Рішення № 106736608, 13.10.2022, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.10.2022
Номер справи
380/379/22
Номер документу
106736608
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/379/22

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 жовтня 2022 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Львова, військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) 06.01.2022 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Львова (далі - КЕВ міста Львова, відповідач - 1), військової частини НОМЕР_1 (далі - ВЧ НОМЕР_1 , відповідач - 2) з такими вимогами:

- визнати протиправними дії Квартирно-експлуатаційного відділу міста Львова та військової частини НОМЕР_1 щодо виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 у неповному розмірі;

- зобов`язати Квартирно-експлуатаційний відділ міста Львова (вул. Батуринська, 2, м. Львів, 79007; ідентифікаційний код 07638027) здійснити донарахування та провести виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період 01.01.2016 по 30.09.2016 застосовуючи базовим місяцем (місяцем останнього підвищення посадового окладу) для нарахування йому індексації - січня 2008 року, із врахуванням раніше проведених виплат;

- зобов`язати військову частину НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) індексації грошового забезпечення за період 01.10.2016 по 28.02.2018 застосовуючи базовим місяцем (місяцем останнього підвищення посадового окладу) для нарахування йому індексації - січень 2008 року, а якщо внаслідок перерахунку розмір підвищення грошового забезпечення позивача у березні 2018 року не перевищуватиме суму індексації, що склалась у цьому місяці, то за період з 01.03.2018 по 10.08.2018 здійснити перерахунок індексації застосовуючи приписи абзацу 4 пункту 5 Порядку № 1078, із врахуванням раніше проведених виплат.

На обґрунтування позовних вимог у цій справі позивач зазначає, що проходив військову службу з 1989 по 2018 рр., а саме: з 01.01.2016 по 13.09.2016 у Західному територіальному управлінні внутрішнього аудиту та фінансового контролю, що перебував на фінансовому забезпечення Квартирно- експлуатаційного відділу міста Львова, з 14.09.2016 по 10.08.2018 у фінансово-економічному управлінні Командування Сухопутних військ Збройних Сил України, яке перебувало на фінансовому забезпеченні ВЧ НОМЕР_1 . Наказом командира сухопутних військ Збройних Сил України №148 від 10.08.2018 виключений з 10.08.2018 зі списків особового складу та всіх видів забезпечення. Позивач стверджує, що відповідачі на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду №380/4649/20 від 24.12.2020 нарахували суми індексації грошового забезпечення, проте допустили помилку при визначенні «базового місяця» для її обчислення, тому виплатили позивачу занижену суму. Стверджує, що при нарахуванні індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 слід застосовувати як «базовий» місяць січень 2008 року, а не січень 2014 року, вересень 2016 року, січень 2017 та березень 2017, як це зробили відповідачі.

Суд ухвалою від 11.01.2022 відкрив провадження в адміністративній справі за цим позовом та ухвалив розглянути цю справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами. 23.03.2022 суд постановив ухвалу, зупинив провадження у цій справі до припинення перебування військової частини НОМЕР_1 у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан. Ухвалою від 01.09.2022 за клопотанням представника позивача суд поновив провадження у цій справі.

Відповідачі отримали копію ухвали про відкриття провадження у справі, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення (а.с. 50,51), відзиву на позов не подали, позовних вимог ОСОБА_1 не спростували, про причини неподання відзиву суд не повідомили. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін в порядку частини сьомої статті 262 КАС України від учасників справи не надходило. Суд на підставі частини шостої статті 162 КАС України вирішує справу за наявними матеріалами.

Суд дослідив долучені до матеріалів справи копії письмових доказів та встановив такі фактичні обставини справи і відповідні їм правовідносини:

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) проходив військову службу в лавах Збройних Сил України: - з 01.01.2016 по 13.09.2016 у Західному територіальному управлінні внутрішнього аудиту та фінансового контролю (у продовж цього періоду перебував на фінансовому забезпеченні у КЕВ м. Львова), - з 14.09.2016 по 10.08.2018 у фінансово-економічному управлінні Командування Сухопутних військ Збройних Сил України (у продовж вказаного періоду перебував на фінансовому забезпеченні у військовій частині НОМЕР_1 ). Наказом Міністра оборони України №456 від 27.07.2018 (по особовому складу) позивач звільнений з військової служби у запас за підпунктом "б" пункту 2 частини п`ятої статті 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" (за станом здоров`я); наказом командувача Сухопутних військ Збройних Сил України №148 від 10.08.2018 позивач виключений зі списків особового складу та всіх видів забезпечення з подальшим зарахуванням на військовий облік до Шевченківського РВК м. Львова (а.с. 26,27).

