Ухвала суду № 106691519, 11.10.2022, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.10.2022
Номер справи
520/6200/2020
Номер документу
106691519
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

про роз`яснення судового рішення

"11" жовтня 2022 р. № 520/6200/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Заічко О.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження заяву про роз`яснення судового рішення по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

27.09.2022 на адресу суду надійшла заява представника позивача про роз`яснення судового рішення, у якій представик позивача просить роз`яснити рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.09.2020 по справі № 520/6200/2020 в аспекті того, що при його виконанні Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області слід перераховувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за вислугу років виходячи із розрахунку 90 відсотків суми заробітної плати, згідно з довідок виданих прокуратурою Харківської області від 07.10.2019 № 18-285 про складові заробітної плати (посадовий оклад 7660,00 грн., надбавка за класний чин 2200,00 грн., надбавка за вислугу років 2298,00 грн.) та від 07.10.2019 N 18-285 про складові заробітної плати надбавки, премії та інші виплати за період з 01.08.2017 по 31.07.2019 становили 711399,24 грн., індексація грошових доходів 2954,90 грн., відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" N 1789-XII від 05.11.91, з доповненнями згідно із Законом від 26.11.93 р. N 3662-12, у редакції Закону від 12.07.2001 N 2663-III та здійснення відповідних виплат, що при його виконанні слід проводити виплати пенсії за вислугу років та в подальшому проводити перерахунки пенсії відповідно до змін діючого законодавства України.

Відповідно до ч. 3 ст. 254 КАС України, суд розглядає заяву про роз`яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз`яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

Відповідно до ст. 254 КАС України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз`яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали. Подання заяви про роз`яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання. Суд розглядає заяву про роз`яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження.

Дослідивши матеріали справи та зміст поданої представником позивача заяви, суд встановив наступне.

Як свідчить зміст рішення суду в даній справі, суд дійшов висновку про зобов`язання Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) призначити та виплачувати в повному обсязі без обмеження граничного розміру виплати пенсії та перераховувати пенсію ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) за вислугою років з 30.10.2019 з розрахунку 90 відсотків від розміру заробітної плати згідно довідок про складові заробітної плати, виданих прокуратурою Харківської області від 07.10.2019 №18-285 про складові заробітної плати (посадовий оклад 7660,00 грн., надбавка за класний чин 2200,00 грн., надбавка за вислугу років 2298,00 грн.) та від 07.10.2019 №18-285 про складові заробітної плати надбавки, премії та інші виплати за період з 01.08.2017 по 31.07.2019 становили 711399,24 грн., індексація грошових доходів 2954,90 грн., відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-XII від 05.11.1991, з доповненнями згідно із Законом від 26.11.1993 р. № 3662-12, у редакції Закону від 12.07.2001 №2663-ІІІ.

Згідно відомостей автоматизованої системи "Діловодство спеціалізованого суду" вбачається, що вказане рішення набрало законної сили.

Крім того, враховуючи зміст рішення, суд вказує, що позивачем дотримано строки, передбачені ч.2 ст.254 КАС України, для подання заяви про роз`яснення рішення.

За заявою учасника справи, державного виконавця суд роз`яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали (ч.1 ст. 254 КАС України).

Отже, необхідність роз`яснення судового рішення може бути зумовлена нечіткістю судового акту за змістом, тобто коли певний судовий акт є неясним та незрозумілим як для осіб, стосовно яких ухвалений такий акт, так і для тих осіб, котрі будуть здійснювати виконання цього судового акту. Тому заява про роз`яснення судового рішення підлягає задоволенню в разі встановлення судом факту того, що рішення є незрозумілим.

Можливість роз`яснення судом ухваленого ним рішення передбачена з метою усунення такого недоліку, як незрозумілість судового рішення (наприклад, можливість неоднакового тлумачення висновків суду), що перешкоджає його належному виконанню.

За таких обставин, роз`яснено може бути рішення суду у разі, якщо без такого роз`яснення її важко виконати, оскільки високою є ймовірність неправильного виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення.

Суд зазначає, що з тексту поданої заяви вбачається, що незрозумілість рішення Харківського окружного адміністративного суду по справі № 520/6200/2020 від 14.09.2020 року пов`язана з існуванням права на перерахунок пенсії, яке нерозривно пов`язане з правом на призначення пенсії згідно ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.91 року № 1789-XII.

На звернення позивача на вебпортал Пенсійного фонду України від 29.10.2021 р. №ВЕБ-20001-Ф-С-21-095464 відповідачем надано відповідь, з якої вбачається, що виплата пенсії провадиться згідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодачих актів України щодо підвищення пенсії» ( від 03.10.2017р.). Пенсії призначені після 01.10.2011 на умовах Закону України «Про прокуратуру» у період работи на посадах визначених Законом України «Про прокуратуру», виплачується у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

Враховуючи викладене, позивач зазначає, що має місце невірне розуміння пенсійним органом рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.09.2020 року по справі №520/6200/2020 та необґрунтоване, у зв`язку з зазначеним, обмеження права позивача на призначення та перерахунок пенсії згідно ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року №1789-ХІІ.

