Рішення № 106642481, 04.10.2022, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.10.2022
Номер справи
380/9674/22
Номер документу
106642481
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа №380/9674/22

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 жовтня 2022 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Сасевича О.М., розглянувши у письмовому провадженні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом керівника Яворівської окружної прокуратури Яворівської області до Новояворівської міської ради Яворівського району Львівської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в:

на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява керівника Яворівської окружної прокуратури Яворівської області до Новояворівської міської ради Яворівського району Львівської області із вимогами:

- визнати протиправною бездіяльність Новояворівської міської ради Яворівського району Львівської області щодо невжиття заходів до виготовлення технічних паспортів та проведення державної реєстрації права власності на приміщення Народного дому в с.Молошковичі Яворівського району з оціночною вартістю 5005396,85 грн., площею 242 м.кв, за адресою: с, Молошковичі, вул. С. Бандери, 113 Яворівського району Львівської області та Народного дому в с. Добростани Яворівського району з оціночною вартістю 20683458,08 грн., площею 1000 м.кв, за адресою: с. Добростани, вул. Шевченка, 67а Яворівського району Львівської області;

- зобов`язати Новояворівську міську раду Яворівського району Львівської області вжити заходи щодо виготовлення технічних паспортів та проведення державної реєстрації права власності на приміщення Народного дому в с. Молошковичі Яворівського району з оціночною вартістю 5005396,85 грн., площею 242 м.кв, за адресою: с. Молошковичі, вул. С. Бандери, 113 Яворівського району Львівської області та Народного дому в с. Добростани Яворівського району з оціночною вартістю 20683458,08 грн., площею 1000 м.кв, за адресою: с. Добростани, вул. Шевченка, 67а Яворівського району Львівської області.

З метою обґрунтування позовних вимог зазначено, що на підставі Рішення Новояворівської міської ради Яворівського району Львівської області №51 від 28.01.2021 року «Про прийняття у комунальну власність Новояворівської міської ради майна спільної власності територіальних громад Яворівського району» відповідачем прийнято із спільної власності територіальних громад Яворівського району в комунальну власність Новояворівської міської ради установи, будівлі та майно підприємств, установ, організацій, розташованих на території Новояворівської територіальної громади згідно з додатком 1, зокрема Народний дім в с. Молошковичі Яворівського району (площею 242 м.кв., за адресою: с. Молошковичі, вул. С. Бандери, 113 Яворівського району Львівської області) та Народний дім в с. Добростани Яворівського району (площею 1000 м.кв., за адресою: с. Добростани, вул. Шевченка, 67а Яворівського району Львівської області).

Позивач вказує, що приміщення Народного дому в с. Молошковичі Яворівського району та Народного дому в с. Добростани Яворівського району знаходяться на балансі Новояворівської міської ради, однак на вищевказані приміщення не виготовлено технічні паспорти, а також органом місцевого самоврядування не вжито заходів щодо державної реєстрації права власності на відповідні об`єкти нерухомості.

Ухвалою судді від 18.07.2022 року в справі було відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче засідання.

13.09.2022 року та 15.09.2022 року від представника відповідача на адресу суду надійшли пояснення по справі, в яких він вказав, що Новояворівською міською радою укладено договори на виготовлення технічних паспортів об`єктів: Народного дому в с. Молошковичі Яворівського району та Народного дому в с. Добростани Яворівського району. Після виготовлення зазначених паспортів Новояворівською міською радою буде повідомлено Яворівську окружну прокуратуру Яворівської області.

Окрім цього, представник відповідача просив здійснювати розгляд справи без його участі.

Ухвалою суду від 20.09.2022 року було закрито підготовче провадження та призначено адміністративну справу до судового розгляду по суті.

Відповідач правом на подання відзиву, передбаченим статтею 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), не скористався, свою позицію стосовно позову не висловив.

Частиною 6 ст. 162 КАС України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

В судове засідання, призначене на 26.09.2022 року, з`явився представник позивача, який позов підтримав та просив такий задовольнити. Представник відповідача в судове засідання не з`явився.

За результатом проведеного судового засідання суд вирішив перейти до письмового провадження з метою подальшого розгляду справи та ухвалення рішення.

