Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 жовтня 2022 року справа №380/8644/22
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мартинюка В.Я.
секретар судового засідання Рехліцький Р.Р.
за участю:
представника позивача Яблокова Л.О.
представника відповідачаПіщальник В.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сколівської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Сколівської міської ради, в якому просить:
визнати протиправною бездіяльність щодо неприйняття рішення про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2 га, яка розташована на території с.Підгородці, Стрийського району, Львівської області;
зобов`язати надати дозвіл на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2 га, яка розташована на території с.Підгородці, Стрийського району, Львівської області.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідачем по сьогоднішній день не було прийнято жодного рішення щодо надання дозволу на розроблення документації із землеустрою. Стверджує, що відповідачем не прийнято жодного рішення передбаченого ч.7 ст.118 ЗК України. Зазначає, що виконала усі необхідні умови для надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Вказує, що існує ризик подальшої бездіяльності відповідача, що в свою чергу призведе до затягування прийняття рішення та продовження порушення його прав та інтересів.
У своїх запереченнях відповідач зазначає, що заява позивача була розглянута та винесена на розгляд сесії після попереднього розгляду у комісії з питань регулювання земельних відносин, будівництва, адміністративного устрою населених пунктів планування територій та архітектури, екології, природних ресурсів. А тому твердження позивача про протиправну бездіяльність є протиправною, оскільки клопотання розглядалось відповідною комісією, а також проект рішення було винесено на розгляд сесії, однак він не набрав необхідної кількості голосів. Вказує, що органи місцевого самоврядування в межах закону мають право вільно вирішувати будь-які питання, які не вилучені зі сфери їхньої компетенції і вирішення яких не доручено жодному іншому органу. Також, вважає, що вимоги про спонукання до вчинення дій у спосіб визначений позивачем не можуть бути задоволені в силу приписів підп.5 п.27 розділу 10 Земельного Кодексу України.
У відповіді на відзив позивач вказує, що всі депутати були присутні на сесії і просто утрималися від голосування на сесії щодо питання, яке було рекомендовано комісією з земельних питань надати дозвіл. Зазначає, що режим воєнного стану має тимчасовий характер і не звільняє від обов`язку орган місцевого самоврядування виконувати судове рішення і по закінченню дії воєнного стану знімаються усі тимчасово діючі обмеження.
Представник позивача просить позов задоволити з урахуванням наведених мотивів.
Представник відповідача проти позову заперечує, просить в його задоволенні відмовити повністю.
Ухвалою суду від 22.06.2022 року відкрито спрощене позовне провадження.
Ухвалою суду від 19.08.2022 року справу вирішено розглядати в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою суду занесеною до протоколу судового засідання від 29.09.2022 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Розглянувши матеріали справи та дослідивши докази, судом встановлено такі обставини.
06.05.2021 року позивач звернулася до голови Сколівської територіальної громади із клопотанням, в якому просила надати дозвіл на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га, яка розташована на території села Підгородці, Стрийський район, Львівська область за рахунок земель, що знаходяться у розпорядженні Сколівської об`єднаної територіальної громади, які не надані у власність і не знаходяться ні в чиєму користуванні згідно із наявною публічною інформацією Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку.
Як вбачається із витягу з протоколу ХVІІ сесії Сколівської міської ради VIII скликання №17 від 21.12.2021 року на сесії слухали міського голову ОСОБА_2 щодо надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (адреса: с.Підгородці, Стрийський район, Львівська область) з метою передачі у власність позивачу (цільове призначення для ведення особистого селянського господарства) голосували: за 0; проти 0; утримались 25; рішення не прийнято.
Відповідач листом №75/02-09 від 24.01.2022 року повідомив позивача, що її заява від 07.05.2021 року розглядалась на черговому засіданні сесії Сколівської міської ради, яке відбулося 21.12.2021 року. Однак, проект рішення, який ставився на голосуванні сесії міської ради не прийнятий, оскільки не отримав необхідної більшості голосів.