Посилаючись на наведене, позивач вважає, що є необхідність роз`яснення судового рішення по справі №520/6200/2020, а саме, чи слід при його виконанні перераховувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за вислугу років виходячи із розрахунку 90 відсотків суми заробітної плати, згідно з довідок виданих прокуратурою Харківської області від 07.10.2019 N 18-285 про складові заробітної плати (посадовий оклад 7660,00 грн., надбавка за класний чин 2200,00 грн., надбавка за вислугу років 2298,00 грн.) та від 07.10.2019 N 18-285 про складові заробітної плати надбавки, премії та інші виплати за період з 01.08.2017 по 31.07.2019 становили 711399,24 грн., індексація грошових доходів 2954,90 грн., без обмеження граничного розміру виплати пенсії та без обмежень, встановлених 01.10.2017 Законами України № 2148-VIII від 03.10.2017 та № 1058-ІV від 09.07.2003.

Приписами ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру " від 05.11.1991 № 1789-XII визначено, що пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються органами Пенсійного фонду України і виплачуються в частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України. Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Відтак, у судовому порядку підтверджено право позивача на пенсію за ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру " від 05.11.1991 № 1789-XII.

Також, суд зазначає, що при призначенні та виплаті пенсії позивача має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії з урахуванням рішення суду, а тому внесені Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи "від 08.07.2011 № 3668-VI та Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213-VIII, Законами України № 2148-VIII від 03.10.2017 та № 1058-ІV від 09.07.2003, зміни на позивача не розповсюджуються.

Крім того, суд зауважує, що відповідно до абз.2 п.2 II. Прикінцевих та перехідних положеннь Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VIII від 03.10.2017 передбачено, що у разі, якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Крім того, звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до статті 22 Конституції України не допускається.

У рішенні Конституційного Суду України від 22.05.2018 N 5-р/2018 зазначено, що положення частини 1 статті 22 Конституції України необхідно розуміти так, що при ухваленні нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих конституційних прав і свобод людини, якщо таке звуження призводить до порушення їх сутності. Зміст права громадян на соціальний захист, гарантований ст. 46 Конституції України, узгоджується із її приписами, за якими, зокрема, людина її життя і здоров`я, честь і гідність визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю (ч. 1 ст. 3); кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім`ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло (ст. 48). На думку Конституційного Суду України, держава виходячи з існуючих фінансово-економічних можливостей має право вирішувати соціальні питання на власний розсуд. У разі значного погіршення фінансово-економічної ситуації, виникнення умов воєнного або надзвичайного стану, необхідності забезпечення національної безпеки України, модернізації системи соціального захисту тощо держава може здійснити відповідний перерозподіл своїх видатків з метою збереження справедливого балансу між інтересами особи та суспільства. Держава не може вдаватися до обмежень, що порушують сутність конституційних соціальних прав осіб.

Положеннями ст.ст. 22, 58 Конституції України гарантовано, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно з п. 1 ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини у справі "Пономарьов проти України" (заява № 3236/03) від 3 квітня 2008 року вказано, що сама можливість існування двох точок зору на один предмет не є підставою для нового розгляду. Право на справедливий розгляд судом, яке гарантовано пунктом 1 статті 6 Конвенції, має розумітися у світлі преамбули Конвенції, у відповідній частині якої зазначено, що верховенство права є спільною спадщиною Високих Договірних Сторін. Одним із фундаментальних аспектів верховенства права є принцип юридичної визначеності, який передбачає повагу до принципу остаточності рішень суду. Цей принцип наголошує, що жодна зі сторін не має права вимагати перегляду остаточного та обов`язкового рішення суду просто тому, що вона має на меті добитися нового слухання справи та нового її вирішення.

Підсумовуючи наведене, суд приходить до висновку, що поставлені питання охоплюються сферою застосування ст. 254 КАС України, у зв`язку з чим, заява позивача підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.243, 248, 254, 256, 295 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

Заяву позивача про роз`яснення судового рішення по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Роз`яснити в межах поданої позивачем заяви, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 14.09.2020 року по справі № 520/6200/2020 було зобов`язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити, виплачувати в повному обсязі та перераховувати ОСОБА_1 пенсію за вислугою років з розрахунку 90 відсотків від розміру заробітної плати згідно довідок про складові заробітної плати, виданих прокуратурою Харківської області від 07.10.2019 №18-285 про складові заробітної плати (посадовий оклад 7660,00 грн., надбавка за класний чин 2200,00 грн., надбавка за вислугу років 2298,00 грн.) та від 07.10.2019 №18-285 про складові заробітної плати надбавки, премії та інші виплати за період з 01.08.2017 по 31.07.2019 становили 711399,24 грн., індексація грошових доходів 2954,90 грн., відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-XII від 05.11.1991, з доповненнями згідно із Законом від 26.11.1993 р. № 3662-12, у редакції Закону від 12.07.2001 № 2663-ІІІ.

Роз`яснити в межах поданої позивачем заяви, що пенсія за вислугу років, призначена ОСОБА_1 на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.09.2020 року по справі № 520/6200/2020, підлягає виплаті в повному обсязі та перерахуванню в повному обсязі без обмеження граничного розміру виплати пенсії та без будь-якого впливу обмежень і особливостей, встановлених Законами України № 2148-VIII від 03.10.2017 року та № 1058-ІV від 09.07.2003 року, а також Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI від 08.07.2011 та Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02.03.2015 року, у тому числі (але не виключно) без обмежень і особливостей, які можуть передбачатися законом для осіб з числа пенсіонерів, що працюють.

Перерахування пенсії, призначеної ОСОБА_1 на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.09.2020 року по справі № 520/6200/2020, має здійснюватися після звернення особи, якій призначено пенсію, безпосередньо на підставі рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.09.2020 року по справі №520/6200/2020.

Ухвала набирає законної сили негайно після підписання, проте, може бути оскаржена протягом п`ятнадцяти днів з дня її складання шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Заічко О.В.