
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
_________________
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
12.10.2022р. Справа №905/2080/21
Господарський суд Донецької області у складі судді Величко Н.В.,
при секретарі судового засідання (помічник судді за дорученням судді) Гайдук Д.М., -
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали
за позовом Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" (код ЄДРПОУ 03337119; місцезнаходження: 84307, м. Краматорськ, пров. Земляний, буд. 2; поштова адреса: м. Костянтинівка, вул. Ємельянова, буд. 69, e-mail: ur.okpdtke@gmail.com)
до відповідача Приватного акціонерного товариства "По газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" (код ЄДРПОУ 03361075; місцезнаходження: м. Краматорськ, вул. Південна, буд. 1, e-mail: office@oblgaz.donetsk.ua)
про визнання недійсним та скасування рішення
представники не з`явилися
СУТЬ СПОРУ:
Обласним комунальним підприємством "Донецьктеплокомуненерго" подано до Господарського суду Донецької області позовну заяву до відповідача Публічного акціонерного товариства "По газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" (у подальшому змінено назву на Приватне акціонерне товариство "По газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз") про визнання недійсним та скасування рішення Публічного акціонерного товариства "По газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз", оформлене Протоколом №258 від 10.03.2021 засідання комісії Оператора ГРМ (Слов`янське УГГ) по розгляду актів про порушення та "Актом - розрахунком до акту порушення №852/909 від 26.02.2021" б/н, б/д щодо задоволення "Акту про порушення №852/909 від 26.02.2021", а також покласти на відповідача витрати по сплаті судового збору за розгляд справи.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що Акт про порушення №852/909 від 26.02.2021 відносно ВО «Слов`янськтепломережа» (котельня №6 по вул. Вокзальна, 27а, м. Слов`янськ Донецької області) складено відповідачем з порушенням Кодексу газорозподільних систем (далі по тексту - Кодекс ГРС), зокрема вимог Додатку 16 Кодексу ГРС, оскільки такий Акт не містить вказівки на конкретний документ, який позивач мав надати відповідачу на підтвердження відповідних характеристик похибок або які дії вчинити та у який строк. Вказаний акт про порушення був підписаний позивачем з запереченнями. На переконання позивача, комісією відповідача при розгляді Акта про порушення №852/909 від 26.02.2021 та прийнятті оспорюваного рішення, оформленого Протоколом №258 від 10.03.2021, безпідставно не взято до уваги заперечення позивача до Акта про порушення.
Як стверджує позивач, позаштатний режим роботи вузла обліку газу, у розумінні п.6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ, відсутній; відповідач в ході проведення обстежень вузлів обліку позивача вимагав додаткові документи, які не передбачені чинним законодавством України; відповідно до отриманої від Мінекономіки відповіді № 3223-0/12007-07 від 24.02.2021 оцінка відповідності вузла обліку газу, що перебуває в експлуатації, не проводиться, а проводиться повірка законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, які входять до складу цих вузлів обліку газу; Закон України «Про метрологію та метрологічну діяльність» (в редакції чинній з 01.01.2016р.) та ДСТУ 3215-95 (втратив чинність 29.03.2017р.) не передбачає складення свідоцтва про державну метрологічну атестацію відповідності засобів вимірювальної техніки. Позивач не має правових підстав задля здійснення заходів з досліджень похибок вимірювань об`єму природного газу за стандартних умов вузлів обліку газу, введених у експлуатацію.
Як зазначає позивач, разом з протоколом відповідачем на підставі п. 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ було складено Акт-розрахунок до акту про порушення № 852/909 від 26.02.2022. Відповідно до цього Акту-розрахунку по котельні № 6 за адресою: м. Слов`янськ, вул. Вокзальна, 27 розрахунок виконано згідно номінальних витрат газоспоживаючого обладнання за період з 01.03.2021 по 31.03.2021 у розмірі 267.840,00 куб.м. При цьому об`єм природного газу, визначений комерційним вузлом обліку природного газу на котельні № 6 відповідно до звітів обчислювача, складає за період з 01.03.2021 по 31.03.2021 - 52.001,3 куб.м. Різниця становить 215.838,7 куб.м. Позивач, посилаючись на п.4 глави 3 розділу ІХ Кодексу ГРМ, вважає, що об`єм природного газу у розмірі 215.838,7 куб.м. є назаконно донарахованим відповідачем.
Позивач також акцентує увагу на тому, що відповідно до Акта обстеження від 26.02.2021 пломби встановлені на вузлі обліку газу раніше в цілісності, не пошкоджені; несанкціонованого втручання в роботу засобу вимірювальної техніки та несанкціонованого газопроводу відповідачем не виявлено; несанкціонованого підключення газових приладів не виявлено; ознак пошкодження ЗВТ не виявлено; витоків не виявлено. Тому порушення, про які зазначено відповідачем у Акті - є необґрунтованими та такими, що не підтверджені жодним доказом. Відповідачем незаконно здійснена зміна режиму нарахувань по котельні № 6 та проведені перерахунки (донарахування) обсягу витраченого природного газу.
На підтвердження позовних вимог надано суду: Заяву-приєднання від 30.12.2015 № юр/3019 до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) з супровідним листом від 30.12.2015 № юр/3018, Акт про порушення № 852/909 від 26.02.2021, Акт від 26.02.2021 перевірки ВОГ котельні № 6, Протокол № 258 від 10.03.2021 засідання комісії Оператора ГРМ (Слов`янське УГГ) по розгляду актів про порушення, Акт-розрахунок до акту порушення № 852/909 від 26.02.2021, роздруківка звітів за контрактний місяць обчислювача чи коректора об`єму природного газу про добові або погодинні дані споживання природного газу, протокол про втручання в роботу комерційного ВОГ, протокол аварійних/діагностичних повідомлень за об`єктами, супровідний лист від 02.04.2021 № 1289/010 з відміткою про вручення, лист ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ» від 12.08.2019 № 39-21/153 про надання роз`яснень, лист Мінекономіки № 3423-08/75690-07 від 23.12.2020 щодо надання інформації, лист ДП «Івано-Франківськстандартметрологія» від 18.11.2020 № 06-01/1258 щодо метрологічної атестації ВОГ, лист ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ» від 04.12.2020 № 39-21/230 щодо надання роз`яснень, лист Мінекономіки № 3421-09/65340-07 від 29.10.2020 щодо надання інформації, лист Мінекономіки № 3423-09/12007-07 від 24.02.2021 щодо надання інформації, Формуляр Зонд 100.000.001ФО, свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 29/1/М/54, протокол № 004 повірки коректора об`єму газу, керівництво з експлуатації коректора об`єму газу, правовстановлюючі та статутні документи позивача, копії яких долучено до справи.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує.
