Рішення № 106633560, 06.10.2022, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
06.10.2022
Номер справи
522/13381/22
Номер документу
106633560
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 522/13381/22

Провадження №2-а/522/353/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.10.2022 року м. Одеса

Приморський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого судді Шестакової Я.В.

за участю секретаря судового засідання Багнюк А.Ю.

представник позивача Саркісян А. Р.

відповідач ОСОБА_1

представник відповідача адвокат Горобець О.С.

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до громадянки Республіка Молдова, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про примусове видворення за межі території України, -

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача 06.10.2022 року звернувся до Приморського районного суду м. Одеси з позовом до громадянки Республіка Молдова, ОСОБА_2 , про примусове видворення за межі території України.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 08.08.2022 року під час проведення оперативно-профілактичних заходів з виявлення нелегальних мігрантів співробітниками ГУ ДМС в Одеській області було виявлено та запрошено до підрозділу особу, яка назвалася громадянкою Республіки Молдова, ОСОБА_3 . В результаті проведеної перевірки та відібраних пояснень відповідача, було встановлено, що остання порушила правила перебування іноземців в Україні ухилилася від виїзду з України після закінчення відповідного терміну перебування в Україні. ОСОБА_4 пояснила, що прибула до України 17.09.2014 року легально, через КПП «Кучурган» по паспортному документу громадянки Республіки Молдова. Була документована посвідкою на тимчасове проживання в Україні № НОМЕР_1 терміном дії з 30.07.2020 року по 29.07.2021 року. Відповідач на території України знаходиться не законно, постійного зареєстрованого місця проживання та законного джерела існування не має. ОСОБА_4 , за скоєне правопорушення була притягнута до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 203 КУпАП та було прийняте рішення № 567 від 08.08.2022 року, яким зобов`язано відповідача покинути територію України до 06.09.2022 року. Рішення відповідач не оскаржувала територію України не покинула. 05.10.2022 року ОСОБА_4 була повторно виявлена, та притягнутий до адміністративної відповідальності.

Враховуючи вищезазначене представник позивача зазначив, що є підстави вважати, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення про примусове повернення та існує ризик її втечі.

Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 06.10.2022 року провадження по справі відкрито та призначено справу до розгляду на 06.10.2022 року в режимі відеоконференції.

Представник позивача Саркісян А.Р. позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, наведених у позовній заяві.

Відповідач та її представник заперечували проти задоволення позовних вимог. Від відповідача надійшла заява про розгляд справи за її відсутності.

Розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги позивача, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини.

08.08.2022 року працівниками ГУ ДМС України в Одеській області було виявлено та доставлено до ГУ ДМС України в Одеській області особу, яка назвалася громадянкою Республіки Молдова, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В ході перевірки законності перебування на території України ОСОБА_2 було встановлено, що вона прибула в Україну легально через КПП «Кучурган». Була документована посвідкою на тимчасове проживання в Україні № НОМЕР_1 терміном дії з 30.07.2020 року по 29.07.2021 року. Отже, термін дії посвідки закінчився рік тому, та відповідач її не подовжила. Посвідка була вилучена у зв`язку із закінченням терміну дії, про що свідчить Акт про вилучення документа від 08.08.2022 року.

ОСОБА_4 на території України знаходиться незаконно, постійного зареєстрованого місця проживання та законного джерела існування не має.

Постановою ГУДМС Українив Одеськійобласті від08.08.2022року серії ПН МОД № 008685 ОСОБА_4 на підставі протоколу про адміністративне правопорушення ПР МОД № 008608 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1700,00 грн.

Згідно Рішення № 567 від 08.08.2022 року, ГУ ДМС в Одеській області було вирішено примусово повернути ОСОБА_5 в країну походження та зобов`язати покинути територію України у термін до 06.09.2022 року включно. Судом встановлено, що рішення виконано не було.

Згідно розписки від 08.08.2022 року ОСОБА_4 була ознайомлена з рішенням №567 від 08.08.2022 року, зазначила, що від виконання рішення тне відмовляється, перекладача не потребує.

Згідно Рішення № 311 від 14.09.2022 року ГУ ДМС в Одеській області було вирішено заборонити ОСОБА_6 в`їзд в Україну терміном на 3 (три) роки з 14.09.2022 року до 14.09.2025 року.

05.10.2022 року ОСОБА_5 було повторно виявлено співробітниками ГУ ДМС в Одеській області.

Постановою ГУДМС Українив Одеськійобласті від05.10.2022року серії ПН МОД № 009046 ОСОБА_4 на підставі протоколу про адміністративне правопорушення ПР МОД № 008963 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1700,00 грн.

