
Справа № 932/5446/21
Провадження № 2/932/2439/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 вересня 2022 року м. Дніпро
Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська у складі головуючого судді - Куцевола В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін у місті Дніпрі цивільну справу за позовом Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру нарахованих сум державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, -
ВСТАНОВИВ:
16.07.2021 року до Бабушкінського районного суду м.Дніпропетровська надійшов позов Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру нарахованих сум державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідно до заяви ОСОБА_1 від 27.02.2019 року до управління соціального захисту населення Шевченківської районної у місті Дніпрі ради та від 12.08.2019 року, 26.02.2020 року до Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради було призначено державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям з урахуванням доходів за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідно до проведеної перевірки та згідно на даних ДФС України, наданих на запит Управління від 19.01.2021 року №46, ОСОБА_1 при оформленні державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям з урахуванням доходів, свідомо надала неповну інформацію про доходи, а саме у декларації про доходи не задекларувала дохід свого чоловіка ОСОБА_2 від підприємств : ПАСП СТО "Карлссон", Окружної виборчої комісії, ТОВ "АртГранд". У зв`язку з прихованням обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги ОСОБА_1 було надміру виплачені бюджетні кошти в сумі 17342,50 грн. за період 01.02.2019 по 31.07.2020 рік. Термін повернення надміру виплачених бюджетних коштів в сумі 17342,50 грн. встановлено з 16.03.2021 року у місячний термін. На час звернення до суду кошти управлінню в добровільному порядку не повернути, а тому позивач змушений звернутися за захистом своїх прав до суду.
Ухвалою суду від 11.08.2021 відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Сторонам встановлено строк на подання заяв по суті справи.
Відповідачу надсилалась ухвала про відкриття провадження у справі та позовна заява з додатками до неї, однак до суду повернувся поштовий конверт, у зв`язку із неможливістю вручення відповідачу. Відповідно до вимог ст. ст.128, 272 ЦПК України, відповідач є таким, що належним чином повідомлений про розгляд цієї цивільної справи та про свої процесуальні права та обов`язки, однак правом на подання відзиву, будь-якої письмової заяви або клопотання не скористався.
Відповідно до вимог ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Згідно з вимогами ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Відповідно до вимог ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Судом встановлено, що на підставі заяви ОСОБА_1 від 27.02.2019 року до управління соціального захисту населення Шевченківської районної у місті Дніпрі ради та від 12.08.2019 року, 26.02.2020 року до Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради було призначено державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям з урахуванням доходів за адресою: АДРЕСА_1 .
Подаючи заяви, відповідачем надані декларація про доходи і витрати особи, яка звернулася за призначенням державної соціальної грошової .
На виконання рішення Шевченківської районної у місті Дніпрі ради від 14.02.2019 року № 5 «Про припинення юридичної особи - Управління соціального захисту населення Шевченківського районної у місті Дніпрі ради», враховуючи рішення Дніпровської міської ради від 23.01.2019 року № 40/40 «Про внесення змін до рішень міської ради стосовно структури міської ради та її виконавчих органів, граничної чисельності працівників міської ради та її виконавчих органів» Управління соціального захисту населення Шевченківського районної у місті Дніпрі ради припинило свою діяльність як юридична особа шляхом приєднання до Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради.
Відповідно до проведеної перевірки та згідно на даних ДФС України, наданих на запит Управління від 19.01.2021 року №46, ОСОБА_1 при оформленні державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям з урахуванням доходів, свідомо надала неповну інформацію про доходи, а саме у декларації про доходи не задекларувала дохід свого чоловіка ОСОБА_2 від підприємств : ПАСП СТО "Карлссон", Окружної виборчої комісії, ТОВ "АртГранд". У зв`язку з прихованням обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги ОСОБА_1 було надміру виплачені бюджетні кошти в сумі 17342,50 грн. за період 01.02.2019 по 31.07.2020 рік. Термін повернення надміру виплачених бюджетних коштів в сумі 17342,50 грн. встановлено з 16.03.2021 року у місячний термін.
