Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-3711/10/2370 05.08.2010 р. м. Черкаси
11 год. 20 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Коваленка В.І.,
при секретарі Поповій Ю.Є.,
за участю представників:
від позивача Сала В.Д., за довіреністю.
від відповідача не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Канівської обєднаної державної податкової інспекції Черкаської області до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення 8185 грн. 26 коп.,
ВСТАНОВИВ:
Канівська обєднана державна податкова інспекція Черкаської області звернулася до суду з адміністративним позовом до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення 8110 грн. 23 коп. податку з доходів отриманих від підприємницької діяльності та пені у сумі 75 грн. 03 коп.
Позивач просить задовольнити його вимоги та стягнути з відповідача податковий борг у сумі 8185 грн. 26 коп.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що відповідач, в порушення вимог Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»від 22.05.2003р. № 889-IV не перерахував до бюджету податок з доходів фізичних осіб, внаслідок чого виник податковий борг в сумі 8185 грн. 26 коп.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав повністю та просив його задовольнити у повному обсязі, а саме, стягнути з відповідача 8110 грн. 23 коп. податку з доходів отриманих від підприємницької діяльності та пені у сумі 75 грн. 03 коп.
Відповідач в судове засідання не зявився, свого представника до суду не направив, проте, надіслав клопотання про те, що позовні вимоги визнає у повному обсязі і просить суд провести розгляд справи без його участі.
Вислухавши доводи представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності, суд встановив, що ОСОБА_2 являється субєктом підприємницької діяльності фізичною особою, від 26.12.2005 року, яка зареєстрована виконавчим комітетом Канівської міської ради Черкаської області 26.12.2005 року за № 2023000 0000 001248.
Крім того судом встановлено, що відповідач має непогашену податкову заборгованість перед бюджетом по податку з доходів фізичних осіб підприємців в сумі 8185 грн. 26 коп.
Суд зазначає, що відповідно до п. 4 ст. 14 Декрету Кабінету Міністрів України №13-92 від 26.12.1992 року «Про прибутковий податок з громадян», громадяни, які займаються підприємницькою діяльністю надають податковому органу декларації за наслідками кожного звітного кварталу, а також звітного року у строки визначені пп. 4.1.4 пп. 4 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та цільовими фондами»№2181-111 від 21.12.2000 року за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному року, крім випадків передбачених пунктом «г»підпункту 4.1.4 цього пункту протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; - календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
При дослідженні письмових матеріалів справи, судом встановлено, що станом на 09.07.2010 року, згідно особових рахунків відповідач, він має податковий борг перед бюджетом у сумі 8185 грн. 26 коп., не сплачених протягом граничних строків, визначених ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2001 року № 2181.
Судом встановлено, що вказана заборгованість підтверджується актом невиїзної документальної перевірки №359/1701/НОМЕР_1 від 18.05.2009 року, де зафіксовано порушення відповідачем пп. 5.3.1 п. 5.3 ст.5 Закону України №2181 щодо несвоєчасності сплати податкового зобовязання по податку з доходів фізичних осіб в сумі 878 грн. 13 коп.
На підставі вищевказаного акту та відповідно до підпунктів 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України №2181 Канівською ОДПІ 29.05.2009 року прийнято податкове повідомлення рішення № 0002921701/0 на загальну суму 412 грн. 82 коп., з яких залишилися не сплаченими 246 грн. 48 коп., що підтверджується висновком про заборгованість та витягом з особової картки платника податків.
Крім того, судом в судовому засіданні встановлено, що актом невиїзної документальної перевірки №116/1701/НОМЕР_1 від 12.08.2009 року, де зафіксовано порушення відповідачем ст.13 Декрету Кабінету Міністрів України «Про прибутковий податок з громадян» від 26.12.1992 року №13-92 та п. 7.1 ст.7 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»від 22.05.2003 року № 889-ІV, в результаті чого занижено податок на доходи фізичних осіб від зайняття підприємницькою діяльністю в першому кварталі 2009 року на суму 7863 грн. 75 коп. На підставі вищевказаного акту та відповідно до підпунктів 17.1.7 пункту 17.1 ст.17 Закону України №2181 Канівською ОДПІ, 14.08.2009 року прийнято податкове повідомлення рішення № 0005251701/0 на загальну суму 7863 грн. 75 коп., які залишилися не сплаченими, що підтверджується висновком про заборгованість та витягом з особової картки.
Судом також встановлено, що у звязку з несвоєчасною сплатою податкових зобовязань, відповідачем 29.06.2010 року відповідно до пп. 16.1.2 пункту 16.1 статті 16 Закону України №2181 нарахована пеня у розмірі 75 грн. 03 коп., яка залишилася не сплаченою, що підтверджується висновком про заборгованість та витягом з особового рахунку відповідача.
В звязку з наявністю податкової заборгованості відповідача, Канівською ОДПІ вжито ряд заходів, спрямованих на її погашення, а саме, 07.09.2007 року за №1/333 направлено першу податкову вимогу; 29.10.2007 року за № 2/852 направлено другу податкову вимогу; 24.06.2008 року зареєстровано обтяження в державному реєстрі обтяжень рухомого майна за №7443646, але наявний податковий борг залишився не погашеним.
Суд зазначає, що відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно положень статті 1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» додаткові блага - кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку його працедавцем (самозайнятою особою), якщо такий дохід не є заробітною платою чи виплатою, відшкодуванням чи компенсацією за цивільно-правовими угодами, укладеними з таким платником податку (далі - інші виплати і винагороди).
Відповідно до абзацу 2 п.1.13 ст. 1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»податок з доходів фізичних осіб - плата фізичної особи за послуги, які надаються їй територіальною громадою, на території якої така фізична особа має податкову адресу або розташовано особу, що утримує цей податок згідно з цим Законом.
Стаття 2 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»визначає, що платниками податку з доходів фізичних осіб є резидент, який отримує як доходи з джерелом їх походження з території України, так і іноземні доходи та нерезидент, який отримує доходи з джерелом їх походження з території України.
Обєктом оподаткування резидента відповідно до положень статті 3 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» є:
загальний місячний оподатковуваний дохід;
чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом зменшення загального річного оподатковуваного доходу на суму податкового кредиту такого звітного року;
доходи з джерелом їх походження з України, які підлягають кінцевому оподаткуванню при їх виплаті;
іноземні доходи.
Згідно положень статті 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»платник податку, що отримує доходи, нараховані особою, яка не є податковим агентом, зобов'язаний включити суму таких доходів до складу загального річного оподатковуваного доходу та подати річну декларацію з цього податку.
Статтею 5 Закону № 2181 встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації. У разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування.
Податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Пунктом 1.3 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»передбачено, що податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Згідно з пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені статтею 5 вказаного Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до п. 5.2 ст. 5 вказаного вище Закону, податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту, а саме у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати.
Оскільки податкове зобов'язання відповідача не було сплачене в установлені строки, таке зобов'язання визнається судом податковим боргом.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
На підставі вищесказаного та керуючись ст.ст.11, 14, 70, 71, 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_2, що мешкає за адресою: 19000, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 на користь бюджету через Канівську обєднану державну податкову інспекцію Черкаської області, що знаходиться за адресою: 19000, Черкаська обл., м. Канів, вул. Енергетиків, 16, ідентифікаційний код 21367331 податковий борг у сумі 8185 (вісім тисяч сто вісімдесят пять) грн. 26 коп.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена згідно порядку, передбаченому статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.І. Коваленко