Вважає, що Слов`янським УГГ АТ «Донецькоблгаз» під час складання Акту про порушення № 852/909 від 26.02.2021 відносно ВО «Слов`янськтепломережа» (котельня №6 по вул. Вокзальна, 27а, м. Слов`янськ Донецької області) правомірно зафіксовано порушення, а саме: відсутність документального підтвердження відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань вузла обліку (далі - ВОГ). Вказує, що ВОГ позивача введено в експлуатацію 04.09.2016 та у відповідності з вимогами МВУ 034/03-2008 «Об`єм природного газу за стандартний умов. Типова методика виконання вимірювань з використанням лічильника газу та коректора об`єму газу» та РМУ 037-2015 «Вузли обліку природного газу з лічильниками та коректорами» ВОГ повинні мати атестовану методику виконання вимірювання та свідоцтво про метрологічну атестацію вузла обліку газу конкретної конфігурації. У позивача відсутні відповідні документи (методика виконання вимірювання, свідоцтво про метрологічну атестацію вузла обліку газу конкретної конфігурації). Також відповідач зауважує, що у позивача відсутній акт обстеження ВОГ на можливість його використання як комерційного, що суперечить Правилам обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затверджених Наказом Мінпаливенерго України 27.12.2005 № 618.
Як зазначає відповідач, протоколом № 258 від 10.03.2021 засідання комісії Оператора ГРМ (Слов`янське УГГ) акт про порушення було задоволено, оскільки ним було зафіксовано наявність порушення ВОГ позивача, яке підлягає усуненню у найкоротший термін. Порушення, яке викладено в акті про порушення, кваліфікується як «робота вузла обліку природного газу у позаштатному режимі», внаслідок чого витрата природного газу не обліковується або обліковується некоректно згідно пп.1 п.3 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем. Відповідач також зазначає, що розділ Х глави 6 пункт 6 Кодексу газорозподільних систем визначає позаштатний режим роботи комерційного ВОГ та включає, зокрема, «інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання». Також, на думку відповідача, формальні підстави невідповідності акту про порушення Додатку № 16 Кодексу ГРМ є неприйнятними та такими, що не підлягають врахуванню під час вирішення даного спору. Наполягає на тому, що дії АТ «Донецькоблгаз» є правомірними, оскільки вони регламентовані чинним законодавством.
До відзиву додано: титульний лист «Программа и методика государственной аттестации ПМА081/24.84-99», титульний лист «Программа и методика государственной метрологической аттестации МДУ 10/03-2001», титульний лист «Типова методика виконання вимірювань з використанням лічильника газу та коректора об`єму газу МВУ 034/03-2008», титульний лист «Метод та основні принципи вимірювань, характеристики та загальні вимоги РМУ 037-2015», листи АТ «Донецькоблгаз» від 26.08.2020 № 635, від 02.10.2019 № 388, від 01.08.2019 № 03/1193, від 08.08.2019 № 03/1194, від 19.09.2019 № 689/11, від 11.09.2019 № 13/02-2215, від 27.09.2018 № 13/3-2713, акти обстеження ВОГ від 29.10.2020 по ОКП ДТКЕ ВО «Костянтинівкатепломережа», акти обстеження вузла обліку газу від 29.10.2020 по ПЕ «Лиман Теплосеть», від 30.10.2020 по ПЕ «Славянск Теплосеть» кот.№ 34, акт експертизи вузла обліку по об`єкту «Котельная Тубдиспансер г. Дзержинск, № 14», акти експертизи вузла обліку природного газу від 08.10.2008 по об`єкту «ВО Костянтинівкатепломережа», від 07.09.2016 по об`єкту «ВО Краснолиманська тепломережа», від 18.12.2002 по об`єкту «ВО Слов`янськтепломережа, котельня № 28 «Володарського»», від 07.09.2016 по об`єкту «ВО Краснолиманська тепломережа, котельня № 1», від 30.09.2013 по об`єкту «Котельня № 27, м. Слов`янськ», від 27.10.2009 по об`єкту «Котельня № 1, КП Вода Донбасу», від 30.09.2013 по об`єкту «Котельня № 31, м. Слов`янськ», від 21.09.2012 по об`єкту «міськлікарня №2 м. Слов`янськ», акт метрологічної експертизи вузла обліку природного газу із застосуванням лічильника газу від 22.10.2007 що належить Дзержинськтепломережа, листи АТ «Донецькоблгаз» від 09.11.2020 № 27/02-2750, від 10.11.2020 № 27/02-2764, від 10.11.2020 № 27/02-2765, від 06.08.2019 № 3/1-1919, листи ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ» від 12.08.2019 № 39-21/153, від 04.12.2020 №39-21/230, від 09.09.2021 №39-21/122 щодо надання роз`яснень, лист МІНЕКОНОМІКИ від 23.12.2020 № 3423-08/75690-07 про надання інформації, лист ДП «Івано-Франківськстандартметрологія» від 18.11.2020 № 06-01/1258 щодо метрологічної атестації ВОГ, лист АТ «Донецькоблгаз» від 21.01.2021 № 27/04-147, листи Управління НКРЕКП у Дніпропетровській області від 30.10.2017 № 36-19/262, від 10.05.2019 № 37-20/283, листи ДП Донецькстандартметрологія від 10.11.2017 № 677 щодо кандидатури до складу комісії, від 11.06.2017 № 335 щодо проведення експертизи ЗВТ, листи АТ Донецькоблгаз від 10.06.2019 № 27/1-1518, № 27/1-1519, № 27/1-1520, від 21.04.2021 № 15/1-998, від 12.08.2021 № 27/02-1895 з додатком (акт експертизи вузла обліку природного газу від 15.01.2008 по ВО Слов`янськтепломережа кот.№9), ліцензія серії АЕ № 299064, правовстановлюючі та статутні документи підприємства, копії яких долучено до справи.
РУХ СПРАВИ:
Ухвалою суду від 08.11.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі 905/2080/21, постановлено справу розглядати у порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.
Підготовче засідання відкладалось, строк підготовчого провадження продовжено судом на тридцять днів (ухвали від 30.11.2021, від 14.12.2021).
Ухвалою від 12.01.2022 закрито підготовче провадження у справі № 905/2080/21, розгляд справи по суті призначено на 27.01.2022.
У судовому засіданні 27.01.2022 розпочато розгляд справи по суті, заслухано вступне слово позивача та відповідача, судом досліджено докази позивача, якими останній обгрунтовує свої вимоги та оголошено перерву до 24.02.2022 о 14:30 год. Представники позивача та відповідача повідомлені про перерву під розписку.
