Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 524/5203/22
Провадження №2-а/524/123/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.10.2022 року
Автозаводський районний суд міста Кременчука у складі:
головуючого судді Гончаренко О.В.,
секретаря судового засідання Топчій Т.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Кременчуці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кременчуцького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до Кременчуцького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення від 08 вересня 2022 року № 2. Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що постановою начальника Кременчуцького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки позивача визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 850 грн. Так, у постанові значиться про те, що призовник ОСОБА_1 усвідомлюючи свій обов`язок щодо захисту Батьківщини, розуміючи наслідки порушення законодавства про військовий обов`язок та військову службу після знаття з військового обліку на військовий облік не став. ОСОБА_1 вважає таку постанову незаконною з огляду на те, що з 2020 року навчається у м. Варшава, Республіки Польща, 16.09.2021 року він звернувся до військового комісаріату з метою отримання довідки про відстрочку, замість цього його було знято з військового обліку. У консульській установі в Республіці Польща йому було відмовлено у постановці на військовий облік та рекомендували повернутися до України і стати на військовий облік.
У поданому до суду відзиві на позов начальник Кременчуцького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Сушко Р. позовні вимоги не визнав, просив суд відмовити в їх задоволенні. Зазначає про те, що 14.01.2020 року та 30.08.2022 року призовник ОСОБА_1 під час приписки був ознайомлений із змістом ч. 8 ст. 15, статтями 17, 38 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», про що свідчить його підпис у посвідченні приписку до призовної дільниці. Після знаття з військового обліку у зв`язку із виїздом за кордон він повторно на військовий облік не став, тому, за викладених у позові обставин, жодних порушень вимог чинного законодавства не допущено.
Розгляд справи відбувався в порядку спрощеного провадження без повідомлення та виклику сторін.
Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази, дійшов таких висновків.
Позивач ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в силу вимог Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» є призовником.
Згідно довідки Економіко-Гуманітарної академії у Варшаві від 19.10.2021 року ОСОБА_1 був прийнятий в академію на навчання на період з 01.10.2020 року по 30.09.2023 року на денну форму навчання.
Відповідно довідки Кременчуцького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 07.04.2022 року призовник ОСОБА_1 знятий з військового обліку 16 вересня 2021 року на навчання за кордон на строк більше 3 місяців.
Постановою начальника Кременчуцького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № 2 від 08 вересня 2022 року ОСОБА_1 було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 850 грн.
Згідно тексту постанови призовник ОСОБА_1 , усвідомлюючи свій конституційний обов`язок щодо захисту Вітчизни, передбачений ст. 65 Конституції України, розуміючи наслідки порушення законодавства про військовий обов`язок та військову службу та бажаючи їх настання, з 24 вересня. 2021 року до 30 серпня 2022 року вчинив ряд порушень військового обліку, а саме: 14.01.2020 р. і повторно 30.08.2022 р. призовнику ОСОБА_1 доведені вимоги ст. ст. 14, 15, 17 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», ст. ст. 210, ,211 Кодексу України про адміністративні правопорушення та ст. 335 Кримінального кодексу України, про що свідчить його підпис і посвідченні про приписку до призовної дільниці від 14.01.2020 р. № 0120014 та в Аркуші доведення вимог нормативних актів від 30.08.2022 р.
У вересні 2021 року, після зняття з військового обліку в Першому відділі Кременчуцького РТЦК та СП для навчання за кордоном (на підставі ст. ст. 36, 37 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу»), особа призовного віку ОСОБА_1 на військовий облік у дипломатичному або консульському представництві України в Польщі не став. При цьому, ОСОБА_1 до 2022 року Державний кордон між Україною та Польщею безперешкодно перетинав.
Зі слів ОСОБА_1 , у консульському представництві України в Польщі йому в постановці на військовий облік, нібито, відмовили тому, що громадян України, які перебувають у Республіці Польща з метою навчання, на військовий, облік не ставлять, про що ОСОБА_1 , при поверненні 02.02.2022 р. у Горішні Плавні Полтавської області, Перший відділ Кременчуцького РТЦК та СП особисто не повідомив і на військовий облік ніде в межах України не постав.
Таким чином, громадянин ОСОБА_1 вчинив триваюче правопорушення у вигляді порушення правилвійськового облікув особливийперіод відповідальність за що передбачена ч. 2 ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Дані обставини не заперечуються сторонами.
У ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» визначено, що громадяни України, які приписані до призовних, дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, чи проходять службу у військовому резерві, зобов`язані: прибувати за викликом територіального центру комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов`язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово - облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов`язаних та резервістів; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обоє в`язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
У ч. 8 ст. 15 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» передбачено, що у разі, якщо за будь-яких обставин повістка не надійшла, громадяни призовного віку зобов`язані з`явитися до призовної дільниці в 10-денний строк з дня початку відповідного чергового призову, визначеного Указом Президента України.
Згідно із ч. 16 ст. 17 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» призовники, яким надано відстрочку від призову на строкову військову службу, зобов`язані щороку до 1 жовтня подавати у територіальний центр комплектування, та соціальної підтримки документи, що підтверджують їх право на відстрочку.
У ст. 36 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» викладені умови та особливості ведення військового обліку громадян України, які перебувають за кордоном.
Відповідно до п. 1 ч. 5 ст. 37 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» визначено, що зняттю з військового обліку призовників у відповідних, районних (міських) територіальних центрах комплектування, та соціальної, підтримки підлягають громадяни, які, вибувають на строк більш трьох місяців за межі України.
У п. 11 ст. 38 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» вказано, що призовники в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров`я, адреси місця проживання (перебування), освіти, місця роботи, посади зобов`язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України через центри надання адміністративних послуг та інформаційно телекомунікаційні системи.
Згідно із п. 57 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов`язаних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2016 р. № 921, дипломатичні та консульські представництва України, зокрема: повідомляють у семиденний строк з дня взяття на консульський облік або зняття з нього про призовників і військовозобов`язаних відповідним районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування їх на військовому обліку; ведуть військовий облік призовників і військовозобов`язаних, які перебувають на тимчасовому консульському обліку, за списком; проводять роз`яснювальну роботу із призовниками і військовозобов`язаними щодо виконання ними встановлених правил військового обліку .
З наданих документі вбачається, що позивач з моменту зняття з військового обліку 16 вересня 2021 року до 07 квітня 2022 року будь-яких дій щодо постановки на військовий облік не здійснював.
Нормою ч. 2 ст. 210 КУпАП передбачена відповідальність за порушення призовниками, військовозобов`язаними, резервістами правил військового обліку якщо вчинення такого порушення відбулось в особливий період.
Відповідно до ч. 3 ст. 286 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Отже, судом не встановлено підстав для скасування постанови від 08 вересня 2022 року № 2, тому позовну заяву слід залишити без задоволення, а рішення суб`єкта владних повноважень - без змін.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 10, 21, 73-77, 139, 194, 205, 229, 241-246, 286, 292-293, 295, 297 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Кременчуцького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення - відмовити.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частиною другою статті 299 КАС України.
Суддя О.В. Гончаренко