05.10.2022 року о 11 год. 50 хв. ОСОБА_5 затримано, про що свідчить протокол № МОД 000176 про адміністративне затримання.

Враховуючи, що відповідач своїми діями порушив законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, 05.10.2022 року ГУ ДМС України в Одеській області прийнято рішення про поміщення Турку Тамару у Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України для з`ясування обставин правопорушення та забезпечення примусового видворення.

Судом встановлено, що для добровільного повернення до країни походження або третьої країни іноземця до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області та інших територіальних підрозділів ДМС України з заявою не зверталася. Жертвою торгівлі людьми ніколи не була, жодних примусів під час проживання на території України до неї ніхто не застосовував.

Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, порядок їх в`їзду в Україну та виїзду з України визначаєтьсяЗаконом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».

За змістомст. 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов`язки, як і громадяни України, за винятками, встановленимиКонституцією, законами чи міжнародними договорами України.

Згідно з п. 14ст. 1 Закону №3773, нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_4 з відповідною заявою, та заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового або тимчасового захисту в Україні до ГУ ДМС в Одеській області не зверталася. Жертвою торгівлі людьми себе не вважає.

Пунктом 2 ст.25 цього Закону передбачено, що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування в Україні або які не можуть виконати обов`язок виїзду з України, не пізніше дня закінчення відповідного строку їх перебування у зв`язку з відсутністю коштів або втратою паспортного документа, можуть добровільно повернутися в країну походження або третю країну, у тому числі за сприяння міжнародних організацій.

За приписами частини першої статті 26 Закону №3773-VIіноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.

Іноземець або особа без громадянства зобов`язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення (ч.5ст. 26 Закону №3773-VI).

Судом встановлено, що рішення від 08.08.2022 року №567 про примусове повернення в країну походження іноземця або особи без громадянства ОСОБА_3 у термін до 06.09.2022 року виконане не було та не оскаржувалось.

Статтею 30 Закону №3773-VI визначено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.

Отже, зі змісту наведеної норми видно, що примусовому видворенню іноземця чи особи без громадянства передують дві обставини: 1) прийняття рішення відповідним компетентним органом про примусове видворення; 2) ухилення від виїзду після прийняття рішення про повернення або наявність обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення. Тобто обов`язковим є попереднє прийняття вказаними органами рішення про примусове повернення.

Відповідної правової позиції дотримується Верховний Суд України в постанові від 07.02.2018 року № 743/432/16-а (К/9901/3819/18 К/9901/3821/18).

Статтею 31 Закону №3773-VI наведений вичерпний перелік обставин, за яких іноземець або особа без громадянства не можуть бути примусово повернуті чи примусово видворені або видані чи передані до країн, зокрема: де їх життю або свободі загрожуватиме небезпека за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань; де їм загрожує смертна кара або страта, катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання; де їх життю або здоров`ю, безпеці або свободі загрожує небезпека внаслідок загальнопоширеного насильства в ситуаціях міжнародного або внутрішнього збройного конфлікту чи систематичного порушення прав людини, або природного чи техногенного лиха, або відсутності медичного лікування чи догляду, який забезпечує життя; де їм загрожує видворення або примусове повернення до країн, де можуть виникнути зазначені випадки.

Судом під час розгляду даної справи не було встановлено наявності обставин, передбачених ст.ст. 30, 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», які забороняють примусове видворення відповідача.

Крім того, відсутні підстави вважати, що відповідач підпадає під захист ст. 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Таким чином, громадянка Республіки Молдова, ОСОБА_4 , не виконала в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення, ОСОБА_1 не відноситься до осіб, яким надано статус біженця і не є особою, яка потребує додаткового захисту; підстави вважати, що відповідач підпадає під захист статті 3 Конвенції прозахист правлюдини іосновоположних свобод або статті 31Закону України"Проправовий статусіноземців таосіб безгромадянства" відсутні, та зважаючи на те, що ОСОБА_1 , порушила правовий режим знаходження її на території України.

В судовому засіданні достеменно встановлено факт того, що відповідач будучи під особистий підпис 08.08.2022 року повідомлена про необхідність покинути територію України у термін до 06.09.2022 року, жодних дій не вчинила і була затримана у м. Одеса тому і є підстави для її примусового видворення за межі території України.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 23-25, 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст.2, 5, 7-9, 72-79, 90, 241, 242, 243, 246,247, 250, 255, 289 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до громадянки Республіка Молдова, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про примусове видворення за межі території України - задовольнити.

Примусово видворити з України громадянку Республіка Молдова, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Допустити негайне виконання рішення суду відповідно до ч. 2ст. 371 КАС України.

Рішення суду може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк після отримання рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Суддя Я.В. Шестакова

Повний текст рішення складено 06.10.2022