Відповідно до ухвали суду від 27.01.2022, між іншим, змінено найменування відповідача у даній справі з Публічного акціонерного товариства "По газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" на Приватне акціонерне товариство "По газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз"; поновлено Приватному акціонерному товариству "По газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" пропущений строк для подання відзиву №15-133 від 21.01.2022 (вх.№1549/22 від 25.01.2022), відзив №15-133 від 21.01.2022 (вх.№1549/22 від 25.01.2022) прийнято та долучено до матеріалів справи; постановлено після перерви розгляд справи продовжити зі стадії дослідження доказів відповідача.
У зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України Про введення воєнного стану в Україні №64/2022 від 24.02.2022, затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Судове засідання, призначене на 24.02.2022, не відбулося у зв`язку із введенням воєнного стану в Україні, веденням активних бойових дій на території міста Харкова та Харківської області (місцезнаходження суду), з метою недопущення випадків загрози життю, здоров`ю та безпеці учасників справи.
На підставі наказу голови Господарського суду Донецької області від 28.02.2022 № 20, розпорядження голови Господарського суду Донецької області від 15.04.2022 № 9-р установлено особливий режим роботи Господарського суду Донецької області в умовах воєнного стану, тимчасово, до усунення обставин, які зумовили загрозу життю, здоров`ю та безпеці відвідувачів суду, працівників суду, в умовах воєнної агресії проти України, обмежено доступ до приміщення суду, з 18.04.2022 запроваджено роботу Господарського суду Донецької області у віддаленому режимі.
Указом Президента України Про продовження строку дії воєнного стану в Україні від 17.05.2022, затвердженим Законом України №2263-IX від 22.05.2022, постановлено: на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX (зі змінами, внесеними Указами від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX, від 18 квітня 2022 року № 259/2022, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-IX, та від 12 серпня 2022 року № 573/2022, затвердженим Законом України від 15 серпня 2022 року № 2500-IX), продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
Ухвалою суду від 08.08.2022 відкладено розгляд справи № 905/2080/21, між іншим постановлено про дату, час і місце наступного судового засідання учасників справи повідомити додатково відповідною ухвалою.
22.08.2022 від позивача на електронну адресу суду надійшли пояснення на виконання вимог ухвали від 08.08.2022, які долучено до матеріалів справи.
Відповідачем вимоги ухвали суду від 08.08.2022 не виконано, про причини не повідомлено.
Ухвалою від 01.09.2022 призначено розгляд справи № 905/2080/21 на 12.10.2022, явку уповноважених представників сторін у засідання суду визнано не обов`язковою.
У зв`язку із закінченням знаків поштової оплати (поштових марок) та проведенням відповідних процедур закупівлі, Господарський суд Донецької області не має можливості з 22.02.2022 здійснювати відправку вихідної кореспонденції (розпорядження від 21.02.2022р.), тому повідомлення сторін про хід справи суд здійснює з використанням альтернативних способів, зокрема: шляхом електронного листування на електронні адреси учасників справи, повідомлені ними. (Журнал обліку вихідної електронної пошти міститься в матеріалах справи).
На електронну адресу суду від АТ «Донецькоблгаз» надійшло клопотання від 14.09.2022 про відкладення судового засідання до моменту доступу до первинних документів Товариства та його структурних підрозділів або після закінчення бойових дій/воєнного стану.
Дане клопотання обґрунтовано тим, що станом на сьогоднішній день відповідач та його відокремленні структурні підрозділи, розташовані на території Донецької області, знаходяться під впливом форс-мажорних обставин у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України. Відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.05.2022 р. № 75 в редакції від 10.06.2022 року № 113 затверджено Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) - територія ліцензійної діяльності АТ «Донецькоблгаз» знаходиться безпосередньо у зоні бойових дій та на лінії зіткнення. Не зважаючи на заходи, які вживалися керівництвом підприємства з метою належної господарської діяльності та збереження документів в умовах надзвичайно складної ситуації ведення активних бойових, захопленням агресором територій, на яких розташовані підрозділи товариства та його об`єкти, постійні обстріли з боку окупантів, Товариство не може забезпечити можливість вивезення (переміщення) в повному обсязі первинних документів, комп`ютерної техніки та обладнання з територій відокремлених структурних підрозділів та апарату управління, оскільки, їх вивезення пов`язане з ризиком для життя та здоров`я працівників підприємства. У зв`язку з військовою агресією рф проти України, що виключає можливість надання та виконання роботи, відповідно до ст. 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15 березня 2022 року в АТ «Донецькоблгаз» оголошено простій не з вини працівників, які не можуть виконувати роботу на робочому місці або в режимі віддаленого доступу, а також призупинено дію трудових договорів до закінчення воєнного стану, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», з працівниками, які не можуть виконувати роботу на робочому місці або в режимі віддаленого доступу (Повідомлення про оголошення простою від 31.05.2022 року №05.2/1-869 - додається)Відповідно до Розпорядження Кабінету міністрів України від 2 серпня 2022 року №679-р уряд ухвалив рішення про обов`язкову евакуацію мешканців Донецької області. Таким чином у АТ «Донецькоблгаз» відсутній доступ до первинних документів, комп`ютерної техніки, серверів та електронних документів Товариства, також виникають затримки в отриманні кореспонденції, як електронної так і паперової. Відповідач заявляє про вкрай обмежені можливості участі в подальшому розгляді справи №905/2080/22 в умовах воєнного стану.
11.10.2022 на електронну адресу суду від позивача надійшли пояснення б/н, б/д, в яких ОКП «ДТКЕ» просить суд прийняти до уваги та врахувати позицію викладену в постанові Східного апеляційного господарського суду по справі №905/532/21 від 13.09.2022 з аналогічного спору, а також правову позицію викладену Верховним судом у постанові від 13.02.2020 по справі №908/386/19.
У судове засідання 12.10.2022 позивач та відповідач своїх представників не направили.
Враховуючи належне повідомлення сторін про розгляд справи, явка представників сторін в судове засідання обов`язковою визнана не була, тому суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за наявними матеріалами без присутності представників позивача та відповідача.
Клопотання відповідача про відкладення розгляду справи суд відхиляє з наступних підстав.
Суд, здійснюючи правосуддя в умовах воєнного стану, враховує, що згідно зі ст. 12-2 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи й установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією України й законами України.
Господарський процесуальний кодекс України визначає юрисдикцію та повноваження господарських судів, встановлює порядок здійснення судочинства у господарських судах.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Господарського процесуального кодексу України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Основними засадами (принципами) господарського судочинства є, зокрема, розумність строків розгляду справи судом (п.10 ч.3 ст.2 цього Кодексу).