02.04.2020 позивач звернувся із заявами до КЕВ м. Львова, просив провести розрахунок індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2014 по 13.09.2016, до ВЧ НОМЕР_1 , просив провести розрахунок індексації грошового забезпечення за період з 14.09.2016 по 10.08.2018.

Листом від 27.05.2020 №202 КЕВ м. Львова повідомила позивача про те, що Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, не передбачено механізму нарахування та виплати індексації за попередні роки, а тому відсутні підстави для нарахування та виплати індексації грошового забезпечення з 01.01.2016 по 13.09.2016. Листом від 12.05.2020 №116/14/4/761/л військова частина НОМЕР_1 повідомила позивача про те, що для виплати індексації грошового забезпечення у січні 2016 року - червні 2018 року фінансового ресурсу у Міністерстві оборони України не було. Фінансування на виплату індексації не здійснювалось.

Позивач звернувся до суду за захистом своїх прав. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 24.12.2020 у справі №380/4649/20, яке набрало законної сили 01.02.2022, позовні вимоги позивача було задоволено частково, зобов`язано Квартирно-експлуатаційний відділ міста Львова нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 30.09.2016; зобов`язано ВЧ НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.10.2016 по 10.08.2018; в задоволенні позовних вимог в частині визначення базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення суд відмовив (а.с. 10-19).

На виконання цього рішення суду відповідач-1 нарахував індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 30.09.2016 в сумі 10449,68 грн., базовим місяцем для нарахування індексації визначений січень 2014 року (а.с. 32); відповідач -2 нарахував індексацію грошового забезпечення в сумі 1074,69 грн., базовим місяцем для нарахування індексації визначені вересень 2016 року, січень 2017 року, березень 2018 року, що підтверджується довідками-розрахунками КЕВ міста Львова та ВЧ НОМЕР_1 відповідно (32,33).

При прийнятті рішення суд керується такими правовими нормами:

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII. Згідно з частиною першою статті 2 цього Закону військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначає Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011-XII). Згідно з статтею 1 цього Закону соціальний захист військовослужбовців - це діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Гарантії соціального і правового захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено в статті 12 Закону №2011-XII. Так, військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв`язку з особливим характером військової служби, яка пов`язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Згідно з статтею 9 Закону №2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Абзацом 2 частини третьої статті 9 Закону №2011-XII визначено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282-XII (далі - Закон №1282-XII).

За визначенням, наведеним в статті 1 Закону №1282-XII, індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону №1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення).

Стаття 4 Закону №1282-XII визначає підстави для проведення індексації. Так, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Частиною другою статті 5 Закону №1282-XII визначено, що підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.

Відповідно до норм статті 6 Закону №1282-XII у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення (далі - Порядок №1078), який визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.

Відповідно до пункту 11 Порядку №1078 підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Пунктом 2 Порядку №1078 визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, серед іншого, грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Відповідно до пункту 4 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Оплата праці, у тому числі працюючим пенсіонерам, грошове забезпечення, розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, допомога по безробіттю, що надається залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

У разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення (пункт 5 Порядку №1078).

Згідно з пп.2) пункту 6 Порядку №1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.

При прийнятті рішення суд виходить з таких мотивів:

нормами Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено здійснення індексації грошового забезпечення військовослужбовців.

Індексація грошового забезпечення за своєю суттю є державною гарантією щодо оплати праці, метою якої є підвищення грошових доходів громадян (в межах прожиткового мінімуму) для компенсації подорожчання/зростання споживчих товарів і послуг внаслідок інфляції. Проведення індексації заробітної плати (грошового забезпечення) є обов`язком підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників, у разі, коли індекс споживчих цін перевищив поріг індексації. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Отже, важливим елементом алгоритму нарахування індексації є термін (так званий «базовий» місяць), від якого починає обчислюватися зростання індексу споживчих цін, оскільки нарахування індексації розпочинається після досягнення цим індексом певного значення у відсотках (так званого «порогу»), визначеного законом.

Так, індексація грошових доходів населення починає нараховуватися, коли зростання індексу споживчих цін перевищує 103 відсотки - за період після 01.01.2016 (частина перша статті 4 Закону №1282-XII зі змінами, внесеними Законом №911-VIII від 24.12.2015, який набрав чинності 01.01.2016).