Розглянувши позов, подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

Рішенням п`ятої сесії VIII скликання Новояворівської міської ради Львівської області №51 від 28.01.2021 року «Про прийняття у комунальну власність Новояворівської міської ради майна спільної власності територіальних громад Яворівського району» вирішено прийняти із спільної власності територіальних громад Яворівського району в комунальну власність Новояворівської міської ради установи, будівлі та майно підприємств, установ, організацій, розташованих на території Новояворівської територіальної громади згідно додатку 1, а саме, зокрема: Народний дім в с. Молошковичі Яворівського району (площею 242 м.кв., за адресою: с. Молошковичі, вул. С. Бандери, 113 Яворівського району Львівської області) та Народний дім в с. Добростани Яворівського району (площею 1000 м.кв., за адресою: с. Добростани, вул. Шевченка, 67а Яворівського району Львівської області).

22.06.2022 року Яворівської окружною прокуратурою Львівської обласної прокуратури було скеровано запит до голови Новояворівської територіальної громади про надання інформації щодо того, чи зареєстроване станом на 22.06.2022 року право комунальної власності на Народний дім в с. Молошковичі Яворівського району та Народний дім в с. Добростани Яворівського району; чи приймалось Новояворівською міською радою рішення щодо реєстрації права комунальної власності на вищевказані об`єкти нерухомого майна.

22.06.2022 року Виконавчим комітетом Новояворівської міської ради на запит позивача було надано відповідь №2471/10 про те, що станом на 22.06.2022 року право комунальної власності на Народний дім в с. Молошковичі Яворівського району та Народний дім в с. Добростани Яворівського району не зареєстровано, технічні паспорти на вищевказані об`єкти комунальної власності відсутні та не виготовлялись Новояворівською міською радою.

Позивач, вважаючи бездіяльність відповідача щодо не виготовлення технічних паспортів та проведення державної реєстрації права власності на відповідні об`єкти нерухомості протиправною, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Вирішуючи справу суд керується таким.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 140 Конституції України визначено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста самостійно вирішувати питання місцевого значення.

Частиною 1 статті 142 Конституції України передбачено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об`єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Відповідно до статті 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування: управляють майном, що є в комунальній власності ;затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Згідно з нормами Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» право комунальної власності це право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування. Територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров`я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об`єкти, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Статтею 327 ЦК України передбачено, що у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Відповідно до частини 1 статті 10, частин 1, 3 статті 16, пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.

Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об`єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Суд встановив, що Новояворівська міська рада як суб`єкт комунальної власності, що здійснює від імені та в інтересах територіальних громад відповідні права комунальної власності, упродовж 1 року та 5 місяців фактично не здійснила жодних юридично значимих обов`язкових дій щодо оформлення та державної реєстрації права власності на приміщення Народного дому в с.Молошковичі Яворівського району та Народного дому в с. Добростани Яворівського району.

Відповідне підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №303287205 від 22.06.2022 року та №303286980 від 22.06.2022 року.

Відтак, використання зазначеного нерухомого майна здійснюється із порушенням вимог чинного законодавства шляхом користування будівлями, спорудами без державної реєстрації права власності та правовстановлюючих документів (свідоцтва про право власності).

Відповідно до частини 1 статті 317 Цивільного кодексу України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. Комунальна власність одна з трьох форм власності, поряд з державною та приватною. Також, поряд з державною власністю це одна з двох форм публічної власності. За своєю суттю комунальна власність є колективною.

У статті 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що представницьким органом місцевого самоврядування є відповідна місцева рада, яка складається з депутатів і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення.

Відповідно до пункту 31 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради вправі приймати рішення про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення цих повноважень та умов їх здійснення.

Відповідно до частини 5 статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради. До відання виконавчих органів, зокрема міських рад, належать повноваження щодо управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад (пункт 1 статті 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання. Так, частиною другою статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб`єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Відповідно до статті 181 Цивільного кодексу України до нерухомих речей належать земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. Відповідно рухомими речами є речі, які можна вільно переміщувати у просторі. До об`єктів нерухомого майна Цивільним України кодексом віднесено житлові будинки, будівлі, споруди, інше нерухоме майно (статті 331, 376). Відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» об`єктами нерухомого майна є: житлові будинки, квартири, будівлі, споруди, житлові та нежитлові приміщення (стаття 5).