Згідно з ч.2 ст. 114 цього Кодексу строк є розумним, якщо він передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню господарського судочинства.
Статтею 194 Господарського процесуального кодексу України визначено, що завданням розгляду справи по суті є розгляд та вирішення спору на підставі зібраних у підготовчому провадженні матеріалів, а також розподіл судових витрат.
Ухвалою суду від 12.01.2022 закрито підготовче провадження у справі № 905/2080/21, призначено розгляд справи по суті. У судовому засіданні 27.01.2022 розпочато розгляд справи по суті.
Згідно частини 2 статті 202 Господарського процесуального кодексу України суд відкладає розгляд справи в судовому засіданні в межах встановленого цим Кодексом строку з таких підстав: 1) неявка в судове засідання учасника справи, щодо якого немає відомостей про направлення йому ухвали з повідомленням про дату, час і місце судового засідання; 2) перша неявка в судове засідання учасника справи, якого повідомлено про дату, час і місце судового засідання, якщо він повідомив про причини неявки, які судом визнано поважними; 3) виникнення технічних проблем, що унеможливлюють участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції, крім випадків, коли відповідно до цього Кодексу судове засідання може відбутися без участі такої особи; 4) необхідність витребування нових доказів, у випадку коли учасник справи обґрунтував неможливість заявлення відповідного клопотання в межах підготовчого провадження.
Суд зазначає, що зміст поданого відповідачем клопотання не містить обставин, з якими чинне процесуальне законодавство пов`язує відкладення розгляду справи.
Беручи до уваги, що позивачем та відповідачем після закриття підготовчого провадження у даній справі додаткові докази не подавались, про необхідність витребування нових доказів не заявлялось, також не заявлялось про те, що доданий до справи або поданий до суду учасником справи для ознайомлення документ викликає сумнів з приводу його достовірності або є підробленим, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання відповідача про відкладення розгляду справи на період дії воєнного стану.
В силу вимог частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку. Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (§ 66, 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").
Суд наголошує, що конкретні відомості про час закінчення воєнного стану на даний момент відсутні, а тому відкладення справи на невизначений строк може спричинити порушення прав позивача на судовий розгляд упродовж розумного строку.
Згідно ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
ВСТАНОВЛЕНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Публічне акціонерне товариство «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» (у подальшому перейменовано у Приватне акціонерне товариство "По газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз", далі - АТ «Донецькоблгаз»), діє на підставі ліцензії АЕ № 299064 від 26.06.2015, здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
Між ОКП «Донецьктеплокомуненерго» (далі - Споживач, позивач) та АТ «Донецькоблгаз» (далі - Оператор ГРМ, відповідач) укладено Договір розподілу природного газу (далі - Договір) шляхом подання Споживачем Заяви-приєднання №юр/3019 від 30.12.2015 до умов договору розподілу природного газу для споживача, що не є побутовим. Присвоєний споживачу персональний ЕІС-код як суб`єкту ринку природного газу - 56Х09014D9F2DD03.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року N 2498, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 р. за N 1384/27829 затверджено Типовий договір розподілу природного газу, який є публічним та регламентує порядок і умови забезпечення цілодобового доступу Споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об`єкта Споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи. Умови цього Договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" і Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року N 2494 (далі - Кодекс газорозподільних систем, КГС).
Цей Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної Споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього Договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє Споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Відповідно до розділу ІІ «Предмет договору»: 2.1. За цим Договором Оператор ГРМ зобов`язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором. 2.2. Обов`язковою умовою надання Споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у Споживача об`єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи Оператора ГРМ. 2.3. При вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, Сторони зобов`язуються керуватися Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов`язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього Договору та Кодексу газорозподільних систем.
Абзацом два пункту 3.2 цього Договору встановлено, що приймання-передача обсягу газу, належного Споживачу, а також перехід експлуатаційної відповідальності за стан газових мереж від Оператора ГРМ до Споживача відбуваються на межі балансової належності об`єкта Споживача.
Згідно з розділом V «Порядок обліку природного газу, що передається Споживачу» Типового договору: 5.1. Облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається Оператором ГРМ та споживається Споживачем на межі балансової належності об`єкта Споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем. 5.2. Визначення об`єму розподілу та споживання природного газу по Споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та Споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим Договором. Якщо комерційний вузол обліку встановлений не на межі балансової належності сторін (точка вимірювання не збігається з точкою комерційного обліку), фактичний об`єм природного газу визначається з урахуванням втрат та витрат природного газу між точкою вимірювання і межею балансової належності сторін шляхом їх додавання/віднімання до/від об`єму природного газу, визначеного комерційним вузлом обліку в точці вимірювання, відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем. Для визначення об`єму розподілу та споживання природного газу беруться дані комерційного вузла обліку Оператора ГРМ. У разі відсутності комерційного вузла обліку в Оператора ГРМ беруться дані комерційного вузла обліку Споживача. 5.3. При здійсненні обліку спожитого природного газу Споживачем, що не є побутовим, за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу береться один кубічний метр (м куб.) природного газу, приведений до стандартних умов згідно з вимогами, визначеними в Кодексі газорозподільних систем. У разі виявлення порушень вимог Кодексу газорозподільних систем при обліку спожитого природного газу побутовим Споживачем та Споживачем, що не є побутовим, за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу беруться об`єми природного газу, які нараховуються згідно з вимогами Кодексу газорозподільних систем. 5.4. Порядок визначення об`єму розподіленого Споживачу і спожитого ним природного газу та надання звітності щодо спожитих об`ємів газу за розрахунковий період визначається відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та з урахуванням вимог цього Договору.