Повідомленнями № 193/01-15/07 від 16.03.2021 року відповідачеві повідомлено про припинення права надання соціальної допомоги та про обов`язок повернути переплачені кошти у розмірі 17342,50 грн.
Відповідно до ст. 22 ЗУ «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», у редакції чинній на час виникнення спірних відносин, одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.
Відповідно до ст. 18-1 ЗУ «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», у редакції чинній на час виникнення спірних відносин, право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Відповідно до п. 34 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається в розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Згідно п.п. 46,48,49 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми» Особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов`язані у десятиденний строк повідомити про це органи соціального захисту населення. Органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім`ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги. Особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органам соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які впливають на виплату такої допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо).
Якщо отримувачам державної допомоги сім`ям з дітьми, якими подано документи із свідомо неправдивими відомостями, не подано відомостей про зміни у складі сім`ї, приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату допомоги, було надміру виплачено суми допомоги, органи соціального захисту населення: визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної допомоги сім`ям з дітьми та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють отримувачу державної допомоги сім`ям з дітьми про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення. Суми коштів, які підлягають поверненню, повертаються: отримувачем державної допомоги сім`ям з дітьми самостійно; за згодою отримувача державної допомоги сім`ям з дітьми у повному обсязі за рахунок її наступних виплат; за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок сум наступних виплат державної допомоги сім`ям з дітьми у розмірі, який не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги. У разі неможливості добровільного повернення або утримання коштів, які підлягають поверненню, такі кошти стягуються в судовому порядку. Органи соціального захисту населення мають право перевіряти матеріальне та майнове становище сімей з дітьми.
Як вбачається з матеріалів справи, дійсно на підставі заяви ОСОБА_1 їй була призначена державна соціальна допомога на дітей одиноким матерям. Перевіркою було встановлено, що ОСОБА_1 при оформленні допомоги на дітей одиноким матерям, свідомо надала неповну інформацію про доходи свого чоловіка, а саме у декларації про доходи не задекларувала доходи отримані від підприємств : ПАСП СТО "Карлссон", Окружної виборчої комісії, ТОВ "АртГранд" починаючи з ІІІ кварталу 2018 року по ІІІ квартал 2020 року. В зв`язку із приховуванням обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги ОСОБА_1 були надміру виплачені бюджетні кошти в сумі 17342,50 грн. за період з 01.02.2019 року по 31.07.2020 року, як державна соціальна допомога на дітей одиноким матерям. На теперішній час бюджетні кошти на загальну суму 17342,50 грн. не повернуті.
Загальні підстави для виникнення зобов`язання у зв`язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Стаття 81 ЦПК України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказами є будь - які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інших обставин, які мають значення для вирішення спору. Докази мають бути належними, допустимими, достовірними. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. (ст.ст. 76, 77, 78, 79 ЦПК України).
Таким чином, суд дійшов висновку, що надміру нарахована сума, яка отримана відповідачем без достатніх правових підстав складає 17342,50 грн., а відтак, вказана сума коштів в розумінні ст. 1212 ЦК України є безпідставно набутим майном й підлягає поверненню позивачу, у зв`язку з чим суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд виходить з положень ч. 1 ст. 141 ЦПК України, згідно якої судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача 2270,00 грн. сплаченого судового збору.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 4, 12, 76-81, 83, 141, 258, 259, 265, 268, 272-273, 352-355 ЦПК України, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру нарахованих сум державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) на користь Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (ЄДРПОУ 42788347, 49005, м. Дніпро, вул. Василя Жуковського, 39/41) надміру нараховані бюджетні кошти в сумі 17342,50 грн. за період з 01.02.2019 року по 31.07.2020 рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 2270,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 273 ЦПК України та може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Дніпровського апеляційного суду.
Суддя В.В. Куцевол