Рішення № 10672487, 09.03.2010, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
09.03.2010
Номер справи
16/10
Номер документу
10672487
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"09" березня 2010 р.Справа № 16/10 Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Коротченко Л.С., розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 16/10

за позовом: Кіровоградського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави, в особі Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області, м. Кіровоград

до відповідача: Кіровоградської обласної лікарні, м. Кіровоград

про стягнення 77 428,93 грн.,

представники сторін:

від прокуратури - Деревінська О.С., посвідчення № 835;

від позивача - Куца В.В., довіреність № 04-8/1197 від 30.06.09 р.;

від відповідача - Костенко В.М., довіреність № 541/31 від 10.02.10 р.

Кіровоградський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави, в особі Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області звернувся до господарського суду Кіровоградської області з позовною заявою про стягнення з Кіровоградської обласної лікарні на користь держави в особі Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу в сумі 77 428,93 грн.

Відповідно до наданого до суду відзиву на позовну заяву відповідач вважає, що позовні вимоги повинні бути задоволено частково, зазначаючи при цьому, що Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 389 від 20.07.09 р., керуючись якою позивачем зроблено розрахунок спричинених відповідачем збитків, не є законом (а.с. 33-35).

Посилаючись на Додаток № 2 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.08 р., відповідач вважає, що збитки, заподіяні державі Кіровоградською обласною лікарнею складають 1254,42 грн.

Розглянувши наявні матеріали справи та заслухавши пояснення прокурора, представників позивача та відповідача, господарський суд встановив наступне.

Згідно з вимогами ч.1 ст. 13 та ч. 1 ст. 14 Конституції України земля, її надра, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України є об'єктами права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування; земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов'язком держави ( ст. 16 Конституції України).

Відповідно до ст. ст. 66, 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно дотримуватись Конституції України та законів України, не заподіювати шкоду природі, відшкодовувати завдані ним збитки.

Згідно ст. 109 Водного кодексу України спори з питань використання і охорони вод та відтворення водних живих ресурсів розглядаються судом в порядку, встановленому законодавством.

Статтею 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ).

Пунктом "б" ч. 1 ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачена компетенція спеціально уповноважених органів державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, а також за додержанням норм екологічної безпеки.

Згідно ст. 19 Водного кодексу України державний контроль за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів здійснюється Кабінетом Міністрів України, державними органами охорони навколишнього природного середовища, іншими спеціально уповноваженими державними органами відповідно до законодавства України.

Державна екологічна інспекція в Кіровоградській області, відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання й відтворення природних ресурсів відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію в Кіровоградській області, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 19.02.07 р. № 55 (а.с. 54-61).

Відповідно до ст. 34 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного контролю у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду контролю, їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного контролю визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон "Про державний нагляд").

Відповідно до умов Закону "Про державний нагляд" державний контроль забезпечується шляхом проведення планових і позапланових заходів.

До Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області надійшла вимога Кіровоградського міжрайонного природоохоронного прокурора від 10.12.09 р. № 994-вих про виділення спеціаліста з метою проведення перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства суб'єктів господарювання, які здійснюють видобування підземних прісних вод без дозволу на спеціальне водокористування на території Кіровоградської області (а.с. 76).

На дану вимогу позивачем для участі у перевірці було направлено старшого державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Кіровоградської області Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області Лисенко О.Ф.

11.12.09 р. Кіровоградською міжрайонною природоохоронною прокуратурою та Державною екологічною інспекцією в Кіровоградській області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Кіровоградською обласною лікарнею.

Процедуру проведення перевірок з питань здійснення державного контролю у сфері охорони навколишнього природного середовища та оформлення їх результатів регламентує Порядок організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 464 від 10.09.08 р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 18/16034.

Відповідно до п. 4.13. зазначеного Порядку за результатами проведеної перевірки державним інспектором Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 07-442 (далі - Акт перевірки, а.с. 8-9).

Перевіркою встановлено, що Кіровоградська обласна лікарня має власний водозабір - три артезіанські свердловини, одна з яких працююча ( в робочому стані), дві - не працюючі.

У відповідача в наявності був дозвіл на спеціальне водокористування за № 8727 від 14.12.00 р., термін дії якого минув 08.08.09 р. (а.с. 21-22). Станом на 11.12.09 р. дозвіл на спеціальне водокористування відповідачем не оформлено.

Згідно журналу обліку забраної води з артезіанської свердловини по формі ПОД (первинна облікова документація) - 11 Кіровоградською обласною лікарнею забрано за допомогою технічних пристроїв без дозволу на спеціальне водокористування за період з 09.08.09 р. по 14.08.09 р. 670 м. куб. підземних прісних вод з артезіанської свердловини, за період з 15.08.09 р. по 24.08.09 р. - 1305 м. куб., за період з 25.08.09 р. по 12.10.09 р. - 2927 м. куб. (а.с. 16-20). Загальна кількість забраних підземних вод за період з 09.08.09 р. по 12.10.09 р. складає 4902 м. куб.