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулює Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Частиною 1 статті 5 вказаного Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.

Відповідно до частини першої статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», загальними засадами державної реєстрації прав є: гарантування державою об`єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження; обов`язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав, одночасність вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об`єктом незавершеного будівництва та державної реєстрації прав; публічність державної реєстрації прав; внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом; відкритість та доступність відомостей Державного реєстру прав.

Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до згаданого Закону, виникають з моменту такої реєстрації (частина друга статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державній реєстрації прав підлягають, зокрема, право власності.

У Державному реєстрі прав відповідно до статті 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.

Право власності на житловий будинок, будівлю, споруду, а також їх окремі частини може бути зареєстровано незалежно від того, чи зареєстровано право власності чи інше речове право на земельну ділянку, на якій вони розташовані.

Відповідно до частини третьої статті 182 Цивільного кодексу України ухилення від реєстрації права на нерухомість, окрім іншого, можуть бути оскаржені до суду.

Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновків про те, що Новояворівська міська рада Яворівського району Львівської області, яка уповноважена управляти комунальним майном, належним територіальній громаді с. Молошковичі та с.Добростани, несе обов`язок щодо державної реєстрації в установленому порядку права власності територіальної громади та належного оформлення правовстановлюючих документів на об`єкти права власності територіальної громади. Крім того, без реєстрації права комунальної власності орган місцевого самоврядування не може реалізовувати функції власника, в тому числі звертатись до суду в разі самовільного зайняття вказаного нерухомого майна чи вчинення інших протиправних дій якими порушуються інтереси територіальної громади.

Як встановив суд, право власності на приміщення Народного дому в с. Молошковичі Яворівського району (з оціночною вартістю 5005396,85 грн., площею 242 м.кв, за адресою: с, Молошковичі, вул. С. Бандери, 113 Яворівського району Львівської області) та Народного дому в с. Добростани Яворівського району (з оціночною вартістю 20683458,08 грн., площею 1000 м.кв, за адресою: АДРЕСА_1 ) за наявності підстав та відповідних повноважень Новояворівською міською радою Яворівського району Львівської області, як суб`єктом комунальної власності, що реалізує від імені та в інтересах територіальної громади с. Молошковичі та с.Добростани правомочності власника, у встановленому порядку не зареєстровано.

З урахуванням викладеного, суд висновує про протиправну бездіяльність відповідача щодо забезпечення реєстрації права комунальної власності на вказане нерухоме майно, а тому, вважає, за необхідне зобов`язати відповідача вжити заходів щодо виготовлення технічних паспортів та проведення державної реєстрації права власності на приміщення Народного дому в с. Молошковичі Яворівського району з та Народного дому в с. Добростани Яворівського району.

За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення даного позову.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що судом прийнято рішення на користь сторони, яка є суб`єктом владних повноважень, розподіл судових витрат у відповідності до вимог ст.139 КАС України судом не здійснюється.

Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 250, Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Новояворівської міської ради Яворівського району Львівської області щодо невжиття заходів по виготовленню технічних паспортів та проведення державної реєстрації права власності на приміщення Народного дому в с.Молошковичі Яворівського району (з оціночною вартістю 5005396,85 грн., площею 242 м.кв., за адресою: АДРЕСА_2 ) та Народного дому в с.Добростани Яворівського району (з оціночною вартістю 20683458,08 грн., площею 1000 м.кв., за адресою: АДРЕСА_1 ).

Зобов`язати Новояворівську міську раду Яворівського району Львівської області (81053, Львівська область, Яворівський район, м.Новояворівськ, вул.Шевченка, 2; ЄДРПОУ: 04373301) вжити заходів щодо виготовлення технічних паспортів та проведення державної реєстрації права власності на приміщення Народного дому в с.Молошковичі Яворівського району (з оціночною вартістю 5005396,85 грн., площею 242 м.кв., за адресою: с.Молошковичі, вул. С.Бандери, 113, Яворівського району Львівської області) та Народного дому в с.Добростани Яворівського району (з оціночною вартістю 20683458,08 грн., площею 1000 м.кв., за адресою: АДРЕСА_1 ).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VI «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України.

СуддяСасевич О.М.