Згідно з розділом VІI «Права та обов`язки Сторін» Типового договору розподілу природного газу Оператор ГРМ зобов`язується, зокрема: проводити на вимогу Споживача перевірку роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу) у порядку, визначеному Кодексом ГРС; дотримуватись вимог цього договору та Кодексу ГРС (підп.7, 9 п.7.1.); Оператор ГРМ має право, зокрема: перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об`єкті Споживача, у порядку, визначеному Кодексом ГРС; встановлювати на комерційному вузлі обліку (лічильнику газу) засоби дистанційної передачі даних та/або дублюючі чи контрольні засоби вимірювальної техніки, якщо такі заходи здійснюються за рахунок та силами Оператора ГРМ; інші права, передбачені договором та Кодексом ГРС (підп.4, 6, 7 п.7.2.); Споживач має право, зокрема: ініціювати перевірку роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу) у порядку, визначеному Кодексом ГРС; звертатися до Оператора ГРМ зі скаргами та пропозиціями щодо виконання умов договору; інші права, передбачені договором та Кодексом ГРС (підп.4, 5, 7 п.7.3.); Споживач зобов`язується, зокрема: своєчасно повідомляти Оператора ГРМ про всі зміни щодо позаштатної роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу); не перешкоджати Оператору ГРМ у здійсненні заходів щодо вдосконалення обліку природного газу для точності виміру обсягів розподілу та споживання природного газу, у т.ч. встановлення засобів дистанційної передачі даних, установлення дублюючих засобів вимірювальної техніки чи монтажу окремих закладних частин для можливості їх встановлення за рахунок Оператора ГРМ; забезпечувати безперешкодний та безплатний доступ на власні об`єкти чи земельну ділянку представникам Оператора ГРМ за їх службовими посвідченнями для виконання ними службових обов`язків, зокрема для перевірки, повірки та/або експертизи комерційного вузла обліку (лічильника газу), а також перевірки показань лічильників газу; не допускати несанкціонованого відбору природного газу; дотримуватись інших вимог договору та Кодексу ГРС (підп.2-5, 7 п.7.4.).
Як зазначає позивач, а відповідач не оспорює, на об`єкті виробничої одиниці «Слов`янськтепломережа» ОКП «Донецьктеплокомуненерго» (Котельня № 6 за адресою: вул. Вокзальна, 27а) встановлено комерційний вузол обліку газу (далі - ВОГ), зокрема: лічильник газу ЗОНД-1 G-100-1 № 00225, коректор об`єму природного газу В-25 № 08170 в комплекті з датчиком тиску № 07206 та датчиком температури № Рt-100б/н, радіотермінал інтелектуальний № 09111 iMod-Vega, що включено до переліку комерційних ВОГ до Договору.
26.02.2021 за результатом перевірки роботи комерційного вузла обліку газу на об`єкті споживача «Котельня № 6, адреса: вул. Вокзальна, 27а» у присутності представників споживача представниками Оператора ГРМ (Слов`янським УГГ АТ «Донецькоблгаз») складено Акт, яким встановлено наступне:
- робочий проект реконструкції вузла обліку природного газу м. Слов`янськ котельня № 6 - надано;
- акт балансової належності № 99 від 17.02.2016;
- лічильник газу Зонд-1 G-100-1 № 00225, діапазон вимірювання 1~160куб.м./год, повірений 22.09.2020, покази лічильника Vр.л. = 401342,3 куб.м.;
- коректор об`єму природного газу В-25 № 08170 в комплекті з датчиком тиску № 07206 та датчиком температури № Рt-100б/н, повірені 18.04.2019;
- покази коректора об`єму природного газу Vр.к. = 401342,2 куб.м., Vст = 228851,6 куб.м., Qр =14,7 куб.м./год, Qст = 51,5 куб.м./год, Р = 344 кПа, t = 12,7 °С, К = 3,5049;
- фільтр газовий ФГ-1-100-1,6-1-А №2099;
- СДПД: радіотермінал інтелектуальний № 09111 iMod-Vega, тел.: 0665508777;
- пломби встановлені на ВОГ раніше вцілісності, не пошкоджені: С14447943 - фланці ЕМК, С14447942 - манометр, С14447941 - фланці вхідної засувки, С14447955 та С14447954 - манометри фільтра, С14447953 - фланці фільтра, С14447952 - датчик тиску, С11391976 - лічильник газу, С11391977 - роз`єм імпульс.лічильника, А1967338 - роз`єм ПЗ лічильника, С14447951 - Рt-1000, С14447975 - фланці засувки після лічильника, оклійка В13429207 - корпус В-25, оклійка В13429208 - роз`єм iMod-Vega;
- несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та несанкціонованого газопроводу не виявлено;
- несанкціонованого підключення газових приладів не виявлено,
- ознак пошкодження ЗВТ не виявлено;
- проведена перевірка витоків газу на ВОГ котельні № 6 - витоків не виявлено;
- не надано документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань, таким чином згідно п.2 ст. 7 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та п.4 гл.1 розділу Х Кодексу ГРС вузол обліку газу не може вважатися комерційним. Складено акт порушення.
Акт перевірки ВОГ котельні № 6 підписано представником споживача з зауваженнями та запереченнями наступного змісту: «Обставини і суть порушення не відповідають п.4 гл.1 розділу Х Кодексу ГРС. Даний пункт регламентує порядок введення в експлуатацію комерційного вузла обліку. ВОГ котельні № 6 введений в експлуатацію, як комерційний, що підтверджено Актом обстеження вузла обліку від 25.09.2013р. Представникам оператора ГРМ неодноразово було надано оригінали та копії документів, які пред`являлися при введенні комерційного ВОГ в експлуатацію та передбачені пунктом 4 глави 4 розділу Х Кодексу газорозподільних систем та пунктом 5.4 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами постачання та споживання, затверджених наказом Мінпаливенерго України 27.12.2005 № 618. Надання оператору ГРМ будь-яких інших документів не передбачено вище згаданими нормативно-правовими актами».
Згідно складеного представниками Оператора ГРМ (Слов`янським УГГ АТ «Донецькоблгаз») Акта про порушення № 852/909 від 26.02.2021 на об`єкті споживача «Котельня № 6, адреса: вул. Вокзальна, 27а», зафіксовано наступне порушення Кодексу газорозподільних систем: «В зв`язку з відсутністю документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань згідно п.2 ст. 7 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та вимог п. 10 Правил обліку природного газу … № 618 порушено п.п.1, п.3, гл. 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ, а саме нема можливості визначити коректність обліку витрати природного газу ВОГ».
Комісія оператора ГРМ з розгляду цього Акта буде провадити засідання о 10-00 10.03.2021, на яке запрошується споживач або уповноважена ним особа (п.8 Акта про порушення).
Даний акт про порушення підписано представником споживача з зауваженнями та запереченнями наступного змісту: «Обставини і суть порушення не відповідають таким, що визначені у главі 2 розділу ХІ Кодексу ГРС, зокрема не було виявлено жодних ознак позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ, визначених абзацом другим пункту 6 глави 6 розділу Х Кодексу газорозподільних систем. Представникам оператора ГРМ неодноразово було надано оригінали та копії документів, які пред`являлися при введенні комерційного ВОГ в експлуатацію та передбачені пунктом 4 глави 4 розділу Х Кодексу газорозподільних систем та пунктом 5.4 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами постачання та споживання, затверджених наказом Мінпаливенерго України 27.12.2005 № 618. Надання оператору ГРМ будь-яких інших документів не передбачено вище згаданими нормативно-правовими актами».