При цьому місяць, у якому відбулося підвищення, вважається «базовим» при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

ОСОБА_1 проходив військову службу в лавах Збройних Сил України у ВЧ НОМЕР_4 , з 01.01.2016 по 13.09.2016 у Західному територіальному управлінні внутрішнього аудиту та фінансового контролю, що перебував на фінансовому забезпечення Квартирно- експлуатаційного відділу міста Львова, з 14.09.2016 по 10.08.2018 у фінансово-економічному управлінні Командування Сухопутних військ Збройних Сил України, яке перебувало на фінансовому забезпеченні ВЧ НОМЕР_1 . В період 2016-2018 років відповідачі не здійснювали нарахування індексації грошового забезпечення позивача з мотивів відсутності бюджетних асигнувань. На виконання рішення суду у справі №380/4649/21 від 24.12.2020 відповідачі здійснили нарахування позивачу суд індексації грошового забезпечення за період проходження військової служби: відповідач-1 нарахував індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 30.09.2016 в сумі 10449,68 грн., при цьому як «базовий місяць» місяць для обчислення зростання індексу споживчих цін використано січень 2014 року (а.с. 32); відповідач -2 нарахував індексацію грошового забезпечення в сумі 1074,69 грн., як «базовий місяць» місяць для обчислення зростання індексу споживчих цін використано вересень 2016 року, січень 2017 року, березень 2018 року (32,33).

Отже, спірним у цій справі є правильність визначення відповідачами «базового» місяця для здійснення нарахування ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018. Позивач стверджує, що для цього періоду, з огляду на внесені в грудні 2015 року зміни до пункту 5 Порядку №1078, «базовим» місяцем повинен бути січень 2008 року, оскільки тоді набрало чинності рішення Уряду про встановлення посадових окладів військовослужбовців (Постанова КМУ №1294), що залишалися незмінними до березня 2018 року. Для цього періоду «базовим» місяцем відповідач-1 визначив січень 2014 року (а.с. 32), відповідач-2 визначив вересень 2016 року, січень 2017 року, березень 2018 року (а.с.33).

Суд визнає наведений підхід відповідачів помилковим з огляду на такі мотиви:

Пункт 5 Порядку №1078 в редакції Постанови №1013, що діє з 01.12.2015, пов`язує початок обчислення зростання індексу споживчих цін з місяцем, у якому відбулося підвищення тарифних ставок (окладів) за посадою.

Відповідно до листа Міністерства соціальної політики України від 28.04.2016 №201/10/137-16 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації починаючи з грудня 2015 року здійснюється не індивідуально для кожного працівника в залежності від прийняття його на роботу або зростання його доплат та надбавок, а від моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник.

Суд враховує, що розмір посадового окладу за посадою позивача, як і будь-якого іншого військовослужбовця в Україні, був визначений постановою КМУ №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007, якою затверджені схеми посадових окладів військовослужбовців та курсантів навчальних закладів у розмірах згідно з додатками 1-8, 30-32; схеми посадових окладів осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатками 9-23; схеми окладів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатком 24; додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатками 25-28, 33. Наступне підвищення окладів військовослужбовців відбулося 01.03.2018, коли набрала чинності постанова КМУ «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 р. № 704.

Постанова №1294 набрала чинності 01.01.2008. Таким чином, в контексті нової редакції Порядку №1078 саме січень 2008 року слід вважати «базовим» місяцем для обчислення з 01.01.2016 індексації грошового забезпечення позивача, оскільки в цей місяць востаннє підвищувалися посадові оклади військовослужбовців в Україні. Внаслідок невірного визначення «базового» місяця відповідачі здійснювали нарахування індексації позивачу за період з січня 2016 року по лютий 2018 року у заниженому розмірі.

Відповідно до частини п`ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені Верховним Судом в постанові 26.01.2022 у справі №400/1118/21 (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/103034525) такого змісту:

«28. Спірним у цій справі є, зокрема, питання правильності визначення відповідачем базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів позивача за період з 27 липня 2017 року по 28 лютого 2018 року.

29. Вирішуючи питання про обґрунтованість поданої касаційної скарги, Верховний Суд виходить з наступного.

30. Як убачається з матеріалів справи, виникнення даних спірних правовідносин зумовлено нездійсненням військовою частиною НОМЕР_5 нарахування та виплати індексації грошового забезпечення позивача у відповідний період.

31. Так, суди попередніх інстанцій дійшли висновку про протиправність бездіяльності відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за вказаний період.

32. Разом з цим, суд першої інстанції виснував про дискреційність повноважень відповідача щодо визначення базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів за відповідний період. Суд апеляційної інстанції, своєю чергою, визначив таким базовим місяцем березень 2015 року.

33. Разом з цим, колегія суддів Верховного Суду не може погодитися з жодним із зазначених висновків судів попередніх інстанцій у частині визначення базового місяця індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 .

34. З аналізу положень Закону №2011-XII та Закону №1282-ХІІ убачається, що індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці. Через вимоги законодавства проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язком для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

35. Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, механізм індексації має універсальний характер. У свою чергу, правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють наступне виникнення права на отримання індексації.

