Рішення № 106710200, 12.10.2022, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.10.2022
Номер справи
160/12765/22
Номер документу
106710200
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2022 року Справа № 160/12765/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіПрудника С.В.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

23.08.2022 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпропетровської міської ради № 701 від 15.06.2022 року про відмову у призначенні ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам;

- зобов`язати Лівобережне управління соціального захисту населення Дніпропетровської міської ради надати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з травня 2022 року допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам, визначену Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою КМУ від 20.03.2022 року № 332.

В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що 31.05.2022 року остання звернулась до Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради із заявою встановленого зразка про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01.05.2022 року та надала номер банківського рахунка для виплати допомоги (згідно із стандартом IBAN). Однак, 15.06.2022 року відповідачем ухвалено рішення, яким позивачеві відмовлено з посиланням на норми п. п. 2,3 Порядку № 332, в отриманні соціальної допомоги, оскільки позивач нібито, не переміщалась з території адміністративно - територіальної одиниці, де проводяться бойові дії та не отримувала станом на 01.03.2022 року щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 “Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг”. Проте, відповідач, відмовляючи позивачу у задоволенні заяви, безпідставно та неналежно застосовує посилання на норми пунктів 2,3 Порядку № 332 тлумачачи їх на власний розсуд.

23.09.2022 року Лівобережним управлінням соціального захисту населення Дніпровської міської ради до суду подано відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечив щодо задоволення позовних вимог. Аргументи даного відзиву зводяться до наступного. Так, 30.05.2022 року до Лівобережного управління звернулась ОСОБА_1 (зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 ) для отримання довідки внутрішньо переміщеної особи в зв`язку зі зміною фактичного місця проживання ( АДРЕСА_2 ). До цього часу позивач перебувала на обліку як внутрішньо переміщена особа (надалі - ВПО) з 06.04.2022 року по 27.05.2022 року в Правобережному управлінні соціального захисту населення Дніпровської міської ради (надалі - Правобережне управління) (за фактичним місцем проживання АДРЕСА_3 ). Цього ж дня управлінням було видано позивачу довідку від 30.05.2022 року № 1205-5001667059 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. 31.05.2022 року позивач звернулась із заявою до Лівобережного управління про призначення допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. На особистому прийомі позивач повідомила, що отримує державну допомогу при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в Правобережному управлінні. У зв`язку зі зміною місця проживання позивачу було запропоновано запросити її особову справу отримувача допомоги при народженні дитини за новим місцем проживання, від чого вона категорично відмовилась.

Відповідач також зазначив, що згідно розділу 9 Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 р № 345, заява про припинення виплати або продовження виплати за новим місцем проживання отримувача допомоги подається особисто особою, яка претендує на отримання допомоги. На підставі поданої заяви про продовження виплати за новим місцем проживання Управлінням формується запит особової справи до управління за попереднім місцем її отримання (п.п.9.3). В зв`язку з тим, що позивач відмовилась подати заяву щодо переведення її особової справи як отримувача допомоги при народженні дитини за новим місцем проживання, Лівобережним управлінням було здійснено запит до Правобережного управління для підтвердження факту перебування ОСОБА_1 на обліку та отримання нею будь-яких допомог. Згідно інформації яка надійшла від Правобережного управління було встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку за фактичним місцем проживання ( АДРЕСА_3 ) в Правобережному управлінні та відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім`ям з дітьми», їй призначено державну допомогу з 01.09.2021 року по 30.09.2024 року при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Тож, позивач народила дитину в м. Дніпро 11.09.2021 року та звернувшись із заявою за фактичним місцем проживання ( АДРЕСА_3 ) до Правобережного управління їй призначено державну допомоги при народженні дитини. Особова справа до іншого району не передавалась, що свідчить про те, що позивач з вересня 2021 місце свого проживання не змінювала, тобто проживала за фактичним місцем проживання в АДРЕСА_3 . Згідно ст. 5 Закону України Про державну допомогу сім`ям з дітьми та відповідно до абзацу 2 пункту 2 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ № 1751 - призначення і виплата державної допомоги сім`ям з дітьми здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання заявника. Враховуючи, що ОСОБА_1 проживала у місті Дніпро до початку проведення бойових дій на території Харківської територіальної громади, Лівобережним управлінням 15.06.2022 року було прийнято рішенням № 701 про відмову позивачу у призначенні допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (заява позивача від 31.05.2022 року) відповідно до пунктів 2, 3 «Положення про порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», затвердженого постановою КМУ від 20.03.2022 року № 332 (зі змінами) у зв`язку з тим, що особа не переміщалась з території адміністративно-територіальної одиниці, де проводяться бойові дії. 20.03.2022 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», якою затверджено «Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам». Відповідно до пункту 1 Порядку № 332 цей Порядок визначає механізм надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. У відповідності до пункту 2 Порядку, допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території адміністративно- територіальної одиниці, де проводяться бойові дії та що визначена в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми «єПідтримка», затвердженому розпорядженням КМ України від 06.03.2022 № 204. Отже, отримання позивачем допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам у відповідності до Порядку №332 можливо лише за умови переміщення особи із території де проводяться бойові дії. Доказом того, що позивач фактично проживала в м. Дніпро до початку бойових дій які розгорнулися на території Харківської територіальної міської громади, тобто до 25.04.2022 року (Наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 рокау № 75), свідчить перебування її на обліку в Правобережному управлінні соціального захисту населення Дніпровської міської ради та отримання нею виплат при народженні дитини.