10.03.2021 у присутності представників споживача відбулось засідання комісії Оператора ГРМ (Слов`янське УГГ) по розгляду актів про порушення, на якому прийнято рішення задовольнити Акт про порушення № 852/909 від 26.02.2021, складено акт-розрахунок природного газу. Дане рішення оператора ГРМ оформлено протоколом № 258 від 10.03.2021.
Згідно відміток на протоколі № 258 від 10.03.2021, присутні представники споживача від його підпису відмовились.
Відповідно до Акту-розрахунку до акту про порушення № 852/909 від 26.02.2021, до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу належать: пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно. Розрахунок виконано згідно номінальних витрат газоспоживаючого обладнання за період з 01.03.2021 і складає разом 267.840,00 куб.м. (у тому числі: котел водогрійний КВ-ГМ-1.6, номінальні витрати газу на один газоспоживаючий прилад - 180 куб.м./год., режим роботи споживача - 24 год./добу, кількість годин - 24, нараховано за період 133.920,00 куб.м.; котел водогрійний КВ-ГМ-1.6, номінальні витрати газу на один газоспоживаючий прилад - 180 куб.м./год., режим роботи споживача - 24 год./добу, кількість годин - 24, нараховано за період 133.920,00 куб.м.).
За супровідним листом від 02.04.2021 № 1289/00 Виробничою одиницею «Слов`янськтепломережа» ОКП «Донецьктеплокомуненерго» надано Слов`янському управлінню по газопостачанню і газифікації АТ «Донецькоблгаз» на виконання вимог п.4 гл.3 розділу ІХ Кодексу ГРС два примірники звітів про дані комерційних вузлів обліку (роздруковані звіти з обчислювача чи коректора об`єму природного газу про добові або погодинні дані споживання природного газу, протокол про втручання в роботу комерційного ВОГ та протокол аварійних/діагностичних повідомлень) за об`єктами споживача, у тому числі по котельні № 6.
В цьому листі споживач просив здійснювати визначення загального об`єму споживання (розподілу) природного газу по об`єктам Виробничої одиниці «Слов`янськтепломережа» ОКП «Донецьктеплокомуненерго» за березень 2021 року на підставі наданих звітів про спожиті об`єми природного газу, визначені комерційними вузлами обліку.
Вказаний лист з додатками отримано Слов`янським УГГ АТ «Донецькоблгаз» 02.04.2021 згідно відповідного штампу вхідної кореспонденції відповідача.
Так, за змістом створеного Звіту по об`єкту «Котельня № 6, вул. Вокзальна, 27а» об`єм природного газу, визначений комерційним вузлом обліку природного газу відповідно до звітів обчислювача за період 01.03.2021-01.04.2021рр., складає 52001,3 куб.м. Час аварійної роботи Pmin, Pmax, PS (P) 0:00:00; час аварійної роботи Tmin, Tmax, TS (Т) 0:00:00; час аварійної роботи Q > Qmax Рmах. (Q) 0:00:00, час роботи при Q < Рmах. 0:02:50;
Відповідно до створеного Звіту (продовження) час аварійної роботи Pmin, Pmax, PS (P) 0:00:00, час аварійної роботи Tmin, Tmax, TS (Т) 0:00:00, час аварійної роботи Q > Qmax Рmах. (Q) 0:00:00, час роботи при Q < Рmах. 0:02:50;
За змістом Протоколу конфігурування Qmin = 1,00м.куб/год, Qmax = 160,0м.куб/год; відповідно до протоколу поточних значень календарний час: 15.04.2021, 14:05:15; час роботи: 22534:51:30; час роботи LCD: 154:39:00; час аварійної роботи: 34:32:27. Об`єм за лічильником газу = 420387,2 м.куб; робочий об`єм (за лічильником при роботі Qmin) = 420392,4 м.куб; об`єм, приведений до стандартних умов без аварійних ситуацій = 294107,0 м.куб; робочий об`єм при аварійних ситуаціях = 0,0 м.куб; об`єм, приведений до стандартних умов без аварійних ситуацій = 0.0м.куб;
За змістом створеного Протоколу про втручання в роботу коректора за період 02.02.21-28.03.21 втручання не виявлені.
За Протоколом аварійних ситуацій за період 02.02.21-28.03.21 кількість аварійних ситуацій - 3, тривалість - 0:01:15 (06.03.2021), 0:00:45 (08.03.2021) та 0:00:50 (31.03.2021).
Згідно наданого до матеріалів справи Формуляра лічильника газу ультразвукового «ЗОНД-1 00.00.00.001ФО», лічильник газу ЗОНД-1 G 100-1, заводський № 00225, виготовлений 25.03.2013, відповідає технічним умовам ТУ У 33.2-37212146.001:2011 і визнаний придатним для експлуатування, міжповірочний інтервал - 2 роки, остання повірка проведена 27.09.2020, (результат повірки - придатний).
Згідно наданого до матеріалів справи Свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 29/1/М/54, видане 18.04.2019 ДП «Донецькстандартметрологія», чинне до 18.04.2021, та протоколу повірки коректора об`єму газу № 004 встановлено, що засіб вимірювальної техніки Коректор об`єму газу «В-25» в комплекті з датчиком тиску № 07206, зав.№08170 (далі - ЗВТ) за результатом повірки відповідає вимогам нормативних документів та дозволяється до застосування в якості засобу вимірювальної техніки.
Не погоджуючись із здійсненим відносно ОКП «Донецьктеплокомуненерго» донарахуванням об`єму розподіленого (спожитого) природного газу, ОКП «Донецьктеплокомуненерго» звернулося до суду з позовом про визнання незаконним і скасування рішення комісії АТ «Донецькоблгаз», оформленого протоколом №258 від 10.03.2021 засідання комісії Оператора ГРМ (Слов`янське УГГ) по розгляду актів про порушення та "Актом - розрахунком до акту порушення №852/909 від 26.02.2021" б/н, б/д щодо задоволення "Акту про порушення №852/909 від 26.02.2021".
КВАЛІФІКАЦІЯ ПРАВОВІДНОСИН ТА ЇХ ОЦІНКА СУДОМ:
Взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу, зокрема, щодо умов забезпечення комерційного, у тому числі приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об`ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі в розрізі суб`єктів ринку природного газу визначається Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015р. №2494 (надалі - Кодекс газорозподільних систем, Кодекс ГРС).
У відповідності до пункту 3 глави, 1 розділу 1 Кодексу газорозподільних систем дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об`єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.