Забір підземних вод загальним об'ємом 4902 м. куб., що здійснений відповідачем за період з 09.08.09 р. по 12.10.09 р., підтверджується також довідкою Кіровоградської обласної лікарні від 11.12.09 р. (а.с. 15).

З метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, Державною екологічною інспекцією в Кіровоградській області складено припис від 11.12.09 р., відповідно до якого відповідачу приписано оформити дозвіл на спеціальне водокористування у строк до 01.02.10 р. (а.с. 10).

Припис наданий у день його складання відповідачу, про що свідчить підпис головного лікаря Кіровоградської обласної лікарні на вказаному документі.

На підставі Акту перевірки, припису та протоколу про адміністративне правопорушення № 009538 від 11.12.09 р., позивачем винесено постанову про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 85,00 грн. на начальника водопровідно-каналізаційної служби Кіровоградської обласної лікарні (а.с. 11-12).

Відповідачем вимоги припису виконано в повному обсязі, отримано дозвіл на спеціальне водокористування від 30.12.09 р. № 10744А/Кір (а.с. 62-64).

Начальником водопровідно-каналізаційного господарства Кіровоградської обласної лікарні Урсатьєвою Л.М. в повному обсязі та в добровільному порядку сплачено 85,00 грн. штрафу, накладеного на підставі постанови від 11.12.09 р. (а.с. 78).

На підставі листів Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 4619/27-8 від 23.04.07 р. та 1630/07-3 від 29.10.09 р. (а.с. 27, 43), позивачем здійснено розрахунок розміру збитків, завданих державі Кіровоградською обласною лікарнею внаслідок самовільного використання підземних вод в період з 09.08.09 р. по 24.08.09 р. відповідно до "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення правил охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації", затвердженої наказом Державного комітету України по водному господарству від 29.12.01 р. № 290 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.01.02 р. за № 44/633, а розмір збитків в період з 25.08.09 р. по 12.10.09 р. виконано відповідно до "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів", затвердженої наказом Мінприроди від 20.01.2009 р. № 389, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.08.09 р. за № 767/16783.

Згідно вказаного розрахунку розмір збитків заподіяних державі Кіровоградською обласною лікарнею внаслідок забору підземних вод без відповідного дозволу, складає 77428,93 грн. (а.с. 13-14).

Кіровоградська обласна лікарня позовні вимоги визнала частково, обґрунтовуючи наступним.

Розрахунок збитків, заподіяних державі обласною лікарнею внаслідок самовільного водокористування за період з 09.08.09 р. по 12.10.09 р., проведений позивачем, протирічить чинному законодавству, так як відповідно до вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією України та Законами України.

Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 389 від 20.07.09 р., не є Законом.

Відповідач вважає, що оскільки згідно Додатку № 2 до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.08 р. № 309-VІ протягом 2009 року розмір збору за спеціальне водокористування з підземних вод на територіях Кіровоградської області складав 25,59 грн. за 1 куб м., розмір збитків повинен складати 1254,42 грн.

Господарський суд вважає заперечення відповідача не обґрунтованими з огляду на наступне.

Наказом Державного комітету України по водному господарству від 29.12.01 р. № 290 затверджена Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення правил охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 18.01.02 р., згідно якої проведено розрахунок розміру завданих Кіровоградською обласною лікарнею збитків за самовільне водокористування у період з 09.08.09 р. по 24.08.09 р.

Відповідно до п. 1.3. Методики вона є обов'язковою для використання органами Держводгоспу України, які здійснюють контроль за раціональним використанням, охороною вод та відтворенням водних ресурсів у порядку, встановленому законодавством України, і може застосовуватися спеціально уповноваженими центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органами на місцях та іншими державними органами відповідно до законодавства.

Розмір збитків за самовільне водокористування у період з 25.08.09 р. по 12.10.09 р. розраховано відповідно до "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в наслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів", затвердженої наказом Мінприроди від 20.07.09 р. № 389, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.08.09 р. за № 767/16783.

Отже, положення Методик про розрахунок розмірів відшкодування збитків при самовільному водокористуванні застосовувалися з урахуванням дії закону в часі за принципом пріоритету тієї норми, яка прийнята пізніше.

За доводами позивача, від посадових осіб Кіровоградської обласної лікарні зауважень, скарг за результатами проведеної перевірки до інспекції не надходило, рішення, що прийняті посадовими особами інспекції за наслідками проведеної перевірки, не оскаржувалися.

Від водокористувачів вимагається отримання дозвільного документа, що визначено у постанові Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 10.08.92 р. № 92 р. № 459" від 13.03.02 р. № 321.