Відповідно до Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 року № 345 зазначено п.9.1 - у разі переїзду отримувача допомоги в іншу місцевість виплата допомоги за старим місцем проживання припиняється. За новим місцем проживання допомога призначається (подовжується її виплата) на підставі заяви та документів, визначених у відповідних нормативно-правових актах.

За приписами п.9.2 даної Інструкції встановлено, що припинення виплати (зняття з обліку) здійснюється на підставі заяви отримувача допомоги або запиту особової справи Управління за новим місцем його проживання (реєстрації).

У разі переїзду в іншу місцевість позивач зобов`язана звернутись за новим місцем проживання (реєстрації) до органів соціального захисту населення про продовження виплат. Однак, особова справа не запитувалась та не передавалась в іншу місцевість. Зазначене свідчить, що позивач на момент оголошення військового стану в Україні проживала в м. Дніпро. Тобто, переміщення позивача у зв`язку з військовими діями не відбулося.

Відтак відповідач вважає, що позивач надала неправдиві свідчення в позовній заяві щодо її вимушеного переміщення 24.02.2022 року з окупаційної території передмістя Харкова, що не може бути прийнято судом до уваги, оскільки суперечить фактичним обставинам справи.

Поняття внутрішньо переміщеної особи міститься у частині 1 статті 1 Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII (в редакції на час спірних правовідносин), відповідно до якої внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті (п.2 ст. 1 Закону № 1706-VII). Згідно з частиною 2 статті 4 Закону № 1706-VІІ підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення. Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 12 Закону № 1706-VІІ підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: подала завідомо недостовірні відомості. На отримання довідки мають право особи, які після введення Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64 "Про введення воєнного стану в Україні" воєнного стану перемістилися з території, адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії та яка визначена в переліку, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 року №204 "Про затвердження переліку адміністративно- територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми "єПідтримка" (далі - територія адміністративно- територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії). В даний час Лівобережним управлінням вирішується питання щодо скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 (довідка від 30.05.2022 року № 1205-5001667059).

Отже, Лівобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради діяло відповідно до норм діючого законодавства та своїми діями не порушило прав позивача, в зв`язку з чим просимо суд прийняти рішення яким відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.08.2022 року, зазначена вище справа була розподілена та 24.08.2022 року передана судді Пруднику С.В.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.08.2022 року відкрито провадження в адміністративній справі, призначено розгляд за правилами спрощеного провадження без виклику учасників справи.

Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши всі документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом установлено, матеріалами справи підтверджено, що позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з 2008 року постійно проживала та має у встановленому законом порядку місце реєстрації у м. Харкові (останнє зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , з 08.10.2014 року), про що свідчить копія витягу з Єдиного державного демографічного реєстру.