Статтею 40 Закону України "Про ринок природного газу" визначено, що розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов`язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов`язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу. Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором. Оператор газорозподільної системи має забезпечити додержання принципу недискримінації під час укладення договорів розподілу природного газу з замовниками. Договір розподілу природного газу є публічним.
Типовий договір розподілу природного газу затверджено Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП або Регулятор) від 30.09.2015 № 2498.
Між позивачем та відповідачем існують правовідносини щодо розподілу природного газу, які врегульовані Типовим договором розподілу природного газу.
Істотною умовою правовідносин зі споживання послуг розподілу природного газу є облік його споживання.
Порядок обліку природного газу, що передається споживачу передбачений у розділі V Договору. Визначення об`єму розподілу та споживання природного газу по споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим Договором.
Вузол обліку природного газу/вузол обліку/ВОГ, за положеннями пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС, визначається як сукупність засобів вимірювальної техніки, зокрема лічильник газу або звужуючий пристрій, та допоміжних засобів, призначених для вимірювання, реєстрації результатів вимірювання та розрахунків об`єму природного газу, зведених до стандартних умов, визначених законодавством.
Абзацами 1, 3 пункту 2 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС передбачено, що протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) проводять контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу); перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку; монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт. Контрольний огляд вузла обліку здійснюється Оператором ГРМ за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців.
Згідно пункту 7 глави 9 розділу X Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: 1) пошкодження пломб; 2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу); 3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об`єму газу; 4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проєктній документації або умовам договору; 5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ; 6) наявність несанкціонованого газопроводу; 7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
Розрахунок необлікованого або облікованого частково об`єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі XI цього Кодексу.
З матеріалів справи вбачається, що 26.02.2021 за результатом перевірки роботи комерційного вузла обліку газу на об`єкті споживача «Котельня № 6, адреса: вул. Вокзальна, 27а» у присутності представників споживача представниками Оператора ГРМ (Слов`янським УГГ АТ «Донецькоблгаз») складено Акт, яким встановлено наступне: робочий проект реконструкції вузла обліку природного газу м. Слов`янськ котельня № 6 - надано; акт балансової належності № 99 від 17.02.2016; лічильник газу Зонд-1 G-100-1 № 00225, діапазон вимірювання 1~160куб.м./год, повірений 22.09.2020, покази лічильника Vр.л. = 401342,3 куб.м.; коректор об`єму природного газу В-25 № 08170 в комплекті з датчиком тиску № 07206 та датчиком температури № Рt-100б/н, повірені 18.04.2019; покази коректора об`єму природного газу Vр.к. = 401342,2 куб.м., Vст = 228851,6 куб.м., Qр =14,7 куб.м./год, Qст = 51,5 куб.м./год, Р = 344 кПа, t = 12,7 °С, К = 3,5049; - фільтр газовий ФГ-1-100-1,6-1-А №2099; СДПД: радіотермінал інтелектуальний № 09111 iMod-Vega; пломби встановлені на ВОГ раніше вцілісності, не пошкоджені: С14447943 - фланці ЕМК, С14447942 - манометр, С14447941 - фланці вхідної засувки, С14447955 та С14447954 - манометри фільтра, С14447953 - фланці фільтра, С14447952 - датчик тиску, С11391976 - лічильник газу, С11391977 - роз`єм імпульс.лічильника, А1967338 - роз`єм ПЗ лічильника, С14447951 - Рt-1000, С14447975 - фланці засувки після лічильника, оклійка В13429207 - корпус В-25, оклійка В13429208 - роз`єм iMod-Vega; несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та несанкціонованого газопроводу не виявлено; несанкціонованого підключення газових приладів не виявлено, ознак пошкодження ЗВТ не виявлено; проведена перевірка витоків газу на ВОГ котельні № 6 - витоків не виявлено. Вказано, що «Не надано документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань, таким чином згідно п.2 ст. 7 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та п.4 гл.1 розділу Х Кодексу ГРС вузол обліку газу не може вважатися комерційним. Складено акт порушення.»
Згідно складеного представниками Оператора ГРМ (Слов`янським УГГ АТ «Донецькоблгаз») Акта про порушення № 852/909 від 26.02.2021 на об`єкті споживача «Котельня № 6, адреса: вул. Вокзальна, 27а», зафіксовано наступне порушення: «в зв`язку з відсутністю документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань згідно п.2 ст. 7 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та вимог п. 10 Правил обліку природного газу … № 618 порушено п.п.1, п.3, гл. 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ, а саме нема можливості визначити коректність обліку витрати природного газу ВОГ».
Відповідно до підпункту 1 пункту 3 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу, належать пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
Позаштатним режимом роботи комерційного ВОГ у розумінні пункту 6 глави 6 розділу Х Кодексу газорозподільних систем є: 1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо; 2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об`єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу; 3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ; 4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення; 5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів; 6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.
Якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об`єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об`ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.
До відновлення роботи комерційного ВОГ або його складових в нормальному режимі за бажанням споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути припинено газопостачання на його об`єкт.
Згідно абзацу 2 пункту 6 глави 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем, якщо під час перевірки комерційного ВОГ (за умови відсутності ознак порушень, передбачених розділом ХІ цього Кодексу) між сторонами виникає сумнів щодо результатів вимірювання об`єму природного газу та/або метрологічних характеристик комерційного ВОГ чи його складових, за домовленістю сторін або за ініціативою однієї зі сторін Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. При цьому в акті обстеження/акті контрольного огляду вузла обліку (або в акті про порушення) Оператор ГРМ має зазначити про проведення певних дій щодо позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ чи його складових.
Проте, в Акті про порушення № 852/909 від 26.02.2021 відповідачем не було зазначено про необхідність проведення певних дій щодо позачергової повірки комерційного ВОГ позивача.
Докази ініціювання відповідачем проведення експертизи ВОГ котельні №6 виробничої одиниці «Слов`янськтепломережа» на відповідність метрологічним характеристикам у матеріалах справи відсутні, рівно як і задокументовані результати такої експертизи або докази перешкоджання позивачем її проведенню.
Зазначення в рішенні оператора ГРМ, оформленому протоколом № 258 від 10.03.2021 та Акті про порушення № 852/909 від 26.02.2021 про те, що споживачем «не надано документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань, внаслідок чого ВОГ не може вважатися комерційним», «порушення класифікуються як робота ВОГ в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата природного газу обліковується некоректно» - є лише припущеннями, не доведеними ані перевіркою коректності показників ВОГ, ані їх експертизою, ані змістом звітів про дані обчислювача ВОГ та протоколів конфігурування, поточних значень, про втручання в роботу комерційного ВОГ, аварійних/діагностичних повідомлень за розрахунковий період.
