, Львівська область, місто Львів, пл.Ген.Григоренка, буд. 3; ідентифікаційний код 40108833) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з червня 2016 року по жовтень 2017 року включно.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Судові витрати не розподіляти.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Москаль Р.М.