Як зазначила позивач у поданій до суду позовній заяві, 24.02.2022 року одразу після повномасштабного вторгнення російсько-окупаційних військ до передмістя Харкова, позивач вимушена була врятовувати своє життя, та життя своїх близьких виїхавши у безпечніше місце до м. Дніпра, як внутрішньо переміщена особа.

В подальшому, позивач звернулась до Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради з метою отримання довідки про взяття на облік ВПО та отримання відповідних соціальних гарантій. Уповноваженою особою структурного підрозділу з питань соціального захисту населення прийнято рішення та видано позивачу довідку внутрішньо переміщеної особи № 1204-5000792304 від 06.04.2022 року, внесено персональні відомості до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

У зв`язку із зміною фактичного місця проживання в межах територіально- адміністративних районів м. Дніпра, з метою актуалізації раніше поданих даних та на виконання п. 9 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, позивач звернулась до Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради з метою постановки на облік як ВПО у цьому структурному підрозділі, і як наслідок, останню взято на облік та видано довідку внутрішньо переміщеної особи № 1205-5001667059 від 30.05.2022 року.

31.05.2022 року позивач звернулась із заявою до Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради про призначення допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що на особистому прийомі позивач повідомила, що отримує державну допомогу при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в Правобережному управлінні. У зв`язку зі зміною місця проживання позивачу було запропоновано запросити її особову справу отримувача допомоги при народженні дитини за новим місцем проживання, від чого вона відмовилась.

Також, у відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що в зв`язку з тим, що позивач відмовилась подати заяву щодо переведення її особової справи як отримувача допомоги при народженні дитини за новим місцем проживання, Лівобережним управлінням було здійснено запит до Правобережного управління для підтвердження факту перебування ОСОБА_1 на обліку та отримання нею будь-яких допомог. Згідно інформації яка надійшла від Правобережного управління було встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку за фактичним місцем проживання ( АДРЕСА_3 ) в Правобережному управлінні та відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім`ям з дітьми», їй призначено державну допомогу з 01.09.2021 року по 30.09.2024 року при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Тож, позивач народила дитину в м. Дніпро 11.09.2021 року та звернувшись із заявою за фактичним місцем проживання ( АДРЕСА_3 ) до Правобережного управління їй призначено державну допомоги при народженні дитини. Особова справа до іншого району не передавалась, що свідчить про те, що позивач з вересня 2021 місце свого проживання не змінювала, тобто проживала за фактичним місцем проживання в АДРЕСА_3 .

З матеріалів справи убачається, що рішенням Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради №701 від 15.06.2022 року ОСОБА_1 відмовлено у призначенні допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (згідно поданої заяви від 31.05.2022 року), з 01.05.2022 року.

Означене рішення вмотивовано тим, що відповідно до п. 2, п. 3 Положення про порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 року № 332 (зі змінами), у зв`язку з тим, що особа не перемішалась з території адміністративно-територіальної одиниці, де проводяться бойові дії та не отримувала станом на 01.03.2022 року щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг».

Вважаючи рішення про відмову у призначенні допомоги протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернулась до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 2 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 № 1706-VII встановлено, що Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні.

До 20.03.2022 механізм надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг визначався Порядком надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» (далі - Постанова №505).

Позивач відповідно до вимог Постанови №505 зареєстрована відповідним органом праці і соціального захисту населення як внутрішньо переміщена особа.

Пунктом 2 Порядку №505 визначено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

Згідно із пунктом 5 Порядку №505 для призначення грошової допомоги уповноважений представник сім`ї за умови пред`явлення паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а для іноземців та осіб без громадянства - документа, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, подає складену в довільній формі письмову заяву про надання грошової допомоги та документи, визначені цим пунктом. Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім`ї подає заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред`являє довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб усіх членів сім`ї. Таку заяву на наступний шестимісячний строк може бути подано з дати його початку або не раніше ніж за 15 днів до закінчення поточного шестимісячного строку.

Пунктом 7 Порядку № 505 передбачено, що якщо у складі сім`ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку (крім громадян, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку; громадян, які доглядають за дітьми, що потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення ними шестирічного віку; громадян, які мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними; громадян, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, або особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку; а також фізичних осіб, які надають соціальні послуги, та студентів денної форми навчання), які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім`ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період - припиняється.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач станом на 24.02.2022 року не отримувала допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам.