Змістом спірних правовідносин є неприйняття відповідачем рішення з питань надання позивачу дозволу на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2 га, яка розташована на території с.Підгородці, Стрийського району, Львівської області.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Земельні відносини, що виникають при використанні надр, лісів, вод, а також рослинного і тваринного світу, атмосферного повітря, регулюються Земельним кодексом України від 25.10.2001 року №2768-III, з наступними змінами та доповненнями (далі ЗК України).
Відповідно до ч.2 ст.116 ЗК України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно із ч.6 ст.118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (ч.7 ст.118 ЗК України).
За змістом положень статті 122 ЗК України вирішення питань щодо передачі земельних ділянок у власність або в користування із земель державної чи комунальної власності належить до компетенції відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Зокрема, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або в користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до ст.25 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні від 21.05.1997 № 280/97-ВР, з наступними змінами та доповненнями (далі Закон № 280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Пунктом 34 ч.1 ст.26 Закону № 280/97-ВР встановлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Судом встановлено, що відповідачем на клопотання позивача про надання їй дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність надано відповідь листом, в якому зазначено, що проект рішення, який ставився на голосуванні сесії міської ради не прийнятий, оскільки не отримав необхідної більшості голосів.
Наведені норми вказують на те, що відповідач позбавлений такої можливості при розгляді заяви позивача як утриматись від прийняття рішення, при цьому зобов`язаний прийняти одне з передбачених ч.7 ст.118 ЗК України рішень.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідачем не було розглянуто клопотання позивача у належний спосіб, а тому таку бездіяльність слід визнати протиправною.
Враховуючи встановлені обставини, суд дійшов висновку, що бездіяльність відповідача що неприйняття рішення про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2 га, яка розташована на території с.Підгородці, Стрийського району, Львівської області не відповідає критерію правомірності, передбаченому п.1 ч.2 ст.2 КАС України, а тому адміністративний позов у цій частині підлягає задоволенню.
Також, судом не беруться до уваги інші твердження відповідача, з огляду на встановлені обставини.
Окрім того, щодо обраного позивачем способу захисту суд звертає увагу на таке.
Відповідно до підп.5 п.27 розділу Х Перехідні положення ЗК України під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.
Враховуючи те, що відповідачем було допущено бездіяльність, а також беручи до уваги підп.5 п.27 розділу Х Перехідні положення ЗК України, суд дійшов висновку, що захистити порушене право позивача у спосіб зобов`язуючи відповідача прийняти рішення про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою не видається можливим.
Відтак, у задоволенні позову у цій частині належить відмовити.
Як наслідок, суд, враховуючи встановлені обставини, у відповідності до ч.2 ст.9 КАС України, з метою захисту порушеного права, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов`язати відповідача протягом місяця з дня набрання рішенням суду законної сили на пленарному засіданні сесії вирішити питання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для одержання позивачем безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2 га, яка розташована на території с.Підгородці, Стрийського району, Львівської області відповідно до клопотання поданому нею.
Що стосується судового збору, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такий підлягає стягненню на користь позивача пропорційно задоволених вимог.
Керуючись ст.ст. 9, 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково та вийти за межі позовних вимог.
Визнати протиправною бездіяльність Сколівської міської ради щодо неприйняття рішення про надання дозволу ОСОБА_1 на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2 га, яка розташована на території с.Підгородці, Стрийського району, Львівської області.
В задоволенні іншої частини позову відмовити.
Зобов`язати Сколівську міську раду (адреса: Львівська область, Стрийський район, м.Сколе, майдан Незалежності, 1; код ЄДРПОУ 04056262) протягом місяця з дня набрання даним рішенням законної сили на пленарному засіданні сесії повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) від 06.05.2021 року щодо надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2 га, яка розташована на території с.Підгородці, Стрийського району, Львівської області, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Сколівської міської ради (адреса: Львівська область, Стрийський район, м.Сколе, майдан Незалежності, 1; код ЄДРПОУ 04056262) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) 496 (чотириста дев`яносто шість) грн. 20 коп. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський оружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне рішення складено 07 жовтня 2022 року.
Суддя В.Я.Мартинюк