36. Крім цього, згідно з висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 19 липня 2019 року у справі №240/4911/18, від 7 серпня 2019 року у справі №825/694/17, від 20 листопада 2019 року у справі №620/1892/19, виплата індексації грошового забезпечення здійснюється за місцем перебування військовослужбовців на грошовому забезпеченні і обмежене фінансування жодним чином не впливає на право позивача отримати індексацію грошового забезпечення.

37. Стосовно дискреційних повноважень, Суд зазначає, що такими є повноваження суб`єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом таких повноважень є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова «може».

38. Повноваження ж державних органів щодо визначення базового місяця індексації грошового забезпечення не є дискреційними, оскільки законодавцем установлено один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб`єкта владних повноважень - проведення індексації грошових доходів у разі перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, встановленого в розмірі 103 відсотки.

39. Відповідно до положень пунктів 2, 5 Порядку № 1078 для визначення базового місяця для проведення індексації доходів необхідно обрати місяць, у якому заробітна плата працівника зросла за рахунок її постійних складових. […]

42. Аналіз наведених норм законодавства України, дає підстави Суду дійти висновку, що місяць, в якому відбулося підвищення оплати праці (суми її постійних складових), є базовим при проведенні індексації.

43. Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців.

44. Відповідно до пункту 13 указаної Постанови вона набрала чинності з 01 січня 2008 року.

45. З січня 2008 року по 28 лютого 2018 року посадовий оклад позивача не змінювався.

46. Вищевказана постанова діяла до дати набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704, якою встановлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців, а саме: до 01 березня 2018 року.

47. Отже, відповідно до положень Порядку №1078, січень 2008 року є базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення позивача за період з 27 липня 2017 року по 28 лютого 2018 року.».

Підсумовуючи свої міркування суд дійшов висновку, що для відновлення права позивача на отримання індексації грошового забезпечення у встановленому законом розмірі відповідачі повинні здійснити перерахунок ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018, а саме КЕВ міста Львова за період з 01.01.2016 по 30.09.2016, ВЧ НОМЕР_1 за період з 01.10.2016 по 28.02.2018 із застосуванням при обчисленні січня 2008 року як «базового» місяця та здійснити виплату сум індексації з урахуванням виплачених коштів.

Оцінюючи вимоги позивача про зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 10.08.2018 з урахуванням норм абзацу 4 пункту 5 Порядку №1078, суд враховує таке:

Норми абзаців 3,4 пункту 5 Порядку №1078 визначають, що якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу (так звана «фіксована» сума індексації). Якщо ж розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу, тоді сума індексації у місяці підвищення грошових доходів не нараховується.

Отже, необхідною умовою для нарахування «фіксованої» суми індексації є те, що розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу. Тоді «фіксована» сума індексації у місяці підвищення доходу розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. Така «фіксована» сума індексації виплачується доти, доки чергове підвищення доходу працівника не перевищить її розміру.

В березні 2018 року набрала чинності Постанова КМУ №704, якою розмір посадового окладу військовослужбовців, як і ОСОБА_1 з березня 2018 року збільшено. Для визначення «фіксованої» суми індексації в місяці підвищення грошового забезпечення позивача (березні 2018 року) суму підвищення грошового забезпечення позивача слід порівняти із сумою індексації, що склалася за березень 2018 року з урахуванням при її обчисленні попереднього базового місяця, - тобто січня 2008 року. При цьому така сума індексації відповідачем ще не нарахована, оскільки він помилково використовував для обчислень невірно визначений «базовий» місяць. Отже, відповідач-2, перераховуючи на виконання цього рішення суду індексацію грошового забезпечення позивача, повинен провести математичні обчислення та при проведенні відповідних розрахунків визначити, чи є підстави для виплати ОСОБА_1 з березня 2018 року фіксованої суми індексації, якщо так - то в якій сумі. Здійснення таких обчислень є компетенцією відповідача, який таких дій станом на дату постановлення цього рішення ще не вчиняв. Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 в цій частині є передчасними.

З огляду на викладене суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню частково.

Питання про розподіл судових витрат за приписами статті 139 КАС України суд не вирішує, оскільки позивач згідно з пунктом 1 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Квартирно-експлуатаційного відділу міста Львова щодо нарахування ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 30.09.2016 із застосуванням базового місяця січня 2014 року.

Визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо нарахування ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.10.2016 по 28.02.2018 із застосуванням базових місяців вересня 2016 року, січня 2017 року.

Зобов`язати Квартирно-експлуатаційного відділу міста Львова (79007, Львівська область, м. Львів, вул. Батуринська, 2; ідентифікаційний код 07638027) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_3 ) індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 30.09.2016 із застосуванням базового місяця січня 2008 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Зобов`язати військову частину НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 ; ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_3 ) індексацію грошового забезпечення за період за період з 01.10.2016 по 28.02.2018 із застосуванням базового місяця січня 2008 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Судові витрати не розподіляти.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Москаль Р.М.