20.03.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», якою затверджено Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Відповідно до п.1 Порядку №332 (тут і надалі Порядок №332 в редакції чинній на момент винесення спірного рішення) цей Порядок визначає механізм надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (далі - допомога).

Пунктом 2 Порядку №332 передбачено, що допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя, а також території адміністративно-територіальної одиниці, де проводяться бойові дії та що визначена в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми єПідтримка, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204.

Згідно з п.3 Порядку №332 допомога надається щомісячно з місяця звернення до квітня 2022 р. включно на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах:

для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень;

для інших осіб - 2000 гривень.

Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням.

Допомога внутрішньо переміщеним особам, які звернулися за її наданням до 30 квітня 2022 р. включно, надається починаючи з березня 2022 року.

Допомога на проживання призначається автоматично без подання додаткового звернення внутрішньо переміщеним особам, які станом на 1 березня 2022 р. отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505 “Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг” (Офіційний вісник України, 2014 р., № 80, ст. 2271). Виплата допомоги внутрішньо переміщеним особам за місяці, у яких вони отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, не здійснюється.

Допомога не надається внутрішньо переміщеним особам, які були обліковані як внутрішньо переміщені особи до 24 лютого 2022 р. у регіонах, що не включені до переліку, зазначеному в абзаці першому пункту 2 цього Порядку, за винятком осіб, які отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Починаючи з травня 2022 р. допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя, території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а також внутрішньо переміщеним особам, у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження і які подали до 20 травня 2022 р. заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема через Єдиний державний вебпортал електронних послуг, або за умови подання документального підтвердження від органів місцевого самоврядування факту пошкодження/знищення нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації.

Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), формується в електронній формі відповідно до Положення про інформаційну систему формування переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 травня 2022 р. № 562, а у разі відсутності технічної можливості формування такого переліку в електронній формі - затверджується Мінреінтеграції за погодженням з Міноборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.

Судом встановлено, що позивач до 24.02.2022 обліковувались за фактичним місцем проживання/перебування: АДРЕСА_3 , зареєстрованим місцем проживання є: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою №1204-5000792304 від 06.04.2022 року про взяття на обік внутрішньо переміщеної особи.

З довідки про взяття на обік внутрішньо переміщеної особи від 30.05.2022 року №1205-5001667059 убачається, що позивач обліковується за фактичним місцем проживання/перебування: АДРЕСА_2 , зареєстрованим місцем проживання є: АДРЕСА_1 ,

Відповідно до додатку до розпорядження Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204-р Перелік адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми єПідтримка: Волинська область; Дніпропетровська область; Донецька область; Житомирська область; Запорізька область; Київська область; м. Київ; Луганська область; Миколаївська область; Одеська область; Сумська область; Харківська область; Херсонська область; Чернігівська область.

Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що для отримання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам у відповідності до Порядку №332 (у редакції станом на 31.05.2022 року) позивачем мало бути дотримано дві умови:

- отримувати щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг станом на 24.02.2022 року;

- або бути облікованою на території, включеній у Розпорядження Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 року №204-р «Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми «єПідтримка», на яке міститься посилання в п.2 Порядку №332 або переміщеним з такої території.

Отже у даному випадку суд вважає, що позивач має право на отримання допомоги, оскільки перебувала на обліку у Дніпропетровській області, яка входить до Переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми єПідтримка.

Таким чином, судом встановлено неправомірність відмови Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради у призначенні позивачці допомоги як внутрішньо переміщеній особі.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини другої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відтак, урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 992,40 грн., що документально підтверджується квитанцією №0.0.26458900321 від 18.08.2022 року.

Отже, сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви до суду в сумі 992,40 грн. підлягає стягненню з Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань.

Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпропетровської міської ради № 701 від 15.06.2022 року про відмову у призначенні ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Зобов`язати Лівобережне управління соціального захисту населення Дніпропетровської міської ради надати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з травня 2022 року допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам, визначену Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою КМУ від 20.03.2022 року № 332.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати у розмірі 992,40 грн. (дев`ятсот дев`яносто дві гривні сорок копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (код ЄДРПОУ 42788389).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя С. В. Прудник