Рішення № 106638100, 28.09.2022, Яготинський районний суд Київської області

Дата ухвалення
28.09.2022
Номер справи
382/1433/21
Номер документу
106638100
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Яготинський районний суд Київської області

Справа № 382/1433/21

Провадження № 2-о/382/6/22

РІШЕННЯ

Іменем України

28 вересня 2022 року Яготинський районний суд Київської області ускладі:

головуючого суддіКисіль О.А.

при секретаріТвердохліб Г.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Яготин справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Управління соціального захисту населення Бориспільської районної державної адміністрації Київської області, Яготинська міжрайоннамедико-соціальноекспертна комісіяпро встановлення факту, що має юридичне значення,

ВСТАНОВИВ:

Представник заявника - адвокат Лісовий А. В. звернувся до Яготинського районного суду Київської області з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, в якій вказав, що ОСОБА_1 приймав участь у бойових діях на території Демократичної Республіки Афганістан з 30.09.1983 року по 02.11.1985 року. Під час виконання службових обов`язків у серпні 1985 року при проведенні на базу потратив у засідку та отримав поранення від розриву бойового снаряду, а саме: поранення голови, верхньої губи та правої ноги. Згідно висновку експертного дослідження № 39 було встановлено наступне: «При судово-медичному обстеженні громадянина ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 виявлені: рубці (що є наслідком загоєння ран) на лобній ділянці по центру; на верхній губі по центру; по внутрішній поверхні правого колінного суглобу, які могли отримані при проходженні військової служби в серпні 1985 року.» Разом з тим, заявнику призначено пенсію за вислугою. Встановлення факту необхідно для отримання статусу інваліда війни та призначення відповідної пенсії. Просив встановити факт отримання заявником поранення внаслідок воєнних дій у серпні 1985 року.

На адресу суду від зацікавленої особи надійшло заперечення, з котрого вбачається, що Управління соціального захисту населення Бориспільської районної державної адміністрації Київської області не має законних підстав бути зацікавленою особою, оскільки відповідно до Положення про управління соціального захисту населення Бориспільської районної державної адміністрації та чинного законодавства управління не має повноважень для встановлення факту отримання поранення внаслідок воєнних дій у серпні 1985 року та просили не залучати їх зацікавленою особою оскільки не вірно вказано зацікавлену особу.

На адресу суду від Управління соціального захисту населення Бориспільської районної військової адміністрації Київської області надайшло заперечення та заява про залучення третьої особи, з котрого вбачається, що відповідно до пункту 2 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" визначаються: Учасники бойових дій на території інших країн - військовослужбовці Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР (включаючи військових та технічних спеціалістів і радників), працівники відповідних категорій, які за рішенням Уряду колишнього Союзу РСР проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів). Військовослужбовці Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки Укра`їни, поліцейські, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ Укра`їни, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які за рішенням відповідних державних органів були направлені для участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки або у відрядження в держави, де в цей період велися бойові дії". Посвідчення «інваліда війни» видається відповідно до п. 10 «Положення про порядок видачі посвщчень і нагрудних знаків ветеранів війни», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 № 302. Управління соціального захисту населення Бориспільської районної військової адміністрації є державним виконавчим органом, яке згідно статті 19 Конституції України, пункту 1 статті 119 Конституції України зобов`язане діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, забезпечувати належне виконання Конституції та законів країни, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів виконавчої влади. Зв`язок інвалідності з пораненням чи іншим ушкодженням здоров`я, отриманням особами, зазначеними в цьому пункті, встановлюється для повнолітніх осіб - за висновком медико-соціальної експертизи, для осіб віком до 18 років - лікарсько-консультативними комісіями лікувально- профілактичних закладів у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності що передбачено пунктом 10 "Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни", затвердженого постановою КМУ від 12.05.1994 № 302, в зв`язку з вищевикладеним просили залучити в якості третьої особи - Яготинську міжрайонну медико-соціально експертну комісію.

Представник заявника - адвокат Лісовий А. В. звернувся із заявою про залучення в якості заінтересованої особи Комунальний заклад Київської обласної ради "Київське обласне бюро судово-медичної експертизи".

Ухвалою суду від 20.06.2022 року вищевказана заява задоволена та залучено в якості третьої особи Яготинську міжрайонну медико-соціально експетрну комісію.

Представник заявника звернувся до суду з заявою, в котрій просив розглянути справу у його відсутності, заявлені вимоги підтримав.

Представник заінтересованої особи Яготинської міжрайонноїмедико-соціальноекспертної комісіїв судове засідіння не з`явився, звернувся із заявою про розгляд справи у його відсутність, проти заявлених вимог не заперечував.

Представник Управління соціального захисту населення Бориспільської районної державної адміністрації Київської області про день та час розгляду справи повідомлений.

Перевіривши матеріали справи, дослідивши докази, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.

Приписами п. 1 ст.6Конвенції прозахист правлюдини іосновоположних свобод встановлено, що кожен при вирішенні питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Так, Європейський суд з прав людини у своїй прецедентній практиці виходить із того, що положення пункту 1 статті 6 та статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободгарантує кожному право подати до суду будь-який позов, що стосується його прав і обов`язків цивільного характеру (рішення від 21 лютого 1975 року у справі «Голден проти Сполученого королівства» № 4451/70).

В силу ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна людина, права і свободи якої, викладені у цій Конвенції, порушуються, має ефективний засіб захисту у відповідному національному органі.

Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини у справі «Бочаров проти України» (рішення від 17 червня 2011 року, заява № 21037/05), суд при оцінці доказів керується критерієм доведення «поза розумним сумнівом». Проте таке доведення може випливати зі співіснування достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою висновків або подібних не спростованих презумпцій щодо фактів.

Згідно із ст. 76 ЦПК України, доказами є будь які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами, висновками експертів, показаннями свідків.

Так, з копії паспорта (а.с. 3) вбачається, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 уродженець м. Яготин Київської області, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до копії пенсійного посвідчення (а.с.4) ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугою років.

Згідно до копій посвідчень ( а.с.5-6) ОСОБА_1 має пільги, установлені законодавством України, для ветеранів військової служби.

Відповідно до військового квитка (а.с.7-8) вбачається, що ОСОБА_1 проходив службу в ДРА з 30.09.1983 року по 02.11.1985 року, та приймав участь у бойових діях.

З копії Архівної довідки від 19.08.2021 року (а.с.9) вбачається, що ОСОБА_1 нагороджено орденом ІІІ ступеня та був призваний з жовтня 1983 року був призваний Яготинським РВК Київської області. та приймав участь у 63 боєвих виїздах, 17 грудня 1983 року, 04 серпня 1984 року та 25 травня 1985 року був обстріляний із засідки стрілецькою зброєю та гранатометами.

Відповідно до висновку експертного дослідження № 39 (а.с. 10) виявлені: рубці (що є наслідком загоєння ран) на лобній ділянці по центру; на верхній губі по центру; по внутрішній поверхні правого колінного суглобу, які могли отримані при проходженні військової служби в серпні 1985 року.»

Згідно з частиною другою статті 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Отже, у судовому порядку встановлюються тільки такі факти, які мають юридичні наслідки і від встановлення яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав заявника і в судовому порядку можливе лише тоді, коли діючим законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення.

При зверненні до суду із заявою про встановлення юридичного факту важливе значення має мета його встановлення, оскільки саме вона дає можливість зробити висновок, чи дійсно цей факт є юридичним і чи тягне він правові наслідки.

Статтею 2 Конвенції «Про поліпшення долі поранених і хворих у діючих арміях» передбачено, що крім положень, які виконуються в мирний час, ця Конвенція застосовується в усіх випадках оголошеної війни чи будь-якого іншого збройного конфлікту, що може виникнути між двома чи більше Високими Договірними Сторонами, навіть якщо одна з них не визнає стану війни. В усіх випадках оголошеної війни чи будь-якого іншого збройного конфлікту, що може виникнути між двома чи більше Високими Договірними Сторонами, навіть якщо одна з них не визнає стану війни. Конвенція також застосовується в усіх випадках часткової або повної окупації території держави однієї з Високих Договірних Сторін, навіть якщо цій окупації не чиниться жодний збройний опір. Хоча одна з держав, які перебувають у конвенції може не бути учасницею цієї Конвенції, держави, які є її учасницями, залишаються зобов`язаними нею у своїх взаємовідносинах. Крім того, вони зобов`язані Конвенцією стосовно зазначеної держави, якщо остання приймає та застосовує її положення.

Статтею 4 Конвенції «Про поліпшення долі поранених і хворих у діючих арміях» передбачено, що нейтральні держави за аналогією застосовують положення цієї Конвенції щодо поранених і хворих, а також медичного та духовного персоналу збройних сил конфлікту, прийнятих або інтернованих на території їхніх держав, а також знайдених померлих.

Приписами статті 13 Конвенції «Про поліпшення долі поранених і хворих у діючих арміях» передбачено, що вона застосовується до поранених і хворих, які належать, зокрема, до категорії та особового складу збройних сил сторони конфлікту, а також членів ополчення або добровольчих загонів, які є частиною цих збройних сил.

Статтею 6 Конвенції «Про поліпшення долі поранених і хворих у діючих арміях» встановлено, що справедливість судового рішення вимагає, аби таке рішення достатньою мірою висвітлювало мотиви, на яких воно ґрунтується. Межі такого обов`язку можуть різнитися залежно від природи рішення й мають оцінюватись у світлі обставин кожної справи. Національні суди, обираючи аргументи та приймаючи докази, мають обов`язок обґрунтувати свою діяльність шляхом наведення підстав для такого рішення. Таким чином, суди мають дослідити: основні доводи (аргументи) сторін та з особливою прискіпливістю й ретельністю - документи, що стосуються прав та свобод, гарантованих Конвенцією.

Згідност. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Враховуючи те, що встановлення даного факту має для заявника юридичне значення, оскільки визначить його статус як особи, яка перебуває під захистом Конвенції, та дасть можливість реалізувати своє право на отримання статусу жертви міжнародного збройного конфлікту та враховуючи наявні докази по справі, суд вважає, що заява підлягає до задоволення.

Керуючись ст. ст.258, 293, 315 ЦПК України, Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, суд

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Управління соціального захисту населення Бориспільської районної державної адміністрації Київської області, Яготинська міжрайоннамедико-соціальноекспертна комісіяпро встановлення факту, що має юридичне значення, задовольнити.

Встановити, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , при виконанні обов`язку військової служби отримав поранення внаслідок воєнних дій у 1985 році.

Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду протягом 30 днів з дня проголошення повного рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, після проголошення повного рішення 06 жовтня 2022 року, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Кисіль О.А.