Самовільне використання - це використання вод з порушенням встановленого порядку їх надання у користування, тобто без отримання спеціального дозволу.

Відповідно до ст. 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальністю згідно з законодавством України.

У відповідності до ч. 4 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення природоохоронного законодавства, в порядку та розмірах, встановлених законом.

Загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду визначені ст. 1166 Цивільного кодексу України, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоду завдано не з її вини.

Отже, відповідно до ст. 1166 Цивільного кодексу України, підставами відповідальності за завдану майнову шкоду є склад цивільного правопорушення, а саме: наявність шкоди, протиправні дії (бездіяльність), вина особи, яка завдала шкоду, причинний зв'язок між протиправними діями та завданою шкодою.

За самовільне водокористування начальника водопровідно-каналізаційного господарства Кіровоградської обласної лікарні притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу.

Постанову про накладення адміністративного стягнення від 11.12.09 р. № 009538 винесено на підставі ст. 48 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) за порушення права державної власності на води у спосіб користування підземними водами без спеціального дозволу.

У даному випадку штраф накладено на начальника господарства, як на посадову особу.

Зазначена вище постанова відповідно до ст.ст. 287-2289 КУпАП відповідачем у справі не оскаржувалась, штраф сплачено у повному обсязі у добровільному порядку.

Враховуючи, що ст. 44 Водного кодексу України на водокористувачів покладений обов'язок здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу, господарський суд вважає, що між самовільним використанням і шкодою, заподіяною внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища та водного законодавства, існує прямий причинний зв'язок, що є складовою предмету доказування у даній справі.

Як передбачено нормами ст. 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодовувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах порядку, встановлених законодавством України. Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.

Пунктом 15 ст. 48 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" встановлено, що джерелом формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2009 році, зокрема, є грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, що зараховуються до бюджетів місцевого самоврядування у розмірі 100 відсотків.

Отже, місцем заподіяння екологічної шкоди є м. Кіровоград, грошові стягнення за заподіяну шкоду повинні бути зараховані до відповідного місцевого фонду охорони навколишнього природного середовища, що створено у складі відповідного місцевого бюджету, розпорядником якого є Кіровоградська міська рада.

Таким чином, шкода заподіяна навколишньому природному середовищу, стягується на користь органу місцевого самоврядування за місцем заподіяння шкоди.

Отже, заподіяна державі відповідачем шкода в розмірі 77 428,93 грн. підлягає відшкодуванню за рахунок відповідача в дохід Кіровоградської міської ради .

Доказів сплати заподіяних збитків в розмірі 77 428,93 грн. відповідачем до суду не подано.

Господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість пред'явлених прокурором вимог, які підтверджуються матеріалами справи, а тому вказані вимоги підлягають задоволенню.

На підставі статті 49 Господарського процесуального кодексу України господарські витрати покладаються на відповідача.

Відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні 24.02.10 р. оголошувалась перева до 15 год. 09.03.2010 р.

Керуючись ст. ст. 49, 77, 82-85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ :

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з Кіровоградської обласної лікарні (25030, м. Кіровоград, просп. Університетський, 2/5, код ЄДРПОУ 01994942) на користь держави, в особі Державної екологічної існпекції в Кіровоградській області (25022, м. Кіровоград, вул. Дзержинського, 84/37, ід. код 34894892) шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу в сумі 77 428,93 грн. в дохід Кіровоградської міської ради, перерахувавши кошти на р/р № 31513921700002 в ГУДК в Кіровоградській області, МФО 823016, код одержувача 24145329, код бюджетної класифікації 24062100.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з Кіровоградської обласної лікарні (25030, м. Кіровоград, просп. Університетський, 2/5, код ЄДРПОУ 01994942) до Державного бюджету України (отримувач коштів: УДК у м. Кіровограді: банк отримувача: ГУДКУ у Кіровоградській області; МФО 823016; р/р 31115095700002; ідентифікаційний код 24145329; код бюджетної класифікації: 22090200 "Державне мито, не віднесене до інших категорій") - 774,28 грн. державного мита.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з Кіровоградської обласної лікарні (25030, м. Кіровоград, просп. Університетський, 2/5, код ЄДРПОУ 01994942) до Державного бюджету України (отримувач коштів: УДК у м. Кіровограді: банк отримувача: ГУДКУ у Кіровоградській області; МФО 823016; р/р 31218259700002; ідентифікаційний код 24145329; код бюджетної класифікації: 22050000 "Оплата витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах") - 236,00 грн. витрат на оплату послуг по інформаційно-технічному забезпеченню судового процесу.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, а у разі, якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 ГПК України.

До набрання рішенням законної сили воно може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду в порядку та строк, визначені Господарським процесуальним кодексом України.

Суддя Л.С. Коротченко

Дата підписання рішення 15.03.2010 р.