Як зазначалось вище, згідно Акту перевірки ВОГ котельні № 6, складеного 26.02.2021 Оператором ГРМ, пломби встановлені на ВОГ раніше вцілісності, не пошкоджені; несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та несанкціонованого газопроводу не виявлено; несанкціонованого підключення газових приладів не виявлено, ознак пошкодження ЗВТ не виявлено; проведена перевірка витоків газу на ВОГ котельні № 6 - витоків не виявлено.
Поданими сторонами доказами не підтверджено пошкодження чи позаштатний режим роботи комерційного ВОГ або його складових, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
Суд погоджується з аргументами позивача, що обставини і суть порушення, вказані відповідачем, не відповідають підпункту 1 пункту 3 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем.
Зауваження Оператора ГРМ, викладені у Акті перевірки ВОГ котельні № 6 від 26.02.2021, суд вважає необгрунтованими. Пункт 4 глави 1 розділу Х Кодексу ГРС регламентує порядок введення в експлуатацію комерційного вузла обліку. У той же час матеріали справи свідчать і сторонами не оспорюється, що ВОГ котельні № 6 введений в експлуатацію як комерційний відповідно до Акта обстеження вузла обліку від 25.09.2013р. Також, лічильник газу Зонд-1 G-100-1 № 00225 повірений 22.09.2020; коректор об`єму природного газу В-25 № 08170 в комплекті з датчиком тиску № 07206 та датчиком температури № Рt-1000 повірені 18.04.2019; на дату складання Акту перевірки ВОГ котельні № 6 термін повірки комерційного ВОГ чи його складових не пропущено.
Оператор ГРМ (відповідач) безпідставно вимагає від позивача документальне підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань ВОГ, що перебуває в експлуатації, при цьому не вказує конкретних норм чинного законодавства, які б покладали на споживача обов`язок надання оператору ГРМ певного переліку документів на підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань ВОГ, що перебуває в експлуатації.
За висновком суду, визначене відповідачем порушення як «відсутність документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань» не є позаштатним режимом роботи комерційного ВОГ у розумінні пункту 6 глави 6 розділу Х Кодексу газорозподільних систем.
У разі виявлення Оператором ГРМ несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об`єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого: у разі, якщо при вимірюванні лічильником газу або звужуючим пристроєм та/або датчиком різниці тиску перевищується діапазон вимірювання або вони працюють в позаштатному режимі, про що є зареєстровані та зафіксовані у звітах обчислювача чи коректора об`єму газу повідомлення про наявні аварійні/діагностичні ситуації (несправність), об`єм розподіленого (спожитого) природного газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунки проводяться за фактичний час тривалості аварійної/позаштатної ситуації (підп.2 п.4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС).
Втім, у даній справі таких обставин не встановлено і відповідачем не доведено.
Відсутні будь-які підтвердження того, що комерційний ВОГ позивача не обліковував чи обліковував частково природний газ, який проходив через цей ВОГ, що повністю виключає можливість донарахування позивачу об`ємів природного газу на підставі пп. 1 п. 3 гл. 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем.
На переконання суду, за умови відсутності пошкодження лічильника, пропущення строку періодичної повірки лічильника газу з вини споживача або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та за наявності справного обчислювача (коректора) об`єму газу, який не містить зареєстрованих та зафіксованих у звітах повідомлень про роботу лічильника газу в позаштатному режимі, несправність лічильника внаслідок його невідповідності нормативним документам у сфері метрології, встановлена за результатами позачергової або експертної повірки, не є підставою для здійснення перерахунку споживачу об`єму розподіленого (спожитого) природного газу відповідно до пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС. (Близька за змістом правова позиція також викладена Об`єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у постанові від 02.12.2020 у справі №906/962/18).
Проаналізувавши фактичні обставини справи та наведені в цьому рішенні приписи чинного законодавства, суд дійшов висновку про відсутність встановленого в Акті № 852/909 від 26.02.2021 порушення і, відповідно, про неправомірність нарахування Оператором ГРМ не облікованого обсягу газу по котельні № 6 виробничої одиниці «Слов`янськтепломережа».
Іншим доводам та доказам позивача та відповідача суд не дає оцінки, оскільки вони не впливають на висновки суду у даній справі.
З огляду на викладене суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову та скасування оспорюваного рішення Оператора ГРМ. Визнання недійсним і скасування рішення відповідача тягне одні й ті самі правові наслідки (є тотожними способами захисту права), що виключає необхідність їх одночасного задоволення судом.
Тягар доказування (доведення обставин справи) покладається законом на сторону, яка висуває певні вимоги або заявляє заперечення. І в даному випадку цей обов`язок позивачем виконаний у повному обсязі, оскільки ним доведено належними та допустимими доказами ті обставини, на які він посилається в обґрунтування позовних вимог, що зумовлює задоволення позовних вимог.
Судовий збір у відповідності до вимог ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладається на сторін пропорційно розміру задоволених вимог.
Керуючись ст.ст. 73-86, 91, 123, 129, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" (код ЄДРПОУ 03337119; місцезнаходження: 84307, м. Краматорськ, пров. Земляний, буд. 2; поштова адреса: м. Костянтинівка, вул. Ємельянова, буд. 69, e-mail: ur.okpdtke@gmail.com) до Приватного акціонерного товариства "По газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" (код ЄДРПОУ 03361075; місцезнаходження: м. Краматорськ, вул. Південна, буд. 1, e-mail: office@oblgaz.donetsk.ua) про визнання недійсним та скасування рішення - задовольнити.
Скасувати рішення Приватного акціонерного товариства "По газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз", оформлене Протоколом №258 від 10.03.2021 засідання комісії Оператора ГРМ (Слов`янське УГГ) по розгляду актів про порушення та "Актом - розрахунком до акту порушення №852/909 від 26.02.2021" б/н, б/д щодо задоволення "Акту про порушення №852/909 від 26.02.2021".
Стягнути з Приватного акціонерного товариства "По газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" (код ЄДРПОУ 03361075; місцезнаходження: м. Краматорськ, вул. Південна, буд. 1, e-mail: office@oblgaz.donetsk.ua) на користь Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" (код ЄДРПОУ 03337119; місцезнаходження: 84307, м. Краматорськ, пров. Земляний, буд. 2; поштова адреса: м. Костянтинівка, вул. Ємельянова, буд. 69, e-mail: ur.okpdtke@gmail.com) відшкодування витрат по сплаті судового збору за розгляд справи у сумі 2270,00 грн.
Відповідно до ст.241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з ч.1 ст.256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення підписано 12.10.2022.
Суддя Н.В. Величко